Nejlepší DVD a Blu-ray přehrávače

Nejlepší DVD Blu-ray přehrávače Máte doma televizi s pořádnou úhlopříčkou a domácím kinem a chcete se na své oblíbené filmy dívat v kvalitě, jakou si zaslouží? Řešením může být třeba právě pořízení Blu-ray přehrávače a sledování filmů a seriálů ve špičkovém rozlišení. Jak se vlastně Blu-ray liší od svého staršího příbuzného DVD? Na jakou kvalitu se můžete těšit, co vše Blu-ray formát a přehrávač umí (nebo by měl umět) a jak vybrat ten správný? V dnešním článku se pokusíme všechny tyto zásadní otázky zodpovědět a společně se dobrat k tomu, jak nalézt nejlepší Blu-ray přehrávač. Máme pro vás nejen spoustu informací, ale třeba i krátké recenze některých oblíbených výrobců.

Nejlepší DVD a Blu-ray přehrávače na trhu podle mě

Název produktuVlastnostiCena (od)Recenze
1.Sony UBP-X700B


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Tip č. 1 - vítěz cena / výkon 
Média: Blu-ray, CD, DVD
Rozhraní: HDMI, USB, Ethernet
Video: MPEG, MPEG2, MPEG4, XviD, AVCHD, JPEG, MPEG1
Audio: FLAC, AAC, AIFF, ALAC, Dolby Digital, DSD
+ Netflix, Youtube atd.
6000 Kč Číst recenze
2.Panasonic DP-UB820EGK


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Tip č. 2 - pro náročné 
Média: Blu-ray, CD, CD-R/RW, DVD, DVD+R DL, DVD+R/RW, DVD-R DL, DVD-R/RW, DVD-R/-RW
Rozhraní: HDMI, USB, WiFi, Optický audio výstup, DLNA
Video: MKV, JPEG, MPO
Audio: FLAC, AAC, WMA, MP3, WAV, AIFF, ALAC, Dolby Digital, DSD, DTS, DSF, Dolby True HD
+ Netflix, Youtube, web. prohlížeč atd.
11350Kč Číst recenze
3.LG BP450


4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)
 Tip č. 3 - nejprodávanější 
Média: Blu-ray, CD, DVD, DVD-R/RW
Rozhraní: HDMI, USB, Koaxiální audio výstup, Wireless LAN, DLNA
Video: XviD, JPEG
Audio: MP3, Dolby Digital, DTS
2000 Kč Číst recenze
4.Sony UBP-X800M2


4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)
 Tip č. 4 - alternativa pro náročné 
Média: Blu-ray, DVD
Rozhraní: -
Video: -
Audio: FLAC, WMA, MP3, ALAC
9000 Kč Číst recenze
5.Sony BDP-S6700B


4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)
 Tip č. 5 
Média: Blu-ray, CD, CD-R/RW, DVD, DVD+R DL, DVD+R/RW, DVD-R DL, DVD-R/RW
Rozhraní: HDMI, USB, Ethernet, WiFi, Koaxiální audio výstup, DLNA
Video: AVI, MKV, MPEG2, MPEG4, JPEG, MPEG1, 3D ready
Audio: AAC, WMA, MP3, WAV, Dolby Digital
+ Youtube a další aplikace
4000 Kč Číst recenze
6.Philips TAEP200


4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)
 Tip č. 6 - nejlepší DVD přehrávač 
Média: CD, CD-R/RW, DVD, DVD+R/RW, DVD-R/RW, DVD-R/-RW, VCD
Rozhraní: HDMI, USB
Video: AVI, MPEG, MPEG2, MPEG4, DivX, JPEG, MPEG1
Audio: WMA, MP3, Dolby Digital, PCM
1000 Kč Číst recenze

1. Sony UBP-X700B – to nejlepší v poměru cena / výkon

Naše hodnocení: 5 out of 5 stars (5 / 5)

 Recenze Sony UBP-X700B  Blu-Ray přehrávač 3D, 4K UHD, HDR Blu-ray, Dolby Atmos, Dolby Vision, Wi-Fi, USB, 2x HDMI výstup (1x pro audio), 1x Coaxial output, zrcadlení obrazovky

Cena: od 5990 Kč

Zjistit cenu

2. Panasonic DP-UB820EGK – to nejlepší pro náročné

Naše hodnocení: 5 out of 5 stars (5 / 5)

 Recenze Panasonic DP-UB820EGK  Blu-Ray přehrávač 4K Ultra HD, HDR10+/Dolby Vision/HLG, Ultra HD Premium, 4K upscaling, Hi-Res audio, analogový 7.1ch výstup, WiFi, 2x USB, 2x HDMI, optický výstup, LAN, DLNA, Netflix, Miracast, webový prohlížeč

Cena: od 11350 Kč

Zjistit cenu

3. LG BP450 – nejlepší levný Blu-ray přehrávač

Naše hodnocení: 4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)

 Recenze LG BP450  Blu-Ray přehrávač 3D, BD/DVD/CD, HDMI, USB, LAN, DLNA, 1080 Upscalling, dálkové ovládání

Cena: od 2100 Kč

Zjistit cenu

4. Sony UBP-X800M2 – další volba pro náročné

Naše hodnocení: 4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)

 Recenze Sony UBP-X800M2  Blu-Ray přehrávač Ultra HD, 3D, 4K/HDR kvalita, 4K upscaling, 3D/BD, DVD, HEVC, MKV, MP4, FLAC, ALAC, WAV, WMA, USB, HDMI, Bluetooth, LAN, Ethernet

Cena: od 9000 Kč

Zjistit cenu

5. Sony BDP-S6700B

Naše hodnocení: 4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)

 Recenze Sony BDP-S6700B  Blu-Ray přehrávač 3D, Full HD, 4K, převod z 2D na 3D, USB, DLNA, WiFi, Screen Mirroring, DSEE, SongPal

Cena: od 4000 Kč

Zjistit cenu

6. Philips TAEP200/12 – Nejlepší DVD přehrávač

Naše hodnocení: 4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)

 Recenze Philips TAEP200/12  Stolní DVD přehrávač DVD, CD, DivX, AVI, MPEG, JPEG, MP3, WMA, HDMI, USB 2.0, 12 bit, Dolby Digital, dálkové ovládání

Cena: od 1000 Kč

Zjistit cenu

Jak vybrat Blu-ray přehrávač

V našem článku vás nejdříve s touto platformou seznámíme, přestože nejde ani zdaleka o žádnou novinku. Blu-ray se u nás nikdy nedočkalo takového masového rozšíření jako předchozí DVD disky, ačkoli nad nimi Blu-ray technologicky vyniká. Pokud se pro Blu-ray přehrávač rozhodnete, měli byste taky vědět, jakou kvalitu zvuku a obrazu je schopný poskytnout a jestli naplní vaše očekávání. Dále se lze zaměřit na kompatibilitu s různými digitálními formáty a doplňkové funkce. Jistě vás bude zajímat taky otázka ceny a nakonec se podíváme na některé osvědčené výrobce.

Co je to Blu-ray?

Blu-ray je médium pro digitální záznam, které bychom mohli klidně považovat za prakticky přímého nástupce starší technologie v podobě DVD. DVD disky se ostatně od Blu-ray disků vzhledově nijak zvlášť neliší, metoda zápisu je ale rozdílná. Tato technologie se začala objevovat už v polovině první dekády 21. století. Ani v nejmenším tedy nejde o žhavou novinku, nicméně v té době (a roky poté) u nás ještě pevnou rukou vládly DVD disky, které na českém trhu velmi zdomácněly, a vůbec se jim nechtělo vyklidit vedoucí pozici. Posléze došlo celkově spíše k pozvolnému ústupu zájmu o optická média, ale to už je jiná písnička.

DVD vs. Blu-ray

Blu-ray představuje technologii zápisu modrým laserem, což se odráží i v názvu – jen písmenko „e“ ve slově Blue muselo zmizet kvůli registraci ochranné známky. Blu-ray disky (zkráceně BD někdy nesprávně BR) poskytují ve srovnání s DVD mnohem vyšší kapacitu a umožňují záznam audiovizuálních materiálů v nesrovnatelně vyšší kvalitě.

BD podporuje kvalitu videí s rozlišením HD, Full HD, ale taky až 4K, kromě toho podporuje i 3D technologii. Mnohem lepší oproti DVD není jen maximální kvalita obrazu, ale i zvuku. BD nabízí až osmi-kanálový zvuk (7.1) a je kompatibilní s pokročilými technologiemi jako DTS-HD High Resolution Audio. BD je tedy nosič, který nechá dokonale vyniknout i zvukové kvality filmu anebo třeba koncertu.

Výhody Blu-ray

Výhody Blu-ray technologie jsou tedy zřejmé, obecně řečeno je to špičková kvalita a podpora technologií jako 3D nebo vysokého zvukového rozlišení, která se pojí s velmi vysokou kapacitou těchto disků, ta může být standardně 25 nebo 50 GB (dvouvrstvý záznam), nebo dokonce 100 nebo více GB u BDXL disků s vícevrstvým záznamem.

Další důležitou výhodou je kompatibilita. Naprostá většina BD přehrávačů je zpětně kompatibilní s DVD formáty a obvykle podporuje i další video formáty, častá je i podpora audio nebo obrazových formátů, takže si můžete přehrávat i hudbu (např. v mp3) nebo fotky. Přehrávače pak nabízejí většinou i další funkce, může to být například připojení k internetu, podpora titulků apod. Některé BD přehrávače je možné propojit i s počítačem. Tyto poslední funkce už ale nemusejí být běžnou součástí levnějších modelů. Pokud o ně stojíte, ujistěte se, že je daný přehrávač nabízí.

A jsou i nějaké nevýhody?

BD přehrávače i nosiče jsou poněkud dražší než DVD a sortiment titulů není nutně tak kompletní. Abyste z této technologie vytěžili maximum, je taky potřeba odpovídající další výbava, jako je TV s vysokým rozlišením a kvalitní repro soustava nebo domácí kino. Vzhledem k tomu lze říct, že Blu-ray je obecně spíše záležitost pro filmové fandy a nadšence než vlažné konzumenty multimediálního obsahu.

Podporované formáty

Při výběru BD přehrávače je důležitým faktorem kompatibilita s formáty, které budete chtít přehrávat. Jak už jsme řekli, běžná je zpětná podpora technologicky starších DVD formátů, ale to je teprve začátek. Čím více formátů zařízení „zvládá“, tím lépe jej můžete zužitkovat a vyhnete se problémům s přehráváním. Za solidní standard lze považovat:

  • Video: DivX a Xvid, AVI, WMW, MKV a Mp4
  • Audio: Mp3, Waw, Flac, AAC
  • Obraz: JPG

U některých přístrojů může být paleta i širší, ale s touhle pestrou směskou můžete přehrát většinu běžného multimediálního obsahu.

Konektivita

Další důležitou otázkou jsou možnosti připojení a porty, kterými zařízení disponuje. Základem je obvykle standardní připojení pomocí HDMI rozhraní k TV. HDMI portů může být u některých modelů BD přehrávačů i více. Další důležitou součástí je USB port. Minimálně jeden by mělo kvalitní zařízení obsahovat, abyste mohli přehrávat i obsah z jiných zdrojů než jen Blu-ray disků. Důležitá je taky verze USB, starší a levnější zařízení mohou disponovat jen portem USB 2.0, u lepších modelů lze očekávat rychlejší USB 3.0. Dále mohou být přítomna rozhraní LAN a/nebo Wi-Fi pro drátové a bezdrátové připojení k internetu.

Pevný disk

Některé modely BD přehrávačů mohou disponovat i pevným diskem podobně jako počítače. Výhoda je jasná, ušetříte přenosná média, oblíbené filmy (nebo jiné soubory) máte pohromadě na jednom místě. Pevné disky u BD přehrávačů mohou mít poměrně velkou kapacitu, obvykle od 500 GB do 2 TB.

Ceny Blu-ray přehrávačů

Za kolik lze pořídit kvalitní Blu-ray přehrávač? Tato zařízení se v závislosti na výbavě, značce a dalších faktorech pohybují v různých cenových relacích. Nejlevnější modely lze pořídit často už okolo 2000 Kč. Jde ovšem obvykle o zařízení bez pevného disku, se základní kompatibilitou a funkcemi. Nelze příliš počítat s možností připojení k internetu a dalšími výhodami.

Nejprodávanější Blu-ray přehrávače se pohybují v relaci mezi cca 2 až 10 tisíci Kč. Jde už o zařízení, od kterých lze očekávat solidní standardy kompatibility a funkcí. Opravdu špičková zařízení s vysokokapacitním diskem a nejpokročilejšími možnostmi však stojí i 20 a více tisíc Kč. Jde už do značné míry o multifunkční zařízení pro náročné použití.

Oblíbené značky Blu-ray a DVD přehrávačů

Které značky se zabývají výrobou Blu-ray přehrávačů a dobrý poměr ceny, kvality a možností? Tady je pár tipů na nejoblíbenější značky.

  • LG – Značka LG patří mezi nejpopulárnější výrobce BD a DVD přehrávačů, ačkoli výběr není zvlášť široký. Modely LG se řadí k cenově spíše dostupným až velmi dostupným, což je zřejmě důležitý důvod jejich obliby. Dobrá volba pro základní použití.
  • Panasonic – Panasonic naopak nabízí široký a rozmanitý výběr, který zahrnuje dostupné, ale i špičkové modely. Kvalita je vysoká a vybere si i náročný uživatel.
  • Sony – Přehrávače Sony mají vysoká hodnocení v recenzích a patří mezi velmi oblíbené. Opět potěší výběr v různých cenových relacích.
  • Yamaha – Několik kvalitních a výborně vybavených, avšak taky dražších modelů v cenách většinou nad 10 tisíc Kč.
Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového Blu-ray přehrávače. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepšího DVD či Blu-ray přehrávače na trhu.

Další zdroje: