Nejlepší android TV boxy

Máte doma obyčejnou televizi bez chytrých funkcí a chtěli byste s tím něco udělat? Koupě nové smart televize je mimo vaše finanční možnosti? Vyzkoušejte android TV box, malou černou krabičku s tolika funkcemi, že by jí je i chytrá televize mohla závidět. Převážná většina smartTV boxů disponuje operačním systémem Android, díky němuž si můžete nainstalovat celou řadu šikovných aplikací, které rozšíří možnosti využití vaší televize. Díky android TV boxu za pár korun si budete moci i na své běžné televizi přehrávat filmy a hudbu, hrát hry a využívat mnoho funkcí, které běžně umožňují pouze nejnovější televize za desítky tisíc korun.

Přestože smart TV box není příliš komplikované zařízení, není bez předchozích znalostí a zkušeností snadné vybrat ten nejlepší android TV box přesně pro vás. Proto jsme pro vás připravili přehlednou recenzi, která vám pomůže se v široké nabídce rychle zorientovat. Přehledný test vám pak umožní najít ta nejkvalitnější zařízení na trhu a vybrat ten nejvhodnější model.

Nejlepší android TV boxy na trhu podle nás

Název produktuInfoHodnoceníCenaRecenze
1.TESLA MediaBox QX8 Pro
RAM: 3 GB
Videa: Ultra HD 4K2K
Systém: Android 7.1.2
Uložiště: 16 GB
5 out of 5 stars (5 / 5)2 661 Kč Číst recenze
2.Xiaomi Mi TV Box S EU
RAM: 2 GB
Videa: 4K/60fps
Systém: Android TV 8.1
Uložiště: 8 GB
5 out of 5 stars (5 / 5)2 499 Kč Číst recenze
3.Minix NEO U9-H
RAM: 2 GB
Videa: 4K/60fps
Systém: Android 6.0
Uložiště: 16 GB
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)3 890 Kč Číst recenze
4.Tesla MediaBox QX4
RAM: 2 GB
Videa: Ultra HD 4K2K
Systém: Android 7.1.2
Uložiště: 16 GB
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)1 790 Kč Číst recenze
5.Google Chromecast 3
RAM: -
Videa: FULL HD
Systém: -
Uložiště: -
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)1 199 Kč Číst recenze
6.NVIDIA SHIELD TV
RAM: 3 GB
Videa: 4K Ultra HD+ HDR
Systém: Android 7.0 Nougat
Uložiště: 16 GB
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)5 999 Kč Číst recenze
TOP Android TV boxy a multimediální centra podle testů

Nejlepší podle nás: TESLA MediaBox QX8 ProNadupané, výkonné a rychlé multimediální centrum s 3 GB RAM a skvěle vyladěným operačním systémem Android 7.1. Podporuje řadu aplikací včetně internetového prohlížeče Chrome.

Nejlepší v poměru cena / výkon: Xiaomi Mi TV Box S EUYouTube, Netflix, TED, Sling TV, FandangoNOW a další aplikace s podporou 4K a jedoucí na operačním systému Android 8.1 TV.

Nejlepší se starším Androidem: Minix NEO U9-HSvižné a stabilní multimediální centrum s podporou 4K a operačním systémem Android 6.0.1 Marshmallow.

TV Box pro méně náročné: Tesla MediaBox QX4Nižší verze našeho vítěze. 2GB RAM, podpora 4K Ultra HD a další skvělé výhody.

Cenový tip: Google Chromecast 3Mini počítač od Googlu vám přehraje videa ve FULL HD z řady aplikací, jako je například YouTube, Netflix, Hulu Plus, Google Play Movies a Music. Použitelný také pro Apple zařízení.

Alternativa Smart TV Boxu: NVIDIA SHIELD TVMultimediální centrum a herní konzole 2v1. 4K Ultra HD+, 3 GB RAM, Android 7.0 Nougat a podpora řady aplikací. Dodáváno včetně herního ovladače.

Jak vybrat kvalitní Android TV box?

Vytvořte si multimediální centrum ve vašem obýváku

Výhodou android TV boxů je fakt, že jsou schopny se připojit přes Wi-fi síť k internetu a fungovat prakticky jako kterýkoliv jiný počítač. Pokud se zároveň bluetoothem připojíte z mobilu na box, budete si moci užít připojení k internetu, to znamená sledovat videa na youtube, vytvářet nebo si přehrávat aktuální streamy, přečíst si e-mail, zahrát hry a zkrátka si užít veškerého komfortu, který nabízí chytrá televize.

Díky smart TV boxu si doma zkrátka vytvoříte plnohodnotné multimediální centrum, které vám přinese nečekané filmové zážitky a obrovskou porci další zábavy. Zaujalo vás toto zařízení a chcete zjistit, jak vybrat Android TV box? Pojďme se podívat na které parametry a komponenty se zaměřit při výběru.

Soustřeďte se na výkon

Na optimálním výkonu smart TV boxu se podílí především procesor (CPU) a operační paměť(RAM).

 • Procesor (CPU)

Většina boxů s Androidem disponuje procesory s několika jádry pracujícími na frekvenci až 2 GHz, na nichž si lze již bez problémů zahrát hry či přehrát videa i ve vysokém rozlišení. Cenově není rozdíl boxů s výkonnými a méně výkonnými procesory tak závratný.  Lze konstatovat, že většinu smart TV boxů pořídíte v cenové relaci do 5 000 Kč. Proto se vyplatí hledat modely, u nichž vás výkon procesoru v ničem neomezí.

 • Operační paměť (CPU)

Snad nejdůležitějším parametrem při výběru kvalitního android boxu je operační paměť (RAM), která funguje jako pracovní paměť pro spouštění a běh aplikací. A pro její velikost platí prakticky přímá úměra, to znamená, že čím větší pamětí zařízení disponuje, tím více si s ním užijete. Naprosté minimum, pod něž byste ale u kvalitních android boxů neměli jít, jsou 2 GB. Při této velikosti operační paměti již sice smart box zvládne spustit i na výkon náročné hry a jiné aplikace, žádný zázrak se ale nekoná. Chcete-li zařízení, které hladce a bezproblémově poběží i při náročnějších úkolech, vsaďte na multimediální android centrum s alespoň 4 GB.

Závěr: Preferujete-li plynulou produkci hudby i filmů bez zasekávání a zahrajete-li si k tomu rádi na výkon náročné hry, vybírejte z nabídky nejkvalitnějších android boxů s alespoň 4 GB operační paměti a několika jádrovým procesorem s taktovací frekvencí okolo 2 GHz.

Podstatná je i kapacita úložného prostoru

I v tomto případě se jedná o paměť, která ale není typu RAM nýbrž flash a slouží k ukládání dat do multimediálního centra. Plánujete-li se tedy dívat na filmy ve Full HD s vysokým rozlišením, ukládat na smart box velké porce dat, která budete sdílet s ostatními členy domácnosti, musíte počítat s tím, že na všechny tyto operace budete potřebovat dostatečné množství úložného prostoru. Zaměřte se tedy na modely s maximální kapacitou flash paměti, za dostatečnou lze považovat kapacitu alespoň 8 GB a více. Případně před koupí zjistěte, zda právě ten váš model obsahuje čtečku SD paměťových karet, díky níž kapacitu úložného prostoru jednoduše rozšíříte.

Závěr: Plánujete ukládat na svůj android box velké množství hudby, filmů i her? Zaměřte se při jeho výběru na kousky s 8 GB úložné paměti a více, případně s možností rozšíření kapacity paměti pomocí SD karty. Později to jistě oceníte.

Komunikační porty

Každý smart TV box disponuje řadou portů. Otázkou, kterou byste při jeho výběru měli řešit, je kolik portů má zařízení k dispozici a o jaké konkrétně jde. Základ, jež nabízejí všechny modely je Bluetooth, Wifi a konektor RJ45 pro připojení síťového kabelu. Víceméně také součástí základního vybavení by většina android boxů měla obsahovat HDMI výstup pro přenos obrazu a zvuku do televize.

Někteří výrobci vybavují multimediální centra i jedním nebo několika USB porty, které umožní připojit například externí disk s daty, klávesnici nebo herní nástroje (joystick) a mnohá další zařízení. Asi už tušíte, že byste se při výběru kvalitního multimediálního centra měli poohlédnout po modelu s maximálním počtem USB portů.

Příjemným doplněním komunikačního rozhraní smart TV boxu bývá i AV výstup, díky němuž si k zařízení připojíte sluchátka a nerušíte okolí nebo naopak reproduktory a všichni si výslednou produkci pořádně užijete.

Závěr: Při výběru smart TV boxu chtějte v základní výbavě Wifi a Bluetooth rozhraní, LAN konektor RJ45, HDMI výstup a alespoň 1 USB port. Pokud jich bude více, je to lepší. Audio výstup dokáže zážitek z filmu či hry také zpříjemnit.

Verze operačního systému

V současné nabídce nejprodávanějších multimediálních android center se setkáte jak s kousky s posledními verzemi operačního systému Android, tak s těmi staršími. Obecně lze říci, že čím novější zařízení, tím je vyšší pravděpodobnost, že bude nabízet novější verzi Androidu a pro vás mnohem zajímavější možnosti.

Díky operačnímu systému Android budete schopni na váš android TV box stejně jako na chytrý mobil prostřednictvím aplikace GooglePlay instalovat aplikace kompatibilní s vaší verzí OS. V závislosti na tom, co preferujete jde především o YouTube, Facebook, Skype, Firefox, prohlížeče dokumentů, hry a další.

Kromě toho, že s každou novou verzí Androidu přichází i vyšší bezpečnost, můžete u starších modelů a verzí operačního systému narazit na nefunkčnost některých aplikací. Tomu předejdete výběrem smart boxu s vyšší verzí operačního systému, například:

 • Android 6.0 Marshallow
 • Android 7.1 Nougat
 • Android 8.0 Oreo
 • Android 9.0 Pie

Kupovat zařízení s nižší verzí operačního systému (například Android 4.4. KitKat) už v dnešní době pozbývá významu. Na druhou stranu existují i zařízení, která umožňují upgrade operačního systému. Ten může veškeré výše popsané potíže vyřešit.

Závěr: Při nákupu kvalitního android boxu se zaměřte na to, aby disponoval co nejvyšší verzí operačního systému, případně, aby bylo možno jej na tuto verzi alespoň upgradovat.

Podpora různých druhů formátů

V neposlední řadě je vhodné se při výběru kvalitního Android TV boxu zaměřit i na datové formáty, které zařízení podporuje. Nechcete-li narazit na omezení, ohlídejte si alespoň tyto:

 • Obrázky: .jpg, .gif, .tiff, .png
 • Video: .mpeg, .mpg, .avi, .mp4, .mov, .iso, .3gp, .wmv
 • Zvuk: .mp2, .mp3, .wav, .wma, .ogg, .m4a, .flac

Různí výrobci, podobné produkty

Trh s multimediálními android TV zařízeními je v dnešní době opravdu široký. Odpovědět tak na otázku jaký je nejlepší smart TV box je opravdu obtížné. Produkcí těchto zařízení se zabývají jak známé značky, tak i méně známí dodavatelé, kteří ale naopak mohou svojí nabídkou příjemně překvapit. Ze značek, které můžeme doporučit, jmenujme například Xiaomi, Evolveo, Sencor, Tesla Google, či Apple, který v rámci tohoto sortimentu nabízí přístroj nazvaný Apple TV vybavený OS Apple a kompatibilní s ostatními zařízeními stejnojmenné značky.

Jaké cenové rozpětí lze u smart TV boxů očekávat?

Máte na nákup chytrého TV boxu vyhrazenu určitou sumu financí? Naše recenze android TV boxů vám pomůže si ujasnit, co za vaše peníze v jednotlivých cenových relacích dostanete.

Android TV boxy do 1 000 Kč

I za takto omezené prostředky lze smart TV box pořídit. Nepočítejte však s kouskem nadupaným skvělými funkcemi. Do tisícovky seženete jednoduché zařízení s minimální úložnou i operační pamětí a jen několika málo chytrými funkcemi. Jste-li však nenáročným uživatelem, který od smart TV boxu očekává pouze sledování filmů a občasné surfování po internetu, případně hraní nenáročných her, nesáhnete vedle.

Chytré boxy do 2 500 Kč

V této kategorii již pořídíte slušně vybavený přístroj, který dodá vaší televizi pár inteligenčních bodů. Zařízení v této cenové relaci bývají již vybavena 2 GHz procesorem, alespoň 4 GB operační paměti RAM a dostatkem úložného prostoru. Očekávat můžete i podporu běžných video, audio i obrázkových formátů a všechny standardní porty včetně alespoň jednoho portu USB. Nejprodávanější multimediální android centra s nad očekávání příznivým poměrem cena/výkonseženete právě za těchto cenových podmínek.

Funkcemi přecpaní krasavci od 2 500 Kč

Bez cenového omezení zakoupíte opravdu špičková multimediální android centra, která vás překvapí celou řádkou neuvěřitelných funkcí, například hlasovým ovládáním nebo množstvím komunikačních portů. V této cenové relaci jsou k zakoupení zařízení s 4 GB a více operační paměti a alespoň 16 GB paměti pro data a podporou převážné většiny používaných video, audio i obrázkových formátů. To vše obvykle s vyšší verzí Androidu v zádech. Je neuvěřitelné, že i nejlepší android TV box dostanete za cenu do 5 000 Kč.

Slovo na závěr

Ať již si pořídíte levnější či dražší variantu multimediálního centra, počítejte s tím, že díky němu vytvoříte z vaší dosud obyčejné televize špičkový kousek, který překvapí vás i vaši rodinu rozsahem funkcí a nových možností. Chcete-li si tedy doma užít více zábavy, poohlédněte se po kvalitním android boxu a chtějte od života více.

Nejčastěji kladené dotazy (FAQ)

 • Co je to android TV box?

Android TV box patří do kategorie smart TV boxů, tedy zařízení, která po připojení k vaší běžné televizi umožní sledování filmů, poslech hudby a hraní her stejně, jako kdybyste používali smart TV. Zjednodušeně řečeno jde o multimediální centrum běžící na operačním systému Android.

 • Co všechno běžnýsmart TV box umí?

Díky smart TV si můžete na vaší běžné televizi pustit například film, oblíbenou hudbu, zahrát si i náročné hry. K zařízení můžete připojit přes USB konektor herní ovládací prvky, to znamená klávesnici, myš, joystick a užít si tak ještě více. Android box je možné ovládat i přes váš chytrý telefon, který k němu připojíte přes rozhraní Bluetooth. Smart TV box funguje jako klasické multimediální centrum. Některé modely zakoupíte již s předinstalovaným oblíbeným multimediálním přehrávačem KODI, který lze jednoduše aktualizovat stažením z GooglePlay.

 • Je možné sehnat multimediální centrum i s jiným operačním systémem než Android?

Ano, kromě Android TV boxu dnešní trh nabízí i Apple TV kompatibilní se všemi chytrými zařízeními od Applu. Máte-li tedy v oblibě nakousnuté jablko, nabízí vám Apple i v této oblasti své jedinečné řešení.

Další zdroje k prozkoumání:

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového Android TV boxu. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepšího Adroid boxu na trhu.