Recenze 7+ nejlepších čteček knih

Čtečka knih Amazon Kindle Paperwhite 3 Ne každý nalezne zalíbení v klasické, prostorově náročné knize. Milovníci četby, studenti ani jiní nemusí zoufat – čtečky knih představují vhodnou alternativu. Položili jsme si tedy otázku, která je pro běžného uživatele tou nejlepší čtečkou knih? Odpověď nabízíme v následujících recenzích čteček elektronických knih.

Čtečka versus tablet

Základními výhodami čtečky jsou samozřejmě nízká váha, malé rozměry, možnost změny velikosti písma nebo obecně velká paměť. Při výběru je důležité nezaměnit ji s obyčejným tabletem, zásadních rozdílů je hned několik.

Čtečky knih využívají odlišné displeje založené na bázi elektronického inkoustu. Proto nejsou tak energeticky náročné, text je dobře čitelný i na slunci, bez nežádoucích odlesků. Zkrátka displej na první pohled vypadá jako stránka z klasické knihy. Využití této specifické technologie se projeví i na výdrži baterie, která dosahuje výrazně vyšších hodnot (některé modely dokáží vydržet i více jak 1 měsíc). Naopak značnou nevýhodou může být pouze černobílé zobrazení.

Připojení k internetu nebo stahování různých aplikací dnes již patří ke standardům. Ty nejlepší čtečky knih také nabízejí přehrávání hudby, nebo přímý nákup elektronické knihy. Dostupné funkce se přirozeně liší.

Při výběru doporučujeme věnovat velkou pozornost především kvalitám displeje a vyhledávat titulek čtečka e knih s podsvícením. Díky této funkci jsou texty dobře čitelné i za špatných světelných podmínek. Jakou tedy koupit čtečku knih, aby splňovala všechny vaše požadavky?

Nejlepší čtečky elektronických knih na trhu podle nás

 Název produktuHodnoceníCenaRecenze
1.Amazon Kindle Voyage
5 Stars6 681 KčPřečíst recenzi
2.Amazon Kindle Oasis
4.85 Stars9 199 KčPřečíst recenzi
3.Amazon Kindle Paperwhite 3
4.75 Stars4 190 KčPřečíst recenzi
4.PocketBook 626 Touch Lux 3
4.65 Stars3 090 KčPřečíst recenzi
5.C-TECH Lexis
4.5 Stars2 999 KčPřečíst recenzi
6.Bookeen Cybook Ocean
4.5 Stars5 890 KčPřečíst recenzi
7.PocketBook Basic 2 614
4 Stars1 799 KčPřečíst recenzi


1. Amazon Kindle Voyage – nejlepší čtečka knih na trhu

Naše hodnocení: 5 Stars (5 / 5)

Amazon Kindle Voyaga

Ukázat technické parametry produktu
 Testováno v naší redakci   Recenze Amazon Kindle Voyage  Podle mnoha recenzí se jedná o nejlepší čtečku knih na českém trhu a vy souhlasíme. Oproti ostatním konkurentům nabízí automatickou regulaci jasu, podobně jako u tabletů nebo telefonů.

Stejně jako níže zmiňovaný model Amazon Kindle Paperwhite 3 disponuje vysokým rozlišením displeje 1440 × 1050 pixelů, v současné době u čteček knih vyšší hodnoty naleznete jen velmi zřídka. V horní části displeje je umístěno několik LED diod, osvětlení je pak rozvedeno pomocí speciální fólie. Díky tomuto řešení obrazovka vypadá bělejší, přestože byla zachována technologie elektronického inkoustu.

Výrobce vyhověl přáním svých zákazníků a vrátil se ke klasickým tlačítkům, díky kterým lze pohodlně otáčet stránky. Tlačítka se nenacházejí v dolní části, ale na pravé i levé straně, proto nijak nenarušují atraktivní design. Dále jsou vybavena funkcí PagePress. Pokud chcete přejít na další stránku, stačí přitlačit na okraj čtečky a za doprovodu drobných vibrací dojde k otočení.

K žádné z čteček od Amazonu nelze připojit paměťovou kartu, což mnozí uživatelé považují za nevýhodu. Po zakoupení nové knihy dojde k synchronizaci s vaším účtem u Amazonu, knihu si pak ve čtečce jednoduše stáhnete. Po přečtení ji můžete odstranit z přístroje, na účtu však zůstane uložena a později ji můžete opět stáhnout. Stejně jako u ostatních čteček této firmy, také zde nenaleznete český jazyk v nastavení ani v menu.

Na druhou stranu, Amazon má velmi propracovanou konstrukci. Displej je zabudován v ochranném rámečku a vložen do plastového krytu. Díky tomu je méně náchylný k prasknutí a přežije i menší pád. Také potěší výkladový i překladový slovník, který funguje i bez připojení k internetu.

Čtečku však rozhodně nedoporučujeme méně pokročilým uživatelům technologií. Absence češtiny a první nahrání knihy je občas zkouškou trpělivost a nervů. Jakmile se však se čtečkou naučíte vše pro vás bude jednoduché.

Co potěší

 • automatická regulace jasu
 • propojení s účtem do Amazonu
 • elegantní vzhled
 • kvalitní displej s vysokým rozlišením 1440 × 1050 pixelů

Co zamrzí

 • nelze připojit paměťovou kartu
 • menu a nastavení v angličtině
 • vyšší cena

Koupit na Kasa.cz od 6 681 Kč

2. Amazon Kindle Oasis – nejluxusnější čtečka

Naše hodnocení: 4.85 Stars (4.85 / 5)

Amazon Kindle Voyaga

Ukázat technické parametry produktu
 Recenze Amazon Kindle Oasis  Amazon Kindle Oasis je na první pohled to nejlepší, co lze zakoupit na českém trhu. Kvalita se ale odrazila na ceně, jedná se o vůbec nejdražší produkt z našeho hodnocení. Pokud vás ale netrápí omezený rozpočet, této investice nebudete litovat.

Uživatele potěší především extrémní štíhlost (přibližně 3,4 milimetru) a velmi nízká hmotnost (pouze 131 gramů). Váha je díky tlustějšímu okraji soustředěna jen na jednu stranu, proto držení této čtečky není nijak únavné. V oblasti ergonomie tak Amazon udělal maximum. Obávat se nemusejí ani leváci, displeji se jim díky funkci automatického otáčení přizpůsobí. Na okraji jsou umístěna dvě tlačítka, kterými lze otáčet stránky. Pro listování však můžete využít i dotykovou obrazovku.

Do standardní výbavy patří kožený kryt, který částečně kompenzuje vyšší cenu. Je vybaven doplňkovou baterií, přes kterou se čtečka průběžně nabíjí. Maximální výdrž tak byla navýšena až na devět týdnů. Obal je doplněn o magnety, díky kterým se po zavření čtečka automaticky uvede do stavu spánku, při otevření se opět probudí.

U tohoto modelu bylo vylepšeno také osvětlení displeje. Využívá deset LED diod (standardem jsou 4 až 6), které jsou umístěny po stranách. Výsledkem je o něco vyšší jas a bělejší obraz. Jak dokazují mnohé diskuze, ani tato čtečka není dokonalá. Vyjma vysoké ceny uživatele může nemile překvapit také fakt, že není vodotěsná. Tato vlastnost nepatří ke standardu, ale vysoká cena by mohla navodit falešný pocit naprosté dokonalosti.

Amazon Kindle Oasis disponuje stejnými negativními vlastnostmi jako všechny čtečky od Amazonu – neposkytuje možnost rozšířit interní paměť 4 GB prostřednictvím paměťové karty a menu i nastavení naleznete pouze v angličtině.

Co potěší

 • snadno padne do ruky
 • kožený obal v ceně
 • inovativní vzhled
 • propojení s účtem od Amazonu

Co zamrzí

 • vysoká cena
 • není vodotěsná
 • nelze připojit paměťovou kartu
 • menu i nastavení v angličtině

Porovnat ceny na Heureka.cz od 9 199 Kč

3. Amazon Kindle Paperwhite 3 – nejlepší poměr cena / výkon

Naše hodnocení: 4.75 Stars (4.75 / 5)

Ukázat technické parametry produktu
 Recenze Amazon Kindle Paperwhite 3  Uživatele čtečky Amazon Kindle Paperwhite 3 potěší především přijatelná cena a vysoká kvalita displeje s rozlišením 1440 × 1050 pixelů.

Už samotné slovo Amazon v názvu naznačuje několik klíčových vlastností. Mezi ty pozitivní patří praktické propojení s účtem do Amazonu, který umožňuje zálohování knih mimo přístroj i snadný import nově zakoupené knihy. Na druhou stranu, českého zákazníka opět může zaskočit fakt, že menu není v češtině, nýbrž v angličtině. Ani zde nenarazíte na slot pro paměťovou kartu, důvody jsme objasnili u prvního produktu.

Model je vybaven jen dotykovým displejem, což někteří uživatelé ocení, jiní naopak. V porovnání s jinými výrobky na trhu si poradí s menším počtem formátů, ale zdarma nabízí službu převodu.

Co potěší

 • propojení s účtem od Amazonu
 • vysoké rozlišení displeje 1440 × 1050 pixelů

Co zamrzí

 • pouze dotykový displej
 • menu v angličtině
 • méně podporovaných formátů
 • bez možnosti připojení paměťové karty

Koupit na Kasa.cz od 4 190 Kč

4. PocketBook 626 Touch Lux 3 – pro ty, kdo nechtějí Amazon

Naše hodnocení: 4.65 Stars (4.65 / 5)

Ukázat technické parametry produktu
 Recenze PocketBook 626 Touch Lux 3  PocketBook 626 Touch Lux 3 uspokojí téměř každého uživatele – velkou výhodou ve srovnání s jinými čtečkami je kombinace dotykového displeje a klasických, osvícených tlačítek. Již v základní výbavě naleznete česko-anglický slovník, není nutné další stahování. Náruživé čtenáře potěší také paměť 4 GB, kterou lze pomocí paměťové karty rozšířit až na 32 GB.

Tento typ podporuje velké množství formátů a potěší i nižší cena. Některé testy čteček elektronických knih však prokázaly o něco horší odolnost displeje, proto doporučujeme dokoupení vhodného obalu. Dalším nešvarem je také méně kvalitní software, který může způsobit občasné zamrznutí. Celkově se ale jedná o kvalitní čtečku e-knih s velmi dobrými recenzemi.

Co potěší

 • dotykový displej i klasická tlačítka
 • možnost rozšíření paměti
 • velké množství podporovaných formátů
 • nízká cena

Co zamrzí

 • vyžaduje citlivější zacházení
 • horší konstrukce
 • méně kvalitní software

Koupit na Mall.cz od 3 090 Kč

5. C-TECH Lexis

Naše hodnocení: 4.5 Stars (4.5 / 5)

Ukázat technické parametry produktu
 Recenze C-TECH Lexis  Proč zakoupit právě C-TECH Lexis? Uživatele potěší především atraktivní poměr mezi cenou a výkonem. Tato čtečka se řadí mezi levnější modely, přesto ve srovnání s ostatními nezahálí.

Nabízí menu v češtině, operační systém Android, který umožňuje pohodlné stahování, nebo možnost doinstalovat české předčítání. Tato kvalitní čtečka eknih v základu nabízí paměť o velikosti 8 GB, kterou lze rozšířit paměťovou kartou až o 32 GB. K otáčení stránek můžete využít displej i klasická tlačítka, která jsou umístěna po stranách.

Rozlišení displeje 1024 × 758 pixelů sice nepatří mezi nejvyšší, ale vzhledem k šesti palcové obrazovce naprosto dostačuje. Celkový vzhled není žádným módním výstřelkem, ale dostupné funkce a nízká cena tyto drobné nedostatky plně vykompenzují.

Co potěší

 • nízká cena
 • české menu
 • velká paměť
 • operační systém Android

Co zamrzí

 • méně atraktivní vzhled
 • Rozlišení displeje jen 1024 x 758 pixelů

Porovnat ceny na Heureka.cz od 2 999 Kč

6. Bookeen Cybook Ocean

Naše hodnocení: 4.5 Stars (4.5 / 5)

Ukázat technické parametry produktu
 Recenze Bookeen Cybook Ocean  Největší výhodou čtečky Bookeen Cybook Ocean je nadstandardně velký osmi palcový displej, který se rozměrově více podobá stránkám v klasické knize.

V současnosti se výrobci soustředí především na šesti palcové modely – jsou kompaktnější, méně nákladné a lépe padnou do ruky. Za větší prostor pro zobrazení textu si zákazník logicky připlatí. Rozlišení displeje 1024 × 758 pixelů není nijak oslnivé, tento parametr se shoduje s levnějšími modely. Na větší obrazovce by nekvalitní rozlišení mohlo být výraznější, ale v tomto případě při běžné velikosti písma však neobtěžuje.

Větší rozměry se projevily na váze, byť ne nějak radikálně – hmotnost se pohybuje na hranici přijatelných 300 gramů. Výrobce láká v první řadě na velký displej, dále na atraktivní vzhled a štíhlost sedmi milimetrů. Malou nevýhodnou ale mohou být nezaoblené hrany.

Hned pod displejem naleznete tři senzorová tlačítka, která nijak nenarušují moderní design čtečky. Nutno však dodat, že nejsou podsvícená, ve tmě tak jejich nalezení není snadné. Tato čtečka umožňuje navýšení paměti pomocí SD karty, její vložení ale není nic jednoduchého. Na boku nenaleznete žádný port, musíte oddělit celý zadní kryt.

Celkově řečeno, tento model nijak neoslnil, ale rovněž neuráží. Navzdory několika nevýhodám spolehlivě plní svou funkci, proto ho lze zařadit do kategorie nejlepších čteček knih na českém trhu.

Co potěší

 • displej 8 palců
 • moderní vzhled

Co zamrzí

 • složitá aplikace paměťové karty
 • nižší rozlišení displeje 1024 × 758 pixelů
 • vyšší cena

Porovnat ceny na Heureka.cz od 5 890 Kč

7. PocketBook Basic 2 614 – nejlevnější řešení

Naše hodnocení: 4 Stars (4 / 5)

Ukázat technické parametry produktu
 Recenze PocketBook Basic 2 614  Náš cenový tip. Tento model zaujme především nízkou cenou, která uspokojí nenáročné zákazníky s velmi omezeným rozpočtem. Cena nepřesahuje hranici dvou tisíc, ale uživatel nemůže očekávat zázraky.

Finance se odrazily především na kvalitě displeje, který není dotykový, neumožňuje podsvícení a jeho rozlišení 800 × 600 pixelů je dnes již dávno překonané. Pro otáčení stránek slouží pouze klasická tlačítka.

Na druhou stranu, v menu naleznete češtinu, ovládání není složité, paměť lze bez problémů rozšířit paměťovou kartou. Pokud tedy nevyžadujete funkce, které nesouvisejí se čtením, vybavenost v porovnání s cenou vás rozhodně nezklame.

Co potěší

 • nízká cena
 • menu v češtině
 • snadné ovládání

Co zamrzí

 • nízké rozlišení displeje
 • ovládání pouze tlačítky
 • bez podsvícení

Koupit na Mall.cz od 1 799 Kč

Srovnání TOP 4 čteček knih + cenový tip

 
 Nr. 1 
 Nr. 2 
 Nr. 3 
 Nr. 4 
 Cenový tip 
Amazon Kindle Voyage
Amazon Kindle Oasis
Amazon Kindle Paperwhite 3
PocketBook 626 Touch Lux 3
PocketBook Basic 2 614
Rozlišení
displeje
6 palců
1440 x 1050 px
6 palců
1448 x 1072 px
6 palců
1440 x 1050 px
6 palců
1024 x 758 px
6 palců
800 x 600 px
Hodnocení
Typ displeje
E-ink
E-ink
E-ink
E-ink
E-ink
Vnitřní paměť
4 GB
4 GB
4 GB
4 GB
4 GB
Hmotnost
180 g
131 g
205 g
208 g
188 g
MicroSD
NE
NE
NE
ANO
ANO

Na trhu je k dispozici nepřeberné množství produktů, ale ne všechny nabízejí to, co od nich očekáváte. Věříme, že vám tato recenze čteček knih pomůže při výběru té nejlepší.

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nové čtečky knih. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepší čtečky knih.