Nejlepší navigace do mobilu + Poradíme, jak vybrat

Není nic horšího než se ztratit uprostřed noci v neosvětleném lese, nejlépe v cizí zemi a při hledání cesty ven se moci spolehnout pouze na svůj instinkt. Ještě v dobách nedávno minulých byla tato pro mnohé dnes noční můra realitou mnoha cestovatelů, kteří se vydali do neznámých končin. Naštěstí již tehdy existovaly mapy, bohužel však pouze papírové, které bez možnosti zjištění aktuální polohy byly takříkajíc k ničemu. Dnes by se většina z nás ztratila s papírovou mapou v ruce i v centru velkoměsta. Jednoduše jsme si zvykli na automatické navádění a používání klasických map nám již činí potíže. Ne každý si však může dovolit drahou hardwarovou navigaci určenou pro řidiče i turisty, většina sáhne po aplikaci zdarma, která ve spojení s mobilním telefonem s GPS senzorem, vykoná stejnou práci.

A přesně na tyto aplikace se zaměřuje naše recenze offline navigací do mobilu, které oceníte zejména v zahraničí, kde byste se za internetové připojení pro realtime aktualizaci dat nedoplatili. Poradíme vám, jaké v současné době existují nejlepší navigace do mobilu a na co se při výběru vhodné navigační aplikace zaměřit. Celou recenzi doplníme i o test navigací online, který pomůže především cestovatelům po končinách naší krásné zemičky, kteří si mohou dovolit mít neustále k dispozici data.

Nejlepší navigace do mobilu

NázevVlastnosti (Android)Hodnocení
(dle play.google.com)
Recenze
1.Google Maps (Mapy Google)
Stažení: 10,5+ milionů
Offline: ANO
Základní velikost: 40 MB
4.3 out of 5 stars (4,3 / 5) Android

Pro iOS
2.Waze
Stažení: 7,5+ milionů
Offline: NE
Základní velikost: 81 MB
4.4 out of 5 stars (4,4 / 5) Android

Pro iOS
3.Sygic
Stažení: 1,5+ milionů
Offline: ANO
Základní velikost: cca 64 MB
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Android

Pro iOS
4. Here We Go
Stažení: 460+ tisíc
Offline: ANO
Základní velikost: cca 20+ MB
4.3 out of 5 stars (4,3 / 5) Android

Pro iOS
5.Mapy.cz
Stažení: 90+ tisíc
Offline: ANO
Základní velikost: 38 MB
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Android

Pro iOS
6.MapFactor: GPS Navigation
Stažení: cca 1 milion
Offline: ANO
Základní velikost: 29 MB
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5) Android

Pro iOS
7.Maps.me
Stažení: 1,1+ milionů
Offline: ANO
Základní velikost: podle zařízení
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5) Android

Pro iOS
8.Galileo Offline Maps
Stažení: 2500+
Offline: ANO
Základní velikost: 83 MB
4.3 out of 5 stars (4,3 / 5) Android

Pro iOS

1. Google Maps (Mapy Google)

google-maps

Mapy od Googlu jsou pravděpodobně nejrozšířenějším typem navigace, kterou lze použít zdarma. Celosvětově si ji stáhlo již více než 10 miliónů lidí. Mezi její výhody patří kromě poměrně rozumné velikosti základní aplikace okolo 40 MB i možnost práce v offlinu. Stáhnout a nainstalovat Mapy Google si lze i na zařízení s operačním systémem iOS (Android je samozřejmostí). U některých mobilních telefonů ji dokonce najdete již přeinstalovanou při koupi zařízení.

Mezi speciality této aplikace patří možnost nastavení polohy důležitých míst, například adresy domova či zaměstnání a také výběr dopravních prostředků pro navigaci, například automobil, kolo či vlastní nohy. Samozřejmostí je hlasové navádění oním typicky šišlavým hlasem. Aplikace Google Maps patří k nejrozšířenějším navigacím zdarma, které jsou v současné době k dispozici.

Stáhnout pro Android  Stáhnout pro iOS

2. Waze

waze-navigace

Navigaci je možné stáhnout si zdarma jak na telefony a tablety s operačním systémem Android, tak iOS. Aplikace Waze funguje jako jedna z prvních komunitních navigací, kam mohou řidiči zasílat informaci o aktuální situaci ve svém okolí a systém dá tyto podklady k dispozici i všem ostatním uživatelům. Díky této spolupráci jsou mapové podklady a informace o uzavírkách, zácpách i blokádách naprosto aktuální. Navíc navigace vám při používání automaticky přepočítá trasu, jestliže se na některé její části objeví například kolona či zácpa. V případě systému Waze se bezpochyby jedná o jednu z nejlepších navigací pro Android, které jsou ve variantě zdarma k dispozici.

Přispět komunitě můžete svými informacemi i vy, po klepnutí na tlačítko s bublinou lze jednoduše odeslat podklady o dopravní nehodě, přítomnosti policejního radaru či jiné nepříjemnosti. Díky více než 8 miliónům stažení této aplikace celosvětově je relevantnost údajů poměrně vysoká.

Navigace funguje i na základě hlasových příkazů, což ocení zejména uživatelé, kteří tráví za volantem několik denně a nemohou neustále přenastavovat zadání na navigaci. Pro hlasové navigování si v českém jazyce můžete vybrat z mužského a ženského hlasu. Waze bohužel neumožňuje použití navigace v offline režimu.

Pro pravidelné přejíždění mezi několika polohami si můžete v navigaci nastavit nejčastěji navštěvovaná místa. Případně lze aplikaci propojit s vaším Facebookem a sdílet informace o navštívených destinacích s přáteli.

Stáhnout pro Android  Stáhnout pro iOS

3. Sygic

sygic-navigace

Mobilní navigace Sygic je postavena na vynikajících mapách od společnosti TomTom, které jsou využívány i v jednoúčelových navigacích určených pro motoristy. Výhodou je poměrně velká komprese mapových podkladů. Kompletní mapa České republiky tak zabere pouhých 75 MB. Sygic je navigace zaměřená především na řidiče, profesionální nevyjímaje. Z toho se snaží její vydavatel těžit a proto je většina nadstandardních funkcionalit placená.

Připlatit si budete muset dokonce i za hlasovou navigaci či zprávy o aktuální dopravní situaci, ucpávkách a omezeních. Na druhou stranu cenově vás plná verze vyjde na několik stovek ročně a některé funkce opravdu nemají v oblasti mobilních aplikací konkurenci. Zmiňme například funkci HUD (Head-Up Display), která promítá navigační údaje přímo na přední sklo. Tuto funkci oceníte zejména v noci a za zhoršené viditelnosti. Za necelou stovku se i tato funkcionalita vyplatí.

Pro svoje speciální funkce a nutnost připlacení za některé funkce aspiruje aplikace Sygic na rozšíření především mezi komunitou profesionálních řidičů, taxikářů a uživatelů trávících za volantem dlouhé hodiny, které jim na druhou stranu dokáže zpříjemnit.

Stáhnout pro Android  Stáhnout pro iOS

4. Here We Go

here-wego-navigace

Jedněmi z nejkvalitnějších mapových podkladů disponuje uživatelsky velmi oblíbená navigace Here We Go, která v minulosti patřila do stáje finské Nokie. Aplikaci lze využívat jak offline, tak online. Výhodou jsou mapové podklady zemí celého světa, nevýhodou pak poněkud rozměrnější soubor map České republiky, který zabírá plných 383 MB.

Nevýhod je ve srovnání s konkurenčními navigacemi poněkud více. Například není možno si při navigace do cílové polohy nastavit průjezdní body. Jestliže se tedy chcete vydat na výlet po několika místech a až poté zakotvit ve finální destinaci, musíte si při každém dosažení průjezdního bodu znovu přenastavovat navigaci.

Hlasová navigace nadchne všechny věčné studenty jazyků. S navigací HERE si můžete procvičovat angličtinu s britským či americkým přízvukem.

Stáhnout pro Android  Stáhnout pro iOS

5. Mapy.cz

mapy-cz-navigace

Aplikace Mapy.cz je vyloženě lokální záležitostí, která vyšla z dílen Seznamu. Nutno konstatovat, že tento produkt se opravdu povedl. S téměř 100 tisícem stažení se tak řadí k nejoblíbenějším českým aplikacím. Nevýhodou je velikost základní aplikace téměř 70 MB, která je ale vyvážená možností fungování v režimu offline. Budete-li si chtít stáhnout kompletní mapu České republiky, vyhraďte si na disku svého mobilního zařízení alespoň 500 MB volného místa. I některé z ostatních navigací mají poměrně rozsáhlé soubory s offline mapami, Mapy.cz je v tomto ohledu však rekordmanem.

Z hlediska mapových podkladů je k dispozici varianta pro řidiče a pro turisty. A právě pro pěší turistiku se tato aplikace hodí nejlépe. Kromě zvýraznění turisticky zajímavých cílů s možností zobrazení detailních informací, je možné v aplikaci plánovat i procházky a předem si změřit jejich délku či zjistit náročnost terénu.

Mapy od Seznamu lze použít i jako hlasovou navigaci. V tomto případě jde ale spíše o řešení nouzové, v tomto ohledu existuje celá řada propracovanějších aplikací.

Stáhnout pro Android  Stáhnout pro iOS

6. MapFactor: GPS Navigation

mapfactor-navigace

Aplikace Mapfactor GPS Navigation Maps, známá také jako MapFactor Navigator, patří mezi celosvětově nejoblíbenější offline navigační aplikace. Je zaměřena především na řidiče různých typů vozidel, od auta, přes kolo, motorku, autobus až po kamion, ale je využitelná i pro pěší navigaci.

Mapové podklady si snadno stáhnete do vašeho telefonu nebo tabletu a k navigaci už pak nebudete potřebovat datové připojení. Mapa ČR zabere maximálně 170 MB prostoru na vašem uložišti. Bezplatná verze využívá mapy z projektu OpenStreetMaps, za malý poplatek jsou pak k dispozici profesionální mapy od společnosti TomTom.

MapFactor Navigator nabízí v porovnání s ostatními navigačními aplikacemi nejširší možnosti individuálního nastavení, speciální verzi pro řidiče nákladních vozidel (Navigator Truck) a celou řadu šikovných funkcí, jako je optimalizace průjezdních bodů, alternativní trasy či Head-Up Display (zobrazování navigačních informací na předním skle vozidla). Pro spolehlivější navigaci je možné využít i aktuální dopravní informace (HD Traffic), pro ty je ale samozřejmě potřeba mít aktivní datový balíček a zůstat online. Za některé ze zmíněných funkcí si však pár korun připlatíte.

Tato navigace je dílem české společnosti MapFactor sídlící v Praze a zabývající se vývojem softwaru pro sledování a navigaci vozidel již od roku 2001.

Stáhnout pro Android  Stáhnout pro iOS

7. Maps.me

maps-me-navigace

Navigace Maps.me není sice kvůli horšímu kontrastu pro rozlišení cest a okolního terénu ideálním parťákem na výlety do přírody, ve městě se s ní ale rozhodně neztratíte. Aplikace potěší možností přehledného třídění bodů zájmu POI (Point of Interest) a jejich přehledným zobrazením na mapě.

Komunitně zaměřené cestovatele potěší možnost aktualizace stávajících dat a možnost přispívání vlastními zajímavými body do společné mapy. Navigace umožňuje použití jak v režimu online, tak offline. Download potřebných map lze provést přímo z mapy, nemusíte tak pracně zjišťovat, kde leží konkrétní region.

Aplikace je ideální navigací do mobilu zdarma pro dobrodruhy, kteří rádi cestují s batůžkem po cizích zemích, navigaci používají ve větší míře v offline režimu a mají možnost občasného stažení potřebných map na některé z veřejných internetových sítí například v kavárně či hotelu.

Stáhnout pro Android  Stáhnout pro iOS

8. Galileo Offline Maps

google-maps

guru-maps-gallileo-navigace

Jak napovídá samotný název, aplikace Offline Maps se specializuje zejména na používání bez internetového připojení. Nutností je tedy stažení mapových podkladů, které chcete využívat. Celá mapa České republiky vám v interním úložišti však zabere pouhých 193 MB místa, což ve srovnání s ostatními aplikace fungujícími v offlinu, není příliš přehnané.

Zajímavá funkce této navigace, kterou oceníte zejména na výletech, je Plánovač, pomocí něhož se můžete nechat navigovat do cílového místa skrze několik průjezdních poloh. Další zajímavá možnost, jak z této aplikace dostat maximum spočívá je funkce HUD (Head-Up Display), která umožní promítat obraz z navigace na přední sklo. V některých případech, především v noci, právě tato funkce může usnadnit navigaci a dostat vás rychleji domů. Bohužel není v základní verzi zdarma, budete-li ji chtít používat, musíte si jednorázově připlatit.

Stáhnout pro Android  Stáhnout pro iOS

Na základě jakých parametrů vybrat tu nejlepší navigaci do mobilu pro vás?

Schopnost pracovat i v režimu offline

Možnost spolehnout se na navigaci i bez aktivního internetového připojení je stěžejní především při cestách do zahraničí a speciálně mimo evropskou unii, kde není možno se spolehlivě připojit bez nutnosti platit za konektivitu přemrštěné částky. Navigace, které možnost práce offline podporují, vyžadují ale stažení mapových podkladů předem.

Alternativou pro zapomětlivé je nahrání mapových podkladů na levném internetovém připojení v hotelu. Mnohé offlinové aplikace fungují i jako jakási sociální síť propojující mezi sebou řidiče a cestovatele pohybující se na různých místech, kteří navíc mohou do systému přidávat aktuální informace o uzavírkách, dopravní situaci a případně i přítomnosti policejních radarů.

Některé navigace naproti tomu jsou schopny fungovat pouze v režimu online, což může být problém zejména, pokud vyčerpáte všechna volná data. Ke správnému výběru vaší navigace ideální do míst, kde nemůžete být připojeni k internetu, vám pomůže naše recenze offline navigací do mobilu.

Velikost mapových podkladů

Zatímco se někteří vydavatelé navigací do mobilních telefonů snaží komprimovat finální mapové podklady pro své uživatele, jiní tuto nutnost prozatím stále zanedbávají. Setkat se tak můžete s kompletní mapou České republiky zaujímající 75 MB, ale i téměř 500 MB. Pokud máte na svém mobilním telefonu dostatek volného místa, asi tuto relativní drobnost řešit nemusíte, většina uživatelů však sáhne po menších mapových podkladech nabízejících srovnatelné informace.

Možnost zadávání hlasových pokynů

Tato vlastnost je důležitá zejména pro řidiče, kteří tráví za volantem nekonečné hodiny a nemohou si tak dovolit neustále brát do ruky mobilní telefon a měnit nastavení navigace. Některým aplikacím je možné zadat pokyny k nastavení nové cílové destinace, přepočítání trasy mimo zácpu a jiné i jednoduše prostřednictvím předem definovaných hlasových povelů.

Poskytování dopravních informací

Další velice důležitý parametr pro motorizované uživatele navigace. Pravidelné informace o uzavírkách, objezdech či zácpách umožní i během cesty z práce ušetřit cenné minuty. Nejlepší navigace do mobilu jsou schopny na základě těchto podkladů operativně přeplánovat trasu a vyvést vás mimo blokádu.

Podporované trasy

Některé mobilní navigace jsou z hlediska používání univerzální. Jiné naopak upřednostňují jeden způsob použití nad jiným. Při výběru mobilní aplikace s mapovými podklady si předem zjistěte, zda obsahuje i podklady o zajímavých turistických cílech či je určena spíše pro zvládání náročných dopravních situací.

Počet instalací

I tento parametr je vhodné zahrnout do vašeho výběru. Čím více uživatelů si navigaci stáhlo před vámi a je s ní spokojeno, tím větší je šance, že s ní budete spokojeni i vy.

    1. lubo

    Přidejte váš komentář

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..