Jaké jsou nejlepší vysílačky na trhu?

Nejlepší vysílačky Jsou v době naprosto všudypřítomných mobilních telefonů vysílačky přežitek? Odpověď je jasná: ovšem že ne. Vysílačky a telefony (ať už mobilní nebo statické) vždy existovaly paralelně – a platí to i dnes. Důvod je jednoduchý.

Tato zařízení nepředstavují vzájemnou konkurenci, každé z nich má specifický a odlišný způsob použití. Proto se vysílačky stále vyrábějí a prodávají a tento segment nijak zvlášť nestagnuje, skoro by se dalo říct, že naopak. Výběr vysílaček je čím dál lepší a tato zařízení jsou i cenově stále dostupnější. V dnešním článku se budeme plně věnovat výběru nejlepší vysílačky. Začneme možnostmi, výhodami a nevýhodami těchto přístrojů a později se budeme věnovat konkrétním parametrům, funkcím a vlastnostem, na které byste se při nákupu měli zaměřit. Ke konci se podíváme na cenové relace vysílaček a úplně na závěr vám v krátkých recenzích představíme i některé významné výrobce a značky.

Nejlepší kvalitní vysílačky na trhu podle nás

Název produktuVlastnostiCena (od)Recenze
1.Motorola TLKR T42


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Tip č. 1 - cena / výkon 

Dosah: až 4 km
570 Kč Číst recenze
2.Motorola TLKR T82 Extreme


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Tip č. 2 - pro náročné využití 

Dosah: až 10 km
2050 Kč Číst recenze
3.Baofeng UV-5R


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Tip č. 3 - produkt roku 2020 

- hit v řadách nejen radioamatérů
850 Kč Číst recenze
4.Motorola TLKR T42


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Tip č. 4 - nejlepší hobby / děti 

Dosah: až 4 km
1000 Kč Číst recenze
5.Walkie Talkie Outdoor


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Tip č. 5 - cenový tip pro děti 

Dosah: až 250 metrů
430 Kč Číst recenze

1. Motorola TLKR T42 – nejlepší vysílačky v poměru ceny a výkonu

Naše hodnocení: 5 out of 5 stars (5 / 5)

 Recenze Motorola TLKR T42  Sada 2 vysílaček, bezplatné pásmo, bezplatné volání, 16 kanálů, dosah až 4 km, LCD displej, napájení 3x AAA/1 vysílačka, výdrž až 18 hodin.

Zjistit přesnou cenu od 570 Kč

2. Motorola TLKR T82 Extreme – nejlepší firemní vysílačka

Naše hodnocení: 5 out of 5 stars (5 / 5)

 Recenze Motorola TLKR T82 Extreme  Sada 2 bytelných vysílaček, voděodolné, bezplatné pásmo, bezplatné volání, 16 kanálů + 121 kódů, dosah až 10 km, skrytý displej, napájení přiloženou baterií (výdrž až 18 hodin).

Ukázat detaily od 2 050 Kč

3. Baofeng UV-5R – produkt roku 2020

Naše hodnocení: 4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)

 Recenze Baofeng UV-5R  Baofeng UV-5R se stal po právu hitem posledních dnů v řadách nejen radioamatérů. Malé rozměry, příznivá cena, výkon profi vysílaček (5/4W) a programovatelnost.

Ukázat detaily od 850 Kč

4. Motorola TLKR T42

Naše hodnocení: 4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)

 Recenze Motorola TLKR T42  Počet kanálů: 16 Dosah ve volném prostoru (m): 4000 Technologie VOX: NE Indikace vybitých baterií: ANO Skenování kanálů: ANO Zamknutí klávesnice: ANO Světlo : NE Typ baterií: AAA

Ukázat detaily od 1 000 Kč

5. Walkie Talkie Outdoor

Naše hodnocení: 4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)

 Recenze Walkie Talkie Outdoor  Dětské modré vysílačky s dosahem až 250 m v otevřeném prostoru. 433 MHz. Rušení šumu. Se sponou na opasek. Velikost 15 cm.

Ukázat detaily od 430 Kč

Vysílačky mají dnes stejně široké (nebo spíše ještě mnohem širší) využití jako dříve. Ještě před pár dekádami šlo přitom o zboží s puncem jakési exkluzivity či výlučnosti. Vysílačky se týkaly zejména specifických oborů, jako jsou policejní složky, armády, záchranné služby a podobně. S postupujícím vývojem technologií se však z vysílaček stal běžně dostupný produkt. Přestože vysílačku jistě nevlastní tolik lidí jako mobilní telefon, má spoustu výhod, které by neměly upadat v zapomnění. Pří výběru je však nutné brát ohled na to, k čemu budete vysílačku potřebovat a pro koho je určena. Podle toho byste měli volit konkrétní parametry.

V našem průvodci se dozvíte, které specifikace jsou při nákupu a používání reálně klíčové a které vypadají dobře především na papíře. Máme pro vás dostatek rad a tipů pro dobrý nákup. Kromě toho jsme i tentokrát sestavili žebříček nejlepších a nejosvědčenějších aktuálních modelů. Více se o nich můžete dozvědět třeba v uživatelských recenzích vysílaček anebo v různých odborných testech.

Jak vybrat vysílačku?

Sortiment vysílaček je široký, pokud jde o cenové relace, parametry, možnosti použití i další faktory. Můžete tedy snadno najít variantu dle svých představ. Předpokladem však je, že víte, co potřebujete a na co se při výběru zaměřit. Proto se budeme bavit o způsobech použití a samozřejmě o specifikacích, jako je přenosová frekvence, pásmo, dosah, počet kanálů atd. Zajímat nás bude i kvalita zpracování, odolnost a další vlastnosti, cenu a výrobce nevyjímaje.

Možnosti využití vysílačky

Vysílačky je možné využívat pro práci, civilní potřeby i zábavu, koníčky či sport. A jejich uplatnění je opravdu široké. Nejvíce jsou vysílačky rozšířeny právě v rámci profesního užití. Mezi typická povolání a odvětví, kde se používají velmi často nebo neustále patří například:

  • Policejní složky, armády, záchranné služby, horské služby, hasiči, ale taky třeba ostrahy objektů, doprava a přeprava, méně často například ve stavebnictví, průmyslu a bezpočtu dalších oborů.

Vysílačky se ale samozřejmě dají použít i mimo profesi. Například při různých zábavných či sportovních aktivitách. Pojďme si uvést alespoň pár příkladů:

  • Vysílačka může být skvělým a zábavným řešením pro dorozumívání se s dětmi nebo ji mohou používat děti (třeba sourozenci) mezi sebou při různých hrách či na táborech. Výběr funkčních dětských vysílaček (resp. vysílaček vhodných pro děti) je obrovský.
  • Vysílačku můžete využít například při různých outdoorových aktivitách. Skvěle může posloužit např. při „geocachingu“, turistice i náročnějších disciplínách, kdy je třeba být v kontaktu s dalšími lidmi.

Výhody a nevýhody vysílaček

Když už jsme tyto možnosti nadhodili, slušelo by se říct, jaké mohou mít v takových (či jiných) situacích vysílačky výhody oproti mobilním telefonům, kterými obvykle disponuje skoro každý. Jaké jsou tedy hlavní výhody (ale i nevýhody) vysílaček?

Hlavní výhody (nejen) ve srovnání s mobilními telefony:

  • Cena – Vysílačky jsou dnes poměrně cenově dostupnou záležitostí. Tedy pokud se bavíme o jednodušších modelech pro základnější použití. Ale i poměrně solidní a výkonné ruční vysílačky stojí stále podstatně méně než chytrý mobilní telefon.
  • Neřešíte signál – V ČR Je sice pokrytí mobilními sítěmi téměř kompletní. Přesto v odlehlých končinách může signál haprovat, nemluvě o tom, když se dostanete někam do divočiny v cizině. Mobil pak může těžce selhat. Vysílačka nikoli. Tvoří ji totiž obousměrné a samostatné radiové přijímače a vysílače. Fungují tudíž všude (omezený je ovšem dosah mezi dvěma vysílačkami).
  • Volání zdarma – Pokud chcete být s někým v kontaktu často nebo soustavně, jde o jistě příjemnou výhodu. U vysílaček platíte jen pořizovací cenu. Nepotřebujete žádné operátory.
  • Okamžité spojení – Opět skvělá výhoda, když je třeba být v kontaktu operativně a soustavně. Žádné hledání čísla, vytáčení, čekání na spojení. V oborech nebo činnostech, kdy jde o vteřiny nebo zlomky vteřin je tato výhoda zásadní.
  • Odolnost – Mnohé vysílačky jsou koncipovány pro terénní použití a vydrží mnohem více než mobil, jehož displej praskne, když se na něj křivě podíváte.
  • „Konferenční“ hovory – Vysílačkami může vzájemně komunikovat více lidí.

Nevýhody:

Samozřejmě jsou tu i četné nevýhody, které používání vysílaček limitují. Zde jsou některé z těch hlavních:

  • Duplexní vs. simplexní vysílání – Jedním ze stěžejních rozdílů mezi vysílačkou a mobilem je jiný princip vysílání. Mobil vysílá duplexně, což znamená, že zároveň vysílá i přijímá (můžete mluvit i poslouchat naráz). Vysílačky jsou simplexní, takže lze v jednu chvíli buď vysílat, nebo přijímat.
  • Dosah – U vysílačky sice nemusíte řešit pokrytí mobilní sítí, ale musíte řešit dosah. U běžných ručních vysílaček je dosah obvykle cca 4-10 km. Na to je třeba taky myslet.
  • Funkce – Pochopitelně, že zvlášť dnes už mobil není jen komunikační zařízení. Spíš se dá říct, že funkce volání se v záplavě těch ostatních dostává na okraj. Vysílačky jsou sice levnější, ale neumí ani zlomek toho, co umí chytré telefony. Nemají žádný operační systém, žádné aplikace, žádná multimédia, kamery atd. Zkrátka umí jen přijímat a vysílat.
  • Kvalita příjmu – U vysílaček se zřejmě nedočkáte čistého příjmu, na jaký jste zvyklí u mobilů. Šum a zkreslení je typicky vyšší. Zhoršuje se se vzdáleností, ale taky třeba s tím, jak klesá kapacita baterie.

Druhy vysílaček

Podle způsobu použití a fungování lze rozlišit dvě základní varianty vysílaček. Ruční a základnové. V tomto článku nás zajímají především vysílačky ruční, ale nemůžeme se nezmínit i o druhé důležité variantě a vypíchnout zásadní rozdíly.

  • Ruční vysílačky jsou určeny pro „terénní“ či mobilní a venkovní použití. Jsou napájeny bateriově nebo akumulátorově a cena začíná na pár stovkách korun.
  • Základnové vysílačky jsou určeny převážně pro statické použití (např. na stanici, v autě apod.). Jsou výrazně výkonnější a obecně taky o dost dražší.

Vysílačky podle pásma

Důležitým parametrem vysílaček je používané pásmo. Každé pásmo má specifické určení, proto je rozhodnutí důležité.

  • CB – Jde o občanské pásmo pro civilní použití. Vhodné pro zábavu i pracovní účely mimo speciální složky. Výhodou je cenová dostupnost vysílaček a solidní dosah. Nevýhodou vyšší riziko zachycení jiných vysílání např. ve městech a omezený počet kanálů.
  • PMR – Evropské civilní pásmo, které lze využít i v zahraničí. Frekvence 446 MHz. Výhodou je dobrý zvuk. Nevýhodou malý počet kanálů a nižší dosah.
  • UHF – Pro civilní použití je omezené. Používají ho záchranné složky, taxislužby, certifikovaní radioamatéři. Velmi dobrý signál v husté zástavbě (město). Horší použití ve volné krajině.
  • VHF – Typické pro letový a lodní provoz. Skvělé šíření ve volném prostoru.
  • MB – Vyhrazeno organizacím a speciálním složkám.
  • Dual-Band – Vícepásmové vysílačky, které umožňují zvolit v daném prostředí a situaci vhodnější pásmo.

Počet kanálů

Počet použitelných kanálů v rámci využívaného pásma. Cenově dostupnější modely nabízejí obvykle 8 nebo 16 kanálů (někdy v kombinaci s určitým počtem kódů). Více kanálů se vyplatí především v hustě obydlených oblastech (města, velkoměsta), kde je vyšší riziko zachycení jiných uživatelů.

Dosah

Obecné rozpětí dosahu je u ručních vysílaček od cca 1-2 km u těch nejlevnějších a nejjednodušších až po cca 10 km u výkonných a kvalitních. Dosah je ovlivněn taky pásmem a v neposlední řadě taky terénem a prostředím! Jak jsme uvedli výše, některá pásma využívají specifické frekvence, kdy signál lépe proniká městskou zástavbou, jiné jsou zase vhodné pro komunikaci ve volném prostoru. Dosah ovlivňuje i počasí a další faktory. Reálný dosah se tedy od papírového může dost lišit.

Vysílací výkon

Tento parametr ovlivňuje dosah a kvalitu spojení, ale taky spotřebu energie – a to výrazně. Opět musíte přemýšlet nad způsobem použití. Pokud potřebujete být především ve spojení dlouho, možná vsadíte raději na větší výdrž baterie. Výkon u běžně dostupných pásem je omezen na 4 W.

Odolnost

Pokud chcete vysílačku používat na stavbách nebo při terénních aktivitách, je vhodné zaměřit se na odolnost zpracování a taky míru krytí proti prachu a vodě, která je značena písmeny IPxx, kdy xx nahrazují čísla podle míry odolnosti.

Ceny vysílaček

Kolik stojí kvalitní vysílačky? Většinou se vysílačky prodávají v sadách po dvou, méně často i více kusech. Ceny jsou přitom u ručních modelů poměrně velmi příznivé.

Vysílačky do 800 Kč

Výběr především dětských nebo jednoduchých vysílaček, typicky s poměrně nízkým dosahem (někdy ale i kolem 5-7 km). Tyto vysílačky mohou být vhodné pro méně náročné, především civilní použití. Obvyklé je méně odolné zpracování.

Vysílačky do 2000 Kč

Kvalitní vysílačky, které už nabídnou vysoký dosah až 10 km i vyšší výkon nebo počet kanálů, případně robustnější zpracování. Tyto vysílačky už jsou vhodné i pro pracovní nebo náročnější použití. Nejprodávanější vysílačky na trhu.

Vysílačky nad 2000 Kč

Velmi kvalitní ruční vysílačky pro profesionální a náročné použití a ve vyšších cenách následně základnové vysílačky.

Nejlepší značky vysílaček

Které značky vysílaček nabízejí dobrou kvalitu a výkon? Zde je několik tipů:

  • Motorola – Velmi známá značka a oblíbený výrobce vysílaček. Nabízí skvělý výběr a poměr ceny a kvality. Obvykle vynikající hodnocení v testech vysílaček.
  • Baofeng – Značně populární výrobce. Za dostupné ceny nabízí poměrně výkonné vysílačky. Patří mezi nejprodávanější.
  • Sencor – Dostupné i dražší vysílačky. Solidní výkon a kvalita.
  • Hytera – Kvalitní, profesionální vysílačky pro náročné použití. Vyšší až vysoké ceny.

Nejprodávanější vysílačky dle portálu Heureka.cz

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nové vysílačky. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepší vysílačku na trhu.