Nejlepší odolné telefony podle testů a recenzí (edice 2019)

Odolný telefon iGet BlackView BV6000 Jen šílenci, blázni a snílci se domnívají, že divokou přírodu lze dobýt pouhým kompasem a tradičním kapesním českým nožem zvaným „rybička“. Od dob, kdy Hillary s šerpou Tenzingem zdolali Mount Everest, uběhlo více než 60 let. Za tu dobu moderní technika udělala velký krok dopředu a výrobky, které používají převratné technologie, jsou dnes dostupné každému. Například odolné telefony pro outdoor.

Jaký je ten nejlepší odolný telefon, na to se názory jednotlivých uživatelů samozřejmě liší, my se vám ovšem pokusíme volbu trochu usnadnit tím, že vám předložíme recenze sedmi outdoorových mobilů.

Ipxx – šifra “mistra Ramba”

Pro lepší rozlišení a srovnání výrobci zavedli standardy, které produkty označují písmeny IP (z angl. Ingress Protection neboli ochrana proti vniknutí) a dvěma čísly. První z nich vyjadřuje odolnost proti vniknutí cizích předmětů a prvků (nejčastěji prachu) a pohybuje se v rozmezí od 0 do 6. Druhé číslo představuje vodotěsnost a používá stupnice v rozsahu od 0 do 9. Ideální mobilní telefon s označením IP69.

Odolné / outdoorové telefony – porovnání nejlepších

 Název produktuVlastnostiHodnoceníCenaRecenze
1.CAT S61 Dual SIM

Displej: 5,2" IPS 1920 × 1080
RAM: 4 GB
Fotoaparát: 16+8 Mpx
Odolnost: IP68
Baterie: 4500 mAh
5 out of 5 stars (5 / 5)19 990 KčChci koupit
2.CAT S41

Displej: 5,99" IPS 2160 × 1080
RAM: 4 GB
Fotoaparát: 13 (f/2,2)+8 Mpx
Odolnost: IP68
Baterie: 10080 mAh
5 out of 5 stars (5 / 5)9 999 KčChci koupit
3.Doogee S80 Lite

Displej: 5,99" IPS 2160 × 1080
RAM: 4 GB
Fotoaparát: 13 (f/2,2)+8 Mpx
Odolnost: IP68
Baterie: 10080 mAh
5 out of 5 stars (5 / 5)7 699 KčChci koupit
4.UleFone Armor 6

Displej: 6,2" IPS 2246 × 1080
RAM: 6 GB
Fotoaparát: 16 (f/1,8)+8 Mpx
Odolnost: IP69
Baterie: 5000 mAh
5 out of 5 stars (5 / 5)9 190 KčChci koupit
5.myPhone Hammer Active 2

Displej: 5" IPS 1280 × 720
RAM: 2 GB
Fotoaparát: 8+2 Mpx
Odolnost: IP68
Baterie: 5000 mAh
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)3 399 KčChci koupit
6.Aligator RX600 eXtremo

Displej: 5,2" IPS 1280 × 720
RAM: 2 GB
Fotoaparát: 13+5 Mpx
Odolnost: IP68
Baterie: 4000 mAh
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)3 959 KčChci koupit
7.Blackview GBV5500 Pro

Displej: 5,5" IPS 1440 × 720
RAM: 3 GB
Fotoaparát: 8+5 Mpx
Odolnost: IP68
Baterie: 4400 mAh
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)3 499 KčChci koupit

Recenze nejlepších odolných telefonů

Další řádky nabízejí čtenářům krátký přehled odolných telefonů a jejich porovnání. Určitě si mezi nimi vyberete.

1. CAT S61 Dual SIM

Nejlepší odolný telefon na trhu

Chcete to nejlepší, co vám současný trh v oblasti odolných telefonů nabídne? Pořiďte si špičkový smartphone od CATu. CAT S61 je současnou vlajkovou lodí firmy v oblasti nerozbitných telefonů.

Pro koho? CAT S61 je ideálním telefonem pro všechny stavaře, architekty, geodety a zkrátka všechny, kteří se při své práci pohybují na stavbě či v terénu. Tento odolný mobil nadchne technické fandy a především milovníky moderních technologií.

Proč koupit? Kromě funkcí běžných pro smartphone může S61 nabídnout i funkci termokamery, přesné laserové měření či senzor kvality vzduchu.

Proč nekupovat? Hřebík s ním opravdu nezatlučete. Na to si pořiďte raději kladivo. Jinak tomuto zázraku v oblasti odolných telefonů nelze nic zásadního vytknout, snad jen vyšší cenu, která se pohybuje v současné době v hladině okolo 20 000 Kč.

2. CAT S41

Nejlepší poměr cena / výkon

Špičkový odolný telefon dostupný díky ceně střední kategorie téměř pro každého, kdo potřebuje odolného parťáka na cesty do hor i na poušť.

Pro koho? Ideální pro uživatele, kteří předpokládají použití telefonu v rukavicích nebo za přímého denního slunce.

Proč koupit? Odolnost vůči vodě i prachu ve stupni IP68. Telefon navíc odpovídá i podmínkám vojenského certifikátu MIL SPEC 810G.

Proč nekupovat? CAT S41 je těžší než běžný smartphone. Tlačítko pro zapnutí telefonu je hůře dostupné.

3.Doogee S80 Lite

Skvělý do přírody

Výkonný těžkooděnec střední třídy s poměrně velkým displejem s úhlopříčkou 5,99“ a zajímavým rozlišením 2 160 x 1 080 px.

Pro koho? Doogee S80 Lite může být skvělým průvodcem všem, kteří se pohybují často v přírodě či v prostředí, které klade na mobilní telefon vysoké nároky.

Proč koupit? Pohotovostní doba na 1 nabití je krásných 1 308 hodin. Toto pozitivum je doplněno velkým displejem se solidním rozlišením.

Proč nekupovat? Chcete-li i se svým odolným telefonem pořizovat kvalitní fotografie, Doogee S80 Lite vás příliš nenadchne. Rozlišení hlavního fotoaparátu má pouhých 13 MPx a světelnost f/2.2, nedisponuje bohužel ani optickou stabilizací.

4.UleFone Armor 6

Pokud chcete velký displej a překvapivě dobré fotky

UleFone Armor 6 nabízí v oblasti odolných telefonů neobvykle velký displej s úhlopříčkou 6,22“ a rozlišením 1 080 x 2 246 px s velmi dobrými pozorovacími úhly a věrným podáním barev.

Pro koho? Pro všechny, kteří se nechtějí vyděsit při každém pádu telefonu či jeho ponoření do vody. Odolné sklo Gorilla Glass páté generace se postará i o vysokou odolnost displeje.

Proč koupit? Čtyřjádrový obrněnec do nepohody vás nezradí ani v nejtěžších chvílích. Vždy vám ochotně poskytne všechen svůj um a nejvyšší možnou odolnost IP69.

Proč nekupovat? Pomalejší snímání otisků prstů a rozpoznávání obličeje. Díky větší velikosti působí telefon těžkopádněji.

5.myPhone Hammer Active 2

Pokud chcete odolný telefon hlavně na volání

Chytrý odolný telefon s Androidem 8.1, podporou dual SIM a možností rozšíření paměti pomocí microSD karty vás přesvědčí o svých kvalitách, dáte-li mu za příznivou cenu okolo 3 500 Kč šanci.

Pro koho? Pro uživatele, kteří se dokážou srovnat s faktem, že jejich telefon vydrží víc než oni.

Proč koupit? Ke koupi láká odolnost vůči mechanickým nárazům splňující kritéria normy IK04, ochranné sklo na displeji ve třídě Gorilla Glass 3, ale i kapacita baterie 5 000 mAh.

Proč nekupovat? Pomalejší hardware s malou kapacitou paměti RAM (2 GB) s podporou pomalého internetu přes 3G, připojení přes LTE telefon Hammer Active 2 neumožňuje.

6.Aligator RX600 eXtremo

Alternativa základu

Proslulá řada telefonů pro důchodce byla posílena o armádního specialistu. Odolný telefon Aligator EX600 eXtremo potěší všechny uživatele nejen vyššího věku, kteří od svého telefonu očekávají především vysokou odolnost.

Pro koho? Pro všechny, kteří potřebují velký dobře čitelný displej, výkonný procesor a kvalitní rozlišení hlavního fotoaparátu i na svém odolném smartphonu.

Proč koupit? Voděodolný telefon se čtečkou otisků prstů a frekvencí procesoru 1,5 GHz je ideálním parťákem do nepříznivých podmínek.

Proč nekupovat? Menší kapacita baterie 4000 mAh, poněkud vyšší hmotnost (212 g) a větší displej (5.2“) mohou některé uživatele odradit.

7.Blackview GBV5500 Pro

Oblíbený model

Vzhledem k ceně jde o velice výkonný procesor splňující i podmínky armádní certifikace MIL STD 810G.

Pro koho? Vhodný pro nenáročné uživatele či osoby, které by si rádi pořídily svůj první odolný telefon a nechtějí za něj utratit velké sumy.

Proč koupit? Ke koupi láká stupeň ochrany proti prachu a vodě na úrovni IP68, operační systém Android 8.1 a 5,5“ displej s oku příjemným poměrem stran 18:9.

Proč nekupovat? Poněkud těžkopádnější reakce díky menšímu výkonu procesoru běžícímu na frekvenci 1,3 GHz a pouhým 2 GB operační paměti RAM.

Jak vybrat odolný telefon?

Odolné telefony jsou velice oblíbené především u vyznavačů přírody, ale i u techniků a manažerů, kteří většinu svého pracovního času tráví mimo kancelář, například na stavbě či v terénu na návštěvách zákazníků.

Mezi vlastnosti, kvůli kterým si lidé odolné telefony kupují patří především větší či menší odolnost vůči vodě, možnost používání v prašném prostředí či zvýšená rezistivita při pádu z výšky.

V poslední době je díky častému používání mobilních telefonů v terénu jejich odolná varianta stále častěji vyhledávána širším a širším spektrem zákazníků. Tomu vychází vstříc i neustále se rozšiřující nabídka, která se přizpůsobuje jejich potřebám. Proto je stále komplikovanější se na trhu s odolnými telefony orientovat a v případě, že si chcete jeden takový model koupit, zůstáváte často bezradně stát před celou řadou parametrů, které vám nic neříkají.

Proto jsme pro vás připravili recenzi odolných telefonů, která vám tuto situaci má usnadnit. Ukážeme vám, jaké existují v současné době nejlepší odolné telefony a jak vybrat ten nejvhodnější právě pro vás. V našem testu vám pak ukážeme, z čeho lze vybírat a jaké přednosti můžete u jednotlivých modelů očekávat. V neposlední řadě předložíme několik dopovědí na vaši otázku jaký koupit outdoorový telefon.

odolný telefon

Uživatele odolných mobilních telefonů zajímá především jejich schopnost fungovat i za nepříznivých podmínek

Z hlediska základních funkcí si odolné smartphony v téměř ničem nezadají s těmi běžnými. Obvykle disponují operačním systémem Android různé verze, solidní frekvencí procesoru i vyhovující operační pamětí. Co je však výrazně omezeno jsou fotografické schopnosti. Ty s běžnými chytrými telefony nelze srovnávat. My se však v naší recenzi odolných telefonů zaměříme především na jejich vlastnosti, které je tvoří výjimečnými z hlediska odolávání vnějšímu prostředí.

Většina uživatelů odolných mobilních telefonů uvádí mezi nejdůležitějšími kritérii:

 • Úroveň krytí IP.
 • Maximální výdrž baterie.
 • Ergonomický tvar.
 • Odolný displej.
 • Kvalitu konstrukce.
 • Pohodlnost ovládání.

Stupeň krytí IP

Asi nejdůležitějším kritériem pro výběr odolného mobilního telefonu je stupeň jeho odolnosti vůči vodě a prachu, zkráceně krytí IP. Tento parametr se obvykle udává ve formě dvou čísel, přičemž první značí odolnost telefonu vůči prachu a druhá vůči vodě.

Stupňů ochrany před vniknutím prachu a cizích těles je celkem 6, proti vodě 9. V případě prachu se odolnost počítá od stupně 0, který značí zařízení bez ochrany až ke stupni 6 znamenajícímu úplnou ochranu proti vniknutí prachu. U vody je opět stupeň 0 bez ochrany a stupeň 9 znamená zařízení ochráněné proti horské stříkající vodě. Jako příklad můžeme uvést telefon s krytím IP47. Ten je chráněn proti vnikem velmi drobných částic o velikosti větší než 1 mm a je možné jej ponořit do hloubky 1 m po dobu 30 minut.

rozbitý telefon

Výdrž baterie

Odolné mobilní telefony si jejich majitelé pořizují do podmínek, v nichž není možné časté dobíjení baterie. V protiváze k tomuto rádi oželí některé nadstandardní funkce. Výdrž baterie na jedno nabití by u outdoorového telefonu měla být co nejvyšší. Nelze totiž předpokládat, že v přírodě či v zápalu práce budete telefon moci každý den dobíjet.

Odolnost displeje

Z hlediska velikosti a rozlišení se displej nárazuvzdorného telefonu příliš neliší od toho běžného. Z pohledu rozbitnosti je však displej prvkem nejvíce náchylným k destrukci při případném pádu. Odolnost displeje zvyšuje kvalita jeho ochranného skla, v němž je v případě smartphonů zakomponována dotyková plocha. Za účelem využití v kvalitních nerozbitných telefonech se tato vrstva vyrábí speciální technologií, která zaručuje zhruba o 80 % vyšší rezistivitu při pádu ve srovnání s běžnými telefony.

Tlačítkový či dotykový?

V oblasti odolných mobilních telefonů je stále ještě možné pořídit klasické modely s klávesnicí. Ty jsou dokonce poměrně často využívané. Mezi jejich přednosti patří především jednoduchost ovládání i s prsty v rukavicích, za mrazu či za deště. Jejich nevýhodou je však ve srovnání s dotykovými telefony výrazně náročnější údržba a čištění. U dotykových telefonů je ovládání v rukavicích či při nepříznivém počasí o poznání složitější. V případě usazení většího množství nečistot je však možné je snadno umýt či setřít vlhkým hadrem.

Ergonomie a způsob úchopu

Jelikož je u odolných telefonů velice důležitá možnost ovládat je při úchopu pouze jednou rukou, většina z nich je i ergonomicky dobře tvarovaná. Při úchopu telefon nesmí vyklouznout či se sesmýknout. Snaha o splnění těchto často protichůdných požadavků vede většinu producentů odolných mobilních telefonů k produkci modelů s často dosti atypickými tvary. Kvalitní odolné mobily je tedy opravdu výhodnější kupovat v kamenném obchodě a před finálním rozhodnutím si je osobně osahat.

Úroveň konstrukce telefonu

Pokud odolný telefon nerozeberete, pravděpodobně na první pohled nezjistíte, jak je jeho konstrukce kvalitní. Klidně si v kamenné prodejně nechte vybraný model předvést, šikovný obchodník by měl být schopen vám vnitřek telefonu bez potíží ukázat. U kvalitního vodotěsného a prachuodolného telefonu by měl být v konstrukci kladen důraz na bezchybné těsnění prakticky na všech místech, kudy může do zařízení proniknout cizí předmět či voda, a také na kvalitní kovové šasí a nosný modul. Prohlédněte si důkladně i krytky konektorů, které musí dobře izolovat a pevně dolehnout na kryté prvky.

Cena odolných telefonů

Pro většinu uživatelů odolných telefonů je při jejich výběru stěžejním kritériem cena. Ta se odvíjí jednak od funkcí telefonu, ale pak také od jeho předpokládané rezistivity vůči okolnímu prostředí. Z tohoto hlediska lze rozdělit současnou nabídkou do 3 kategorií.

Cenová hladina do 5 000 Kč

I za nejnižší cenu je možné pořídit poměrně kvalitní telefon. V této kategorii lze očekávat krytí IP67 a nižší. To znamená, že telefon bude úplně krytý vůči prachu a z hlediska vody bude možné jeho ponoření do hloubky 1 m po dobu 30 minut. Očekávejte také horší kvalitu těsnění krytek konektorů. Tato cenová kategorie oplývá především tlačítkovými modely odolných telefonů. Svoje koně do této kategorie vypouští většina producentů, mezi nimi například CAT, Aligator, ale i Blackview.

Cenová kategorie do 10 000 Kč

V úrovni nejprodávanějších nerozbitných telefonů již lze očekávat úroveň krytí IP 68 a vyšší. To znamená opět úplnou odolnost vůči vniku částic a možnost dlouhodobého potopení do vody bez vzniku škody na zařízení. Ve většině případů jde již o dotykové smartphony s vysokou odolností vůči nárazům. Voděodolné telefony střední třídy nabízí prakticky všichni dodavatelé, jmenujme opět CAT, Blackview či Doogee.

Odolné mobily s cenou nad 10 000 Kč

Stupeň krytí IP68 už je u těchto těchto obvykle vodotěsných telefonů běžným standardem. Krytky konektorů jsou obvykle velice kvalitní, ergonomie velice dobře promyšlená a nárazu vzdornost nepřekonatelná. Obvykle se jedná o nejlepší odolné telefony, které na trhu vůbec existují. Většina modelů může kromě zvýšené rezistivity vůči nepříznivým vlivům okolí směle konkurovat i běžné výbavě špičkových smartphonů.

Kvalitních odolných telefonů je na našem trhu opravdu dostatek a je velmi pravděpodobné, že některým z vás může naše recenze připadat neúplná. Nicméně věříme, že vám náš přehled odolných telefonů alespoň trochu usnadní rozhodování při výběru. Je to totiž výrobek, na němž často může záviset zdraví nebo dokonce život jeho majitele.

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového odolného telefonu. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepšího odolného telefonu.
  1. H. Hadrava

  Přidejte váš komentář

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..