Apple iPhone X – recenze a test

Na podzim roku 2017 se na celosvětovém trhu objevil nový iPhone a způsobil značný poprask mezi lidmi i mezi výrobci mobilů. Nový vzhled, nové funkce i nové vybavení. S tím i s mnoha dalšími vychytávkami přišel nový iPhone X, který měl předčit veškeré předchůdce, které Apple kdy vydal. Nová jednička na trhu, která nebude mít konkurenci. Abychom zjistili, jestli tomu tak ale opravdu je, musíme si poctivě projít veškeré aspekty zmíněného „jablíčka“.

Zpracování a design 10/10

Na začátek pár obecných informací. Rozměry iPhonu X jsou 144 x 71 x 7,7 mm a váha 174 g, což je zlatá střední volba pro dobré manipulování a držení. Paměť, kterou můžeme využívat je buď 64 nebo 256 GB. Operační systém v telefonu najdeme iOS 11, který už má své mouchy vychytané a funguje na 100 %. A kdyby někoho zajímala cena, tak ta se může pohybovat od osmnácti až do třiceti tisíc.

Změn máme na novém modelu spoustu, ale jednou z výraznějších je bezrámečková design, díky čemuž displej pokrývá téměř celou plochu telefonu. V souvislosti s touto změnou se vyskytlo pár výhrad vůči vykrojené vrchní části, kde je umístěn reproduktor, přední kamera a čidla, díky kterým funguje kromě jiného i Face ID. Toto je ale ovšem pouze na osobních referencích. Za mě je to jednoduché a elegantní řešení.

Při zmínce o Face ID se dostáváme ke druhé ještě výraznější změně a tou je odstranění Home button tlačítka a funkce otevírání mobilu otiskem prstu. Inovace v podobě Face ID překvapila mnoho fanoušků, ale i přes mnoho obav sklidila velký úspěch. Nejen, že otevírání mobilu svým obličejem je bezpečnější, ale i mnohem praktičtější a rychlejší. V minulosti se stávalo, že váš telefon mohl otevřít i někdo jiný, nebo na druhou stranu vy sami jste se do něj nemohli dostat, protože i při pár kapkách na prstech, nebo se škrábancem přes ukazováček jste se nedostali přes zámek. To se však teď změnilo. Obličej vám kamera sníme za každé okolnosti, dokonce i v noci nebo při ostrém sluníčku. Opatřením proti odemknutí cizí osobou je jednoduchý systém, který iPhone neodemkne, pokud máte zavřené oči.
Tudíž se vám nemůže stát, že by v noci před vás někdo nastavil displej a telefon se odemkl.

Displej 10/10

Jak už bylo zmíněno displej zabírá mnoho více prostoru, než to bylo kdy dřív. Konkrétně je to 83 % plochy, a i když najdeme firmy, které zvládnou i více procent, iPhone v tomhle směru boj vyhrává. Důležitá totiž není jen velikost, ale i praktičnost. A u ostatních značek se často stává, že telefon nedrží, klouže z ruky a častěji se rozbíjí, kvůli křehkým a tenkým okrajům. Co se týče povrchu, sklo vpředu i vzadu je vyrobeno z chirurgické oceli a je odolné proti vodě. Další výhodou je, že díky olefóbní vrstvě člověk může koukat do mobilu i za slunečných dnů a nemusí mít vyhnaný jas na maximum.

Při odemykání obrazovky máte na výběr hned ze dvou možností. Displej se rozsvítí, když zaregistruje váš obličej, nebo když na něj poklepete, což oceňuji, když leží někde vedle mě a já potřebuji jen zjistit čas.

apple iphone X

Výdrž baterie 9,1/10

Výdrž baterie je hodně individuální. Na oficiálních stránkách je uvedeno, že při používání internetu baterie vydrží 12 hodin a bez něj 21. Mě osobně však iPhone i přes užívání internetu vydrží téměř celý den. Pokud se ale vybíjí rychle, záchranou může být rychlé nabíjení. Jestli někam spěcháte a nemáte moc času, rozhodně vás potěší fakt, že za půl hodiny se stihne nabít 50 % kapacity baterie. A se zapnutým nízkým režimem vám i „jen“ tato půlka vydrží celý zbytek dne.

Kvalita fotoaparátu 10/10

Zatím nejlepší fotoaparát, co kdy Apple vydal. 12MP, optický zoom, širokoúhlý objektiv clona f/1. To vše a ještě víc napomáhá k dokonalým fotkám jako ze zrcadlovky. Na světe je už spousta lidí, co fotí zásadně na iPhone X a mají lepší fotky než profesionále s vybavením za sta tisíce. Taky jako jeden z mála telefonů umí natáčet ve 4K s 60 FPS. Ani otřesů ve videu už uživatel nemusí bát. Systém mám totiž vlastní stabilizátor, který nedovolí mít roztřesené nebo rozmazané fotky, popřípadě videa. Jediné, co by se některým nemuselo úplně líbit, je vystouplá čočka fotoaparátu. Na to můžu doporučit jen dobrý obal, který tento, pro některý nedostatek, zakryje.

Ne nadarmo je tak Iphone X jedním z nejlepších fotomobilů na trhu.

Hardware a výkon 9,7/10

Díky procesoru A11 Bionic, který nalezneme i v iPhonu 8 plus, je každý pohyb neskutečně rychlý. Spouštění aplikací, přecházení z jedné apky do druhé, stříhaní videí i hraní her, které mají díky procesoru neuvěřitelnou grafiku. Zatím jsem se nesetkala s žádným zasekáváním, či jinou sabotáží ze strany telefonu. Jediné co, tak se může telefon někdy trochu zahřívat. Nebála bych se ale, že by se opravdu přehřál. Zatím nebyl takový případ ani zaznamenán.

Závěrečné shrnutí

HODNOCENÍ: Apple iPhone X
 • 10/10
  Zpracování a design - 10/10
 • 10/10
  Displej - 10/10
 • 9.1/10
  Výdrž baterie - 9.1/10
 • 10/10
  Kvalita fotoaparátu - 10/10
 • 9.7/10
  Hardware a výkon - 9.7/10
9.8/10

Shrnutí

Pokud přemýšlíte, zda si Iphone X koupit, tak za mě rozhodně ano. Přecházím z jednoho typu na druhý a s tímhle jsem nejvíce spokojená a dokud Apple nepřijde s nějakým vážně velkým zázrakem, tak u něj i zůstanu. Face ID, rychlé nabíjení, jednoduché zacházení, rychlost. To jsou jen některé z mnoha výhod, které mobil nabízí. Přemýšlím, co bych měla Xku vytknout, ale žádná výrazná negativa mě nenapadají, což opravdu značí o kvalitě.