Nejlepší dětské tablety podle testů a recenzí + jak ho vybrat

Dětský tablet Chcete svého potomka začít seznamovat s moderními technologiemi a rozhodli jste se pořídit co nejlepší dětský tablet? Výběr takového zařízení nemusí být vůbec snadný, do hry vstupuje nejenom záplava technických parametrů, ale taky otázka vhodnosti pro dítě v závislosti na jeho věku a schopnostech. Pokud se v sortimentu a možnostech trochu ztrácíte, mohl by vám pomoci právě tento náš průvodce světem dětských tabletů.

Zaměříme se v něm na podstatné funkce a faktory, ale budeme se věnovat i odlišnostem a specifikům, které souvisejí s používáním takového zařízení dítětem. Do úvahy je třeba brát i způsob používání tabletu a zejména to, zda bude sloužit pouze dítěti, nebo i dospělým.

Jednoduché a základní tablety už dnes nepředstavují zvlášť vysokou investici a přitom jde o relativně bezpečnou volbu, na které lze malé dítě učit chápat technologie, které nás obklopují a se kterými se bude chtě nechtě neustále setkávat.

Náš průvodce nabídne nejen obecný návod, který vám pomůže s výběrem. Připravili jsme pro vás i recenze dětských tabletů. Do našeho recenzního žebříčku jsme zařadili šestici modelů, které svým výkonem, zpracováním a možnostmi splňují požadavky na zařízení vhodné i pro používání dítětem. Možná si vyberete přímo z našich tipů – a možná vás náš článek alespoň popostrčí na cestu k dobrému nákupu.

Dětské tablety – porovnání nejlepších

 NázevParametryHodnoceníCena (od) 
1.Huawei MediaPad T5 10 3+32GB WiFi
Procesor: 2,36 GHz
Displej: 10,1 " (25,65 cm)
Rozlišení: 1920×1200 (IPS)
Úložiště: 32 GB
Operační paměť: 3 GB
5 out of 5 stars (5 / 5)4999 Kč Číst recenze
2.Gogen Maxipes Fík MAXPAD 9 G5P
Procesor: 1,3 GHz
Displej: 9 " (22,86 cm)
Rozlišení: 1024×600
Úložiště: 16 GB
Operační paměť: 1 GB
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)3499 Kč Číst recenze
3.Huawei MediaPad T3 10
Procesor: 1,4 GHz
Displej: 9,6 " (24,38 cm)
Rozlišení: 1280×800 (IPS)
Úložiště: 16 GB
Operační paměť: 2 GB
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)3499 Kč Číst recenze
4.Lenovo TAB E10
Procesor: 1,3 GHz
Displej: 10,1 " (25,65 cm)
Rozlišení: 1280×800 (IPS)
Úložiště: 16 GB
Operační paměť: 1 GB
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)2999 Kč Číst recenze
5.Samsung Galaxy Tab A 8.0
Procesor: 2 GHz
Displej: 8 " (20,32 cm)
Rozlišení: 1280×800 (TFT)
Úložiště: 32 GB
Operační paměť: 2 GB
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)3990 Kč Číst recenze
6.Lenovo TAB 4 7 Essential
Procesor: 1,3 GHz
Displej: 7 " (17,78 cm)
Rozlišení: 1024×600 (IPS)
Úložiště: 16 GB
Operační paměť: 1 GB
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)1990 Kč Číst recenze

Recenze nejlepších tabletů pro děti

1. Huawei MediaPad T5 10 3+32GB WiFi

Na první místo našeho žebříčku jsme dosadili jeden z nejprodávanějších tabletů současnosti. Jde o model MediaPad značky Huawei s 10,1palcovou úhlopříčkou, což už jsou poměrně štědré rozměry. Tento tablet ocení i náročnější uživatelé a rozhodně nemusí sloužit jenom dětem, jde naopak o dobrou volbu, pokud budete chtít zařízení užívat především sami a zároveň jej svému dítěti (dětem) jen zapůjčovat nebo ho používat společně.

Huawei MediaPad T5 10 nabízí FHD rozlišení a je perfektně uzpůsoben pro multimediální používání, tedy například sledování pohádek nebo filmů – a to díky poměru obrazu 16:10 a kvalitní zvukové reprodukci. Přístroj ukrývá velmi výkonný 8jádrový procesor s frekvencí 2,36 GHz a operační paměť 3 GB RAM. Součástí výbavy tabletu je i tzv. „Dětský koutek“ – tedy speciální prostor s aplikacemi vhodnými pro hru a výuku.

2.Gogen Maxipes Fík MAXPAD 9 G5P

Na první pohled je zřejmé, že tento tablet byl navržen speciálně pro děti. Ostatně dost výmluvný je i samotný název. Gogen Maxipes Fík MAXPAD 9 G5P nabízí atraktivní design a konstrukci přizpůsobenou pro děti. Výkonnostně jde spíše o základní model – nabídne procesor o frekvenci 1,3 GHz, 1 GB RAM a rozlišení 1024 x 600 pixelů. Operačním systémem je přívětivý Android 4.4 KitKat a součástí výbavy je přední i zadní fotoaparát (2 Mpx).

Zajímavá je na tomto tabletu ale především samotná softwarová výbava, která perfektně odpovídá dětským potřebám (prostředí SIMBA). Samozřejmostí je rodičovská kontrola s možností nastavení hned 4 oddělených profilů s různými stupni možností. Přístroj lze ale samozřejmě používat i jako standardní tablet, což ocení zejména trochu starší děti.

3. Huawei MediaPad T3 10

Mimořádně populární tablet, který nabízí velmi dobrý poměr ceny a výkonu. Jde dokonce o vítěze ankety „Tablet roku 2018“ portálu Heureka.cz. Tento tablet disponuje možností řízení uživatelských účtů včetně možnosti nastavení rodičovské kontroly. I díky tomu jde o ideální rodinný tablet vhodný i pro děti.

Kromě toho nabízí tento model dobré parametry, výkonnostně vás tedy jistě nezklame. Těšit se můžete na rozlišení 1280 x 800 px, 2 GB RAM a 16 GB interní paměti. Připočtete k tomu 4jádrový procesor, 5Mpx fotoaparát a přívětivé prostředí Android 7.0 Nougat a máte parádní „hračku“ do domácnosti.

4. Lenovo TAB E10

Známá a oblíbená značka Lenovo ukrývá ve svém sortimentu i zajímavý tablet přívětivý pro děti. Jde o model TAB E10. Tento tablet poslouží velmi dobře všem členům domácnosti – a to díky vyváženému výkonu a možnostem. Tablet má úhlopříčku 10,1 palců a nabízí vysoké rozlišení 1280 x 800 pixelů. Paměť RAM činí 2 GB a srdcem zařízení je 4jádrový procesor Qualcomm Snapdragon 210.

Kromě toho tablet nabízí 16 GB interní paměti přední a zadní fotoaparát (5 Mpx), kvalitní zvukovou reprodukci a solidní výdrž baterie (okolo 7 hodin). Výhodou je i přednainstalovaný „dětský režim“, který umožňuje dohled nad používáním zařízení.

5. Samsung Galaxy Tab A 8.0

Kompaktní a přitom výkonný. Takový je tablet Samsung Galaxy Tab A 8.0 s 8palcovou úhlopříčkou TFT displeje s rozlišením 1280 x 800 px. Zařízení pohání 2GHz procesor (4jádrový) a operační paměť 2 GB RAM. Interní paměť je dokonce 32 GB, takže místa na data je zde dost. Za zmínku pak stojí i 8Mpx fotoaparát.

I tento tablet nabízí příjemné a atraktivní dětské prostředí, a proto ho jistě plně využijete nejen vy, ale i vaše ratolesti. Výhodou je i velice pohodlná hmotnost a vysoká kapacita baterie.

6.Lenovo TAB 4 7 Essential

Náš žebříček uzavřeme ještě jedním modelem značky Lenovo. Tento méně rozměrný (7 palců) model zaujme už samotnou cenou, která se drží pod 2 tisíci korun. Parametry jsou přitom pro základní použití (anebo pro děti) dostačující.

Najdete zde procesor o frekvenci 1,3 GHz, 1 GB RAM a 16 GB integrované paměti. Součástí výbavy je i 2Mpx fotoaparát. Displej nabízí rozlišení 1024 x 600 px. Jde o pěkný a cenově dostupný kompaktní model vhodný pro méně náročné uživatele.

Jak vybrat dětský tablet?

Při výběru dětského tabletu vás budou jistě zajímat obdobné aspekty jako při pořizování tabletu pracovního či pro vlastní potřeby. Důležitou roli hraje samozřejmě velikost, design a zpracování výrobku.

U každé informační a komunikační technologie ale hraje prim hardwarové vybavení – především pak procesor, operační paměť a taky grafická karta, kvalita (rozlišení) displeje a taky uživatelská paměť. Dále je samozřejmě důležitý operační systém anebo vybavení (obvykle zejména fotoaparát). Parametrů je samozřejmě mnohem a mnohem víc, ale pro základní orientaci jde o dostačující minimum.

Na závěr se taky podíváme na ceny dětských tabletů a zodpovíme některé otázky, na které se rodiče v souvislosti s dětskými tablety ptají.

Tablet pro dítě

Jak by měl vypadat dětský tablet?

Dětský tablet je poněkud nejednoznačný pojem. Bylo by možné jej pro upřesnění ještě rozdělit na dvě varianty.

  • Tablet výhradně pro děti (tedy dětský tablet v pravém smyslu slova)
  • Tablet vhodný pro používání dětmi

První varianta je určitý „crossover“ hračky a běžného zařízení pro dospělé. Zařízení bude designově stylizované a v závislosti na tom, pro jaký věk je určeno, mohou být jeho funkce oproti standardní verzi značně omezeny. Podobně jako například různé dětské počítače může takový tablet zvládat třeba jen několik aplikací (herních či výukových).

Druhou variantou je v podstatě plnohodnotný tablet, který je běžně určen pro používání dospělými. Jeho parametry a možnosti jsou ale vhodné i pro sdílení s dítětem a výuku používání tohoto typu technologie. Také pro starší děti už budete zřejmě požadovat standardní tablet se vším všudy. Právě na tuto druhou variantu jsme se i v našem testu dětských tabletů zaměřili především.

Co by měl splňovat tablet pro děti?

Konkrétní podmínky si musí pochopitelně určit každý rodič sám. Máme tu ale několik doporučení, která mohou posloužit jako inspirace při výběru.

  • Tablet by měl být odolněji zpracovaný, s oblými hranami, ideálně s pogumovaným povrchem
  • Zařízení a uživatelské prostředí by mělo v plné míře podporovat češtinu
  • Zařízení by mělo umožňovat použití „dětského režimu“ či zámku

Dětský režim

Dětský režim patří k nejdůležitějším funkcím tabletu pro děti. Umožňuje nastavení „oprávnění“ pro dětského uživatele. Můžete tedy sami vybrat, k jakým aplikacím, složkám apod. bude mít dítě přístup. Můžete například omezit přístup k internetu nebo pracovním souborům, abyste nepřišli o důležitá data při nevhodné manipulaci.

Některé tablety už tímto režimem disponují v základním nastavení, což je ideální stav. Pokud se ale rozhodnete pro tablet, který splňuje všechny požadavky kromě tohoto – netřeba házet flintu do žita. Různé podoby a varianty dětských zámků a režimů jsou i ke stažení na Google Play.

Dětský tablet

Tablet, nebo chytrý telefon?

Nevíte, zda dítěti pořídit tablet, anebo raději rovnou chytrý telefon? Pro menší dítě a začátky s IT technologiemi může být tablet výhodnější. Základní modely lze obvykle pořídit levněji, zařízení a displej jsou rozměrnější a funkce volání a SMS by dítě stejně nevyužívalo.

Hardwarové parametry

Pokud vybíráte tablet především pro dítě a základní výuku, není obvykle nutné požadovat maximální výkonnost – naopak lze pořídit levnější model se starším a slabším hardwarem, který přesto zvládne všechny základní funkce. Pokud budete tablet používat i (nebo především) sami, pak se samozřejmě musíte řídit vlastními nároky a potřebami.

Pro nenáročné použití a jednodušší dětské aplikace a hry nebo přehrávání pohádek může stačit i zařízení s procesorem s frekvencí od 1,2 GHz a operační pamětí alespoň 1 (raději ale 2) GB RAM. To je základ, na kterém nemůžete počítat s hraním náročnějších her apod.

Pokud jde o uživatelskou paměť, zde jsou potřeby velmi individuální. Může stačit 16 GB nebo i méně (8 GB), pokud budete používat jen pár aplikací a nebudete do zařízení stahovat nebo v něm uchovávat objemnější data (kvalitní videa, velké množství fotografií apod.).

Pak je tu ještě otázka rozlišení displeje. Bez FHD nebo vyššího rozlišení se dětský tablet zřejmě docela dobře obejde. Stačit tedy může i HD rozlišení (1280×800/720 pixelů).

Operační systém a aplikace

Pokud jde o OS, jsou na našem trhu tři největší hráči. Windows, Android a iOS. Zatímco u počítačů u nás obvykle vítězí Windows, v případě tabletů a chytrých telefonů vede spíše Android, který je přehledný a intuitivní. Zařízení s Androidem nabízejí dobrý poměr ceny a výkonu. Tablety se systémem iOS bývají výrazně dražší a jsou spíš pro náročnější a dospělé uživatele.

V případě používání tabletu dítětem bude těžiště zájmu jistě ležet v aplikacích, případně multimédiích (audio nebo video pohádky apod.). Pokud jde o aplikace, tablety, které jsou určené pro děti, mají často již v základní výbavě řadu výukových nebo vhodných herních aplikací a módů. U běžných tabletů pak budete muset podobné aplikace sami najít a nainstalovat. Nabídka i bezplatných programů je ale dostatečně široká, takže jistě něco zajímavého najdete.

Nejlepší dětský tablet

Ceny dětských tabletů

Kolik vás bude stát kvalitní dětský tablet? Cena nemusí být nijak horentní. Zde jsou tři základní kategorie.

Dětské tablety do 2000 Kč

Nejlevnější modely tabletů dětských a vhodných pro děti se pohybují na cenách okolo 1500 Kč, někdy i o něco níže. Jde obvykle o menší modely (7 nebo 8 palců) s rozlišením HD nebo 1024 x 600. Operační paměť nepřekročí hodnotu 2 GB a uživatelská nabízí buď 4, nebo 8 GB. Přesto mohou být i tyto modely zcela dostačující pro základní seznámení s touto technologii a pro používání výukových a nenáročných herních aplikací.

Dětské tablety do 4000 Kč

Tablety s větším rozměrem (9 a více palců) a větší uživatelskou pamětí (16 i 32 GB). Operační paměť zůstává většinou okolo 1-2 GB RAM. Tyto tablety jsou vhodné i pro starší děti (předškoláky, školáky) a dospělé, kteří nemají příliš vysoké nároky na výkon.

Dětské tablety nad 4000 Kč

Výkonné tablety vhodné pro dospělé a starší děti.

Nejčastější otázky nakupujících

Kdy pořídit dítěti tablet?

Záleží na uvážení rodiče. Za doporučenou hranici pro pořízení vlastního tabletu je obvykle považován věk od 3 let, kdy už by dítě mělo být schopno tuto technologii „zpracovat“.

Jaké aplikace jsou pro děti vhodné a kde je sehnat?

Oblíbené jsou aplikace pro výuku abecedy, seznamování s cizími jazyky nebo základními počty a taky dětské aplikace pro rozvoj prostorového či logického myšlení nebo i procvičování výslovnosti (logopedické aplikace). Aplikace můžete stáhnout v obchodě Google Play nebo App Store v závislosti na operačním systému. Najdete zde aplikace placené i zdarma.

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového tabletu pro dítě. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepšího dětského tabletu.