Nejlepší navigace do auta podle testů a recenzí + Poradíme, jak vybrat

Navigace do auta MIO Spirit 5400 V pohádce O perníkové chaloupce děti, které se ztratily v lese, použily pro úspěšný návrat domů více prostředků. Jeníček nejprve házel na zem lesklé křemínky, které mu v měsíčním světle ukazovaly cestu domů. Jenže když mu kamínky došly, vsadil Jenda neprozřetelně na turistické ukazatele ryze organického původu (čili drobečky chleba).

A jak se dalo čekat, splakal nad výdělkem. Protože kousky chleba vyzobali hladoví ptáci nebo jiná lesní havěť. Z toho plyne jasné ponaučení: až se někdy někde ztratíte, přestaňte panikařit a neplýtvejte zbytečně jídlem. Místo toho se spolehněte na některý z výrobků, které vám přináší naše recenze nejlepších navigací do auta.

Navigace pro automobily jsou již docela dlouhou řadu let nepostradatelnou součástí života některých z nás. Je zarážející, že ne všichni řidiči a posádky jejich vozů tak málo důvěřují starým (a přitom osvědčeným) pomocníkům jako jsou buzola, kompas, mapa, hvězdná obloha, lišejníky na stromech, sklon mraveniště, oltář směřující k východu či jiné objekty běžně se vyskytující v nepředvídatelném silničním provozu.

Ale dost legrace, raději si řekněme, jak se správně zorientovat. Ano, jak se zorientovat v pestré nabídce těch nejlepších navigací, abychom skončili své cesty pěkně v pohodlí domova, a ne někde v Orientu.

Takže jaké jsou nejlepší navigace na trhu?

 1. TomTom GO Superior 7
 2. TomTom GO Classic 5″
 3. Garmin Drive 53 & Live Traffic
 4. TomTom GO CLASSIC 6″
 5. Navitel E700 Lifetime

A nyní už vám v našem testu špičkových navigací představujeme prvního šampióna:

Nejlepší navigace do auta na trhu podle nás

Název produktuPorovnáníHodnoceníCenaRecenze
1. TomTom GO Superior 7
✔️ Nejlepší navigace do auta na trhu dle nás
✔️ Rychlá reakce displeje
✔️ Spoustu možností nastavení
✔️ Skvělé recenze zákazníků

GPS navigace - do auta, úhlopříčka displeje 7", rozlišení 1280 × 800, funkce ovládání hlasem, RDS TMC (aktualizovaný přehled dopravy), řazení do jízdních pruhů, databáze radarů, eko trasy, 3D budovy, doživotní aktualizace map, aktuální čas jízdy a aktuální rychlost, dotykový displej, aktualizace přes mobilní telefon, příjem dopravních informací mobilním telefonem, vnitřní paměť 32000 MB, bez paměťové karty, kompatibilní OS Android a iOS, kompatibilní s Bluetooth, WiFi a USB, kabel a držák součástí balení, černá barva pouzdra, rozměry 187 × 122 × 20 mm (V׊×H), hmotnost 400 g.
100 % ⭐do 8500 KčČíst recenze
2.TomTom GO Classic 5˝

✔️ Nejlepší navigace do auta v poměru cena / výkon
✔️ Skvělá funkčnost
✔️ Vítěz produkt roku ve své kategorii
✔️ Jednoduchá, přehledná a levná

GPS navigace - do auta, úhlopříčka displeje 5", rozlišení 480 × 272 px, funkce mapy ČR + Evropa, RDS TMC (aktualizovaný přehled dopravy), řazení do jízdních pruhů, databáze radarů a doživotní aktualizace map, dotykový displej, aktualizace přes mobilní telefon, příjem dopravních informací mobilním telefonem, výdrž baterie 1 h, vnitřní paměť 16 GB, kapacita paměťové karty 32768 MB, kompatibilní OS Android a iOS, kompatibilní s Bluetooth a WiFi, rozměry 104,8 × 162,5 × 23,8 mm (V׊×H), hmotnost 201 g.
99 % ⭐do 3500 KčČíst recenze
3.Garmin Drive 53 & Live Traffic
✔️ Prvotřídní výrobce = značka Garmin
✔️ Doživotní aktualizace map Evropy
✔️ Ovládání na dálku přes aplikaci

navigace do auta • dotykový displej s podsvícením • dobíjecí baterie • předinstalované mapy Evropa Lifetime • podpora microSD karet • vnitřní paměť 16 GB • aktualizace map v ceně • GPS, GALILEO •...
97 % ⭐do 5000 KčČíst recenze
4.TomTom GO CLASSIC 6"
✔️ Jednoduchá orientace a snadné ovládání
✔️ Doživotní aktualizace map
✔️ Databáze radarů

GPS navigace - do auta, úhlopříčka displeje 6", rozlišení 800 × 480 px, funkce mapy ČR + Evropa, RDS TMC (aktualizovaný přehled dopravy), řazení do jízdních pruhů, databáze radarů a doživotní aktualizace map, dotykový displej, aktualizace přes mobilní telefon, příjem dopravních informací mobilním telefonem, výdrž baterie 1 h, vnitřní paměť 16 GB, kapacita paměťové karty 32768 MB, kompatibilní OS Android a iOS, kompatibilní s Bluetooth a WiFi, rozměry 104,8 × 162,5 × 23,8 mm (V׊×H), hmotnost 201 g.
97 % ⭐do 3500 KčČíst recenze
5.Navitel E700 Lifetime
✔️ Cenový tip - levná navigace do auta
✔️ Velký displej
✔️ Doživotní aktualizace map
❌ Může se objevit pomalejší odezva

GPS navigace - do auta, do autobusu, do nákladního auta, úhlopříčka displeje 7", rozlišení 800 × 480 px, funkce mapy ČR + Evropa, řazení do jízdních pruhů, databáze radarů a doživotní aktualizace map, FM, přehrávač hudby a dotykový displej, aktualizace přes počítač, kapacita paměťové karty 32 GB, rozměry 110 × 175 × 13 mm (V׊×H), hmotnost 200 g.
89 % ⭐do 2500 KčČíst recenze

Nejlepší GPS navigace

Podle čeho vybírat nejlepší navigaci do auta?

Pryč jsou doby, kdy jsme brázdili s mapovým atlasem na klíně krásami naší zemičky i jejích sousedů. Jakékoliv špatné odbočení znamenalo přinejmenším hádku, protože jste díky němu mohli nabrat až několikahodinové zpoždění, což bylo v případě cesty na dovolenou přinejmenším nepříjemné. Naštěstí se vývoj spotřební elektroniky zaměřil i na ulehčení práce cestovatelům, kteří mohou v současné době vybírat z celé řady navigací různé kvality s rozmanitou úrovní mapových podkladů.

Pro ty, kteří jezdí opravdu často, například v rámci služebních cest nebo brázdí kamionem Evropu či jiné světadíly, se vyplatí pořízení opravdu kvalitní GPS navigace, která si poradí i v těch nejnáročnějších situacích a poskytne řidiči oporu v neznámých končinách. Kvalitní GPS navigace do auta s připojením na internet si sama stáhne data o aktuálních uzavírkách a omezeních na vaší cestě a přeplánuje vaši trasu tak, abyste se jim vyhnuli. I navigaci ale používá pouze člověk a pokud se již stane, že zahnete jinde, než vám přístroj v rámci trasy naplánoval, přístroj vám okamžitě najde novou cestu, díky které se nebudete muset vracet a například otáčet v nebezpečném úseku.

této recenzi navigací do auta vám poradíme, jak vybrat tu nejlepší GPS navigaci, tak, abyste si díky ní poradili v každé situaci. Pro každého musí ta nejlepší navigace do auta splňovat jiné parametry a mít jiné vlastnosti. Díky našemu testu navigací do auta si každý najde tu svoji nejlépe vyhovující navigaci.Jednotlivé cenové kategorie navigací dělí dnes již pár stokorun, proto i kvalitní navigace s kamerou do auta je dostupná prakticky každému, kdo si vyhodnotí, že ji potřebuje.

Na co se tedy při výběru navigace do auta soustředit a jakou GPS navigaci vybrat?

Přesně na tyto otázky se vám pokusíme v naší recenzi navigací do auta odpovědět. Díky ní ušetříte spoustu času i peněz a výběr toho nejlepšího produktu pro vás bude hračkou. Na které parametry se tedy při výběru GPS navigace zaměřit?

 • Velikost displeje

Výhodou GPS navigací do auta v porovnání s těmi, které si sebou vezmete na túru do náročného terénu je především jejich větší displej a rozlišení. Ten je nutný, protože navigaci v autě obvykle nesledujeme plnou pozorností a není umístěna tak, abychom ji viděli přímo před sebou. Při častém přeostřování z pohledu na dálku by navíc oči trpěly pohledem na menší displej s mizerným rozlišením více než u displeje s větší úhlopříčkou.

Úhlopříčka displeje se obvykle udává v palcích. Na našem současném trhu jsou k dispozici navigace s úhlopříčkami mezi 4“ až 7“, to představuje velikost zhruba od 10,2 cm do 17,78 cm. Nejprodávanější navigace do auta disponují obvykle úhlopříčkou od 5“ do 6“.

Prakticky ale platí, ževýběr velikosti displeje byste měli podřídit především kvalitě svého zraku a čím hůře na to jste, tím větší displej pořizujte. Velikost displeje byste měli podřídit i kvalitě ovládání navigace. Tuby mělo být možno při jízdě ovládat jednou rukou prostřednictvím dotykového displeje. To znamená přiblížit či oddálit si mapový pohled, případně upravit základní nastavení. V létě oceníte displej s antireflexní povrchovou úpravou, která odráží nežádoucí sluneční paprsky činící obraz hůře čitelným.

Ty úplně největší navigace s úhlopříčkou 7“ jsou určeny pro kamiony, obytná auta a karavany, které mají dostatečně velké přední sklo, v rámci, něhož nebude 7“ displej překážet a bránit tak řidiči ve výhledu. Příliš velký displej může totiž značně zkomplikovat orientaci a někdy být i příčinou dopravní nehody. Předtím než vyjedete proto doporučujeme vyzkoušet několik poloh umístění GPS navigace na čelním skle a vybrat tu, která bude nejméně komplikovat jízdu.

Závěr: Optimální hodnota velikosti displeje u navigace do auta je dána především typem dopravního prostředku, v němž bude navigace používána. Do běžných osobních automobilů je optimální displej s velikostí 5“ až 6“, k použití v kamionech, karavanech, případně obytných automobilech oceníte alespoň 7“ displej.
 • Rozlišení displeje

S velikostí displeje úzce souvisí i jeho další parametr, kterým je jeho rozlišení. To se vyjadřuje v jednotkách pixel a je u něj jasné, že čím větší bude, tím detailněji a kvalitněji bude displej zobrazovat. Samozřejmě rozlišení by mělo korespondovat s velikostí displeje a čím větší je úhlopříčka displeje, tím větší by měl mít i rozlišení.

Závěr: Čím větší rozlišení displeje, tím lepší uvidíte detaily a tím lépe se vám bude s navigací pracovat.
 • Typ displeje

Poslední vlastností displeje, která vás může nejvíce zajímat je jeho typ. Jde o druh technologie, na základě, něhož byl displej vyroben. Z praktického hlediska se na dnešním trhu můžete setkat s dvěma typy displejů. Levnější rezistivní (odporový) založený na změně odporu při poklepání na konkrétní místo na displeji a dražší kapacitní, u něho se vlivem aktivity uživatele mění kapacita aktivních prvků.

Odporový je samozřejmě díky své nízké ceně umísťován do většího procenta přístrojů. Ovládat ho lze pomocí prstu, stylusu či předmětu s tvrdou špičkou, například obyčejné tužky. Jeho výhodou je poměrně solidní odolnost vůči vlhkosti, což oceníte zejména v situaci, kdy vám na navigaci v autě vyšplouchne například káva.

Naopak u dražšího kapacitního si na potřísnění nápojem musíte dát pozor. Displej by ho totiž nemusel přežít. Na rozdíl od rezistivníhoumožňuje kapacitní displej ovládání více prsty najednou. Lze jej tak pohodlně ovládat a například při řízení si jednoduše přiblížit detail mapy, aniž byste museli zastavit. Na přímém slunci je lépe čitelný než rezistivní a jednou z jeho typických vlastností, podle které jej poznáte, je lesklý povrch.

Závěr: Rezistivní i kapacitní displeje mají svá pro a proti. Cílíte-li na cenu, dejte přednost rezistivnímu typu, od kapacitního se naopak za vyšší cenu dočkáte lepší čitelnosti a pohodlnějšího ovládání.

Navigace v autě

 • Kapacita baterie

Nejenom displejem je ale nutno se při výběru nejlepší navigace do auta zabývat. Neméně důležitá je i kapacita baterie. Modely určené do auta disponují obvykle nižší kapacitou než ty, které jsou vyráběny s cílem využití v terénu. Je to z toho důvodu, že v autě na rozdíl od hor si můžete navigaci pohodlně dobíjet během jízdy díky DC napájecímu adaptéru, který lze připojit do cigaretového zapalovače. Přesto mají i autonavigace vestavěný akumulátor, který je určen především na překlenutí krizových situací, a vydrží zařízení samostatně napájet zhruba okolo 1 hodiny.

Plánujete-li vaši autonavigaci využít i mimo automobil a vzít si ji sebou na pobyt v přírodě, zaměřte se na modely, jejichž baterie vydrží několik hodin, minimálně alespoň 10 a bude tak schopna napájet vaše zařízení po celý den. Pro dobrodružnější nátury se vyplatí si k navigaci pořídit i nějaký přístroj pro její externí nabíjení, například powerbanku s klasickým či solárním pohonem.

Závěr: Plánujete-li navigaci využít pouze v autě, kapacita akumulátoru vás příliš zajímat nemusí, protože přístroj se bude za jízdy nabíjet z cigaretového zapalovače. Jestliže však chcete využít svoji navigaci i k dobrodružství v přírodě, zaměřte se na modely, jejichž akumulátor vydrží bez nabití alespoň 10 hodin nebo si pořiďte externí powerbanku.
 • Mapové podklady

I sebekvalitnější navigace by bez mapových podkladů byla prakticky k ničemu. Díky mapě se dostanete tam, kam potřebujete a navigace vám s její pomocí může naplánovat tu nejvhodnější cestu do cíle. Většina navigací do auta již obsahuje některé mapové podklady v základní výbavě. Obvykle jde o mapy země, v níž je přístroj prodáván, případně několik okolních států jako bonus. Tyto mapové podklady se však liší nejenomv kvalitě a detailech, ale i v zaměření. Například ze základní turistické mapy v autonavigaci příliš nadšeni nebudete.

Výhodou je, že potřebné mapové podklady si lze obvykle dodatečně přikoupit, případně zdarma stáhnout. Vzhledem k tomu, že maximální počet mapových podkladů v přístroji je omezen nejen jejich cenou, ale i potřebným prostorem v jeho interní paměti. Rozhodně se vyplatí, rozmyslet si předem, které mapy jsou pro vás opravdu potřeba a stahovat pouze ty. Pro motoristy jsou určeny přehledné automapys detailním zobrazením sítě silnic a dálnic, databází dlouhodobých uzavírek a často i statických radarů.

Jezdíte-li výhradně po České republice je zbytečné pořizovat si mapové podklady jiných zemí a utrácet tak zbytečně za něco, co nepotřebujete. Jestliže jste ale často za hranicemi a jezdíte často po Evropě, můžete si zakoupit výhodný digitálnímapový balíček pro 45 evropských států. Dražší modely nabízí k evropským mapám možnost přikoupení map Severní a Jižní Ameriky, případě jiných kontinentů zdarma.

 • Aktualizace map

Při nákupu GPS navigace je nutné si uvědomit, že většina mapových podkladů zakoupených společně s přístrojem přestane být časem aktuální a bude potřeba je aktualizovat. Nová aktualizace mapových podkladů vychází obvykle 2krát až 3krát ročně.

Někteří prodejci především dražších přístrojů nabízí automatickou aktualizaci mapových podkladů v jejich přístroji doživotně zdarma. Jiní se naopak na dodatečných aktualizacích snaží vydělata spojují je s dalšími nemalými poplatky, případně omezují stažení aktualizovaných mapových podkladů na určitou dobu po realizaci nákupu.

U doživotní aktualizace si dejte pozor na to, jak to prodejce vlastně myslí. Obvykle nejde totiž o životnost uživatele, ale přístroje a ta je stanovena výrobcem a obvykle omezena na mnohem kratší dobu, než je přístroj ve skutečnosti schopen fungovat. Snadno se vám pak může stát, že po určité době mapy pro váš přístroj již nebudou k dispozici nebo za ně budete muset zaplatit.

Závěr: Z hlediska mapových aktualizací je výhodnější připlatit si za přístroj k němuž prodejce nabízí automatickou aktualizace doživotně zcela zdarma. Mapové podklady se přece jen mění poměrně často, aby korespondovaly se změnami silnic a zástavby a proto necháte-li v tomto případě budoucnost náhodě, může vás to vyjít dráž než samotná koupě GPS navigace.
 • Kapacita úložného prostoru

Pro uložení mapových podkladů potřebuje přístroj dostatečnou kapacitu interní paměti. Ta obvykle není příliš rozsáhlá, proto většina přístrojů disponuje slotem pro vložení dodatečné paměťové karty s mnohonásobně vyšší kapacitou. Obvykle je možné kapacitu navigace zvýšit až o 64 GB pomocí externí MicroSD, Micro SDHC, Micro SDXC či obyčejné SD karty. Díky těmto slotům je možné přehrávat na přístroji i mediální soubory, případně použít autokameru.

Navigace do auta

 • Pokročilé navigační funkce

Každá značka navigace se zaměřuje na jiné koncové uživatele, proto také každý model disponuje jinou výbavou.

Hlasová navigace

Jednou ze základních funkcí je hlasová navigace. Ta je součástí většiny kvalitních GPS navigací do aut a pomocí integrovaného hlasu informuje řidiče o odbočkách, sjezdech, nájezdech, vzdálenostech, omezeních, a podobně. Díky tomu není nutné se v průběhu řízení dívat neustále na mapu, což by v některých okamžicích mohlo být ohrožující.

Ukazatel maximální povolené rychlosti

Další z funkcí, kterými disponuje většina navigací je ukazatel povolené rychlosti. Ten obvykle v červeně ohraničeném zákazovém kolečku zobrazuje informaci o tom, jako maximální rychlostí je možno v daném úseku jet. V případě jejího překročení budete upozorněni prostřednictvím zvukového signálu.

Asistent pro řazení do pruhů

Asistent pro řazení do pruhů je dnes již také součástí většiny navigačních přístrojů. Jeho úkol spočívá v tom informovat vás, do jakého pruhu se máte zařadit, což zjednoduší vaši orientaci nejen ve městech, ale i na dálnicích a obchvatech s několika paralelními jízdními pruhy.

Neustálé připojení k internetu

Obrovským plusem je možnost připojení navigace k internetu. Díky němu totiž jednoduše zaktualizujete mapové podklady bez nutnosti připojovat zařízení k jakémukoliv externímu zdroji této sítě. Prostřednictvím wi-fi modulu můžete z přístroje stahovat právě ujeté trasy pro další analýzu či si naopak z chytrého telefonu poslat aktuálně uloženou trasu, kterou plánujete absolvovat. Prostřednictvím připojení k internetu vás vaše navigace bude informovat o uzavírkách, kolonách a dalších nestandardních situacích na silnici.

Zobrazení reálných náhledů křižovatek

Velice užitečným nástrojem, kterým však disponují spíše modernější typy navigací je zobrazení reálných fotografií náhledů blížících se křižovatek. Díky tomu budete schopni snadněji určit, do kterého pruhu vás navigace posílá, případně, kde máte odbočit.

Zobrazení ve 3D

Součástí dražších navigací je také možnost zobrazení terénu ve 3D, který působí více realističtěji a jsou na něm patrnátrojrozměrná specifika terénu, například významné stavby, kopce či naopak klesání.

Parkovací asistent a databáze stacionárních radarů

Pomocí parkovacího asistenta, kterým disponují především dražší modely, vám navigace pomůže najít nejbližší volné místo k zaparkování. Databáze stacionárních radarů zase ušetří pár kaček. Tato funkce je obvykle součástí dražších navigací a je buď integrovaná do stažených map nebo ji lze stáhnout jako samostatný podklad.

Vestavěná autokamera

Na našem trhu jsou dostupná zařízení integrující v sobě navigaci a autokameru. Tyto kombinované přístroje umí kromě navigace pořizovat a ukládat záznam z cesty a jsou velice užitečné v případě dopravní nehody či podobné události. Kromě standardních funkcí umí kvalitní navigace s kamerou do autai například varovat při vyjetí z pruhu nebo při nebezpečí nabourání.

Navigace pomocí mapy

Navigace pomocí mapy, s tím už dneska díru do světa neuděláte

Cena GPS navigací

Cenová hladina do 1 500 Kč

Nejlevnější navigace do auta koupíte za cenu již okolo tisícikoruny. Neočekávejte však žádný zázrak. Přístroje mají za tuto cenu značně omezené funkce a očekávat tak lze obvykle modely pouze s lokálními mapami. Výkon procesoru také příliš nepotěší. V těchto cenových hladinách naleznete především značky MIO a Navitel.

Přístroje za cenu od 1 500 Kč do 5 000 Kč

Většina nejprodávanějších navigací do auta pochází právě z této kategorie. V této cenové relaci lze pořídit jak výkonné přístroje s kvalitním procesorem umožňujícím rychlé překreslování map, tak výrobky s větší úhlopříčkou displeje, to znamená 6“ a 7“. Standardem je obvykle i plné mapové portfolio všech evropských zemí a bezplatná doživotní aktualizace mapových podkladů.

Součástí většiny přístrojů v této cenové hladině je obvykle i celá řada pokročilých navigačních funkcí, například fotografické náhledy křižovatek, asistent řazení do pruhů, zvýraznění bodů zájmu (POI), a podobně. Ve střední cenové hladině nabízí své navigace prakticky všichni světoví výrobci. Sežnete tak zde jako přístroje od značky Alpine, MIO, Navitel, Pioneer či Garmin a TomTom.

Cenová kategorie nad 5 000 Kč

Bez cenového omezení lze pořídit opravdu špičkové navigace, které kromě výše popsaných funkcí disponují například hlasovým ovládáním, je možno je propojit s telefonem, případně pro aktualizaci map můžete použítpermanentní internetové připojení. K navigaci obvykle dostanete zdarma i magnetický držák a o bezplatné aktualizaci mapových podkladů se už ani nemusíte bavit, ta je v této kategorii samozřejmostí. Tuto cenovou hladinu obsazují věhlasní výrobci s dlouhou historií jako Garmin a TomTom.

Nejprodávanější GPS navigace do auta na trhu

Toto jsou nejprodávanější GPS navigace do auta na trhu podle nákupního portálu Heureka

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nové navigace do auta. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepší navigace do auta.
   • Michael Knížák

  Přidejte váš komentář

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..