Nejlepší skládací mobil na trhu (test a recenze)

Galaxy Z Fold 2 Nebojte se, dnes se nebudeme bavit o stylových véčkách z dřevních dob mobilních technologií, ale naopak se podíváme na jednu z relativně svěžích novinek na témže poli. Zajímat nás totiž budou takzvané skládací anebo taky ohebné mobilní telefony, o kterých se zejména v posledním roce mluví stále častěji.

Na to konto vznikla i řada článků, které se zabývají tím, zda jsou skládací mobily spíše hudbou budoucnosti, anebo slepou vývojovou větví. Je zřejmé, že zde v této věci lze vyjádřit pouze osobní názor. Výrobci zjevně spatřují v této konstrukci potenciál, jinak by neinvestovali peníze do vývoje a výroby.

Zda tyto telefony vymizí stejně rychle, jak se objevily, zůstanou okrajovou záležitostí, získají svých „15 minut“ slávy, anebo dokonce nastolí nový dlouhodobý trend – to vpravdě ukáže až čas. My se vzdáme prognóz a raději se pokusíme shrnout informace, které už jsou známé, a také vám pomůžeme s výběrem nejlepšího skládacího mobilu, pokud o něm už uvažujete.

V tomto průvodci vás seznámíme s principem ohebných telefonů, pokusíme se vystihnout jejich výhody, nevýhody a typické vlastnosti a zmíníme i několik zajímavých modelů a výrobců. Při výběru vám dále mohou pomoci i recenze skládacích mobilů, ať už uživatelské nebo odbornější, které najdete na internetu. Neváhejte těchto informačních zdrojů taky využít.

Nejlepší skládací mobily na trhu podle nás

 Název produktuVlastnostiCena (od)Recenze
1.Samsung Galaxy Z Fold2 5G


4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)
 Tip č. 1 - nejpovedenější 55000 Kč Číst recenze
2.Huawei Mate Xs Dual SIM


4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)
 Tip č. 2 alternativa 57000 Kč Číst recenze
3.Samsung Galaxy Z Flip


4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)
 Tip č. 3 25000 Kč Číst recenze
4.Motorola Razr eSIM


4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)
 Tip č. 4 24500 Kč Číst recenze
5.Microsoft Surface Duo
 Tip č. 5 není Číst recenze

1. Samsung Galaxy Z Fold2 5G – zatím to nejpovedenější

Naše hodnocení: 4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)

 Recenze Samsung Galaxy Z Fold2 5G  Mobilní telefon 7,6″ AMOLED 2208 × 1768, 120Hz, procesor Qualcomm Snapdragon 865+ 8jádrový, RAM 12 GB, interní paměť 256 GB, zadní fotoaparát s optickým zoomem 12 Mpx (f/1,8) + 12 Mpx (f/2,4) + 12 Mpx (f/2,2), přední fotoaparát 10 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, UWB, USB-C, čtečka otisků, single SIM + eSIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 25W, bezdrátové nabíjení 11W, baterie 4500 mAh, Android 10

Zjistit přesnou cenu od 55 000 Kč

2. Huawei Mate Xs Dual SIM

Naše hodnocení: 5 out of 5 stars (5 / 5)

 Recenze Huawei Mate Xs Dual SIM  S podporou HUAWEI Mobile Services. HUAWEI Mate Xs je 5G smartphone s 8″ skládacím displejem, 4 fotoaparáty Leica, procesorem HUAWEI Kirin 990 5G a 4 500mAh baterií.

Ukázat detaily od 57 000 Kč

3. Samsung Galaxy Z Flip

Naše hodnocení: 4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)

 Recenze Samsung Galaxy Z Flip  Mobilní telefon 6,7″ AMOLED 2636 × 1080, procesor Qualcomm Snapdragon 855+ 8jádrový, RAM 8 GB, interní paměť 256 GB, zadní fotoaparát 12 Mpx (f/1,8) + 12 Mpx (f/2,2), přední fotoaparát 10 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, USB-C, čtečka otisků, single SIM + eSIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 15W, bezdrátové nabíjení 9W, reverzní nabíjení, baterie 3300 mAh, Android 10

Ukázat detaily od 25 000 Kč

4. Motorola Razr eSIM

Naše hodnocení: 4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)

 Recenze Motorola Razr eSIM  Mobilní telefon 6,2″ 2142 × 876 60Hz, procesor Qualcomm Snapdragon 710 8jádrový, RAM 6 GB, interní paměť 128 GB, zadní fotoaparát 16 Mpx (f/1.7), přední fotoaparát 5 Mpx, GPS, NFC, LTE , USB-C, čtečka otisků, neblokovaný, rychlé nabíjení 15W, baterie 2510 mAh, Android 10

Ukázat detaily od 24 500 Kč

Jak vybrat skládací mobil?

Skládací mobily jsou zatím vcelku specifická záležitost, proto se podíváme i na několik konkrétních zástupců a představíme jejich hlavní technické parametry. Kromě samotného konstrukčního řešení jsou totiž pochopitelně důležité i záležitosti, které nás zajímají obecně při výběru mobilu – procesor, paměť, kvalita displeje, fotoaparát a tak podobně.

Princip a taky výhody a nevýhody skládacích telefonů

Se skládacími modely už přišlo několik významných značek. Za zmínku rozhodně stojí jihokorejský Samsung, který patří v tomto směru mezi průkopníky a nabízí i zřejmě nejpokročilejší a nejzdařilejší výsledky. Dobře si vede i čínská značka Huawei a skládací mobily nabízí například i Motorola nebo Microsoft.

Různí výrobci přistupují k řešení ohebnosti po svém. Například Motorola vychází více z klasického véčka. Samsung nabízí s modelem Galaxy Fold novátorskou knižní konstrukci. Výsledkem je, že Motorolu (Razr) můžete používat jako „běžný“ chytrý mobil a pak ji sbalit do kompaktnější velikosti, kdežto Samsung nabízí při rozevření dvojnásobek „běžně“ velkého displeje, mění se tedy de facto na jakýsi tablet.

Oba tyto telefony mají i menší vnější displej, který poskytuje možnost základního ovládání ve složeném stavu. Tyto dva modely reprezentují dva základní současné přístupy k provedení flexibilního mobilu.

Plusy a mínusy ohebných telefonů

V závislosti na konkrétní konstrukci se výhody a nevýhody poněkud liší. Základní výhodou je u „knižní“ konstrukce možnost výrazného zvětšení displeje, u véčka zase sbalení do skladnější podoby, než má průměrný současný smartphone. Stále je tu však několik mušek…

Jde o nový přístup a konstrukční provedení ohebného mobilu není vůbec jednoduché. Tato technologie je dosud spíše v plenkách a na většině modelů je to poněkud znát. Konstrukci displeje k dokonalé plynulosti a ladnosti ještě leccos schází. Taky je zde neodbytný dojem nižší odolnosti. No a to hlavní nakonec – ohebné telefony jsou zatím velmi drahé a přitom často nenabízejí adekvátní technické parametry. Pojďme se na to blíže podívat.

Technické parametry významných ohebných mobilů

Jak jsme řekli, ohebných mobilů je tak málo, že nemá cenu snažit se o nějaké zobecnění. Technické parametry vám proto představíme na několika vybraných zástupcích. Jediné, co lze obecně shrnout je fakt, že cenu zatím obvykle navyšuje právě a zejména flexibilní konstrukce. Poměr ceny a výkonu je proto u skládacích telefonů prozatím ne zrovna výhodný.

Samsung a jeho Z Fold 2

Jde o mobil s knižní konstrukcí, v tomto směru asi zatím nejpovedenější záležitost mezi ohebnými mobily, to ale neznamená, že bychom konstrukci označili za dokonalou. Ohyb je stále poněkud patrný a ve složeném stavu budí telefon tak trochu cihlovitý dojem. Na druhou stranu můžete dosáhnout velmi pěkné úhlopříčky 7,6 palců, displej má příjemné rozlišení 2208×1768 px a využívá technologii AMOLED.

Víc než skvělé jsou i hardwarové parametry. Jmenujme alespoň špičkový procesor Snapdragon 856+, 12 GB RAM, úložiště 256 GB a velmi dobré ohlasy jsou i na kvalitu fotoaparátu. Ano, tento „drobek“ má pod kapotou v mnoha ohledech prakticky to nejlepší, co současné možnosti nabízejí, včetně podpory 5G. Jenže… za to vše zaplatíte momentálně cca 55 tisíc Kč. Což je minimálně o 20-30 tisíc víc, než za kolik lze koupit neohebné telefony s podobným výkonem.

Huawei Mate Xs

Ultradrahou záležitostí je i telefon Mate Xs od Huawei, který rovněž nabízí mimořádně zdařilou knižní konstrukci s výslednou úhlopříčkou 8 palců a displejem OLED 2 480 x 2 200 px. Mobil pohání čip Kirin 990, má 8 GB RAM a 512 GB interní paměti. K tomu se můžete těšit na 4x fotoaparát Leica, podporu 5G a spoustu dalších vymožeností. Mobil tedy za předchozím Samsungem určitě nezaostává a dává to najevo i cenou, která je ještě o něco vyšší. Momentálně od cca 60 tisíc Kč.

Motorola Razr eSIM

Výše uvedené modely jsou naprostou špičkou v kategorii ohebných mobilů, ale pojďme se podívat i na něco dostupnějšího. Tedy relativně. Skládací mobil Motorola Razr eSIM je k dostání od nějakých 22 tisíc Kč, což je po předchozích pálkách docela příjemná úleva. Má ovšem véčkovou konstrukci s celkovou velikostí displeje 6,2 palců a rozlišením 2142×876 px. Dále je tu 6 GB RAM a procesor Snapdragon 710. Oproti Mate Xs nebo Z Fold 2 tedy s cenou hluboko klesl i výkon, který ve své cenové kategorii rozhodně neoslní.

Microsoft Surface Duo

Žhavou novinkou, která u nás ještě ani není pořádně k dostání, je skládací telefon Microsoft Surface Duo. Microsoft není v oblasti chytrých mobilů žádný zvláštní tahoun, spíš naopak. Přesto se rozhodl vyrukovat se skládacím (nikoli však ohebným) telefonem. Ten je momentálně k dostání za vysokou cenu, v přepočtu cca kolem 30 tisíc Kč.

Nelze se však zbavit dojmu, že si Microsoft zkrátil cestu a novou vlnu se rozhodl zkrotit postaru, místo aby se pustil do odvážnějších vod. Displej totiž není ohebný jako u Samsungu, Huawei nebo Motoroly, jde prostě o dva spojené rozměrné displeje. Jistě, Microsoft se s tímhle „fíglem“ nijak netají, naopak, chlubí se s ním i v názvu. Možná se nakonec ukáže, že toto poněkud konzervativnější řešení má větší potenciál než ohebná varianta. Zatím je příliš brzy tento mobil nějak hodnotit. Nezbývá než napjatě očekávat, jestli se ujme – a co dalšího v oblasti ohebných a skládacích mobilů přinese budoucnost.

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového skládacího mobilu. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepšího ohebného telefonu na trhu.