Recenze 8+ nejlepších fotomobilů

Fotomobil Samsung Galaxy S8+ Patříte mezi vášnivé fotografy a obtěžuje vás neustálé nošení fotoaparátu? Máme pro vás řešení, vyberte si ten nejlepší fotomobil. Nečekejte naprostou dokonalost, ale při troše šikovnosti na první pohled mezi snímky nepoznáte rozdíl.

Který mobil s nejlepším fotoaparátem koupit? Vysoké rozlišení automaticky neznamená záruku kvality. Doporučujeme všímat si i dalších údajů, například světelnosti, a prohlédnout si ukázkové fotografie. Prozkoumejte také dostupné funkce, které vám pořízení kvalitního snímku mohou výrazně ulehčit. Abychom vám usnadnili výběr, sestavili jsme recenzi telefonů s nejlepším fotoaparátem.

Nejlepší fotomobily na trhu podle nás

 Název produktuHodnoceníCenaRecenze
1.Samsung Galaxy S8 / S8+
5 Stars5 / 520 470 KčPřečíst recenzi
2.Apple iPhone 7 Plus
5 Stars5 / 526 990 KčPřečíst recenzi
3.Google Pixel / Pixel XL
4.9 Stars4.9 / 521 990 KčPřečíst recenzi
4.Huawei P10
4.8 Stars4.8 / 515 990 KčPřečíst recenzi
5.LG G5
4.5 Stars4.5 / 511 990 KčPřečíst recenzi
6.HTC 10
4.4 Stars4.4 / 512 423 KčPřečíst recenzi
7.Sony Xperia XZ
4.4 Stars4.4 / 512 899 KčPřečíst recenzi
8.OnePlus 3T
4.7 Stars4.7 / 514 457 KčPřečíst recenzi


1. Samsung Galaxy S8 / S8+ – nejlepší fotomobil současnosti

Naše hodnocení: 5 Stars (5 / 5)

 DOPORUČUJEME   Recenze Samsung Galaxy S8 / S8+  Nová vlajková loď od Samsungu bez váhání patří mezi nejlepší fotomobily na trhu. Galaxy S8 je vybaven dvojicí kamer s rozlišením 12 Mpx a 8 Mpx. U světelnosti naleznete hodnotu f/1,7. Na telefon se jedná o velmi slušné číslo. Příjemným překvapením je, že na stejnou hodnotu narazíte také u přední kamery. Oba fotoaparáty jsou opatřeny funkcí automatického ostření.

Zadní kamera je dále vybavena optickou stabilizací nebo nastavením hloubky ostrosti, která umožňuje efektivní rozmazání pozadí. Výsledné fotografie jsou pro běžného uživatele naprosto bezchybné. Kvalita ve tmě sice klesá, ale nijak výrazně. Navíc máte možnost ukládat snímky i do formátu RAW, který preferují v první řadě profesionální fotografové. Oproti konkurenci Samsung zvolil řešení jednoho snímače.

Po designové stránce Samsung nešel žádnou radikální cestou. Zadní kamera je umístěna v horní části uprostřed. Mnohé uživatele rozhodně potěší minimálně vystouplé provedení.

Za pozornost stojí také videa. Zadní kamera dokáže pořídit video 4K s vysokým rozlišením 3840 x 2160. Uživatelé mají k dispozici zajímavé funkce jako například časosběr nebo možnost slow – motion záběrů.

Samsung Galaxy S8 a větší model S8+ jsou na trhu velkými nováčky. V současnosti je k dispozici i starší a o několik tisíc levnější verze s označením Samsung Galaxy S7 / S7 Edge. Kvality fotoaparátu jsou u obou modelů shodné.

Co potěší

 • kvalitní provedení
 • přítomnost užitečných funkcí
 • světelnost

Co zamrzí

 • minimální progres oproti starší S7
 • jeden snímač u zadní kamery

Porovnat ceny od 20 470 Kč

2. Apple iPhone 7 Plus – nejlepší iOS fotomobil

Naše hodnocení: 5 Stars (5 / 5)

 DOPORUČUJEME   Recenze Apple iPhone 7 Plus  Kamery na novém iPhonu 7 Plus doznaly velkých vylepšení. Tou největší je přidání dalšího snímače u zadního fotoaparátu, který vylepšuje kvalitu snímků při zvětšení. Hlavní kamera má rozlišení 12 Mpx a světelnost f/1,8.

Druhý snímač (jinak nazývaný teleobjektiv) je vybaven stejným rozlišením, ale nižší světelností f/2,8 a postrádá funkci optické stabilizace. Své uplatnění najde především za dobrých světelných podmínek.

Jak vlastně funguje tento duální snímač? Přímo uživatel nemá možnost výběru mezi primárním a sekundárním, vše je řízeno automaticky. Systém jednoduše vybírá, z jaké kamery vznikne lepší snímek. Podobný princip funguje i u videí.

Ve vybavení fotoaparátu neschází funkce hloubky ostrosti nebo podpora formátu RAW. Potěší také rychlé, automatické ostření, díky kterému bez problémů zachytíte i pohybující se objekt. Apple vylepšil také přední kameru, která je vybavena rozlišením Full HD a 7 Mpx. Změnil se také blesk – nově vybaven čtyřmi diodami. Díky tomuto řešení pořídíte kvalitní snímky i za snížené viditelnosti.

Rovněž v oblasti videa objevíme vysoký standart. Maximální rozlišení 4K (3 840 × 2 160 pixelů), zpomalená videa ve Full HD i funkce časosběru.

Ani Apple ale není dokonalý. Některé testy fotomobilů poukazují na horší přirozenost barev, ale to je čistě subjektivní názor. Kde se ale ohlasy shodují, je samotné provedení. Zadní fotoaparát stále zůstává vystouplý a narušuje tak ladné křivky celého smartphonu.

Co potěší

 • vylepšená přední kamera
 • duální snímač
 • blesk se 4 diodami

Co zamrzí

 • vystouplá zadní kamera

Porovnat ceny od 26 990 Kč

3. Google Pixel / Pixel XL

Naše hodnocení: 4.9 Stars (4.9 / 5)

 Recenze Google Pixel  Tento čistokrevný Android nepatří mezi všeobecně známé modely, ale jeho kvality jsou značné. Za pozornost stojí také fotoaparát, díky kterému si Google Pixel v mnohých srovnáních vysloužil status nejlepšího fotomobilu. V prodeji je také větší verze s označením Pixel XL.

Základ tvoří dvojice kamer s rozlišením 12 Mpx a 8 Mpx. Světelnost přední kamery se ustálila na hodnotě f/2,0. Ve specifikaci narazíte na absenci optické stabilizace, k dispozici je pouze elektronická. V praxi tento nedostatek v podstatě nepocítíte, a to díky automatické funkci HDR+. Snímač nafotí velké množství snímků, a ty pak poskládá dohromady. Výsledkem je fotografie se smyslem pro detail. Celý proces je navíc velmi rychlý.

Jeho schopnosti se naplno projeví během špatných světelných podmínek. Ve srovnání s ostatními fotomobily je kvalita snímků o level výše. Dokáže pořídit kvalitní obrázek s detaily a s nízkou hladinou šumu. Hlavně v začátcích prodeje se při zamíření přímo na ostré světlo objevovalo hodně odlesků. Výrobce ale intenzivně zapracoval na odstranění této vady.

V oblasti videí Google Pixel nabízí standardní vybavení. Dokáže natočit 4K videa, nechybí ani možnost zpomalení. Mírné nedostatky se objevili u aplikace. Její řešení je velmi jednoduché, ale pro pokročilé uživatele až moc. Uživatel se musí spokojit s nastavenými hodnotami, manuální režim chybí.

Co potěší

 • funkce HDR+
 • kvalita fotografií pořízených ve tmě

Co zamrzí

 • jednoduchá aplikace fotoaparátu
 • absence optické stabilizace

Porovnat ceny od 21 990 Kč

4. Huawei P10

Naše hodnocení: 4.8 Stars (4.8 / 5)

 Recenze Huawei P10  Podobně jako Apple, také Huawei P10 využívá dva objektivy na zadní straně. Nejen díky tomu ani Huawei P10 nesmí chybět v naší recenzi telefonů s nejlepším fotoaparátem.

Hlavní snímač (barevný) poskytuje rozlišení 12 Mpx, druhý (černobílý) 20 Mpx. V obou případech si můžete pohrát s hloubkou ostrosti. Duální řešení vyvažuje o něco horší světelnost f/2,2. Přední kamera s rozlišením 8 Mpx a světelností f/1,9 na tom také není vůbec špatně. Za snížené viditelnosti přisvítí samotný displej.

Ve vybavení neschází ani duální LED blesk. Opomenout nesmíme ani funkce optické stabilizace nebo laserového ostření. Za pozornost stojí také režim portrétu, který automaticky zaostří na obličej a rozmaže pozadí. Pokud jde o videa, i tento telefon zvládá rozlišení 4K.

Snímky jsou kvalitní, a to i za tmy, ale ne vždy se podaří na první pokus. V případě, že se vám fotografie nelíbí, stačí si pohrát s nastavením. Na druhý pokus s velkou pravděpodobností uspějete.

Oproti Applu má Huawei P10 jednu velkou výhodu. Celý zadní fotoaparát, včetně blesku, se mu podařilo zabudovat přímo do těla telefonu. Nikde nic nevyčuhuje a vzhled je celkově velmi elegantní.

Co potěší

 • dva zadní objektivy
 • režim portrétu
 • elegantní provedení

Co zamrzí

 • nastavení občas potřebuje pomoc
 • horší světelnost

Porovnat ceny od 15 990 Kč

5. LG G5 – skvělý poměr cena / výkon

Naše hodnocení: 4.5 Stars (4.5 / 5)

 Recenze LG G5  LG G5 je dalším zástupcem kvalitního fotomobilu s duálním fotoaparátem. Přední kamera má vysoké rozlišení 8 Mpx a světelnost f/2,0. První ze dvojice zadních kamer láká na vysoké rozlišení 16 Mpx a světelnost f/1,8. Je vybaven optickou stabilizací i automatickým ostřením.

Velkou pozornost ale přitahuje druhý snímač. Má rozlišení jen 8 Mpx, světelnost f/2,4 a postrádá optickou stabilizaci i automatické ostření. Ale právě díky němu pořídíte širokoúhlé fotografie se záběrem až 135°. Tuto funkci využijete hlavně při fotografování velkých objektů, které by se vám do běžného záběru jinak nevešly. Přepínání mezi režimy neprobíhá automaticky, uživatel si může vybrat libovolný snímač.

Kvalitní fotografie pořídíte za všech okolností, ani makru nelze nic vytknout. Pochválit rozhodně musíme také aplikaci, která poskytuje velké množství funkcí. S obrázkem si tak můžete hrát, jak se vám zlíbí. Zkušenější ocení i podporu formátu RAW.

Videa lze natáčet i v rozlišení 4K, ale ve srovnání s konkurenčními fotomobily kvalita nepatrně zaostává. Některé uživatele by také mohl nepříjemně překvapit design. Obzvlášť ve světlejších provedeních je konstrukce fotoaparátu hodně nápadná, ale záleží na vkusu.

K dispozici je již novější verze LG G6 (19 059 Kč), avšak LG G5 stále patří mezi nejlepší fotomobily.

Co potěší

 • duální fotoaparát
 • fotografie se záběrem až 135°
 • aplikace s velkým množstvím funkcí

Co zamrzí

 • horší videa
 • nápadné provedení fotoaparátu

Porovnat ceny od 11 990 Kč

6. HTC 10

Naše hodnocení: 4.4 Stars (4.4 / 5)

 Recenze HTC 10  Kvalita fotoaparátů u HTC nikdy nebyla žádný zázrak, ale u HTC 10 je tomu jinak. Proto si i tento model našel místo v naší recenzi fotomobilů. Už samotná specifikace slibuje velké věci. Zadní kamera má rozlišení 12 Mpx. Díky skvělé světelnosti f/1,8 dokáže pořídit kvalitní fotografie i za tmy a šera. Je vybavena stabilizací obrazu, laserovým ostřením i automatickou funkcí HDR.

Ani přední kamera na tom není vůbec špatně. Rozlišení 5 Mpx sice není nijak výjimečné, ale příjemně překvapí světelnost f/1,8. Osvětlení probíhá prostřednictvím displeje, a tak kvalitní selfie pořídíte i za snížené viditelnosti. Neschází jí automatické ostření ani optická stabilizace.

Pochválit musíme také povedenou aplikaci. Jednoduchým způsobem můžete přejít na manuální ovládání, pracovat s hloubkou ostrosti nebo ukládat do formátu RAW. Naopak o něco hůře na tom jsou videa. Ta sice pořídíte až v rozlišení 4K, ale při Full HD pracuje pouze se 30 snímky za sekundu. Konkurence zvládá snímků 60. Zpomalené video natočíte pouze v HD.

Co potěší

 • světelnost
 • přední kamera
 • povedená aplikace

Co zamrzí

 • horší kvalita videí

Porovnat ceny od 12 423 Kč

7. Sony Xperia XZ

Naše hodnocení: 4.4 Stars (4.4 / 5)

 Recenze Sony Xperia XZ  Sony Xperia XZ je zářným příkladem toho, že vysoké rozlišení neznamená vše. Hned na začátku upozorňujeme na to, že fotografie jsou pouze průměrné, ale za pozornost stojí především videa.

Začneme netradičně videi. Jejich hodnota je na první pohled běžná, nejvyšší kvalita 4K není žádným překvapením. Předností číslo jedna je ojedinělý způsob stabilizace obrazu, díky které skvělá videa natočíte i v pohybu. Veškeré barvy jsou věrné.

Teď už k samotné specifikaci. Xperia XZ je vybavena dvojicí širokoúhlých kamer s vysokým rozlišením 23 Mpx – 13 Mpx a světelností f/2,0. Stejně jako u videí, také při pořizování fotografií potěší rychlé ostření. Zachycení pohybujících se objektů je tak citelně jednodušší.

Za pozornost stojí také způsob focení. Tento model je vybaven speciálním tlačítkem pro spoušť na boku, čímž napodobuje klasické fotoaparáty. Pokud vám nevyhovuje základní aplikace, stažením jiné můžete rozšiřovat schopnosti celého fotoaparátu.

Na displeji telefonu pořízené snímky vypadají téměř dokonale, problém nastává po přesunutí na větší zařízení. Horší kvalita se projeví po přiblížení, kdy se detaily začínají nepříjemně slévat.

Co potěší

 • kvalitní videa
 • hodnoty ve specifikaci
 • rychlé ostření

Co zamrzí

 • fotografie vesměs průměrné

Porovnat ceny od 12 899 Kč

8. OnePlus 3T – speciální tip na konec

Naše hodnocení: 4.7 Stars (4.7 / 5)

 Recenze OnePlus 3T  Tento nováček původem z Číny se se svou konkurencí vůbec nemazlí. Své kvality předvedl i v oblasti fotografií. Obrázky jsou věrné, ostré, provedení barev na vysoké úrovni. Celý systém fotoaparátu se spouští velmi rychle, žádná momentka vám neuteče.

Zadní kamera má rozlišení 16 Mpx a světelnost f/2,0. Je vybavena automatickou funkcí HDR. Systém sám zjistí, kde se její použití hodí. Zadní fotoaparát je ale téměř shodný s předchozím modelem.

Velkým lákadlem je přední kamera. Ta nabízí stejné rozlišení i světelnost jako její zadní kolegyně, tedy 16 Mpx a f/2,0. Ve srovnání s ostatními fotomobily jde o nadprůměrné hodnoty, které se příjemně odráží na kvalitě fotografií.

Ani v oblasti videí jsme nenarazili na žádné nedostatky. Lze je pořídit v maximální kvalitě 4K. Za pochvalu stojí také aplikace, kterou ocení začátečníci i pokročilý. Nabízí široké manuální nastavení i ukládání do formátu RAW.

Co potěší

 • přední kamera
 • věrné barvy
 • možnost nastavení

Co zamrzí

 • malý progres u zadní kamery
 • čínský telefon a ty mi moc nemusíme

Porovnat ceny od 14 457 Kč

Stále si pokládáte otázku, jaký fotomobil stojí za uvážení? Výrobci si jsou dobře vědomi faktu, že bez hodnotného fotoaparátu se mobilní telefon v dnešní době neobejde. Především ve vyšších cenových kategoriích tak lze narazit na opravdu kvalitní provedení. Investice se v této oblasti rozhodně vyplatí.

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového fotomobilu. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem telefonu s nejlepších fotoaparátem na trhu.