Nejlepší dětské tablety podle testů a recenzí + jak ho vybrat

Dětský tablet Chcete svého potomka začít seznamovat s moderními technologiemi a rozhodli jste se pořídit co nejlepší dětský tablet? Výběr takového zařízení nemusí být vůbec snadný, do hry vstupuje nejenom záplava technických parametrů, ale taky otázka vhodnosti pro dítě v závislosti na jeho věku a schopnostech. Pokud se v sortimentu a možnostech trochu ztrácíte, mohl by vám pomoci právě tento náš průvodce světem dětských tabletů.

Zaměříme se v něm na podstatné funkce a faktory, ale budeme se věnovat i odlišnostem a specifikům, které souvisejí s používáním takového zařízení dítětem. Do úvahy je třeba brát i způsob používání tabletu a zejména to, zda bude sloužit pouze dítěti, nebo i dospělým.

Jednoduché a základní tablety už dnes nepředstavují zvlášť vysokou investici a přitom jde o relativně bezpečnou volbu, na které lze malé dítě učit chápat technologie, které nás obklopují a se kterými se bude chtě nechtě neustále setkávat.

Náš průvodce nabídne nejen obecný návod, který vám pomůže s výběrem. Připravili jsme pro vás i recenze dětských tabletů. Do našeho recenzního žebříčku jsme zařadili šestici modelů, které svým výkonem, zpracováním a možnostmi splňují požadavky na zařízení vhodné i pro používání dítětem. Možná si vyberete přímo z našich tipů – a možná vás náš článek alespoň popostrčí na cestu k dobrému nákupu.

Dětské tablety – porovnání nejlepších

NázevParametryHodnoceníCena (od)
1.Samsung Galaxy Tab A8
Procesor: 2 GHz
Displej: 10,5 "
Rozlišení: 1920 x 1200 (WUXGA)
Úložiště: 32 GB
Operační paměť: 3 GB
5 out of 5 stars (5 / 5)do 4500 Kč Číst recenze
2.Apple iPad 10.2
Procesor: Apple A13 Bionic
Displej: 10.2 palce
Rozlišení: 2160 x 1620 Retina
Úložiště: 64 GB
Operační paměť: 3 GB
5 out of 5 stars (5 / 5)do 9000 Kč Číst recenze
3.Samsung Galaxy Tab A7 Lite
Procesor: 2,3 GHz
Displej: 8,7" (22,1 cm)
Rozlišení: HD 1340 × 800
Úložiště: 32 GB
Operační paměť: 3 GB
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)do 3500 Kč Číst recenze
4.Lenovo Tab M10 FHD Plus
Procesor: 2,3 GHz
Displej: 10,3"
Rozlišení: 1920 x 1200 (WUXGA)
Úložiště: 64 GB
Operační paměť: 4 GB
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)do 5000 Kč Číst recenze
5.Cubot Tab 10 WiFi
Procesor: -
Displej: 10,1" (25,65 cm)
Rozlišení: Full HD 1920 × 1200
Úložiště: 64 GB
Operační paměť: 4 GB
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)do 4500 Kč Číst recenze
6.UMAX VisionBook 8L Plus
Procesor: 1,6 GHz
Displej: 8" (20,32 cm)
Rozlišení: HD 1280 × 800
Úložiště: 32 GB
Operační paměť: 2 GB
4.4 out of 5 stars (4,4 / 5)do 2000 Kč Číst recenze

Recenze nejlepších tabletů pro děti

1. Samsung Galaxy Tab A8

Tablet s velkým 10.5″ displejem a zvukem Dolby Atmos. Dotykový displej 1920 x 1200 bodů, 8jádrový procesor UniSOC T618 2GHz, 3GB operační paměti, 32GB interní paměť, slot microSD, WiFi ac, Bluetooth 5.0, 8MPx zadní a 5MPx přední kamery, USB Type-C, baterie 7040mAh, OS Android 11.

2.Apple iPad 10.2

Procesor A13 Bionic s výkonnější jednotkou Neural Engine pro umělou inteligenci, 10.2″ Retina displej s rozlišením 2160 × 1620 bodů, 64GB interní paměti, 8Mpx a 12Mpx kamery, čtečka otisků prstů TouchID, WiFi ac, Bluetooth 4.2, Lightning konektor, baterie s výdrží až 10hodin prohlížení webu v síti Wi-Fi, operační systém iPadOS 15.

3. Samsung Galaxy Tab A7 Lite

Tablet – displej 8,7″ HD 1340 × 800 TFT, MediaTek MTK8768T 2,3 GHz, RAM 3 GB, interní paměť 32 GB, paměťová karta až 1024 GB, GPS, zadní fotoaparát 8 Mpx, přední fotoaparát 2 Mpx, USB-C, rychlé nabíjení 15W, baterie 5100 mAh, Android 11.

4. Lenovo Tab M10 FHD Plus

Tablet pro celou rodinu a skvělou zábavu se zvukovou technologií Dolby Atmos. Dotykový 10.3″ displej s rozlišením 1920 x 1200 bodů, 8jádrový procesor MediaTek Helio P22T, 4GB operační paměti, 64GB interní paměť, WiFi ac, Bluetooth 5.0, přední 5Mpx a zadní 8Mpx kamery, USB Type-C, baterie 5000mAh, OS Android.

5. Cubot Tab 10 WiFi

Tablet – displej 10,1″Full HD 1920 × 1200 , SC9863A, RAM 4 GB, interní paměť 64 GB, paměťová karta až 128 GB, WiFi, Bluetooth, GPS, zadní fotoaparát 13 Mpx, přední fotoaparát 5 Mpx, USB-C, baterie 6000 mAh, Android 11

6.UMAX VisionBook 8L Plus

Tablet – displej 8″ HD 1280 × 800 IPS, Allwinner A133 1,6 GHz, RAM 2 GB, interní paměť 32 GB, paměťová karta až 128 GB, WiFi, Bluetooth, zadní fotoaparát 5 Mpx, přední fotoaparát 2 Mpx, microUSB, baterie 3500 mAh, Android 12

Jak vybrat dětský tablet?

Při výběru dětského tabletu vás budou jistě zajímat obdobné aspekty jako při pořizování tabletu pracovního či pro vlastní potřeby. Důležitou roli hraje samozřejmě velikost, design a zpracování výrobku.

U každé informační a komunikační technologie ale hraje prim hardwarové vybavení – především pak procesor, operační paměť a taky grafická karta, kvalita (rozlišení) displeje a taky uživatelská paměť. Dále je samozřejmě důležitý operační systém anebo vybavení (obvykle zejména fotoaparát). Parametrů je samozřejmě mnohem a mnohem víc, ale pro základní orientaci jde o dostačující minimum.

Na závěr se taky podíváme na ceny dětských tabletů a zodpovíme některé otázky, na které se rodiče v souvislosti s dětskými tablety ptají.

Tablet pro dítě

Jak by měl vypadat dětský tablet?

Dětský tablet je poněkud nejednoznačný pojem. Bylo by možné jej pro upřesnění ještě rozdělit na dvě varianty.

  • Tablet výhradně pro děti (tedy dětský tablet v pravém smyslu slova)
  • Tablet vhodný pro používání dětmi

První varianta je určitý „crossover“ hračky a běžného zařízení pro dospělé. Zařízení bude designově stylizované a v závislosti na tom, pro jaký věk je určeno, mohou být jeho funkce oproti standardní verzi značně omezeny. Podobně jako například různé dětské počítače může takový tablet zvládat třeba jen několik aplikací (herních či výukových).

Druhou variantou je v podstatě plnohodnotný tablet, který je běžně určen pro používání dospělými. Jeho parametry a možnosti jsou ale vhodné i pro sdílení s dítětem a výuku používání tohoto typu technologie. Také pro starší děti už budete zřejmě požadovat standardní tablet se vším všudy. Právě na tuto druhou variantu jsme se i v našem testu dětských tabletů zaměřili především.

Co by měl splňovat tablet pro děti?

Konkrétní podmínky si musí pochopitelně určit každý rodič sám. Máme tu ale několik doporučení, která mohou posloužit jako inspirace při výběru.

  • Tablet by měl být odolněji zpracovaný, s oblými hranami, ideálně s pogumovaným povrchem
  • Zařízení a uživatelské prostředí by mělo v plné míře podporovat češtinu
  • Zařízení by mělo umožňovat použití „dětského režimu“ či zámku

Dětský režim

Dětský režim patří k nejdůležitějším funkcím tabletu pro děti. Umožňuje nastavení „oprávnění“ pro dětského uživatele. Můžete tedy sami vybrat, k jakým aplikacím, složkám apod. bude mít dítě přístup. Můžete například omezit přístup k internetu nebo pracovním souborům, abyste nepřišli o důležitá data při nevhodné manipulaci.

Některé tablety už tímto režimem disponují v základním nastavení, což je ideální stav. Pokud se ale rozhodnete pro tablet, který splňuje všechny požadavky kromě tohoto – netřeba házet flintu do žita. Různé podoby a varianty dětských zámků a režimů jsou i ke stažení na Google Play.

Dětský tablet

Tablet, nebo chytrý telefon?

Nevíte, zda dítěti pořídit tablet, anebo raději rovnou chytrý telefon? Pro menší dítě a začátky s IT technologiemi může být tablet výhodnější. Základní modely lze obvykle pořídit levněji, zařízení a displej jsou rozměrnější a funkce volání a SMS by dítě stejně nevyužívalo.

Hardwarové parametry

Pokud vybíráte tablet především pro dítě a základní výuku, není obvykle nutné požadovat maximální výkonnost – naopak lze pořídit levnější model se starším a slabším hardwarem, který přesto zvládne všechny základní funkce. Pokud budete tablet používat i (nebo především) sami, pak se samozřejmě musíte řídit vlastními nároky a potřebami.

Pro nenáročné použití a jednodušší dětské aplikace a hry nebo přehrávání pohádek může stačit i zařízení s procesorem s frekvencí od 1,6 GHz a operační pamětí alespoň 2 (raději ale 3 nebo 4) GB RAM. To je základ, na kterém nemůžete počítat s hraním náročnějších her apod.

Pokud jde o uživatelskou paměť, zde jsou potřeby velmi individuální. Může stačit 32 GB nebo i méně (16 GB), pokud budete používat jen pár aplikací a nebudete do zařízení stahovat nebo v něm uchovávat objemnější data (kvalitní videa, velké množství fotografií apod.).

Pak je tu ještě otázka rozlišení displeje. Full HD nebo vyšší rozlišení je dnes i u dětského tabletu zřejmě standard. Pro nenáročné může stačit i HD rozlišení (1280×800/720 pixelů).

Operační systém a aplikace

Pokud jde o OS, jsou na našem trhu tři největší hráči. Windows, Android a iOS. Zatímco u počítačů u nás obvykle vítězí Windows, v případě tabletů a chytrých telefonů vede spíše Android, který je přehledný a intuitivní. Zařízení s Androidem nabízejí dobrý poměr ceny a výkonu. Tablety se systémem iOS bývají výrazně dražší a jsou spíš pro náročnější a dospělé uživatele.

V případě používání tabletu dítětem bude těžiště zájmu jistě ležet v aplikacích, případně multimédiích (audio nebo video pohádky apod.). Pokud jde o aplikace, tablety, které jsou určené pro děti, mají často již v základní výbavě řadu výukových nebo vhodných herních aplikací a módů. U běžných tabletů pak budete muset podobné aplikace sami najít a nainstalovat. Nabídka i bezplatných programů je ale dostatečně široká, takže jistě něco zajímavého najdete.

Nejlepší dětský tablet

Ceny dětských tabletů

Kolik vás bude stát kvalitní dětský tablet? Cena nemusí být nijak horentní. Zde jsou tři základní kategorie.

Dětské tablety do 2000 Kč

Nejlevnější modely tabletů dětských a vhodných pro děti se pohybují na cenách okolo 1500 Kč, někdy i o něco níže. Jde obvykle o menší modely (7 nebo 8 palců) s rozlišením HD nebo 1024 x 600. Operační paměť nepřekročí hodnotu 3 GB a uživatelská nabízí buď 8, nebo 16 GB. Přesto mohou být i tyto modely zcela dostačující pro základní seznámení s touto technologii a pro používání výukových a nenáročných herních aplikací.

Dětské tablety do 4000 Kč

Tablety s větším rozměrem (9 a více palců) a větší uživatelskou pamětí (32 i 64 GB). Operační paměť zůstává většinou okolo 2-4 GB RAM. Tyto tablety jsou vhodné i pro starší děti (předškoláky, školáky) a dospělé, kteří nemají příliš vysoké nároky na výkon.

Dětské tablety nad 4000 Kč

Výkonné tablety vhodné pro dospělé a starší děti.

Nejčastější otázky nakupujících

Kdy pořídit dítěti tablet?

Záleží na uvážení rodiče. Za doporučenou hranici pro pořízení vlastního tabletu je obvykle považován věk od 3 let, kdy už by dítě mělo být schopno tuto technologii „zpracovat“.

Jaké aplikace jsou pro děti vhodné a kde je sehnat?

Oblíbené jsou aplikace pro výuku abecedy, seznamování s cizími jazyky nebo základními počty a taky dětské aplikace pro rozvoj prostorového či logického myšlení nebo i procvičování výslovnosti (logopedické aplikace). Aplikace můžete stáhnout v obchodě Google Play nebo App Store v závislosti na operačním systému. Najdete zde aplikace placené i zdarma.

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového tabletu pro dítě. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepšího dětského tabletu.