Nejlepší elektrický longboard podle testů a recenzí + Poradíme, jak vybrat

Nejlepší elektrický longboard Čeká vás denně celá řada pochůzek a pobíhání po městě a vám se zkrátka nechce chodit? Ať již máte nějaký zdravotní problém nebo jste jednoduše líní, lékem na obojí je elektrický longboard, který je tak lehký, že ho vezmete jednoduše v ruce i do MHD a při pochůzkách po městě vám pomůže ušetřit spoustu času.

Jestliže máte pocit, že longboard nutně potřebujete či vaše dítko žadoní o jeden exemplář k Vánocům, začtěte se do naší recenze elektrických longboardů, která vám pomůže vybrat ten nejlepší kousek vhodný právě pro vás. Elektrické longboardy představují novinku několika současných let. Vzhledem k jejich konstrukci se na ně mohou postavit jak začátečníci, tak zkušení jezdci. Trh s longboardy a skateboardy je v dnešní době velice široký, a proto je poměrně složité se v něm efektivně zorientovat.

Naším cílem je nejen pomoci vám nalézt odpověď na otázku jaký koupit elektrický skateboard, ale i ukázat vám nejlepší elektrické longboardy na trhu a usnadnit vám orientaci v jejich nabídce. Náš test vás pak nasměruje do správné cenové relace odpovídající vašim možnostem. Pro začátek je ale potřeba vysvětlit několik faktů, které se týkají samojezdících skateboardů a longboardů.

Nejlepší elektrické longboardy:

  1. Eljet Double drive
  2. WORKER Smuthrider
  3. Skatey 800 Off-road
  4. Razor X1 Cruiser
  5. Eljet Single Power
  6. AERIUM ECO FLYING H350

Porovnání nejlepších elektrických longboardů

Název produktuInfoHodnoceníCenaRecenze
1.Eljet Double drive
Délka: 94 cm
Hmotnost: 7,8 kg
Max. rychlost: 25 km/h
Max. dojezd: 30 km
Max. nosnost: 120 kg
Nabíjení: 3 h
5 out of 5 stars (5 / 5)15000 Kč Číst recenze
2.WORKER Smuthrider
Délka: 31"
Hmotnost: 4,8 kg
Max. rychlost: 20 km/h
Max. dojezd: 12 km
Max. nosnost: 100 kg
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)8000 Kč Číst recenze
3.Skatey 800 Off-road
Délka: 44 "
Hmotnost: 34 kg
Max. rychlost: 32 km/h
Max. dojezd: 26 km
Max. nosnost: 130 kg
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)20000 Kč Číst recenze
4.Razor X1 Cruiser
Délka: 75 cm
Hmotnost: - kg
Max. rychlost: 16 km/h
Max. dojezd: 10,5 km
Max. nosnost: 70 kg
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)5000 Kč Číst recenze
5.Eljet Single Power
Délka: 70 cm
Hmotnost: 3,8 kg
Max. rychlost: 15 km/h
Max. dojezd: 10 km
Max. nosnost: 120 kg
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)4250 Kč Číst recenze
6.AERIUM ECO FLYING H350
Délka: 82 cm
Hmotnost: 29 kg
Max. rychlost: 20 km/h
Max. dojezd: 15 km
Max. nosnost: 100 kg
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)8900 Kč Číst recenze

Recenze elektrických longboardů

1. Eljet Double drive

Nejlepší elektrický longboard

Pokud bychom hledali jediného zástupce, který by zvítězil v parametrech. Tohle by byl vítěz. Eljet Double drive má skvělé parametry, reálně dojede skoro 30 km, při rychlosti až 20 km. Vyjede mírné kopce a je to zkrátka model, který si užijete.

2. WORKER Smuthrider

Slušná cena

WORKER Smuthrider je za slušnou cenu, rozhodně však nemá nejhorší parametry. Stabilní longboard se slušným dojezdem a nadprůměrnou rychlostí, který je vhodný třeba na cyklostezky.

3. Skatey 800 Off-road

Nejlepší do terénu

Tohle je specialita a rozhodně ne pro každého. S tímhle longboardem totiž uděláte největší parádu v terénu a nikoliv na asfaltových plochách. Má velmi slušné parametry, ale do terénu je to potřeba. Díky monstrózní váze (34 kg s baterií) však nepočítejte s tím, že na něm budete lehce jezdit bez motoru.

4. Razor X1 Cruiser

Oblíbený model

Tohle je jeden z nejoblíbenějších modelů na trhu, který pořídíte za slušnou cenu. Nás však trochu zklamali parametry a podle nás dokážete sehnat za stejnou cenu na trhu lepší modely. Viz například 2. místo žebříčku. Proč jsme jej tedy zařadili? Především kvůli jeho kvalitnímu zpracování.

5. Eljet Single Power

Pokud si to chcete jen vyzkoušet

Pokud si chcete vyzkoušet o čem elektrické longboardy jsou, možná si pořídíte tenhle základní model, který neohromí svými parametry, zato jej pořídíte pod 4,5 tisíc korun a to i v řadě kamenných prodejen. Například u Electroworldu.

6. AERIUM ECO FLYING H350

Elektrolongboard v pravém slova smyslu

Skvělý elektrický longboard u kterého však budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Na druhou stranu se nám strašně líbí design boardu i slušné parametry. Za nevýhodu považujeme vyšší váhu, což značí obtížnější použití například v případě, že vám dojde baterie a vy budete muset používat longboard bez ní.

longboard

Jak vybrat elektrický longboard?

Jaký je rozdíl mezi klasických skateboardem a longboardem?

Ta nejzásadnější odlišnost spočívá ve velikosti a tvaru prkna.

Longboard má ve srovnání se skateboardem horní desku širší a delší, navíc disponuje přilnavějšími kolečky z měkčího materiálu než většina skateboardů. To z něj činí ideálního společníka pro jízdu ve městě a v nerovném terénu. Pro různé typy terénu a styly jízdy existují i rozmanité tvary a tvrdosti prken. Průměrná délka typického longboardu se pohybuje okolo 1 metru, což již poskytuje dostatečnou stabilitu rozmanitému typu jezdců. I díky tomu lze na longboardu ujet poměrně delší vzdálenost s menší námahou než na skateboardu. Při výběru longboardu můžete narazit na 4 základní tvary desek.

Nejčastější tvary a délky desek u longboardů

Na současném trhu existují 4 typy longboardů podle tvaru jejich desky:

  • Pintail
  • Drop-through
  • Hybrid
  • Cruiser

Nejsnáze rozeznatelný a nejpopulárnější je typ Pintail, který je vhodný pro začátečníky. Vyznačuje se kapkovitým tvarem desky a snadnou ovladatelností. Drop-through je naproti tomu určen pro jízdu v náročném terénu pro zkušené jezdce, kterým poskytuje dostatečnou stabilitu. Typ Cruiser se zaměřuje na jízdu ve městě a cílí na zkušené jezdce. Prakticky jde o typ nejvíce podobný klasickému skateboardu, jen o malinko větší. Hybridní typ má velmi nízké těžiště a kolečka zapuštěná přímo ve výřezech desky. Ocení jej zejména zkušení jezdci milující adrenalin.

Další podstatnou vlastností prken u longboardů je jejich délka, která určuje styl jízdy, pro který bude konkrétní board vhodný. Kratší délky od 70 cm do přibližně 97 cm jsou ideální do města. Snadno se ovládají a zatočit s nimi nečiní potíže. Prkna nad 97 cm se hodí spíše na volnou jízdu či sjezd kopce, použít je ale lze i ve městě, jen na žulových kostkách nepočítejte s tak velkým pohodlím a snadným zatočením na konci ulice.

Závěr: Pro většinu začátečníků je ideální kratší délka prkna, se kterým se poté lépe manipuluje a zatáčí. Kratší délky jsou také vhodné k použití ve městě. Při koupi prvního boardu volte raději kapkovitý tvar.

elektrický longboard

Na které další parametry se při výběru elektrického longboardu zaměřit?

  • Trucky

Stěžejní součástí longboardů s pohonem i bez jsou trucky neboli kovové komponenty, které propojují desku a kolečka. Existují 2 různé typy:

  • Vertikální trucky
  • Reverzní trucky

Vertikální varianta trucků je podobná uchycená na klasických skateboardech. V porovnání s nimi je však nosná část širší a robustnější, protože nese větší desku než v případě skateboardu. Nastavení tuhosti je u nich možné díky jejich utahování a povolování.

Reverzní trucky se na longboardech vyskytují nejčastěji. Na prkno se připevňují pod úhlem 45°, jsou extrémně stabilní a umožňují dobrou točivost. Hodí se pro většinu disciplín.

  • Materiál desky

Na výrobu desek pro longboardy se nejčastěji používá dřevo, a to především bambusové, případně javorové či březové. Výjimkou není ani kombinace dřeva a laminátu. Deska se obvykle skládá z několika vrstev, běžně mezi 2 a 10, jejichž tloušťka a složení určuje výsledné vlastnosti prkna. Například pro prudké sjezdy a závodní boardy je ideální majoritní zastoupení tvrdého javorového dřeva, naopak pro začátečníky se hodí spíše pružný bambus.

Závěr: Jestliže chcete tvrdší a kvalitnější prkno, zaměřte se na boardy z javorového dřeva. Pro začátečníky a jezdce preferující pružnost postoje poslouží lépe bambusové.

Jízda na elektrické longboardu

  • Tvrdost a tvar koleček

Před výběrem tvrdosti koleček na váš longboard si musíte rozmyslet v jaké terénu se se svým prknem budete nejčastěji pohybovat. Měkká kolečka, která mají lepší přilnavost a lépe se přizpůsobí povrchu, se hodí spíše pro jízdu po žulových kostkách ve městě či v nerovném terénu. Jejich nevýhodou je nízká maximální rychlost.

Chcete-li si užít jízdu s větrem ve vlasech, vsaďte na kolečka z tvrdšího materiálu, která jsou sice rychlá, ale nepřizpůsobí se tolik terénu, proto je jízda s nimi riskantnější a vhodná spíše pro zkušené profíky.

Pro jízdu na silnici, dlážděné ulici či polních cestách se doporučuje nejnižší tvrdost 80A. Pro trochu akčnější jízdu mimo běžné cesty volte kolečka o tvrdosti do 85A. Absolutně nejtvrdší kolečka nad 85A se pak hodí na skateboardové rampy a závodní dráhy. V terénu si s nimi příliš radosti neužijete.

Pro bezpečnou jízdu je důležitý i tvar koleček. Ty se zakulacenou hranou hůře drží a prkno se tak při jízdě na hraně snadněji utrhne. Naopak kolečko s hranatými hranami sedí na silnici jako přilepené a nezklame ani začátečníka.

Závěr: Pro lepší přilnavost a jízdu v nerovném terénu jsou lepší měkká kolečka, která se doporučují i začátečníkům. Fajnšmekrům a zkušeným jezdcům udělají radost spíše kolečka s vyšší tvrdostí.
  • Uchycení koleček

Existují 3 varianty upevnění koleček:

  • Center-set
  • Side-set
  • Off-set

U typu Center-set jak již sám název napovídá, jsou kolečka uchycena v jejich středu. Předností tohoto uchycení je vysoká stabilita a možnost jednoduchého přechodu do smyku bez omezení rychlosti. Kolečka mající střed zároveň s vnitřní hranou určují typ Side-set, dobře přilnou k povrchu, a i při velkých rychlostech udržují stabilitu. Nejčastějším typem uchycení je ale Off-set, které je kombinací obou předchozích typů. Střed u tohoto uchycení je mezi vnitřním okrajem a prostředkem kolečka. Z hlediska přilnavosti i dalších vlastností se pohybují mezi dvěma předchozími typy. Z hlediska četnosti montáže jde u většiny longboardů o nejčastěji montovaná kolečka.

Závěr: Každé z uchycení koleček má svá pro i proti. Nejčastěji používané a pro začátečníky nejvhodnější je uchycení označované jako Off-set.
  • Dojezd a kapacita baterie

Tyto 2 parametry spolu úzce souvisí. U většiny elektrických longboardů lze očekávat délku dojezdu mezi 10 až 30 km. Její hodnota je samozřejmě závislá na stylu jízdy, svažitosti a povrchu terénu, a tedy intenzitě využívání pohonu. Na délku dojezdu má největší vliv kapacita baterie, která se u nejvýkonnějších zařízení pohybuje až na hranici 9 Ah. Nabíjení baterie zabere řádově jednotky hodin, obvykle 2 až 3, přičemž nabíječka je obvykle součástí balení.

Závěr: Maximální délka dojezdu je závislá na intenzitě využití elektromotoru. Obvykle se však pohybuje nad 10 km. Má na ní vliv ale i kapacita baterie, jejíž horní hranice může končit až u 9 000 mAh.
  • Dálkové ovládání

Součástí elektrických longboardů je také dálkové ovládání, které slouží především k regulaci rychlosti, brzdění, případně nastavování různých režimů jízdy. Základem je téměř vždy dvousměrný posuvník.

Nejlepší elektrický longboard

  • Maximální rychlost a výkon motoru

Výkon elektromotoru se u většiny samojezdících skateboardů a longboardů pohybuje v rozmezí od 400 do 1 500 W. To většině uživatelů asi stejně příliš neřekne. Důležitější je maximální rychlost, které jsou schopny jednotlivé modely dosáhnout. Ta se obvykle pohybuje v intervalu od 20 do 25 km/h. Většina elektromotorů u kvalitních elektrických longboardů disponuje možností rekuperace energie při brzdění a její navracení zpět do baterie. Díky tomu se může výrazně prodloužit maximální dojezd.

Cena elektrických longboardů

Když kolem vás projížděl některý z aktivních uživatelů elektrického longboardu, říkali jste si určitě, kolik ta věcička může stát. A možná budete překvapeni. Kvalitní elektrický board lze pořídit již za ceny do 5 000 Kč. Projděte si náš test elektro longboardů, zjistěte v jakých cenových relacích se jednotlivé kousky pohybují a porovnejte jejich ceny s vaším rozpočtem. Třeba nebude pořízení samojezdícího skateboardu tak nemožné, jak se na první pohled může zdát.

Cenová relace do 5 000 Kč

Nejméně finančně náročné elektrické longboardy vás povozí rychlostí až 20 km/h a mohou se pochlubit dojezdem v ideálních podmínkách až 10 km. Horní hranice výkonu elektromotoru se pohybuje obvykle do 200 W. Boardy v této cenové hladině tedy pohodlně uvezou na kratší vzdálenost jak dítě, tak dospělého člověka, jejich použití se předpokládá spíše na silnicích a nenáročném terénu. Své zastoupení v této kategorii mají téměř všichni známí výrobci, například Eljet, Skatey, Inmotion či Razor.

Střední kategorie cen od 5 000 Kč do 10 000 Kč

V této relaci seženete většinu nejprodávanějších elektrických longboardů. Výkon těch nejlepších z nich se pohybuje až na hranici 1 800 W a dojezd v mírném terénu okolo 25 km. Běžná už je i rychlost okolo 25 km/h. Tato střední kategorie je určena především pro dospělé a těžší uživatele, které vyveze i do mírného kopce. Své koně v této kategorii nasadili kromě již výše zmíněných značek i další výrobci jako například SXT či Yuneec.

Cenová hladina nad 10 000 Kč

Nejlepší elektrické longboardy a samojezdící skateboardy na českém trhu nabízí maximální rychlost až 42 km/h a nejdelší dojezd až 30 km. Výkon baterie se již běžně pohybuje okolo 1 800 W. Ty nejlepší elektrické longboardy a skateboardy nabízí značky SXT, Skatey a Eljet.

Nejčastěji kladené dotazy (FAQ)

  • Jak funguje elektrický longboard

Elektrický longboard má ve své podstatě většinu vlastností a parametrů shodných s tím s nožním pohonem. Jediný zásadní rozdíl je v osazení elektromotoru pod prkno, který pohání obvykle zadní kolečka. Rychlost elektromotoru i jeho brzdění může jezdec regulovat pomocí dálkového ovládání fungujícího nejčastěji pomocí technologie Bluetooth.

  • Jaká kolečka volit u longboardu určeného především pro jízdu v členitém terénu?

Městské žulové kostky i kamenné polní cesty vyžadují spíše měkká kolečka s vyšší přilnavostí, která zaručují longboardu vyšší stabilitu. Jste-li úplný začáteční a máte z prvních pokusů s jízdou na elektrickém prkně trochu obavy, zvolte spíše hranatější tvar koleček.

  • Jakých maximálních rychlostí může longboard dosáhnout?

U většiny longboardů se maximální dosažitelná rychlost pohybuje okolo 20 km/h. Jsou ale i zařízení, která dokáží dosáhnout rychlosti až o 10 km/h vyšší.  Většina výrobců v parametrech nabízených zařízení udává maximální rychlost naměřenou za příznivých podmínek při nenáročné jízdě po silnici. Plánujete-li využít váš longboard především na jezdění v terénu, musíte počítat s rychlostí menší.

Nejprodávanější elektrické skateboardy a longboardy

Nejprodávanější elektrické skateboardy a longboardy na trhu podle portálu Heureka.cz

Tip:

Téma: Recenze nejlepších tenisek na longboard

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového elektrického longboardu. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepšího elektrického longboardu na trhu.