Recenze a test Huawei P20 Lite

Huawei P20 Lite Jak si vede Huawei P20 lite v jednotlivých kategoriích klíčových pro mobilní zařízení, tedy jak je na tom jeho zpracování, displej, výdrž baterie, kvalita fotoaparátu a hardwarový výkon? A jak celkově a oproti konkurenci si vede? To vše jsme se snažili zjistit a stručně popsat v této recenzi.

Pro test jsme si vzali modrý model, u něhož omluvte trochu oprýskaný design, testovali jsme jej dlouho a poctivě 🙂

Zpracování a design 9,7/10

Huawei přinesl velmi hezký a praktický telefon s FullView displejem a výkonným duálním fotoaparátem. Telefon samotný je nabízený v nejčastějších barvách, chybí snad jen bílá. Je nabízen v černé, modré a růžové. V modré variantě tvoří jeho skleněná záda při dopadu světla moc hezké efekty.

Je také celkově velmi lehký – 145 gramů. Což je o přesných rozměrech 148.6 x 71.2 x 7.4 mm naprosto senzační.

Huawei P20 Lite

Displej 9,5/10

Telefon nabízí Full HD+ LTPS displej o 5.84″ palcích. Celé rozlišení činní tedy 2280 x 1080p. Je dostatečně velký, aby se na něm někteří zvládli koukat při cestování na filmy a zároveň ne moc velký, aby se nevešel do kapsy.

Výdrž baterie 9,5/10

Baterie je velmi nadprůměrná a zaručeně vydrží na celý pracovní den náročného používání. Fakt, že je zde přítomna podpora rychlonabíjení je pro mě klíčová. Chystáte se po dlouhém dni ještě na večírek? Stačí telefon na 30-60 minut zapojit do elektřiny než vyrazíte a máte hned alespoň o 50% víc, kterých vám vydrží dostatečně dlouho.

V létě se pod působením tepla výdrž baterie lehce snižuje, alespoň u mě to tak bylo a to je problém také například při hraní náročnějších her, kdy se pak telefon vybíjí několikanásobně rychleji než by teoreticky měl, protože je moc horký.

Kvalita fotoaparátu 9/10

Telefon se často řadí mezi takzvané „fotomobily“, jde o zařízení, které jsou hodně zaměřené na kvalitu pořízených fotografií a vlastnosti okolo toho. Huawei P20 lite potěší velmi pěknými fotkami, za fotomobil bych ho však ještě neoznačil, kvalita je i tak lehce nadprůměrná viz. ukázkové fotografie, které jsem se svým modelem pořídil.

Rozlišení obou fotoaparátů je 16Mpx a k tomu druhý zadní fotoaparát používaný pro focení rozostřeného pozadí má 2Mpx. Foto má nadprůměrnou hloubku ostrosti, kvůli tomu je však často patrná zrnitost. Fotky se zhoršenou světelností jsou na hrozné úrovni a blesk moc nepomáhá. Pokud však hovoříme o normální světelnosti a vše dobře nastavíme v manuálním režimu, můžeme stále dosáhnout nadprůměrně kvalitních fotografií.

Hardware a výkon 8,9/10

Huawei se rozhodl pro poměrně výkonný 8 jádrový procesor Kirin 659 s podporou grafického akcelerátoru Mali – T830 MP2. Operační paměť 4GB je v dnešní době samozřejmost. Běžnému uživateli stačí pro perfektně plynulý chod operačního systému. Při náročnějších činnostech však už někdy zaostává oproti konkurenci. Na výkon zařízení má také velký vliv nástavba operačního systému Huawei EMUI. Jsou k ní dvě stránky. Pro méně pokročilé uživatele poskytuje příjemné a jednoduché prostředí. Pro více zběhlé uživatele však můžou být některé omezené nebo zbytečně zjednodušené funkce peklem a budou znamenat hodiny hledání cesty, jak uzamčení obejít.

Huawei se (alespoň prozatím) rozhodl nevyužít plný potenciál tohoto telefonu tak, že z řady Huawei P20 již dostaly minulý rok P20 a P20 Pro update na Android 9, P20 lite však nikoliv a to je škoda, protože je uživatelsky velmi oblíbený a hardwarově je na Android 9 víc než připraven.

Závěrečné shrnutí

Telefon splňuje většinu standardů a obsahuje všechny potřebné náležitosti: WiFi, Bluetooth a moderní NFC používané například pro bezkontaktní platby. Dále nechybí “chytré” funkce jako počítání ušlých kroků. To je velmi elegantně provedené, když máte kryt podporující SmartView/SmartCover, díky kterému se vám při zamknutém telefonu přes průsvitnou část obalu promítne čas, upozornění a ušlé kroky. Bude vás tak neustále motivovat k zdravému pohybu, k čemuž také přispívá zabudovaná aplikace zdraví.

HODNOCENÍ: Huawei P20 Lite
 • 9.7/10
  Zpracování a design - 9.7/10
 • 9.5/10
  Displej - 9.5/10
 • 9.5/10
  Výdrž baterie - 9.5/10
 • 9/10
  Kvalita fotoaparátu - 9/10
 • 8.9/10
  Hardware a výkon - 8.9/10
9.3/10

Shrnutí

Jedná se o velmi výkonný, pěkný telefon s dobrými komponenty a fotoaparáty. Je zaručeně jeden z nejlepších ve své velmi dostupné cenové kategorii.