Jak vybrat nejlepší telefon s termokamerou?

nejlepší telefony s termokamerou Mobilní telefon s kamerou je vybavením, bez kterého už se dnes neobejde skoro nikdo. Ale co takový mobil s termokamerou? To už je trochu jiná liga. Termokamery zatím rozhodně nejsou běžnou součástí vybavení chytrých telefonů – přesto existují modely, které touto pomůckou disponují. Možnosti využití jsou široké a zasahují do nejrůznějších oborů.

Telefon s termokamerou může nahradit speciální, drahé, jednoúčelové zařízení v podobě samostatné kamery. Přitom v mnoha aplikacích poslouží srovnatelně dobře. Pokud máte pocit, že byste pro svou práci či koníčky termokameru využili, dnešní článek vám přijde vhod. Podíváme se v něm na to, jak vybrat nejlepší telefon s termokamerou. Věnovat se však budeme i tomu, jak lze termokameru v mobilu využít, jaká jsou specifika, výhody i nevýhody těchto zařízení.

Nejlepší telefony s termokamerou na trhu podle nás

NázevHodnoceníCenaRecenze
1.Ulefone Power Armor 18T
98 % ⭐do 15000 KčTermokamera: ANO (FLIR)
Velikost displeje: 6.58"
Rozlišení hl. fotoaparátu: 108 Mpx
Kapacita baterie: 9600 mAh
Uživatelská paměť: 256 GB
Operační paměť RAM: 12 GB
Číst recenze
2.iGET Blackview GBL8800 5G Pro Thermo
96 % ⭐do 15000 KčTermokamera: ANO (FLIR Lepton)
Velikost displeje: 6.58"
Rozlišení hl. fotoaparátu: 50 Mpx
Kapacita baterie: 8380 mAh
Uživatelská paměť: 128 GB
Operační paměť RAM: 8 GB
Číst recenze
3.Caterpillar CAT S62 PRO
95 % ⭐do 13000 KčTermokamera: ANO (FLIR Thermal Lepton 3.5)
Velikost displeje: 5.7"
Rozlišení hl. fotoaparátu: 12 Mpx
Kapacita baterie: 4000 mAh
Uživatelská paměť: 128 GB
Operační paměť RAM: 6 GB
Číst recenze
4.Oukitel WP21 Ultra
95 % ⭐do 11000 KčTermokamera: ANO
Velikost displeje: 6.78"
Rozlišení hl. fotoaparátu: 64 Mpx
Kapacita baterie: 9800 mAh
Uživatelská paměť: 256 GB
Operační paměť RAM: 12 GB
Číst recenze
5.IIIF150 Air1 Ultra
89 % ⭐do 6500 KčTermokamera: ANO
Velikost displeje: 6.78"
Rozlišení hl. fotoaparátu: 64 Mpx
Kapacita baterie: 5000 mAh
Uživatelská paměť: 128 GB
Operační paměť RAM: 8 GB
Číst recenze

Co je to a jak to funguje?

V případě termokamery se jedná o zařízení, které vytváří obraz pomocí infračerveného (IR) záření. Podobně jako běžný fotoaparát vytváří obraz pomocí viditelného světla. Klíčovou součástí termokamery je tepelný senzor připojený k zvláštnímu typu čočky, který je potom upraven tak, aby spolupracoval s běžnými technologiemi snímání obrazu.

Termokamera detekuje IR záření emitované (vyzařované) předměty a převádí je na záznam, který ukazují rozdíly v teplotě mezi různými objekty. Termokamery se liší v parametrech, jako je rozlišení, rozsah teplot, citlivost a spektrální rozsah podle typu senzoru a čočky. IR záření je normálně neviditelné, ale termokamery ho na záznamu dokážou uživatelsky přívětivě a intuitivně zviditelnit pomocí barevných palet, potažmo odstínů šedi. Čím teplejší barva (nebo tmavší odstín), tím vyšší teplota povrchu.

Tuto technologii už se podařilo integrovat i do mobilních telefonů. Zpravidla jde o speciální „pracovní“ telefony, které mívají zároveň i zvýšenou odolnost a případně další speciální výbavu.

Tento typ telefonů nabízí například značky Cat, iGet či UleFone.

Kde se dá mobil s termokamerou využít?

Pravdou je, že v běžném, každodenním životě se termokamera v mobilu až tak prakticky neuplatní. Svou roli nachází v nejrůznějších specifických oborech a aplikacích. Mezi ně může patřit:

Stavebnictví a údržba. Termokamera může pomoci odhalit tepelné ztráty v izolaci, netěsnosti, vlhkost, zkraty, poškozené izolace, vadné potrubí a další problémy v budovách a zařízeních. Stavebnictví patří mezi nejdůležitější okruhy uplatnění termokamer v mobilu.

Zemědělství a živočišná výroba. Pomocí termokamery lze monitorovat zdraví a pohodu zvířat. Vysoce citlivé kamery mohou odhalit zvýšenou tělesnou teplotu, která je průvodním jevem zánětlivých či infekčních onemocnění. Technologii lze využít i při pěstování plodin, např. ke kontrole závlahy. Při pracích na poli např. k detekci zvířat zde ukrytých a jejich záchraně před zemědělskými stroji. S pomocí termokamery lze odhalit i škůdce anebo závady na strojích a vybavení.

Bezpečnost. Termokamera dokáže vidět ve tmě, mlze, kouři nebo prachu a lokalizovat osoby, zvířata nebo předměty. Také může pomoci detekovat požáry, exploze, úniky plynu nebo jiné nebezpečné situace.

Lékařství a veterinářství. Termokamera může pomoci diagnostikovat různé zdravotní problémy podle rozložení teploty na těle nebo na povrchu kůže. Také může pomoci monitorovat hojení ran, záněty, infekce apod. Opět je však nutné vysoké rozlišení a přesnost dané technologie.

Vzdělávání a výzkum. Termokamera se uplatní i při studiu fyzikálních jevů spojené s teplem a chladem. Taky může například pomoci zkoumat chování živých organismů podle jejich termálních projevů.

V neposlední řadě však může mobil s termokamerou najít jisté uplatnění i při zábavě a koníčcích. Zejména při různých vojenských hrách a outdoor sportech, taky při lovu apod. Možnosti využití jsou zkrátka opravdu velké a rozmanité.

Výhody a nevýhody telefonu s termokamerou

Vyplatí se pořídit si mobil s termokamerou? Přináší toto řešení jen výhody, nebo i nějaké nevýhody?

Jak už bylo řečeno, mobil s termokamerou není zařízení, bez kterého by se běžný člověk neobešel. Sortiment modelů s integrovanou termokamerou je (ve srovnání s běžnými chytrými mobily) velmi omezený. Tyto telefony jsou často bytelnější, a tedy i těžší a objemnější než běžné. Další nevýhodou může být relativně vysoká cena. Pokud porovnáme parametry mobilu bez termokamery a s termokamerou za obdobnou cenu – mobil bez termokamery pravděpodobně nabídne lepší hodnoty.

Mobil s termokamerou je tedy spíše záležitost pro uživatele, kteří toto zařízení skutečně využijí – ať už v profesním životě či při svém hobby. V takovém případě však může být termokamera v mobilu flexibilnější, pohodlnější i cenově výhodnější než samostatné zařízení. Oproti kvalitní, profesionální, samostatné termokameře však může mít horší parametry (nižší rozlišení, citlivost,…). Ne vždy je to však zásadní problém. U mnoha (ne-li většiny) aplikací mohou být schopnosti mobilní termokamery zcela dostačující a adekvátní.

Připojitelná termokamera k mobilu

Bezesporu zajímavou možnosti jsou nejen mobilní telefony, které mají termokameru již integrovanou. Existují i připojitelné – externí – termokamery. Tyto kamerky lze připojit k jakémukoli kompatibilnímu mobilnímu telefonu. Pro připojení se typicky používá port USB-C, potažmo Lightning port u mobilů s iOS. Lze tedy sehnat přídavné kamery pro operační systémy Android i pro iOS (iPhony).

Obrovskou výhodou externího řešení je flexibilita. Kameru můžete připojit ke svému běžnému telefonu, který jinak používáte zcela civilně. Zařízení je poměrně drobné a může mít velmi dobré parametry.

Nevýhodou je však poměrně vysoká cena. V současnosti se cena kvalitních externích termokamer pohybuje od cca 7 tisíc Kč výše. Běžně se šplhá nad deset tisíc Kč. Odpovídá tedy zcela ceně samotného solidního chytrého telefonu nebo i telefonu s integrovanou termokamerou. Mezi významné výrobce těchto externích kamer patří například značky Seek či TopDon.

Pořízení externí termokamery tudíž nepředstavuje (zpravidla) finančně výhodnější variantu, ale variantu výrazně flexibilnější a potažmo i s lepší kvalitou oproti integrovanému řešení. Pokud však pracujete v náročném terénu (stavby apod.) a termální kameru potřebujete soustavně či velmi často, může být výhodnější pořízení velmi odolného a kompaktního mobilu s integrovanou kamerou. Ten odolá prašnému prostředí, případně i pádům a nárazům.

Důležité parametry mobilů s termokamerou

Na jaké parametry se při výběru zaměřit přímo v souvislosti s funkcí termální kamery? Zde je několik důležitých aspektů, které byste měli zhodnotit…

  • Rozlišení – Počet pixelů, které tvoří termosnímek. Vyšší rozlišení znamená lepší detail a přesnost obrazu. Běžné rozlišení termokamer v mobilech (či externích) dosahuje nejčastěji 80 × 60, 160 × 120 nebo 320 × 240 pixelů.
  • Citlivost – Schopnost detekovat co nejmenší rozdíly v teplotě mezi objekty. Nižší hodnota citlivosti znamená lepší „teplotní rozlišení“. Běžné hodnoty pro termokamery v mobilech bývají 0,1 °C, 0,05 °C nebo i 0,02 °C. Někdy se citlivost uvádí v milikelvinech (mK), opět platí čím méně, tím lépe (alespoň 100 mK a méně).
  • Teplotní rozsah – Jednoduše jde o to, jaké rozmezí teplot je kamera schopna zachytit. Kvalitní externí kamery nabídnou rozsah např. -40 až +330 °C, což je již spíše nadprůměr. U mobilních integrovaných kamer to může být méně.
  • Zorné pole – Úhel, pod kterým je snímána scéna termokamerou. Ovlivňuje velikost a detail obrazu. Širší zorné pole umožňuje vidět více objektů najednou, ale s menším detailem. Užší zorné pole umožňuje vidět méně objektů, ale s větším detailem. Volba závisí i na způsobu použití a preferencích.
  • Detekční vzdálenost – Tedy jak daleko kamera „dohlédne“. U solidních modelů to může být i 300 až 500 m nebo i více.

Ceny mobilů s termokamerou

Kolik stojí kvalitní mobil s termokamerou? Tato zařízení lze dnes pořídit i za relativně dostupné ceny. Pod cca 7 tisíc Kč můžete mít méně výkonné, základnější modely. Nabízí je např. značky iGet, Blackview či Doogee. Mezi cca 7 až 13 tisíci Kč najdete velký výběr a většinu nejpopulárnějších modelů. Lze již očekávat dobré až velmi dobré parametry a zpracování. Nároční zájemci však najdou výběr i ve vyšších relacích nad 13 tisíc Kč. Například u značek AGM či UleFone. Jde již o špičkově vybavené mobily do velmi náročných podmínek.

Značky mobilních telefonů s termokamerou

Mobily s termokamerami se rozhodně nezabývá každá značka vyrábějící telefony. Např. iPhone s termokamerou byste asi hledali marně. Naopak je několik značek, které se na odolné a tímto způsobem vybavené telefony specializují. Mezi nejznámější a nejoblíbenější patří iGet, UleFone, AGM, Blackview, Doogee, ale třeba i Honor či CAT.