Jak vybrat nejlepší digitální zápisník?

Nejlepší digitální zápisník Potřebujete si občas něco zapsat, načrtnout či jinak zaznamenat či znázornit? Pokud jste svou domácnost již převedli na „bez-papírovou“ verzi (tedy zřejmě až na jisté výjimky), může se to ukázat jako problém. Různé aplikace pro tablety, mobily a počítače bývají často neohrabané, neintuitivní, překombinované nebo v mnoha ohledech nefunkční. Naštěstí existuje i něco, čemu se říká digitální zápisník. Jak tato věcička funguje, co všechno umí a co ne, kolik stojí a podle jakých parametrů se orientovat při koupi? To se dozvíte v dnešním článku, ve kterém se zaměříme na výběr nejlepšího digitálního zápisníku.

Nejlepší digitální zápisníky podle nás

Název produktuHodnoceníCenaRecenze
1.reMarkable 2
5 out of 5 stars (5 / 5)od 350 EURVelikost displeje: 10,3″
Paměť: ANO (1 GB + 8 GB SDRAM)

"spousta prémiových funkcí podobná zcela funkčnímu tabletu"
Číst recenze
2. DOPORUČUJEME 
Wacom Bamboo Slate Large
5 out of 5 stars (5 / 5)od 4100 Kč- Snadný přenos poznámek a náčrtů přes Bluetooth
- Paměť: ANO (až 100 stran)
- 5 GB úložného prostoru v cloudu InkSpace zdarma

"pokročilý zápisník s pamětí a možností propojení s mobilem + další funkce"
Číst recenze
3.ONYX BOOX NOTE AIR 2
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)od 12000 KčVelikost displeje: 10,3"

"čtečka knih s možností psaní vlastních poznámek stylusem"
Číst recenze
4. Lenovo Precision Pen 2
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)od 1400 KčVýdrž baterie: až 100 hodin v kuseČíst recenze
5.10'' Sencor SXP 030 BK
4.3 out of 5 stars (4,3 / 5)od 450 KčVelikost displeje: 10"
Paměť: NE
Výdrž baterie: až 10000 vymazání

"nejlepší digitální zápisník v poměru cena / výkon"
Číst recenze
6.Xiaomi Mi LCD Writing Tablet 13.5"
4.2 out of 5 stars (4,2 / 5)od 650 KčVelikost displeje: 13,5"
Paměť: NE
Výdrž baterie: až 1 rok

"oblíbený zápisník pro jednoduché poznámky a nápady"
Číst recenze

Co je to digitální zápisník?

Na první pohled může zařízení vypadat jako tablet. Při bližším zkoumání však ihned odhalíte zásadní odlišnosti. Především ve funkci a schopnostech. Tablet je de facto zvětšenou variací mobilu, čímž umožňuje těžit z většího displeje. Digitální zápisník mnohem více připomíná dětské kreslící tabule, které lze opakovaně mazat a zase na ně libovolně čmárat.

Tyto tabule jsou však mechanické, kdežto digitální zápisník funguje… digitálně. Je tedy elektronický, k napájení potřebuje baterii. Obvykle jde o dobíjecí akumulátor s poměrně velmi vysokou výdrží. Zápisník má imitovat čistý list papíru. Proto je jeho nedílnou součástí i stylus, tedy nástroj podobný peru určený na kreslení, psaní a čmárání. Výsledný pocit je téměř stejný, jako byste používali klasický papír.

Jaké jsou výhody digitálního zápisníku?

Výhodou je, že šetříte naše (i cizí) lesy a negenerujete zbytečný odpad. Pokud jsou náčrty a zápisky vaše vášeň, časem zřejmě zaznamenáte i finanční úsporu. Používání digitálního zápisníku je pohodlné, nemusíte myslet na dokupování bločků či záznamníků, nemusí se vám válet různě po domácnosti.

Zápisníky jsou koncipované tak, aby měly cestovní hmotnost i rozměry. Můžete je tedy mít stále při sobě. Neztratí nebo nepoškodí se tak snadno jako kus papíru. Ještě významnější výhody však plynou z případných dalších funkcí, především z paměti a možnosti práce s poznámkami i s různými formáty souborů.

Jaký je rozdíl mezi digitálním zápisníkem a grafickým tabletem?

Principiálně jsou si zařízení podobná, ale zápisníky jsou většinou cenově dostupné a jednoduché až velmi jednoduché pomůcky pro každodenní, běžné a nenáročné použití. Grafický tablet je naproti tomu zařízení specializované, určené pro grafiky, výtvarníky a podobné obory.

Grafické tablety jsou výrazně dražší i velmi drahé. Nabízejí špičkový grafický software, extrémní citlivost a přesnost i nesrovnatelně rozsáhlejší možnosti. Zkrátka a dobře… pokud si chcete občas zapsat nápad, poznamenat nákupní seznam nebo si načrtnout třeba myšlenkovou mapu, stačí vám digitální zápisník. Pokud tvoříte grafiky, věnujete se kresbě na vyšší úrovni apod. – pak už je třeba uvažovat spíše o grafickém tabletu.

Digitální zápisníky: S pamětí, či bez paměti?

Některé nejlevnější digitální zápisníky jsou opravdu extrémně jednoduchá zařízení a v podstatě se, kromě toho, že jsou elektronické, neliší od zmíněných dětských mazacích tabulek. Příkladem může být zápisník Silvercrest, který prodává řetězec Lidl a stojí cca 200 Kč.

Na zápisník můžete něco nakreslit a pak to smazat nebo uzamknout obrazovku, aby se nákres nesmazal, dokud ho budete potřebovat. Přístroj má de facto jediné ovládací tlačítko, které slouží k mazání záznamu.

Tento typ zápisníků může být volbou pro opravdu nenáročné zájemce. S nákresem není možné nijak pracovat. Převádět do jiných zařízení či formátu, uchovávat apod.

Na opačném konci spektra stojí nadupanější zápisníky s pamětí, jako jsou modely iPad Air, ReMarkable 2 či např. Onyx Book Note a mnohé další. Ty už svými funkcemi a možnostmi do značné míry splývají s tablety, grafickými tablety a čtečkami knih. Existuje však široká a různorodá paleta zápisníků mezi nejdražšími a nejlevnějšími.

Základním rozdílem, na který byste se měli zaměřit, je však (ne)přítomnost paměti. Zápisníky bez paměti mají značně omezené možnosti, protože vytvořený záznam nelze nijak uchovat ani digitálně přenést či převést. Můžete si záznam maximálně vyfotit např. do mobilu, což je dost neobratné.

Zápisníky s pamětí jsou dražší, ale nabízejí podstatně zajímavější možnosti. Záznamy můžete uchovávat. Taky je můžete přenést např. do počítače či mobilu, změnit formát, editovat atd. Jde tedy o plnohodnotnější pracovní nástroj.

Velikost paměti, formáty a konektivita

Zápisníky s pamětí obvykle nedisponují kdovíjak velkým úložištěm (snad s výjimkou těch nejdražších). Obvykle kolem 1 GB. Někdy je možné použít SD kartu k rozšíření úložiště. I menší paměť však umožní zachovat desítky nebo i stovky záznamů.

Ty pak můžete ukládat či převádět do různých formátů. Některé zápisníky umožňují práci s formáty jako PDF, DOC, JPG a dalšími. Pomocí USB kabelu či bezdrátově prostřednictvím Wi-Fi nebo Bluetooth je pak možné záznamy exportovat i na jiná zařízení (PC, mobil, tablet,…).

Co ještě zápisníky umí?

U dražších zápisníků, které hraničí s tablety a grafickými tablety může být výčet funkcí a možností poměrně robustní. Nabízejí propracovaný software a skvělé možnosti pro práci i zábavu. Lze využívat různé grafické šablony a nejrůznější nástroje grafických aplikací. Můžete používat různé štětce, pera, tužky a zvýrazňovače (samozřejmě digitálně) a barvy.

Některé umí například provádět i OCR a převádět ručně napsaný text do digitální strojové podoby. Pokud rádi píšete rukou, nemusíte pak text přepisovat na počítači. Totéž lze provést například i s ručně kreslenými diagramy a náčrty nebo i matematickými rovnicemi, které zápisník převede do úhledné digitální formy. A tím výčet nemusí rozhodně končit.

Řadu pokročilých zápisníků s pamětí lze použít i jako čtečky. Některé modely, jako zmíněný iPad Air jsou vyloženě multifunkční – nabízejí i další aplikace, fotoaparát a de facto totéž co tablet.

Citlivost a odezva

U grafických tabletů je technické zpracování a citlivost záznamu Alfou a Omegou. U digitálních zápisníků takový důraz na špičkovou citlivost a přesnost či bezchybnou odezvu obvykle není. Nejsou ostatně koncipované pro komplikované a detailní grafické výkony.

Parametry jako citlivost přítlaku, odchylka pera či rozlišení snímací plochy v lpi často nejsou vůbec uváděny. Přesto je dobré vědět, nakolik intuitivně se dá se zařízením pracovat. Jak přesně a přirozeně na něj lze kreslit nebo psát. U některých levných modelů může být totiž „prožitek“ z používání poměrně málo autentický nebo rovnou strastiplný.

Na pomoc mohou přijít testy a recenze digitálních záznamníků. Z nich můžete vyčíst, nakolik příjemně se s daným modelem pracuje.

Velikost displeje

Digitální zápisníky mívají poměrně štědrou velikost displeje. Či lépe řečeno záznamové plochy. Úhlopříčky můžou být srovnatelné s tablety a grafickými tablety. Nejčastěji se pohybují mezi cca 8 až 13 palci – tedy od cca 20 do víc než 30 cm.

Zde velmi záleží na tom, jak a kde budete zařízení používat. Na cestování se může víc hodit menší zápisník. Na doma či do práce a pro náročnější nákresy a náčrty oceníte spíše větší plochu.

Kapacita a druh baterie

Digitální zápisníky jsou napájeny bateriově. U těch levných a základních se setkáte často jen s vyměnitelnou baterií. Obvykle jde o ploché články, např. CR2025 nebo jiné podobné. Výdrž je nicméně díky malé spotřebě poměrně dobrá. V pohotovostním režimu může dosáhnout mnoha měsíců.

Přece jen pohodlnější jsou nicméně dobíjecí baterie. Zvláště u výkonnějších modelů. I tam může zařízení na jedno nabití pracovat i mnoho dní nebo dokonce týdnů. Modely, které nabízejí i funkce tabletů (jako iPad Air) vydrží o poznání méně. Třeba jen kolem 10 hodin – samozřejmě záleží na způsobu použití.

Hmotnost

Levné a jednoduché modely zápisníků se mohou hmotností pohybovat jen lehce nad hranicí 100 g. Ty výkonnější a větší se většinou vejdou do půl kilogramu. Jde tedy o relativně lehká zařízení.

Cena digitálních zápisníků

Jednodušší modely zápisníků bez paměti pořídíte od cca 150 Kč. Zápisníky, které mají paměť a případně další funkce jsou už výrazně dražší. Stojí většinou řádově i nižší tisíce Kč. Ty nejlepší pak mohou stát i více než 10 000 Kč.

Nejlepší značky digitálních zápisníků

Pokud uvažujete o pořízení digitálního zápisníku, rozhodně stojí za pozornost nabídka několika osvědčených značek. Dostupné a jednodušší, ale zároveň oblíbené a kvalitní modely nabízí například značka Sencor. Velmi dobrá volba pro nepříliš náročné zájemce.

Pokud chcete něco víc, mezi nejlepší a nejoceňovanější výrobce patří značka reMarkable, Apple či Onyx. Zajímavé a populární modely má na svém kontě i známá značka Xiaomi.

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového digitálního zápisníku. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepšího digitálního zápisníku.