Recenze 8+ nejlepších fotomobilů (velká aktualizace 2018)

Fotomobil Samsung Galaxy S8+ Patříte mezi vášnivé fotografy a obtěžuje vás neustálé nošení fotoaparátu? Máme pro vás řešení, vyberte si ten nejlepší fotomobil. Nečekejte naprostou dokonalost, ale při troše šikovnosti na první pohled mezi snímky nepoznáte rozdíl.

Který mobil s nejlepším fotoaparátem koupit? Vysoké rozlišení automaticky neznamená záruku kvality. Doporučujeme všímat si i dalších údajů, například světelnosti, a prohlédnout si ukázkové fotografie. Prozkoumejte také dostupné funkce, které vám pořízení kvalitního snímku mohou výrazně ulehčit. Abychom vám usnadnili výběr, sestavili jsme recenzi telefonů s nejlepším fotoaparátem.

Nejlepší fotomobily na trhu podle nás

 Název produktuHodnoceníCenaRecenze
1.Samsung Galaxy S8 / S8+
(5 / 5)18 790 KčPřečíst recenze
2.Apple iPhone 8 Plus
(5 / 5)20 790 KčPřečíst recenze
3.Apple iPhone X
(5 / 5)25 990 KčPřečíst recenze
4.Samsung Galaxy Note 8
(4,9 / 5)19 666 KčPřečíst recenze
5.Google Pixel 2
Pixel 2 XL

(4,8 / 5)19 990 KčPřečíst recenze
6.Huawei Mate 10 Pro
(4,8 / 5)17 250 KčPřečíst recenze
7.HTC U11
(4,7 / 5)13 990 KčPřečíst recenze
8.ASUS ZenFone 3 Zoom
(4,5 / 5)10 670 KčPřečíst recenze

1. Samsung Galaxy S8 / S8+ – nejlepší fotomobil současnosti

Naše hodnocení: (5 / 5)

 DOPORUČUJEME   Recenze Samsung Galaxy S8 / S8+  Nová vlajková loď od Samsungu bez váhání patří mezi nejlepší fotomobily na trhu. Galaxy S8 je vybaven dvojicí kamer s rozlišením 12 Mpx a 8 Mpx. U světelnosti naleznete hodnotu f/1,7. Na telefon se jedná o velmi slušné číslo. Příjemným překvapením je, že na stejnou hodnotu narazíte také u přední kamery. Oba fotoaparáty jsou opatřeny funkcí automatického ostření.

Zadní kamera je dále vybavena optickou stabilizací nebo nastavením hloubky ostrosti, která umožňuje efektivní rozmazání pozadí. Výsledné fotografie jsou pro běžného uživatele naprosto bezchybné. Kvalita ve tmě sice klesá, ale nijak výrazně. Navíc máte možnost ukládat snímky i do formátu RAW, který preferují v první řadě profesionální fotografové. Oproti konkurenci Samsung zvolil řešení jednoho snímače.

Po designové stránce Samsung nešel žádnou radikální cestou. Zadní kamera je umístěna v horní části uprostřed. Mnohé uživatele rozhodně potěší minimálně vystouplé provedení.

Za pozornost stojí také videa. Zadní kamera dokáže pořídit video 4K s vysokým rozlišením 3840 x 2160. Uživatelé mají k dispozici zajímavé funkce jako například časosběr nebo možnost slow – motion záběrů.

Samsung Galaxy S8 a větší model S8+ jsou na trhu velkými nováčky. V současnosti je k dispozici i starší a o několik tisíc levnější verze s označením Samsung Galaxy S7 / S7 Edge. Kvality fotoaparátu jsou u obou modelů shodné.

Co potěší

 • kvalitní provedení
 • přítomnost užitečných funkcí
 • světelnost

Co zamrzí

 • minimální progres oproti starší S7
 • jeden snímač u zadní kamery
Porovnat ceny od 18 790 Kč

2. Apple iPhone 8 Plus – nejlepší iOS fotomobil

Naše hodnocení: (5 / 5)

 DOPORUČUJEME   Recenze Apple iPhone 8 Plus  Jedním z nejlepších fotomobilů od společnosti Apple je iPhone 8 Plus. Oproti specifikaci staršího iPhonu 7 se nic nezměnilo, tedy alespoň na první pohled. Zachovala se kombinace 12 a 7 Mpx.

Rozlišení ale není vše. Po srovnání snímků zjistíte, že nováček fotí o něco lépe. Za vylepšením stojí nové čipy, díky kterým jsou fotografie reálnější a detailnější. Lepších výsledků dosahuje také ve zhoršených světelných podmínkách.

U zadního fotoaparátu byla zachována koncepce duálního fotoaparátu. Primární nabídne 12 Mpx a světelnost f/1.8. Samozřejmě neschází ani optická stabilizace. Druhý objektiv má stejné rozlišení, ale horší světelnost a postrádáme také optickou stabilizaci. Slouží k fotografování s dvojnásobným přiblížením nebo v režimu portrét.

Pokud jde o videa, také došlo k vylepšení. Můžete nahrávat v rozlišení 4K s frekvencí 60 snímků za sekundu. Stručně řečeno, fotoaparát iPhonu 8 Plus si poradí se vším. Zvládá horší světlo, hravě si poradí i s makro režimem. Zajímavostí je možnost využít formát RAW.

Co potěší

 • kvalitní fotografie i v horším světle
 • vylepšený čip
 • technologie duálního fotoaparátu
 • zlepšení oproti předchozí verzi (7 plus)

Co zamrzí

 • absence optické stabilizace u druhého objektivu
Porovnat ceny od 20 790 Kč

3. Apple iPhone X

Naše hodnocení: (5 / 5)

 Recenze Apple iPhone X  Novinka z dílen Applu iPhone X rozhodně stojí za pozornost. Pokud vynecháme fakt, že zde je fotoaparát umístěný na výšku, podobnost s iPhonem 8 Plus nezapře.

Specifikace je téměř shodná, liší se snad jen v jediné oblasti. Druhý objektiv je vybaven optickou stabilizací stejně jako první. Další kvality fotoaparátu u iPhonu X není třeba zmiňovat. Jsou totiž naprosto shodné s výše zmiňovaným iPhonem 8 Plus.

Jediným nedostatkem iPhonu 8 Plus byla absence optické stabilizace, což zde vytknout nelze. Jediným negativem je tak vysoká cena telefonu, za kterou si snadno pořídíte kvalitní zrcadlovku.

Co potěší

 • skvělé fotografie ve všech podmínkách
 • optická stabilizace u obou objektivů

Co zamrzí

 • vysoká cena telefonu
Porovnat ceny od 25 990 Kč

4. Samsung Galaxy Note 8

Naše hodnocení: (4,9 / 5)

 Recenze Samsung Galaxy Note 8  Nástupcem Samsungu Galaxy S8 je Note 8. Nový model přináší řadu novinek. Tou nejvýraznější je využití technologie duálního fotoaparátu. Za pochvalu stojí nenápadné umístění celého systému, fotoaparát není nijak vystouplý.

Oba objektivy mají rozlišení 12 Mpx, liší se světelností. U primárního je f/1.7, u sekundárního pak f/2.4. Druhý objektiv rovněž slouží k dvojnásobnému optickému přiblížení.

Samsung jako jeden z prvních využil optickou stabilizaci u obou snímačů. Výsledkem jsou ostré fotky pořízené například při chůzi. To je největší a více méně také jediný rozdíl oproti fotoaparátu Galaxy S8. Vysoká kvalita fotografií za světla i za tmy zůstala zachována.

V oblasti videí tento model na špičku mírně ztrácí. V nejvyšším rozlišení zvládá 30 snímků za sekundu, konkurenční iPhone se chlubí dvakrát větší frekvencí. Na tomto nedostatku ale Samsung pracuje a v budoucnu by se jeho majitelé měli dočkat vylepšení.

Co potěší

 • optická stabilizace u obou snímačů
 • fotoaparát není vystouplý

Co zamrzí

 • “jen” 30 snímků na sekundu ve 4K
Porovnat ceny od 19 666 Kč

5. Google Pixel 2 / Pixel 2 XL

Naše hodnocení: (4,8 / 5)

 Recenze Google Pixel 2 / Pixel 2 XL   Jedním z největších lákadel Google Pixel 2 je právě špičkový fotoaparát, stejně jako u jeho předchůdce. Goole navzdory trendu zůstává věrný jednomu objektivu na zadní straně. Starší model vynikal, u nového tomu není jinak. Výrobce vylepšil světelnost, nově klesla na f/1.8. Přibyla také optická stabilizace obrazu.

Kvalita v klasických světelných podmínkách je samozřejmostí, za pozornost ale stojí fotografie vytvořené za tmy. Na obrázcích je oproti konkurenci viditelně méně šumu.

Pokud jde o video, je stejně kvalitní jako fotografie, a to i za horšího světla.

Co potěší

 • skvělé výsledky i bez duálního fotoaparátu
 • kvalitní snímky na tmy

Co zamrzí

 • bez větších negativ
Porovnat ceny od 19 990 Kč

6. Huawei Mate 10 Pro Dual SIM

Naše hodnocení: (4,8 / 5)

 Recenze Huawei Mate 10 Pro Dual SIM  Vlajková loď společnosti Huawei se mezi nejlepšími fotomobily rozhodně neztratí. Zaujme na první pohled, výrobce zvolil trochu netradiční řešení. Duální fotoaparát na zadní straně není spojen do jednoho, ale tvoří ho dvě oddělené části. Minimálně po designové stránce příjemné oživení.

Nyní ale ke kvalitám fotoaparátu. Pod jeho výrobu se podepsala známá společnost Leica. Hlavní objektiv nabízí vysoké rozlišení 20 Mpx a rekordně nízkou světelnost f/1.6. Doplňkový objektiv se může pochlubit 12 Mpx. Oba pak nabízejí optickou stabilizaci.

Dvojice navzájem spolupracuje i při vytváření klasických fotografií. Sice nenabízí funkci zoom, ale díky vysokému rozlišení si vystačíte i s klasickým přibližováním. Fotoaparát si poradí ve většině situacích, zhoršené světelné podmínky pro něj nejsou žádnou překážkou.

Zvládá videa v maximálním rozlišní 4K, a to s frekvencí 30 snímků za sekundu. Ve Full HD natáčí plynulejší videa s dvojnásobnou frekvencí.

Co potěší

 • nízká světelnost, vysoké rozlišení
 • optická stabilizace
 • netradiční design

Co zamrzí

 • duální fotoaparát bez funkce zoom
Porovnat ceny od 17 250 Kč

7. HTC U11

Naše hodnocení: (4,7 / 5)

 Recenze HTC U11  HTC U11 oproti ostatním konkurentům v článku patří do nižší cenové kategorie. V současnosti ho lze pořídit pod 14 tisíc korun. Na první pohled do specifikace nezaujme, nabízí jen 12 Mpx. Toto číslo sice není nijak vysoké, ale kvalitu snímků výrazně zvyšuje přítomnost nízké světelnosti (f/1,7) a optické stabilizace obrazu.

Samozřejmostí je automatický režim, ale pokud patříte mezi pokročilé fotografy, můžete přepnout na manuální. Tento režim umožňuje ruční nastavení různých parametrů (světelnost, ostření a další) a nabízí ukládání snímků do formátu RAW.

Samozřejmostí je, že si telefon poradí více méně ve všech světelných podmínkách i ve všech režimech. Drobné problémy mu způsobují pouze zdroje světla ve tmě. Zvládá natáčení videa ve 4K s frekvencí 30 snímků za sekundu. Bohužel, pokud přepnete do Full HD, musíte se spokojit se stejnou hodnotou (nikoliv 60 snímků za sekundu jako u konkurence).

Co potěší

 • levnější mobil s velmi kvalitním fotoaparátem
 • nízká světelnost, optická stabilizace
 • manuální režim

Co zamrzí

 • nízká frekvence u Full HD videí
Porovnat ceny od 13 990 Kč

8. ASUS ZenFone 3 Zoom – nejlepší fotomobil do 10000 Kč

Naše hodnocení: (4,5 / 5)

 Recenze Asus ZenFone 3 Zoom  Toužíte po mobilním telefonu se špičkovým fotoaparátem, ale nechcete utrácet dvacet tisíc? Za poloviční částku je dostupný ASUS ZenFone 3 Zoom, který je schopný konkurovat mnohem dražším soupeřům.

Na zadní straně naleznete hned dva fotoaparáty, oba s rozlišením 12 Mpx. O jeden pixel více nabízí přední kamera. Zpět ale na zadní stranu. Hlavní fotoaparát nabízí slušnou světelnost f/1,7. Za zmínku stojí také rychlé ostření nebo možnost širokoúhlého pohledu.

Druhý snímač využijete především při přibližování. Nejedná se o pravý optický zoom, ale výsledky nabízí podobné. Při pořizování přiblížených snímků fotoaparát složí obrazy z obou čoček. Za pochvalu stojí videa, zvládá 4K (30 snímků za sekundu) nebo Full HD (až 60 snímků za sekundu).

Největším negativem byla hlavně ze začátku aplikace, která často odmítala spolupracovat. Výrobce tuto chybu snad vyladí aktualizacemi. Další stinnou stránkou je klesající kvalita snímků ve tmě nebo režim portrétů. Pokud v tomto režimu chcete pořídit obstojnou fotografii, zabere vám to podstatně více námahy než u dražší konkurence.

Co potěší

 • poměr ceny a kvality
 • systém duálního fotoaparátu
 • nízká světelnost

Co zamrzí

 • neposlušná aplikace
 • horší kvalita snímků ve tmě
Porovnat ceny od 10 670 Kč

Stále si pokládáte otázku, jaký fotomobil stojí za uvážení? Výrobci si jsou dobře vědomi faktu, že bez hodnotného fotoaparátu se mobilní telefon v dnešní době neobejde. Především ve vyšších cenových kategoriích tak lze narazit na opravdu kvalitní provedení. Investice se v této oblasti rozhodně vyplatí.

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového fotomobilu. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem telefonu s nejlepších fotoaparátem na trhu.

Dříve jsme doporučovali a stále stojí za to

Dříve jsme doporučovali tyto modely, které byli většinou nahrazeny novějšími. Některé ale stále stojí za to a díky výhodnější ceně to může být zajímavá koupě. Jedná se například o tyto fotomobily.

Pozn. Tento text nebyl upravován s ohledem na aktuální žebříček.

X. Apple iPhone 7 Plus

Naše hodnocení: bez hodnocení

 Recenze Apple iPhone 7 Plus  Kamery na novém iPhonu 7 Plus doznaly velkých vylepšení. Tou největší je přidání dalšího snímače u zadního fotoaparátu, který vylepšuje kvalitu snímků při zvětšení. Hlavní kamera má rozlišení 12 Mpx a světelnost f/1,8.

Druhý snímač (jinak nazývaný teleobjektiv) je vybaven stejným rozlišením, ale nižší světelností f/2,8 a postrádá funkci optické stabilizace. Své uplatnění najde především za dobrých světelných podmínek.

Jak vlastně funguje tento duální snímač? Přímo uživatel nemá možnost výběru mezi primárním a sekundárním, vše je řízeno automaticky. Systém jednoduše vybírá, z jaké kamery vznikne lepší snímek. Podobný princip funguje i u videí.

Ve vybavení fotoaparátu neschází funkce hloubky ostrosti nebo podpora formátu RAW. Potěší také rychlé, automatické ostření, díky kterému bez problémů zachytíte i pohybující se objekt. Apple vylepšil také přední kameru, která je vybavena rozlišením Full HD a 7 Mpx. Změnil se také blesk – nově vybaven čtyřmi diodami. Díky tomuto řešení pořídíte kvalitní snímky i za snížené viditelnosti.

Rovněž v oblasti videa objevíme vysoký standart. Maximální rozlišení 4K (3 840 × 2 160 pixelů), zpomalená videa ve Full HD i funkce časosběru.

Ani Apple ale není dokonalý. Některé testy fotomobilů poukazují na horší přirozenost barev, ale to je čistě subjektivní názor. Kde se ale ohlasy shodují, je samotné provedení. Zadní fotoaparát stále zůstává vystouplý a narušuje tak ladné křivky celého smartphonu.

Co potěší

 • vylepšená přední kamera
 • duální snímač
 • blesk se 4 diodami

Co zamrzí

 • vystouplá zadní kamera
Porovnat ceny od 19 690 Kč

X. Huawei P10

Naše hodnocení: bez hodnocení

 Recenze Huawei P10  Podobně jako Apple, také Huawei P10 využívá dva objektivy na zadní straně. Nejen díky tomu ani Huawei P10 nesmí chybět v naší recenzi telefonů s nejlepším fotoaparátem.

Hlavní snímač (barevný) poskytuje rozlišení 12 Mpx, druhý (černobílý) 20 Mpx. V obou případech si můžete pohrát s hloubkou ostrosti. Duální řešení vyvažuje o něco horší světelnost f/2,2. Přední kamera s rozlišením 8 Mpx a světelností f/1,9 na tom také není vůbec špatně. Za snížené viditelnosti přisvítí samotný displej.

Ve vybavení neschází ani duální LED blesk. Opomenout nesmíme ani funkce optické stabilizace nebo laserového ostření. Za pozornost stojí také režim portrétu, který automaticky zaostří na obličej a rozmaže pozadí. Pokud jde o videa, i tento telefon zvládá rozlišení 4K.

Snímky jsou kvalitní, a to i za tmy, ale ne vždy se podaří na první pokus. V případě, že se vám fotografie nelíbí, stačí si pohrát s nastavením. Na druhý pokus s velkou pravděpodobností uspějete.

Oproti Applu má Huawei P10 jednu velkou výhodu. Celý zadní fotoaparát, včetně blesku, se mu podařilo zabudovat přímo do těla telefonu. Nikde nic nevyčuhuje a vzhled je celkově velmi elegantní.

Co potěší

 • dva zadní objektivy
 • režim portrétu
 • elegantní provedení

Co zamrzí

 • nastavení občas potřebuje pomoc
 • horší světelnost
Porovnat ceny od 9 810 Kč

X. HTC 10

Naše hodnocení: bez hodnocení

 Recenze HTC 10  Kvalita fotoaparátů u HTC nikdy nebyla žádný zázrak, ale u HTC 10 je tomu jinak. Proto si i tento model našel místo v naší recenzi fotomobilů. Už samotná specifikace slibuje velké věci. Zadní kamera má rozlišení 12 Mpx. Díky skvělé světelnosti f/1,8 dokáže pořídit kvalitní fotografie i za tmy a šera. Je vybavena stabilizací obrazu, laserovým ostřením i automatickou funkcí HDR.

Ani přední kamera na tom není vůbec špatně. Rozlišení 5 Mpx sice není nijak výjimečné, ale příjemně překvapí světelnost f/1,8. Osvětlení probíhá prostřednictvím displeje, a tak kvalitní selfie pořídíte i za snížené viditelnosti. Neschází jí automatické ostření ani optická stabilizace.

Pochválit musíme také povedenou aplikaci. Jednoduchým způsobem můžete přejít na manuální ovládání, pracovat s hloubkou ostrosti nebo ukládat do formátu RAW. Naopak o něco hůře na tom jsou videa. Ta sice pořídíte až v rozlišení 4K, ale při Full HD pracuje pouze se 30 snímky za sekundu. Konkurence zvládá snímků 60. Zpomalené video natočíte pouze v HD.

Co potěší

 • světelnost
 • přední kamera
 • povedená aplikace

Co zamrzí

 • horší kvalita videí
Porovnat ceny od 9 190 Kč

X. Sony Xperia XZ

Naše hodnocení: bez hodnocení

 Recenze Sony Xperia XZ  Sony Xperia XZ je zářným příkladem toho, že vysoké rozlišení neznamená vše. Hned na začátku upozorňujeme na to, že fotografie jsou pouze průměrné, ale za pozornost stojí především videa.

Začneme netradičně videi. Jejich hodnota je na první pohled běžná, nejvyšší kvalita 4K není žádným překvapením. Předností číslo jedna je ojedinělý způsob stabilizace obrazu, díky které skvělá videa natočíte i v pohybu. Veškeré barvy jsou věrné.

Teď už k samotné specifikaci. Xperia XZ je vybavena dvojicí širokoúhlých kamer s vysokým rozlišením 23 Mpx – 13 Mpx a světelností f/2,0. Stejně jako u videí, také při pořizování fotografií potěší rychlé ostření. Zachycení pohybujících se objektů je tak citelně jednodušší.

Za pozornost stojí také způsob focení. Tento model je vybaven speciálním tlačítkem pro spoušť na boku, čímž napodobuje klasické fotoaparáty. Pokud vám nevyhovuje základní aplikace, stažením jiné můžete rozšiřovat schopnosti celého fotoaparátu.

Na displeji telefonu pořízené snímky vypadají téměř dokonale, problém nastává po přesunutí na větší zařízení. Horší kvalita se projeví po přiblížení, kdy se detaily začínají nepříjemně slévat.

Co potěší

 • kvalitní videa
 • hodnoty ve specifikaci
 • rychlé ostření

Co zamrzí

 • fotografie vesměs průměrné
Porovnat ceny od 7 979 Kč