Nejlepší party reproduktory (tzv. pártyboxy) | Poradíme, jak vybrat

Nejlepší párty reproduktory Přenosné a party reproduktory se staly poměrně běžnou a velmi populární záležitostí. Bezdrátová rozhraní umožnila dosáhnout vysoké flexibility, pokročilé technologie zvuku zajišťují, že si i při kompaktnosti a skladných rozměrech můžete vychutnat solidní kvalitu reprodukce. Výrobci dnes kladou důraz i na design a setkat se můžete rovněž se zajímavou funkční výbavou. Pořízení party reproduktoru – či taky partyboxu, jak se někdy nazývají – navíc nemusí představovat zvláštní finanční zátěž. Některé pořídíte za velmi dostupné částky. Samozřejmě můžete sáhnout i po výkonnějších a propracovaných zařízeních, které se cenou pohybují mnohem výše. V dnešním článku vám pomůžeme s výběrem nejlepšího party reproduktoru. Poradíme vám se všemi důležitými parametry i dalšími faktory výběru.

V našem článku naleznete i žebříček nejoblíbenějších a nejprodávanějších party reproduktorů. Vybrali jsme do něj ty nejzajímavější kandidáty ze současné nabídky. Jistě si mezi nimi lze vybrat ideální variantu. Napovědět vám však mohou i odborné testy a uživatelské recenze partyboxů.

Jaké jsou tedy nejlepší party reproduktory podle nás

  1. JBL Boombox 2
  2. Sony SRS-XP700
  3. JBL PartyBox 310
  4. LG XBOOM ON7
  5. LAMAX PartyBoomBox500
  6. Samsung MX-T50

Porovnání nejlepších partyboxů a reproduktorů na trhu

Název produktuObrázekCena (od)Recenze
1.JBL Boombox 3

5 out of 5 stars (5 / 5)
 Skvělá volba bez kompromisů 
Výkon sestavy: 1x80 W, 2x40 W, 2x10W
Frekvence: 40 Hz – 20 kHz
Stupeň krytí: ANO
Max. výdrž baterie: cca 24 hod.
Hmotnost: 6,7 kg
Cena: cca 14000 Kč
Zjistit cenu
2.Sony SRS-XP700

5 out of 5 stars (5 / 5)
 Naše TOP 2 volba 
Výkon sestavy: 500 W
Frekvence: -
Stupeň krytí: IPX4
Max. výdrž baterie: cca 25 hod.
Hmotnost: 16,9 kg
Cena: cca 11000 Kč
Zjistit cenu
3.JBL PartyBox 310

5 out of 5 stars (5 / 5)
 Doporučované v zahraničí 
Výkon sestavy: 240 W
Frekvence: 45Hz – 20kHz
Stupeň krytí: IPX4
Max. výdrž baterie: cca 18 hod.
Hmotnost: 17,42 kg
Cena: cca 14500 Kč
Zjistit cenu
4.LG XBOOM ON7

5 out of 5 stars (5 / 5)
 Nejvýkonnější pártybox 
Výkon sestavy: 1000 W
Frekvence: -
Stupeň krytí: -
Max. výdrž baterie: -
Hmotnost: 16,3 kg
Cena: cca 8000 Kč
Zjistit cenu
5.LAMAX PartyBoomBox500

4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)
 Skvělé recenze 
Výkon sestavy: 500 W
Frekvence: 50 Hz - 20 kHz
Stupeň krytí: IPX4
Max. výdrž baterie: cca 24 hod.
Hmotnost: 11,2 kg
Cena: cca 4400 Kč
Zjistit cenu
6.Samsung MX-T50

4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)
 Nejlepší do 7000 Kč 
Výkon sestavy: 500 W
Frekvence: -
Stupeň krytí: IPX1
Max. výdrž baterie: -
Hmotnost: 11,6 kg
Cena: cca 7000 Kč
Zjistit cenu

Jak vybrat party reproduktor

Podle jakých měřítek vybírat party reproduktor neboli party box? Zajisté bude velmi záležet na tom, jakým způsobem budete chtít reproduktor používat…

  • Budete ho pouštět spíše venku, či ve vnitřních prostorách?
  • Na velkých party, menších dýcháncích nebo převážně pro soukromější potřeby?
  • Co bude sloužit jako zdroj hudby?
  • Budete chtít používat reproduktor i pro zpěv či mluvení – tedy s mikrofonem?
  • Využijete možnost propojení více reproduktorů?
  • Požadujete pokročilé možnosti úpravy zvuku prostřednictvím ekvalizéru?
  • Kolik jste ochotni investovat?
Na tyto (a pochopitelně třeba i další podobné) otázky je dobré znát odpověď, než si reproduktor pořídíte. Od odpovědí by se totiž měly odvíjet podstatné parametry, jako je zvukový výkon, ochrana proti vodě a prachu, odolnost, kompatibilita a konektivita i funkční vybavení.

Co je to „aktivní“ a „pasivní“ reproduktor?

Pokud budete vybírat partybox, možná narazíte na údaj, že jde o aktivní reproduktor. Další možností je – vcelku očekávatelně – pasivní řešení. Pasivní reproduktory nemají vlastní zesilovač, využívají se spíše k náročnějším účelům. Je třeba je propojit se zesilovačem, potenciálně dávají větší možnosti dosáhnout vysoké kvality a kontroly zvuku.

Aktivní provedení zahrnuje i integrovaný zesilovač. Jde tudíž o zcela kompaktní řešení, kdy jeden celek přístroje zajišťuje plné fungování. Jste však odkázáni na zabudované ovládací prvky. Toto řešení je běžné zejména u flexibilních přenosných modelů.

Zvukový výkon a „RMS“

Jedním z vůbec nejdůležitějších parametrů každého reproduktory (i většiny jiných elektrických zařízení) je zcela nepochybně výkon. Ten se udává ve wattech. U reproduktorů však často narazíte na pojem RMS výkon.

RMS je zkratkou root mean squared a označuje „efektivní“ či průměrný výkon. Udává hodnotu výkonu, při které je reproduktor schopný dlouhodobě hrát bez poškozování zařízení. Druhá hodnota je maximální či špičkový výkon. Ten bývá v průměru dvakrát vyšší oproti RMS. Právě RMS výkon by měl být při výběru směrodatnou hodnotou. A kolik budete potřebovat?

  • Malé přenosné reproduktory – Tato zařízení jsou většinou velmi skladná, určená pro méně náročné použití. Výkon RMS bývá i méně než 10 W. Obvykle nejvýše do 50 W, víc jen málokdy. Tyto reproduktory potěší flexibilitou. Na menší, improvizovanou či spontánní, party jsou dostačující pomůckou. Na větší akce či náročnější použití však nedostačují.
  • Partyboxy – Když se řekne partybox, obvykle se myslí spíše poněkud výkonnější zařízení. Ta mohou mít od cca 100 W. Velmi výkonné mají 200 W nebo i více. Hudby už tedy nadělají dost. Typické je však pro ně bezdrátové rozhraní a snadné používání. Dalším specifickým rysem je důraz na design a vyšší odolnost a mobilitu.

Frekvenční rozsah

Tento údaj se někdy poněkud přeceňuje a pro průměrného uživatele by neměl představovat směrodatné vodítko k (nebo proti) nákupu. Papírový frekvenční rozsah je u většiny přenosných a party reproduktorů od cca 50 do 15 nebo 20 tisíc Hz.

Rozhodně není v tomto případě potřeba stanovovat si cíle typu: „Pod 40 000 Hz nejdu“. Výrobci totiž s hodnotami často operují jako s marketingovým prostředkem, ale v reálu se zaplacené Hz nemusejí nijak projevit.

Citlivost

Citlivost je opomíjený, ale poměrně důležitý parametr. Zjednodušeně řečeno udává hlasitost (při buzení 1 W na vzdálenost 1 m od měniče). Vyšší citlivost značí, že je reproduktor efektivnější. Při dané spotřebě dokáže hrát hlasitěji než jiný. Každé 3 dB přitom zdvojnásobují spotřebu.

Napájení

Napájení reproduktorů může být buď bateriové, nebo síťové. Akumulátorové, velmi flexibilní, reproduktory jsou dnes velmi populární. Baterie může vydržet řádově vyšší jednotky hodin, u některých i 10 a více hodin. Záleží vždy i na způsobu používání.

Výhodou baterie je vysoká „svoboda“ použití a operativnost. Možnost používání kdekoli, mimo dosah sítě. Síťové napájení je nicméně spolehlivější, může zajistit vyšší a taky stabilní výkon. Reproduktor může být i levnější, protože značnou část ceny tvoří právě akumulátor. Záleží tedy na vás, které výhody u vás převáží.

Odolnost

Partyboxy a přenosné party reproduktory jsou obvykle koncipovány tak, aby snesli i trochu divočejší „party“ zacházení. Mechanická odolnost a životnost jako taková se těžko definuje. Vodítkem vám může být cena, použité materiály i značka výrobce nebo recenze a testy.

Zcela exaktní je však míra krytí značená IPXX. Ta definuje míru ochrany proti vodě a vniknutí prachu či jiných těles. Od IP44 (IPX4) jsou už reproduktory použitelné i ve venkovním prostředí. Snesou nějakou míru vlhkosti (stříkající voda, deštík).

Design, hmotnost a rozměry

Partyboxy jsou obvykle i velmi výrazně designově zpracovány. Lze je díky tomu na první pohled rozeznat. Typická je především přítomnost osvětlení. Používají se LED diody často ve velkém a nastavitelném barevném (RGB) spektru.

Hmotnost a rozměry jsou velmi variabilní. Lze sem zařadit i prakticky „kapesní“ přenosné modely. Klasické partyboxy však mívají spíše řádově několik kg, některé i 10 a více kg. Záleží tedy jen na vašich možnostech a potřebách. Běžné je, že partyboxy jsou opatřeny rukojetí, či dokonce kolečky pro snadnější přemísťování.

Připojení, ovládání, funkce

Party reproduktory standardně využívají bezdrátový přenos Bluetooth. Je tudíž možné je ovládat přes mobilní telefon, tablet, počítač apod. Dosah je od 10 m výše. Některé modely mají i NFC, které umožní například párování s dalšími zařízeními.

Některé reproduktory nemají žádné nebo jen zcela základní (tlačítko zapnout/vypnout, hlasitost) fyzické ovládací prvky. Jiné mohou mít v tomto směru bohatší výbavu, třeba i včetně ekvalizéru.

Za standardní lze považovat i USB port či klasický 3,5mm jack na sluchátka. Některé modely pak nabídnou i slot pro paměťovou SD kartu, možnost připojení mikrofonu, či dokonce hudebního nástroje.

Ceny partyboxů

Kolik stojí kvalitní party reproduktor? Pokud zvolíte menší a méně výkonný přenosný model do cca 50 až 70 W, můžete se u levnějších a jednodušších modelů vejít do cca 2 až 3 tisíc Kč. U propracovanějších a výkonnějších přístrojů najdete slušný výběr do 10 000 Kč. Nad 10 000 Kč už můžete najít opravdu výkonné reproduktory pro náročnější použití.

Nejlepší značky párty reproduktorů

Které značky partyboxů nabízejí skvělý zvuk, zajímavé funkce, optimální poměr ceny a výkonu nebo jiné výhody? Mezi nejžádanější a nejosvědčenější patří značka JBL, která je jistou zárukou spolehlivé kvality. Navíc nabízí skvělý výběr. Velmi solidnímu postavení a hodnocení se těší i reproduktory Sony, Niceboy či Lamax. Spíše dostupnější řešení může představovat například značka GoGen.

Nejprodávanější reproduktory na trhu

Nejprodávanější reproduktory dle portálu Heureka.cz

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového párty reproduktoru. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepšího pártyboxu na trhu.