Recenze 6+ nejlepších čteček knih a jak ji vybrat (aktualizace 2019)

Čtečka knih Amazon Kindle Paperwhite 3 Všimli jste si, že čtení se opět dostává „do módy“?

Velké procento cestujících v metru či tramvaji tráví dobu přejezdu mezi domovem a prací s knížkou v ruce. Někteří, zejména mladší z nich, si sebou vozí raději čtečku knih. Je menší, skladnější, vejde se i do dámské kabelky. Uložíte na ni obrovské množství knih, takže když vás jeden titul omrzí, můžete plynule přejít na další. A především, nikdo neví, co čtete, protože není vidět obálka knihy. Čtečka tedy tak nějak bezděky chrání i vaše soukromí.

Přemýšlíte o tom, že si čtečku také pořídíte? Nebo ji snad chcete koupit jako dárek někomu z rodiny či přátel? Jak se ale na trhu se čtečkami rychle zorientovat? Připravili jsme pro vás test čteček knih, který vám pomůže vybrat tu nejlepší pro vás nebo vaše blízké.

Nemáte-li tedy zatím se čtečkou knih co dočinění, projděte si naše recenze čteček knih a vyberte si tu svoji.

Tipy na nejlepší čtečky elektronických knih podle nás

  Název produktuHodnoceníCenaRecenze
KATEGORIE NAD 5000 KČ
1.PocketBook 740 InkPad 35 out of 5 stars (5 / 5)5 390 KčČíst recenze
Nejlepší čtečka v poměru ceny a výkonu. Disponuje technologií SMARTlight pro plynulé vyvažování světla v jakoukoliv denní i noční dobu, umožňuje díky vysoce kvalitnímu displeji i prohlížení fotografií a díky audio výstupu poslech hudby.
KATEGORIE DO 5000 KČ
1.Amazon Kindle Paperwhite 45 out of 5 stars (5 / 5)3 479 KčČíst recenze
Patří mezi TOP 3 nejprodávanější čtečky na českém trhu a velké oblibě se těší i celosvětově. Má vysokou jemnost displeje 300 dpi, 32 GB paměť na vaše knihy a osvědčený design, který na trhu funguje již několik let.
CENOVÁ KATEGORIE DO 3000 KČ
1.PocketBook 627 Touch Lux 45 out of 5 stars (5 / 5)2 880 KčČíst recenze
Aktuálně nejprodávanější čtečka knih na českém trhu. Více než 90% spokojenost uživatelů. Malá a lehká čtečka s dobrou čitelností displeje a dlouhou výdrží baterie. Menu v češtině! Díky SDHC kartě si můžete navýšit celkou paměť a tím i počet knih, které budete vozit stále sebou. Za nás vítěz v kategorii do 3000 Kč.
2.C-TECH Lexis EBR-615 out of 5 stars (5 / 5)2 592 KčČíst recenze
Čtečka pracuje na dvoujádrovém procesoru s operačním systémem Android 4.2, tudíž umožnuje stažení oblíbených aplikací. Zároveň patří do TOP 10 nejprodávanějších čteček na českém trhu. Model disponuje připojením přes Wifi, možností si sami nastavit intenzitu podsvícení, knihy si můžete libovolně řadit dle autora nebo třeba názvu.
3.PocketBook 616 Basic Lux 24.9 out of 5 stars (4,9 / 5)2 268 KčČíst recenze
Skladná čtečka knih, kde si můžete sami regulovat intenzitu podsvícení. Pozor čtečka nemá dotykovou obrazovku, ale díky tomu je lehce ovladatelná. Chybí také audio výstup. Ve své kategorii patří mezi nejlehčí čtečky knih.
4.Amazon Kindle 8 Touch4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)1 889 KčČíst recenze
Finalista soutěže Produkt roku 2018 a zároveň jedna z nejoblíbenějších čteček knih celosvětově! Malá, lehká a s intuitivním ovládáním. Má však jeden zásadní nedostatek - chybí čestina, což může být pro neznalé cizího jazyka poměrně zásadní problém. Oproti výše zmíněným je třeba počítat také s horším rozlišením displeje.

Zázrak jménem elektronický inkoust

Za vznikem elektronických čteček knih stojí vynález technologie elektronického inkoustu, tak zvaného E-Ink. Díky němu je displej čtečky:

 • minimálně energeticky náročný a
 • jeho soustředěné sledování zároveň namáhá oči přibližně stejně jako běžný papír.

To jsou dvě obrovské výhody, k nimž se přidává ještě několik dalších:

 • Čtečka vydrží na jedno nabití klidně i několik týdnů.
 • Do jedné čtečky se v závislosti na kapacitě její paměti vejde klidně až tisícovka knih.
 • Cena elektronických knih je v porovnání s těmi papírovými nesrovnatelně nižší.
 • Mnoho převážně starších knih a děl klasiků stáhnete online zcela zdarma.
 • Elektronická čtečka váží zlomek hmotnosti tištěné knihy.
 • Zejména slabozrací lidé využijí možnosti změnit ve čtečce velikost fontu.
 • Lidé s těžkou vadou zraku ocení funkci pro přečítání textu, tzv. TTS (text-to-speech),
 • Některé čtečky disponují možností připojení k Wi-Fi.
 • Velké procento čteček dnes již disponuje rozsáhlým slovníkem, díky němuž si můžete přímo při čtení cizojazyčných textů vyhledávat neznámá slovíčka.
 • E-book readery dnes již disponují možností přehrát soubory mp3, což znamená, že si ke čtení můžete pustit oblíbenou hudbu nebo si na čtečce rovnou pustit audioknihu.
 • Kniha se otevře, na stránce, na níž jste skončili.
 • Zároveň si v knize můžete vytvářet poznámky, zvýrazňovat a především vyhledávat konkrétní text, což vám tištěná kniha nenabídne.

Hledáte marně argumenty pro další existenci tištěných knih? Již tradičním zdůvodněním jejich preference je tvrzení, že čtečka nenapodobí vůni čerstvě vytištěné knihy. Ta ale časem stejně vyprchá… Čtečky elektronických knih tak pomalu, ale jistě zaujaly pevné místo na trhu a získaly své fanoušky. Poradíme vám, na co se při výběru čtečky zaměřit a jaké sledovat parametry.

Čtečka knih se hodí i na pláž

Čtečka knih se hodí i na pláž

Jak vybrat čtečku knih?

Při výběru čtečky byste si v první řadě měli vyjasnit své priority. Co od čtečky očekáváte a jak a kde ji budete převážně používat. Přihlédnout byste měli i ke svým omezením, například horšímu zraku přizpůsobit velikost displeje, a podobně. Připravili jsme pro vás vysvětlení jednotlivých parametrů, které vám pomohou vybrat tu nejlepší čtečku knih pro vás.

1. Velikost displeje

Právě velikost displeje je pro mnohé při rozhodování o tom, jakou koupit čtečku na knihy tím nejdůležitějším kritériem. Pro určení velikosti displeje se využívá úhlopříčka udávaná v palcích, přičemž jeden palec je 2,54 cm. Největší množství různých typů čteček seženete v 6‘‘ variantě, tedy s úhlopříčkou displeje zhruba 15 cm. Tato velikost je pro běžné čtení naprosto dostačující, potřebujete-li však malou lehkou čtečku, která se vejde do kapsy, vybírejte z nabídky těch s 5‘‘ displeji. Plánujete naopak číst články s obrázky, tabulkami a vzorci ve formátu pdf ? Volte displej s velikostí alespoň 8‘‘. Správná volba velikosti displeje je vždy kompromisem mezi velikostí a snadnou manipulací.

Závěr? Pro většinu lidí, kteří si pořizují čtečku na běžné čtení, bude naprosto dostačující 6‘‘ displej.

2. Rozlišení displeje

S velikostí displeje úzce souvisí jeho rozlišení, které říká, kolika obrazovými body daný displej disponuje. Většina 6‘‘ displejů má rozlišení 1024 x 768 pixelů, prodávají se však i dražší varianty s rozlišením okolo 1448 x 1072 pixelů. Větší 8‘‘ displeje mívají rozlišení okolo 1872 x 1404 pixelů.

Závěr? Rozlišení 1024 x 768 pixelů je pro běžné potřeby naprosto vyhovující. Chcete-li a máte-li na to prostředky, zakupte čtečku s vyšším rozlišením displeje, výrazný rozdíl, který by odpovídal vynaloženým prostředkům, ale nepoznáte.

3. Jemnost displeje

Prakticky se jedná o počet zobrazených obrazových bodů na ploše jednoho palce, z toho plynou i jednotky, v nichž se jemnost udává – ppi (pixels per inch – pixely na palec) nebo dpi (dots per inch – body na palec). Lidskému oku již rozdíl v hodnotách nad 300 ppi nebude patrný. Vyšší hodnoty ppi tedy nemají již příliš smysl. Většina běžně dostupných čteček se s jemností displeje pohybuje mezi hodnotami 250 až 300 ppi.

Závěr? S jemností displeje se držte okolo 300 ppi. Minimální hodnoty, které jsou ještě pro lidské oko komfortní, jsou okolo 230 ppi. Níže nechoďte.

4. Podsvícení displeje

Poslední parametr související s displejem. Displeje pracující na principu elektronického inkoustu se chovají podobně jako knihy. Za tmy a šera na nich neuvidíte vůbec nic. Budete-li chtít ušetřit a pořídit levnější čtečku bez podsvícení, později hořce zalitujete. A výrobci to velmi dobře vědí, proto jsou čtečky se zabudovaným podsvícením těmi dražšími ve své třídě.

K displejům s podsvícením bývá přidána vrstva z LED diod, která ze všech stran rovnoměrně osvěcuje displej. Pro čtenáře má toto řešení jeden významný benefit, podsvícení mu nesvítí přímo do očí, ale jemně osvětluje displej. A navíc se díky LED diodám přidává možnost regulovat jeho intenzitu.

Novinkou v této oblasti je inteligentní podsvícení, jež disponuje několika režimy fungujícími automaticky v závislosti na denní době a lidských biorytmech. Asi si říkáte, jak se čtečka knih může přizpůsobovat lidským biorytmům? V tomto případě stojí za zmínku filtr modrého světla, které běžně vyzařují displeje tabletů, počítačů, telefonů. Pokud tato zařízení používáme těsně před spaním, brání nám vyzařované modré světlo v kvalitním spánku. Čtečky ho ve večerních hodinách jednoduše odfiltrují.

Závěr? Jednoznačně neváhejte a kupte čtečku s integrovaným podsvícením a pokud možno v inteligentní variantě. Na tomto parametru se opravdu nevyplatí šetřit.

5. Kapacita paměti

Všechny dokumenty, elektronické knihy, audioknihy i mp3 soubory, které do čtečky nahrajete, se ukládají do její vnitřní paměti. Většina čteček má v současné době kapacitu vnitřní paměti okolo 4 nebo 8 GB. I přestože část tohoto prostoru využívá systém čtečky, je tato kapacita naprosto dostačující pro uložení stovek až tisíců e-knih.

Plánujete-li ale využít audio výstup čtečky a ukládat do čtečky audioknihy či mp3ky, zaměřte se při výběru na čtečky s podporou paměťové karty. Typicky čtečky podporují paměťové karty o kapacitě až 32 GB. Výhodou karty je i možnost přenášet si svoje data, což oceníte především v případě, kdy čtečku využívá více čtenářů.

Závěr? Pro běžné ukládání e-knih postačuje kapacita 4, resp. 8 GB. Pokud plánujete na čtečku ukládat audio knihy a další zvukové soubory, zaměřte se na čtečky s podporou paměťové karty, čímž si přidáte až 32 GB paměti navíc.

6. Výdrž baterie na jedno nabití

Displeje na bázi elektronického inkoustu jsou tak zvaně pasivní. To znamená, že energie se spotřebovává pouze na překreslení obrazu na displeji. Jakmile je obraz na displej již jednou vykreslen, na jeho udržení není žádná energie potřeba. S tím souvisí i nízká spotřeba energie a typicky dlouhá výdrž baterie v porovnání s tablety a telefony, která se v závislosti na tom, jak čtečku používáte, typicky pohybuje v řádech týdnů. Výrazně však výdrž na jedno nabití snižuje časté používání podsvícení, poslech audio souborů či připojení k wi-fi. V těchto případech pak výdrž klesá na řádově hodiny.

Závěr? Při běžném použití nemá prakticky význam kapacitu baterie řešit. Víte-li však, že budete čtečku používat především k poslechu audioknih, zaměřte se na kapacitu akumulátoru, která by měla být co nejvyšší. I tak si ale přidáte maximálně několik málo hodin.

7. Ovládání čtečky

Převážná většina čteček je v dnešní době již vybavena dotykovým displejem, některé mají navíc několik hardwarových tlačítek pro základní funkce, například otáčení stránek, či skok na domovskou stránku. Čistě tlačítkové ovládání bez dotykového displeje, které měly standardně starší modely, už ale u moderních čteček naleznete výjimečně. Nedotykový displej je naprosto dostačující, chcete-li opravdu pouze číst. Máte-li v plánu ale zaznamenávat při čtení své poznámky, překládat si slova z textu ve slovníku, či označovat části textu, je dotykový displej nutností.

Závěr? Dotykový displej je dnes již samozřejmou součástí většiny čteček knih. Chcete-li mít možnost volby, volte čtečky s dotykovým displejem a zároveň několika tlačítky navíc, které umožní například ovládat otáčení stránek, a podobně.

8. Podporované formáty souborů

Při výběru čtečky se zaměřte i na formát souborů, které daná čtečka podporuje. V zásadě existují 3 druhy souborů, které lze ve čtečce otevřít, tak aby bylo umožněno jejich čtení. Jsou jimi Mobi, ePub a PDF.

 • Formát Mobi využívají především čtečky od Amazonu. Ostatní jej sice většinou také zobrazí, ale jsou-li v knize obrázky, máte smůlu. Většina ostatních čteček si s nimi v tomto formátu neporadí.
 • Formát ePub podporují především čtečky značky PocketBook a dalších.
 • Se čtením formátu PDF je potíž kvůli malému displeji. Přesto dnes již většina výrobců podporuje PDF reflow (přeformátování), díky němuž čtečka umí v pdf souboru přeformátovat písmo tak, aby text neutíkal mimo displej.

Závěr? Většina prodejců e-knih dnes již poskytuje ke koupi knihy v obou formátech, jak Mobi, tak ePub. Stáhnout si tedy můžete ten pro vaši čtečku nejvhodnější. Zaměřte se ale na funkci podpory přeformátování pdf souborů, která vám může v budoucnu v mnohém zpříjemnit čtení.

9. Užitečné funkce navíc

Některé z čteček disponují funkcemi navíc. Část z nich možná nikdy nevyužijete, ale mnohé vám mohou velice pomoci.

 • Pořizujete-li čtečku pro osobu s horším zrakem, počítejte s tím, že časem, jak bude zrak slábnout, bude dotyčný preferovat spíše zvukové soubory. Čtečka by proto měla mít audio výstup. Díky němu si totiž může čtenář nechat text roboticky přečíst díky funkci TTS (text to speech – převod textu do řeči) nebo si přehrát audio knihu.
 • Další užitečnou funkcí je možnost připojení k wi-fi či 3G signálu, kterou využijí především cestovatelé. Co si ale budeme povídat, webové stránky se na černobílém inkoustovém displeji čtečky příliš komfortně neprohlížejí. Wi-fi výstup u čtečky je vhodný především k připojení pro stažení e-knih a ostatních souborů, uložení dat do cloudu, případně pro nouzové nalezení informace online. Na kvalitní surfování internetem je vhodnější tablet.
 • V neposlední řadě se při výběru čtečky knih zaměřte i na ryze fyzické parametry jako hmotnost, rozměry a ergonomičnost designu. V současné době se výrobci předhánějí, kdo vyrobí ergonomicky přizpůsobenou nejlehčí čtečku. Využijte tohoto boje a najděte si pro sebe kus, z něhož se vám bude nejen příjemně číst, ale s nímž se vám bude i dobře manipulovat.
Čtečka knih je skladnější než klasická kniha

Čtečka knih je skladnější než klasická kniha

Které značky seženete na českém trhu? A jaké jsou nejlepší?

Amazon Kindle

Firma Amazon vznikla roku 1994 v USA a v současné době je to jedna z největších firem na světě. Kromě provozování proslulého internetového obchodu začala vyrábět i vlastní řadu čteček elektronických knih Amazon Kindle, která začala velice rychle ovládat trh. V současné době se vyrábí několik modelů těchto čteček:

 • Amazon Kindle Touch vybavená inteligentním dotykovým displejem,
 • vodotěsná Amazon Kindle Oasis
 • Amazon Kindle Papertouch přibližující se díky svému kontrastnímu displeji maximálne vzhledu knihy,
 • a speciálně odlehčená Amazon Kindle Voyage, která je preferována především cestovateli.

PocketBook

Společnost PocketBook International S.A. byla založena roku 2007 ve Švýcarsku a jejím primární zaměřením je právě výroba elektronických čteček knih. Mezi její modelové řady patří:

 • PocketBook Touch s inteligentním dotykovým displejem,
 • vysoce odolná PocketBook Aqua s krytím IP57 proti vniknutí prachu i vody,
 • Pocket Book InkPad s kontrastním 8‘‘ displejem,
 • a jednoduchá klasika PocketBook Basic, která je velmi univerzální.

C-TECH

společnost založená v roce 2005 s cílem vyrábět cenově dostupné elektronické produkty a příslušenství k PC. V současné době si díky vysoké kvalitě a nízké ceně svých produktů vydobila přední pozici na českém a slovenském trhu. V oblasti čteček knih nabízí řadu:

 • C-TECH Lexis vybavenou operačním systémem Android 4.2 a praktickým audio jackem pro poslech hudby.

Bookeen

Francouzská společnost vyrábějící od roku 2007 čtečky elektronických knih. Modelové řady:

 • malé Bookeen Cybook Muse zaměřené na perfektní vzhled stránky, design a lehkost.

Minoritně se objevují i některé další, například značky Kobo či Onyx. Pro náš test čteček knih, ale vybereme ty absolutně neprodávanější modely.

Čtečka versus tablet

Základními výhodami čtečky jsou samozřejmě nízká váha, malé rozměry, možnost změny velikosti písma nebo obecně velká paměť. Při výběru je důležité nezaměnit ji s obyčejným tabletem, zásadních rozdílů je hned několik.

Čtečky knih využívají odlišné displeje založené na bázi elektronického inkoustu. Proto nejsou tak energeticky náročné, text je dobře čitelný i na slunci, bez nežádoucích odlesků. Zkrátka displej na první pohled vypadá jako stránka z klasické knihy. Využití této specifické technologie se projeví i na výdrži baterie, která dosahuje výrazně vyšších hodnot (některé modely dokáží vydržet i více jak 1 měsíc). Naopak značnou nevýhodou může být pouze černobílé zobrazení.

Připojení k internetu nebo stahování různých aplikací dnes již patří ke standardům. Ty nejlepší čtečky knih také nabízejí přehrávání hudby, nebo přímý nákup elektronické knihy. Dostupné funkce se přirozeně liší.

Při výběru doporučujeme věnovat velkou pozornost především kvalitám displeje a vyhledávat titulek čtečka e knih s podsvícením. Díky této funkci jsou texty dobře čitelné i za špatných světelných podmínek. Jakou tedy koupit čtečku knih, aby splňovala všechny vaše požadavky?

Už víte jak vybrat tu nejlepší čtečku na knihy pro vaše potřeby?

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nové čtečky knih. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepší čtečky knih.