Nejlepší 3D tiskárny podle testů a recenzí. Jak ji vybrat?

Nejlepší 3D tiskárna Rozhodli jste se pořídit si v rámci možností co nejlepší 3D tiskárnu? V tom případě se neváhejte začíst do našeho dnešního článku, který se bude plně věnovat právě těmto zařízením. Máme pro vás připravenu spoustu informací o této technologii budoucnosti, která byla ještě před ne tak dávnou dobou doménou zejména výzkumných laboratoří. Dnes už se stala natolik dostupnou, že si ji může každý pořídit do domácnosti.

3D tiskárny jsou schopny vytvářet trojrozměrné modely z plastových materiálů a díky tomu si je jistě zamiluje každý kutil, inženýr, vynálezce nebo třeba jen nadšenec do moderních vymožeností. V profesionální oblasti se pokročilé 3D tiskárny používají zejména k realizaci složitých drobných součástí počítačové techniky nebo třeba sofistikovaných lékařských nástrojů. Co si doma zhmotníte vy, to je pouze na vás. My vám pouze pomůžeme vybrat správný nástroj.

V tomto článku vám nabídneme krátké recenze 3D tiskáren. Vybrali jsme dostupné hobby modely, které v současnosti nabízejí nejlepší poměr ceny a výkonu. Kromě toho na vás ale čeká i obecnější pojednání, ve kterém se dozvíte, na co se při výběru tiskárny zaměřit, jaké parametry sledovat a co od tohoto zařízení očekávat.

3D tiskárny – porovnání nejlepších

 NázevVlastnostiHodnoceníCena (od) 
1.Prusa i3 MK3S
Rychlost tisku: 200 mm/s
Min. tloušťka vrstvy: 0,05 mm
Materiál: PLA, ABS, HIPS, PETT, Laywood, Laybrick
Modelovací prostor: 210x210x250 mm
Připojení: USB
5 out of 5 stars (5 / 5)19990 Kč Číst recenze
2.Creality ENDER 3 PRO
Rychlost tisku: 180 mm/s
Min. tloušťka vrstvy: 0,1 mm
Materiál: PLA, ABS, HIPS, TUP, FLEX
Modelovací prostor: 220x220x250 mm
Připojení: USB
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)6110 Kč Číst recenze
3.Creality ENDER 3
Rychlost tisku: 180 mm/s
Min. tloušťka vrstvy: 0,1 mm
Materiál: PLA, ABS, Nylon, HIPS, Wood, TUP, PVA
Modelovací prostor: 220x220x250 mm
Připojení: USB
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)5590 Kč Číst recenze
4.Creality CR-10 V2
Rychlost tisku: 180 mm/s
Min. tloušťka vrstvy: 0,1 mm
Materiál: ABS, ASA, PETG, PLA, PVA, TPE, TPU, Wood
Modelovací prostor: 300x300x400 mm
Připojení: PC přes USB 2.0, SD karta
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)8999 Kč Číst recenze
5.Anycubic Photon
Rychlost tisku: 20 mm/s
Min. tloušťka vrstvy: 0,03 mm
Materiál: UV Resin, Pryskyřice
Modelovací prostor: 65x115x155 mm
Připojení: USB disk
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)13899 Kč Číst recenze
6.Creality CR-10 Max
Rychlost tisku: 150 mm/s
Min. tloušťka vrstvy: 0,1 mm
Materiál: ABS, ASA, PETG, PLA, PVA, TPU, Wood
Modelovací prostor: 450x450x470 mm
Připojení:
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)20990 Kč Číst recenze

Recenze nejlepších 3D tiskáren

1. Prusa i3 MK3S

3D tiskárnu Prusa i3 MK3S lze považovat za jednu ze špiček mezi zařízeními vhodnými a dostupnými i pro domácí či zájmové použití. Cena této tiskárny se nicméně pohybuje okolo 20 000 Kč, takže zaujme spíše náročné a zapálené fanoušky prostorového tisku. Stojí taky za zmínku, že jde o výrobek českého původu.

Prusa i3 MK3S nabízí vynikající parametry a slibuje špičkovou kvalitu tisku. Minimální tloušťka vrstvy je 0,05 mm a rychlost dosahuje až 200 mm/s, což je vynikající hodnota. Tiskárna využívá FDM technologii, má jednu tiskovou hlavu a lze použít řadu materiálů (PLA, ABS, HIPS, PETT, Laywood, Laybrick). Skvělá volba pro fajnšmekry.

2. Creality ENDER 3 PRO

Zařízení řady Creality ENDER 3 patří v současnosti mezi vůbec nejprodávanější 3D tiskárny u nás. Varianta PRO nabízí pozoruhodné parametry při ceně pouze necelých 7000 Kč. Tiskárna umožňuje tvořit modely při minimální tloušťce vrstvy od 0,1 do 0,4 mm, přičemž můžete využít materiály jako PLA, ABS, HIPS, TUP nebo FLEX.

Tiskový prostor je 220 mm × 220 mm × 250 mm a rychlost tisku až 180 mm/s – tedy velmi vysoká. Tento model získává vysoká hodnocení v recenzích a testech 3D tiskáren a lze ho považovat za vynikající volbu, pokud jde o poměr ceny a kvality.

3. Creality ENDER 3

O fous nižší, ale taky citelně cenově dostupnější alternativa předchozího modelu. Jde o nižší model stejné řady, který disponuje o něco slabší technologickou výbavou, přesto však nabízí obdobné základní parametry tisku.

Creality ENDER 3 tiskne s minimální tloušťkou vrstvy 0,4 až 0,1 mm a dosahuje tiskové rychlosti až 180 mm/s. Tisková plocha je opět 220 mm × 220 mm × 250 mm a využít lze materiály PLA, ABS, Nylon, HIPS, Wood, TUP, nebo PVA. Tento model stojí okolo 5000 Kč a představuje další skvělou variantu v rámci kategorie cena/výkon/kvalita.

4. Creality CR-10 V2

3D tiskárna FDM, tiskový prostor 300mm×300mm×400mm, tiskový materiál 1.75mm ABS, ASA, PETG, PLA, PVA, TPE, TPU a Wood, tloušťka vrstvy 0.1mm-0.4mm, rychlost tisku 180mm/s, možnost tisku: PC přes USB 2.0 a SD karta

5. Anycubic Photon

Tiskárna Anycubic Photon se od předchozích modelů výrazně liší, a to nejen na první pohled svou konstrukcí, ale především technologií tisku. Zatímco dosud se jednalo o tiskárny využívající FDM technologii, teď tu máme prvního zástupce technologie SLA, která využívá laser s UV zářením k vytvarování vrstev polymeru. Jako materiál se využívá speciální pryskyřice.

Výhodou této technologie je vysoká přesnost. Minimální tloušťka vrstvy je pak u Anycubic Photon pouze 0,025 mm. Nevýhodou je ale poměrně pomalý tisk pouze okolo 20 mm/s. Taky tiskový prostor není u této tiskárny příliš štědrý (65 mm × 115 mm × 155 mm).

6. Creality CR-10 Max

3D tiskárna FDM, tiskový prostor 450mm×450mm×470mm, tiskový materiál 1.75mm ABS, ASA, PETG, PLA, PVA, TPU a Wood, tloušťka vrstvy 0.1mm-0.4mm, rychlost tisku 150mm/s, dotykový displej, možnost tisku: SD karta

Jak vybrat 3D tiskárnu?

Po mini recenzích 3D tiskáren následuje slíbený průvodce výběrem tohoto zařízení. Podíváme se na všechny důležité parametry, jako je rychlost tisku, technologie nebo přesnost, a pokusíme se vysvětlit, jak se v nich orientovat.

Taky se zaměříme na používané tiskové materiály a přidáme krátký slovníček některých důležitých výrazů spojených s 3D tiskem. Následovat bude krátký přehled hlavních cenových kategorií domácích 3D tiskáren pro lepší představu o tom, s jakým finančním vydáním v případě pořizování tohoto zařízení počítat.

3d tisk

3d tisk

Technologie 3D tisku

V první řadě se patří zmínit alespoň velmi zjednodušeně o dostupných technologiích, které 3D tiskárny používají. Netřeba se obávat, že vám z toho půjde hlava kolem. Technologií, které se ve sféře dostupných, domácích tiskáren vyskytují, není mnoho. Ba v principu jsou v podstatě především dvě.

  1. Tisk tavením struny (filamentu) z plastového materiálu – Tato technologie je zdaleka nejběžnější a u většiny tiskáren je označena zkratkou FDM. Stejnou, resp. velmi podobnou, technologii ale můžete nalézt i pod jinými zkratkami, např. FFF nebo PJP v závislosti na konkrétním výrobci. Jasnou výhodou této metody je dostupnější cena zařízení (tiskáren) i materiálu.
  2. Tisk vytvrzováním tekutého polymeru laserovým paprskem – Jde o starší, ale i přesto zřejmě nejpřesnější technologii známou pod zkratkou SLA (stereo litografie). V domácím prostředí je nevýhodou velmi pomalý tisk a taky vysoké náklady na materiál i samotnou tiskárnu.

Existují i další technologie, se kterými se ale setkáte poměrně výjimečně a u komerčně prodávaných tiskáren skoro vůbec. Jde např. o technologii, která funguje na principu vytvrzování speciálního prášku (SLS, CJP apod.) anebo vůbec nejméně používanou technologii LOM, která pracuje s fólií či papírovým materiálem.

Materiály

V této části se podíváme na některé nejvýznamnější materiály používané pro tisk FDM technologii nebo obdobnými technologiemi, které využívají plastové filamenty. Materiálových variant je opravdu mnoho, podíváme se proto alespoň na ty nejvýznamnější a řekneme si něco o jejich vlastnostech, výhodách a nedostatcích.

  • PLA – Tento materiál je použitelný ve většině moderních komerčních 3D tiskáren. Patří mezi vůbec nejoblíbenější a nabízí řadu výhod. Především je ekologický (biologicky odbouratelný) a rostlinného původu a taky je velmi levný. Tavit ho lze už při 60°C, což je sice výrobní výhoda, ale nevýhoda, pokud jde o odolnost výsledného modelu. PLA je obecně méně odolný vůči vyšším teplotám i mechanickému poškození, takže se nehodí na namáhané předměty.
  • ABSDruhá nejoblíbenější volba. Výhodou je vysoká odolnost mechanická i tepelná a opět cenová dostupnost. Nevýhodou jsou škodlivé výpary vznikající při tisku.
  • PET – PET má obecně velmi dobré vlastnosti. Dá se říct, že spojuje to lepší z materiálů ABS a PLA, vykoupeno je to vyšší pořizovací cenou.
  • Nylon – Velmi vysoká tepelná odolnost a houževnatost, skvělá tvárnost. Vysoká cena.
  • LAYWOOD – Speciální materiál s příměsí dřeva. Hlavní výhodou je lepší vzhled.

Pro běžné domácí použití si zřejmě budete vybírat především z prvních dvou materiálů, které jsou ekonomicky nejvýhodnější. Tyto materiály podporují takřka všechny prodávané tiskárny (samozřejmě jen v rámci dané technologie). Pokud budete chtít používat jiné filamenty, ujistěte se, že jsou s danou tiskárnou kompatibilní.

Kvalita a přesnost tisku

Kvalita tisku je dána především tloušťkou vrstvy. Jednoduše lze říct, že čím menší jednotlivé vrstvy, tím méně jsou vidět spáry mezi nimi. U minimální šířky cca 0,1 mm už lidské oko prakticky žádné rýhy nezaznamenává. Přesnost tisku se pak odvíjí i od šířky trysky, použité technologie (například SLA je výrazně přesnější než FDM) apod.

Ne vždy je nutné hledat co nejmenší minimální vrstvu a nejvyšší přesnost. Roli může hrát to, jaké výrobky budete chtít vytvářet a taky jakou rychlost tisku požadujete.

prostetická ruka, vyrobená na 3D tiskarně

prostetická ruka, vyrobená na 3D tiskarně

Rychlost tisku

Pokud chcete vyrábět relativně jednoduché předměty, ale za to třeba ve větším množství, dost možná pro vás bude tento údaj mnohem důležitější a relevantnější než co nejmenší minimální vrstva nebo přesnost tisku.

V současnosti se rychlost tisku u kvalitních 3D tiskáren, které využívají technologii FDM, pohybuje nad hranicí 100 mm/s. Výjimečná není ani rychlost 180 mm/s. Tiskárny, které pracují např. s technologií SLA, jsou výrazně pomalejší. Tyto tiskárny jsou na druhou stranu mnohem přesnější a vhodnější na realizaci drobných komplikovaných předmětů (např. šperky).

Tisková plocha

Tisková plocha se velmi výrazně promítá do ceny a mnoho uživatelů upřednostňuje spíše menší varianty tiskáren, které pracují efektivněji a rychleji. Mezi nejoblíbenější patří 3D tiskárny o délce stran okolo 200 mm.

Souřadnice

I to, jakým způsobem se pohybuje hlava tiskárny, má svůj význam. Existuje hned několik souřadnicových systémů.

  • Kartézský – Pravděpodobně nejvíce používaná varianta. Princip součinnosti je podobný jako u normálních tiskáren. Hlava tiskárny vykonává vertikální pohyb, zatímco podložka horizontální. Vhodné spíše pro předměty menší výšky.
  • Delta – Řešení vhodné pro tištění vysokých, ale tenkých výrobků. Tiskárny využívají tři ramena. Tisk je rychlejší, ale pořizovací cena tiskáren je vyšší.
  • Scara – Poměrně vysoká cena, ale dobré vlastnosti. Snadné sestavení tiskárny. Používáno je kloubové rameno nebo dvě ramena robotická.
  • Polar – Hlava tiskárny se pohybuje ve dvou osách, podložka v rotační ose. Poměrně nová technologie s obtížnějším ovládáním vhodná pro tvorbu vázových tvarů.

Trysky

Většina tiskáren pro hobby použití disponuje pouze jednou tryskou (hlavou). Více trysek může být zapotřebí například v případě, že byste chtěli kombinovat více materiálů zároveň anebo tisknout vícebarevně.

Slovníček

A teď ještě slíbený malý slovníček:

  • Filament – Filament je forma materiálu, který se používá pro 3D tiskárny s technologií FDM (a podobnými). Jde o vlákno (strunu) z plastových materiálů, jako je ABS, PLA, PET apod. Filamenty se vyrábějí ve více barvách a důležitá je i šířka. Hobby tiskárny nejčastěji využívají 1,75mm filament.
  • Extruder – Extruder je vlastně hlava 3D tiskárny, jejíž součástí je tryska a mechanismus, který podává materiál.
  • OpenSource tiskárny – Tiskárny s otevřeným zdrojem. Jsou cenově dostupnější, ale s menšími zárukami, pokud jde o kvalitu tisku.
  • Mikron – Minimální tloušťka vrstvy nebo přesnost tisku jsou někdy udávány v mikronech. Jeden mikron je 0,001 mm.

Ceny 3D tiskáren

Za jaký obnos lze pořídit kvalitní 3D tiskárnu pro hobby použití? Máme tu pro vás krátký přehled, abyste si udělali lepší přehled, co vám vás rozpočet dovolí.

3D tiskárny do 10 000 Kč

V této ceně můžete najít poměrně velké množství hobby 3D tiskáren a taky většinu nejprodávanějších modelů. Jde vesměs o „stavebnicové“ provedení (tiskárnu je třeba vlastnoručně sestavit) s využitím FDM technologie. Parametry tisku mohou být poměrně slušné.

3D tiskárny do 20 000 Kč

Tiskárny pro náročnější kutily a domácí uživatele. Velmi dobré parametry tisku, najdou se zde i tiskárny jiných technologií (SLA) s vysokým rozlišením tisku.

3D tiskárny nad 20 000 Kč

Tiskárny pro náročné nebo i profesionální použití. Různé rozměry i technologie, vynikající parametry tisku, pokročilé funkční vybavení.

Nejprodávanější 3D tiskárny na trhu na trhu

Nejprodávanější 3D tiskárny dle portálu Heureka.cz

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového 3D tiskárny. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepší 3D tiskárny.
    1. Marek
    2. Tomcat

    Přidejte váš komentář

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..