Recenze 8+ nejlepších kompaktních digitálních fotoaparátů

Kompaktní digitální fotoaparát dnes patří ke standardům, bez kterých se neobejde žádný cestovatel, rodina s dětmi nebo každý, kdo rád pozoruje a zachycuje svět kolem sebe. Český trh nabízí nepřeberné množství výrobků v širokém cenovém rozpětí. Jakému produktu dát přednost, pokud preferujete vysokou kvalitu a malé rozměry? Na tuto otázku jsme se zaměřili v následující recenzi těch nejlepších kompaktních fotoaparátů.

Nejlepší kompaktní digitální fotoaparáty na trhu podle nás

Název produktuHodnoceníCenaRecenze
1.Canon PowerShot G7 X II
5 out of 5 stars (5 / 5)16 399 KčČíst recenze
2.Sony DSC-RX100
5 out of 5 stars (5 / 5)9 990 KčČíst recenze
3.Panasonic Lumix DMC-LX100
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)16 590 KčČíst recenze
4.Fujifilm FinePix X70
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)18 890 KčČíst recenze
5.Panasonic Lumix DMC-GX8
4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)25 990 KčČíst recenze
6.Sony Cyber-Shot DSC-WX350

4.2 out of 5 stars (4,2 / 5)5 490 KčČíst recenze
7.Nikon Coolpix A900
4.2 out of 5 stars (4,2 / 5)9 990 KčČíst recenze

Kompakt a další alternativy

Kompaktní fotoaparat Sony DSC RX100 Kompaktní digitální fotoaparát se svou všestranností dokáže přizpůsobit jak pokročilejším fotografům, tak i naprostým začátečníkům. Jejich výhodou je automat, který uživatelům pomáhá především v začátcích, nebo různé přednastavené programy.

Ty nejlepší kompaktní fotoaparáty však nabízí možnost manuálního nastavení. Díky němu si pokročilejší uživatelé mohou upravit uzavřenost clony, využívat hloubku ostrosti a nepřeberné množství dalších funkcí.

Při nákupu je nutné nepodlehnout oslnivému rozlišení digitálnímu čipu. Zákazníci často požadují ty nejvyšší hodnoty, důvodem je mylná představa o tom, že čím vyšší rozlišení, tím lepší fotografie. Obvykle je tento předpoklad špatný. U levnějších typů, které lákají především na vysoké rozlišení digitálního čipu, se dokonce může stát, že za nekvalitní fotografií stojí právě tento reklamní tah. Proto doporučujeme vybírat fotoaparát s rozlišením úměrným velikosti digitálního čipu a zaměřit se spíše na rozlišení optického zoomu.

Pokud máte dojem, že kompaktní fotoaparát příliš svazuje vaše umění, doporučujeme zakoupit zrcadlovku. V případě, že vyžadujete kvalitu, připravte se na vyšší ceny, nižší skladnost a požadavek alespoň základní uživatelské zručnosti.

Pokud vás tyto nevýhody zaskočily, tak vězte, že kvalitní kompakty je dokážou (z hlediska běžného uživatele) plnohodnotně zastoupit. To ostatně dokazují i následující recenze kompaktních digitálních fotoaparátů. Doporučujeme tedy položit si otázku, který kvalitní fotoaparát zakoupit?

1. Canon PowerShot G7 X II – nejlepší kompakt na trhu

Naše hodnocení: 5 out of 5 stars (5 / 5)

 Recenze Canon PowerShot G7 X II  Model Canon PowerShot G7 X II zaujme jak pokročilého fotografa, tak i nezkušeného laika. Uživatele začátečníka potěší jednoduché ovládání základních funkcí především pomocí kolečka umístěného v pravém horním rohu. Standardem tohoto modelu je dotyková LCD obrazovka o velikosti třech palců, připojení na WiFi, kovové tělo, kompaktní rozměry a hmotnost 319 gramů.

Díky kvalitnímu procesoru DIGIC 7 vyniká mimo jiné také svižností. Odezvy jsou velmi rychlé a zvládá pořídit i 8 snímků za sekundu v té nejvyšší kvalitě. Tuto přednost lze využít například při zachycování spontánních okamžiků. Výrobce dále láká na vysoké rozlišení 20 megapixelů.

Model je vybaven velmi kvalitní optikou, kterou reprezentují například široký rozsah ohniskové vzdálenost objektivu (24 až 100 mm), optický zoom 4,2 x nebo clona s devíti lamelami. Mimo klasického formátu JPEG podporuje také RAW, který často využívají profesionální fotografové. Fotoaparát dokáže pořídit i kvalitní videa s vysokým rozlišením FullHD.

Ve vybavení chybí hledáček, proto focení například proti slunci může být trochu obtížnější. Některé recenze poukazují na nižší výdrž baterie, ale při běžných aktivitách se dá označit za dostačující.

Co potěší

 • jednoduché ovládání
 • výklopná LCD obrazovka
 • kvalitní optika
 • podpora formátu RAW

Co zamrzí

 • chybějící hledáček
 • nižší výdrž baterie
Přejít do obchodu od 16 399 Kč

2. Sony DSC-RX100 – nejlepší poměr cena / výkon

Naše hodnocení: 5 out of 5 stars (5 / 5)

 Recenze Sony DSC-RX100  Sony Cyber-Shot DSC-RX100 ocení především uživatelé, kteří nechtějí sáhnout hluboko do kapsy, ale zároveň vyžadují fotografie na vysoké úrovni. Cena se pohybuje pod hranicí deset tisíc korun. Jak dokazují mnohé recenze a testy kompaktních fotoaparátů, za tuto cenu dostanete opravdu kvalitní produkt.

Co se týče designu, Sony v tomto případě vsadil na jednoduchost, která se podepsala i na poměrně nízké váze 240 gramů. Kompaktnosti bylo docíleno částečně díky hliníkovému tělu, ale především díky řešení displeje. Ten sice není výklopný, ale právě proto jsou celkové rozměry i hmotnost menší. Třípalcová obrazovka vsází na vysokou kvalitu, ale chybí dotykové ovládání. Ani tento model není vybaven hledáčkem, což mírně komplikuje fotografování například proti slunci.

Ve srovnání s ostatními digitálními kompakty, konstrukce blesku na první pohled působí o něco chatrnějším dojmem. Jak bývá u vysouvacího blesku zvykem, vyjíždí v levém horním rohu. Tento fakt bývá kritizován v mnoha diskuzích, protože právě v těchto místech uživatelé fotoaparát často drží. Zvykání na jiné uchopení zabere nějakou chvíli. Horší držení zapříčiňuje také kluzká konstrukce, proto doporučujeme zakoupení vhodného gripu.

Tento model zvládá kvalitní videa v rozlišení FullHD, ale teď k tomu nejdůležitějšímu – fotografie. Fotoaparát je vybaven oslnivým rozlišením 20 megapixelů, ale zároveň velkým, jednopalcovým snímačem Exmor CMOS a kvalitním objektivem. Úroveň digitálního šumu (nahodilé, barevné body na fotografii, viditelné především ve tmavších místech) je až překvapivě nízká.

Rozsah ohniska začíná o něco dále (na 28 mm), což se projeví především při focení drobných předmětů. Navzdory tomuto drobnému nedostatku, optiku lze celkově ohodnotit jako velmi kvalitní. Výsledné snímky (částečně také díky podporovanému formátu RAW) dokáží obstát i v porovnání se zrcadlovkami.

Co potěší

 • nízká hmotnost, kompaktní rozměry
 • kvalitní fotografie i videa
 • nízká úroveň digitálního šumu
 • podpora formátu RAW

Co zamrzí

 • horší držení
 • chatrná konstrukce blesku
 • chybějící hledáček
 • obtížnější focení malých předmětů
Přejít do obchodu od 9 990 Kč

3. Panasonic Lumix DMC-LX100

Naše hodnocení: 4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)

 Recenze Panasonic Lumix DMC-LX100  Proč zakoupit právě Panasonic Lumix DMC-LX100? Tento model na první pohled nepřitahuje velkou pozornost, ale o jeho kvalitách není pochyb. Vzhledem k vlastnostem optiky je vhodný především na focení krajin, o něco horší kondici projeví v zaměření na detaily.

Objektiv Leica je vybaven celkem malým 3,1 x optickým zoomem. Rozlišení je ve srovnání s konkurencí o něco nižší (12,8 megapixelů), kvalita snímků však není nijak výrazně horší. Ohnisková vzdálenost začíná na 24 mm, ale končí už na 75 mm, což se prokáže například při fotografování portrétů nebo různých detailů. Na druhou stranu, výborná světelnost dokáže zprostředkovat efektivní možnost rozmazaného pozadí.

Fotoaparát je vybaven elektronickým hledáčkem, který vám usnadní fotografování proti slunci. Minimální vzdálenost v makro režimu jsou jen 3 cm, což uživatelé ocení především při pořizování snímků předmětů na krátkou vzdálenost. Celkově řečeno, optika má svá slabá místa, ale zároveň nijak neuráží.

Ve vybavení nechybí možnost připojení na WiFi, které umožňuje rychlé sdílení nových snímků, externí blesk, pomocné světlo nebo podpora formátu RAW. Displej neposkytuje dotykové ovládání, ani možnost vyklopení. Tělo je vyrobeno z plastu, ale ani tak se nepodařilo redukovat hmotnost, která dosahuje téměř 400 gramů. Na tak vysoké váze se projevil především pevný a velmi kvalitní objektiv.

Výrobce láká na formát snímače 4/3, který využívají i některé zrcadlovky. Nutno však dodat, že jeho kapacita není stoprocentně využitelná. Zajímavostí je že, tento fotoaparát dokáže natáčet 4K videosekvence. Výsledná videa jsou tak téměř perfektní, ale pouze v HD rozlišení.

Co potěší

 • kvalitní Makro
 • hledáček
 • externí blesk
 • podpora formátu RAW

Co zamrzí

 • vyšší hmotnost
 • horší kvalita při fotografování detailů
 • neoslnivá optika
Přejít do obchodu od 16 590 Kč

4. Fujifilm FinePix X70 – pro zkušenější fotografy

Naše hodnocení: 4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)

 Recenze Fujifilm FinePix X70  Tento model osloví především zkušenější fotografy. Optika je velmi solidní – fotoaparát výrobce vybavil výkonným objektivem i velkým čipem. Proč tedy uspokojí primárně zkušené? Důvodem je složitější ovládání a neměnné ohnisko na hodnotě 28 mm. Při zaostření je třeba vybavit se značnou dávkou trpělivosti, ale čekání se vyplatí. Ani zpracování snímků není nic jednoduchého.

Fotoaparát podporuje v první řadě formát RAW. Pokud si ale osvojíte složitější ovládání, o kvalitách fotografií není pochyb. Velmi obstojně zvládá rozmazané pozadí se zaměřením na detail, dobrý snímek bez odlesků lze snadno pořídit i proti světlu. Ale opět zamrzí absence hledáčku, proto se občas musíte spolehnout převážně na svoji intuici.

Provedení tohoto kompaktu nezklame, výrobce vsadil na kovové tělo a přijatelnou hmotnost 340 gramů. Fujifilm FinePix X70 je vybaven dotykovým, výklopným displejem. Dotykové ovládání lze využít pouze při zaostření, v nastavení se uživatel musí spolehnout na klasická tlačítka.

Co potěší

 • v rukách zkušeného o kvalitách není pochyb
 • propracovaná optika
 • pevné ohnisko

Co zamrzí

 • složitější ovládání
 • absence hledáčku
 • dotykový displej jen pro zaostření
Přejít do obchodu od 18 890 Kč

5. Panasonic Lumix DMC-GX8 – extra výkon pro zkušené

Naše hodnocení: 4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)

 Recenze Panasonic Lumix DMC-GX8  Panasonic tímto modelem útočí primárně na zkušené fotografy. Na první pohled může odradit vyšší cena, ale investice se vyplatí. Jedná se o jeden z nejkvalitnějších kompaktních fotoaparátů na českém trhu. Důvod je prostý. V rukách šikovného fotografa dokáže pořídit velmi kvalitní fotografie, které mohou konkurovat i mnohým zrcadlovkám.

Fotoaparát je obohacen o velké množství praktických doplňků. Potěší například výklopný OLED hledáček s vysokým rozlišením, který vám usnadní tvorbu za náročných světelných podmínek.

Displej je výklopný, otočný, dotykový s klasickou velikostí 3 palců. Jako jediný z naší recenze nejlepších digitálních kompaktů je vybaven výměnným objektivem. Tato vlastnost se ale projevila na rozměrech a váze. Dosahuje hmotnosti 487 gramů bez objektivu, s přídavným objektivem hodnota automaticky stoupá. Fotoaparát tak začíná mírně postrádat vlastnosti kompaktnosti.

Skvělé fotografie pořídíte v podstatě za každých podmínek, a to díky téměř dokonalé optice. Pomohou vám také vychytávky v podobě pomocného světla, externího blesku nebo technologie DFD, která zrychluje zaostření.

Kromě připojení na WiFi je vybaven také GPS. Fotoaparát nabízí poměrně jednoduché manuální nastavení se širokými možnostmi. Kvality Panasonic Lumix DMC-GX8 potvrdil i test kompaktních fotoaparátu časopisu dTest, kde tento model obsadil první místo (6/2016). Vytknout lze snad jediná kosmetická vada, tlačítek je na první pohled příliš a jejich uspořádání není v některých místech zrovna estetické.

Co potěší

 • vysoká kvalita fotografií
 • kvalitní hledáček
 • široké možnosti nastavení

Co zamrzí

 • vysoká cena
 • menší kompaktnost
 • velké množství tlačítek
Přejít do obchodu od 25 990 Kč

6. Sony Cyber-Shot DSC-WX350 – nejlepší řešení pro amatéry

Naše hodnocení: 4.2 out of 5 stars (4,2 / 5)

 Recenze Sony Cyber-Shot DSC-WX350  Sony Cyber-Shot DSC-WX350 potěší především uživatele, kteří nevyžadují složité ovládání a bez obav se spolehnou na automat. Na první pohled zaujme moderní design, kterého bylo docíleno využitím hliníku, nízká cena ale zároveň vysoká úroveň kvality. Tento fotoaparát je kompaktem v tom nejpřesnějším slova smyslu, váží pouze 164 gramů.

Jak je zmíněno výše, ovládání je velmi jednoduché, uživatele nezaskočí zbytečně vysoké množství tlačítek. Pokud si troufáte opustit automat, některé parametry lze nastavit ručně, což oceníte například při redukci digitálního šumu. Milým překvapením je dolní hranice ohniskové vzdálenosti 4,3 mm.

Fotoaparát lze ovládat na dálku prostřednictvím chytrého telefonu. Kvalitní snímky ve formátu 3:2 potěší milovníky klasických papírových fotografií. Výrobce dále láká na kvalitní baterii, která by měla zvládnout až 470 snímků. Vysoká výdrž ale vyžaduje delší nabíjení.

Za cenu, která nedosahuje ani šesti tisíc, nelze očekávat naprostou dokonalost. Fotoaparát není vybaven hledáčkem, displej nelze otáčet ani ovládat dotekem. Nízkou cenu pocítíte například při fotografování pohyblivých objektů, kvalita snímků není nijak oslnivá. Amatér sice ocení automat, ale někteří uživatelé mohou postrádat chybějící ruční zaostření.

Co potěší

 • nízká cena
 • moderní design
 • dlouhá výdrž baterie
 • lehkost, malé rozměry

Co zamrzí

 • absence hledáčku
 • horší fotografie pohyblivých objektů
 • nelze ručně zaostřit
Přejít do obchodu od 5 490 Kč

7. Nikon Coolpix A900

Naše hodnocení: 4.2 out of 5 stars (4,2 / 5)

 Recenze Nikon Coolpix A900  Tento produkt lze zařadit do kategorie pro začátečníky i pokročilé. Vzhled plastu na první pohled nijak neoslní, ale při držení toto řešení oceníte.

Vizuálně působí poněkud nemoderně a obyčejně, ale funkce na tom jsou podstatně lépe. Osloví širokým rozmezím ohniskové vzdálenosti (24 mm až 840 mm), vysokým optickým zoomem 35 x nebo pomocným světlem. Zajímavá je také minimální vzdálenost v makro režimu – pouze 1 cm. Model je vybaven také velkým množstvím módů. Kromě hodnotných fotografií zvládá i videa v rozlišení FullHD se sekvencí 4K.

Ani Nikon Coolpix A900 neposkytne dokonalost. Ve vybavení chybí hledáček, displej je sice výklopný, ale překvapivě ne dotykový. U ostatních fotoaparátů této kategorie dotykový displej bývá samozřejmostí. Světelnost objektivu není nejlepší, při větším přiblížení strmě klesá. Na druhou stranu, kvalitu snímků zachraňuje účinná optická stabilizace. Celkově řečeno, za cenu kolem deseti tisíc dostanete kvalitní přístroj.

Co potěší

 • široká ohnisková vzdálenost
 • optický zoom 35 x
 • účinná optická stabilizace
 • 4K videa v rozlišení FullHD

Co zamrzí

 • nemoderní vzhled
 • bez hledáčku
 • špatná světelnost objektivu
 • displej není dotykový
Přejít do obchodu od 9 990 Kč

8. Canon IXUS 180 – nejlevnější kvalitní řešení

Naše hodnocení: 4 out of 5 stars (4 / 5)

 Recenze Canon IXUS 180  Náš cenový tip. Canon IXUS 180 zaujme v první řadě poměrem cena – kvalita. Za částku nedosahující ani čtyř tisíc se vám do rukou dostane přístroj, se kterým snadno pořídíte kvalitní fotografie nebo videa v HD rozlišení. Mimo jiné přiláká pozornost milovníků moderního vzhledu, a to díky stylové image a na první pohled jednoduchému ovládání.

Tělo je vyrobeno z plastu, což může mít za následek trochu chatrný a laciný dojmem. Displej, jak bývá zvykem u fotoaparátů s nižší cenou, není výklopný ani dotykový, s nepatrně menší obrazovkou (2,7 palců). Ani tento model nenarušuje aktuální trend – ve vybavení chybí hledáček. Tato negativa se snaží Canon vykompenzovat výše zmíněným moderním vzhledem, vysokou úrovní kompaktnosti a hmotností pouhých 138 gramů.

Dostupné funkce uspokojí primárně začínající fotografy, ti pokročilejší by mohli postrádat například manuální ostření. Tento model nabízí vysoké rozlišení snímků 20 megapixelů. Za pozornost stojí až překvapivě nízká minimální vzdálenost v Makro režimu (pouze 1 cm) a ohnisková vzdálenost, která začíná na 24 mm. Dostupné je i připojení na WiFi nebo pomocné světlo. Nízká cena se odrazila na světelnosti, horší kvalita se nejvíce projeví při velkém zvětšení.

Navzdory nízké ceně a několika nedostatkům, tento model lze bezpečně zařadit mezi nejlepší kompaktní fotoaparáty.

Co potěší

 • poměr kvality a výkonu
 • kompaktnost
 • jednoduchost

Co zamrzí

 • tělo vyrobené z plastu
 • menší displej
 • chybějící hledáček
Přejít do obchodu od 3 990 Kč

Při výběru nového kompaktního fotoaparátu doporučujeme stanovit si priority a vybírat produkt, který vyhovuje vašim požadavkům. Dražší přístroj v rukách začínajícího fotografa automaticky nezaručuje kvalitní snímky. Věříme, že vám tato recenze kompaktních digitálních fotoaparátů pomůže při vašem nákupu.

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového kompaktního fotoaparátu. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepšího kompaktního digitálního fotoaparátu.