Jaké jsou nejlepší terénní elektrokoloběžky?

Nejlepší terénní elektrokoloběžky Elektrokoloběžky se z měst postupně dostávají i do terénu. Nejlepší elektrokoloběžka do terénu vás proveze polní cestou, lesem a v některých případech překoná i malé potoky. Podobně jako s elektrokolem se s ní snadno a bez námahy dostanete i na místa, která byste jindy nedobyli.

Výběr elektrokoloběžky s sebou přináší několik úskalí. Nejedná se o levný produkt, a proto byste při jejich výběru měli dát načas a nic neuspěchat. Ta nejlepší terénní koloběžka se vám nakonec odvděčí skvělými zážitky a výlety.

Nejlepší terénní elektrokoloběžky na trhu podle nás

Název produktuHodnoceníCenaRecenze
1.AERIUM H800
5 out of 5 stars (5 / 5)od 21000 KčTerénní elektrická koloběžka se sedátkem, 800 W motor, dojezd až 60 km, maximální rychlost 40 km/h, nosnost 150 kg. Vybavena předními a zadními tlumiči.Číst recenze
2.Segway KickScooter P100SE
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)od 41000 KčElektrická koloběžka s výkonem 650 W, maximální rychlost 25 km/h, dojezd až 100 km, kapacita baterie 23 Ah, skládací konstrukce, nosnost 120 kg, hmotnost 32,9 kg.Číst recenze
3.Kaabo Wolf KING GT PRO
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)od 105000 Kč"Nejnovější král terénu? Kaabo Wolf King GT je vysokorychlostní elektrická koloběžka navržená pro maximální zážitek na silnici i v terénu. Je to takový Frankenstein mezi extrémními koloběžkami."Číst recenze
4.VSETT 10+ Super
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)od 60000 Kč"VSETT 10+ je překvapivě moderně navržená elektrická koloběžka s dokonale přizpůsobenými parametry pro pořádnou dávku adrenalinu. Jedná se o výkonnou dvoumotorovou elektrickou koloběžku nové generace. Tato řada elektrických koloběžek se vyznačuje výkonem, kvalitou, stabilitou a bezpečností."Číst recenze
5.W-TEC Tendeal 700W 10"
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)od 19000 KčPlně odpružená elektrokoloběžka s fantastickým výkonem a extra širokým nášlapem! Dojede až 45 km daleko a unese maximum 120 kg. Maximální rychlost činí až 40 km/h.Číst recenze
6.VeGA Xtrem Cross 1000 plus
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)od 17000 KčLevná terénní elektriká koloběžka s výkonným 1000 W motorem, dojezdem až 35 a maximální rychlostí 30 km/h. Bohatá výbava i 14 palcové pneumatiky. Odpružená vidlice a zadní dvojitý tlumič.Číst recenze

Test elektrokoloběžek

Tyto modely prošli naší redakcí:

Co je to terénní elektrokoloběžka?

Terénní elektrokoloběžka je speciální typ elektrické koloběžky, která je určená pro jízdu v náročnějším prostředí. Řadíme je mezi elektrokoloběžky, od těch městských se ale v lecčem liší.

Testy a recenze elektrokoloběžek ukazují vzrůstající oblibu. Terénní elektrokoloběžky představují nový druh zážitku. Na rozdíl od elektrického kola je jízda na koloběžce v terénu náročnější a vyžaduje více zkušeností.

Jak funguje elektrokoloběžka do terénu?

Terénní elektrokoloběžku poznáte na první pohled. Větší baterie, robustnější rám a kola s větším průměrem. Nejlepší modely si poradí s horskými stezkami, lesními cestami a nezpevněným povrchem.

Terénní koloběžky se od městských liší v tom, že zvládnou prudší stoupání, mají delší dojezd a jezdí rychleji. Baterie mají větší kapacitu a koloběžka vydrží více. Díky tomu s nimi zažijete více zážitků než s elektrickou koloběžkou do města.

Výhody elektrokoloběžek do terénu

Výhody elektrických koloběžek jsou nasnadě – silnější motor, baterie s delším dojezdem a schopnost jízdy v terénu. Zároveň s sebou nesou benefity běžných elektrokoloběžek jako ekologický provoz a spoustu zábavy.

Jaké jsou další výhody terénních elektrokoloběžek?

 • Přenosnost – na rozdíl od elektrokola složíte koloběžku do kufru auta a vyrazíte na výlet. S terénní koloběžkou se dostanete na téměř stejná místa jako na elektrokole.
 • Adrenalin – patříte k milovníkům intenzivních zážitků? Jízda na terénní elektrokoloběžce přináší nové zkušenosti, při kterých objevíte hranice vlastních možností.
 • Náklady na provoz – i ta nejlepší terénní elektrokoloběžka vyžaduje údržbu a s tím spojené náklady. Oproti elektrokolům se ale jedná o zlomek ceny.

Nevýhody elektrokoloběžek do terénu

Terénní koloběžky nemají pouze pozitiva. S jejich provozem se pojí specifika, která nezkušené uživatele překvapí.

 • Cena – terénní koloběžky jsou dražší než městské – střední třída se pohybuje kolem 30 tisíc.
 • Rozměry – malou koloběžku složíte pod rameno nebo převezete autem. U terénní koloběžky můžete narazit. TOP terénní koloběžky se mnohdy nevejdou ani do kombíku.
 • Dostupnost – zatímco elektrokoloběžky do města dnes koupíte i v běžném hypermarketu, nabídka terénních koloběžek je omezenější a v Čechách je distribuuje pouze několik prodejců.

Jak vybrat nejlepší terénní elektrokoloběžky?

Srovnání terénních elektrokoloběžek je individuální záležitost. Stejně jako při výběru jízdního kola platí, že co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému. Nedejte tedy na rady ostatních a elektrickou koloběžku si vždy vyzkoušejte na vlastní kůži.

Výkon motoru

Elektromotor koloběžky patří k nejdůležitějším součástkám. Koloběžky do terénu mají silnější motor než městské – výkon u střední třídy se pohybuje kolem 1000 W. V obchodech narazíte na dva typy elektromotorů:

 • Bezkartáčové – disponuje vyšším výkonem a rychlostí a nemá v sobě kartáčové části, tudíž dochází k menšímu opotřebení.
 • Kartáčové – slabší, ale levnější elektromotory s kartáčovými částmi, u kterých je třeba častější údržba.

Kromě výkonu se zaměřte na chování elektromotoru. Vyzkoušejte, zda vám sedí regulace výkonu, zrychlení a ovládání. Ověřte si, zda se jedná o jedno nebo dvourychlostní motor. Elektrokoloběžky se dvěma rychlostmi mají jeden stupeň uzpůsobený na pomalejší jízdu do kopce.

Některé motory mají možnost rekuperace. Díky převodu kinetické energie na elektrickou při brždění nebo jízdě z kopce dochází k dobití baterie a prodloužení dojezdu.

Baterie

Elektrická baterie je vedle motoru druhá nejdůležitější součást elektrokoloběžky. Ani nejdražší a nejlepší terénní elektrokoloběžka se bez baterie nerozjede. U baterie posuzujte tyto parametry:

 • Kapacita – údaj v Ah nebo mAh určuje dojezdovou vzdálenost na jedno nabití. Ve zkratce se jedná o údaj, který říká, kolik energie si baterie uchová.
 • Dojezd – samotná kapacita vám toho moc neřekne. Užitečnější údaj je dojezd na jedno nabití. Tuto informaci ale berte s rezervou – dojezd ovlivňují kromě baterie další aspekty.
 • Doba nabíjení – za jak dlouho se baterie nabije? Stačí na to dvě hodiny nebo potřebujete celou noc? Rychlost a doba nabíjení je důležitá při provozu terénní elektrokoloběžky.

Pneumatiky

Obutí terénní koloběžky se na první pohled liší velikostí a vzorkem. Běžné městské elektrokoloběžky mají kola s menším průměrem, které umožňují lepší manévrování na asfaltu. TOP terénní elektrokoloběžky to mají naopak.

Vybírejte terénní elektrokoloběžky s průměrem pneumatik alespoň 8 palců. Menší kola neposkytují dostatečnou oporu v náročném terénu. Do náročného terénu se pak hodí alespoň 10palcové pneumatiky s kvalitním vzorkem.

Odpružení

Tlumiče a odpružení na elektrických terénních koloběžkách zajišťují pohodlnou jízdu. Existují různé systémy a tvrdosti odpružení. Pro běžný provoz se hodí nastavitelné vidlice, které si ručně přizpůsobíte.

Pokud je to možné, vybírejte terénní koloběžky s odpružením přední a zadní nápravy. Jestliže nemáte na výběr, vhodnější je odpružení zadní nápravy poskytující oporu při jízdě na nerovnostech.

Brzdy

Nejdůležitější bezpečnostní prvek na terénní koloběžce jsou brzdy. Jejich rychlá reakce vás vytáhne z bryndy při prudké jízdě a často vám zachrání krk. Na terénní elektrokoloběžky se instalují tři typy brzd:

 • Bubnové brzdy – mechanický systém se hodí pro rychlou jízdu v terénu. V kulovitém bubnu se otáčí kotouč, na který působí brzdové destičky. U bubnových brzd je nutná častější údržba a pravidelná výměna.
 • Nožní brzda – nejméně účinné ústrojí se aktivuje fyzickým sešlápnutím blatníku, který působí na zadní kolo. Pro řidiče je méně pohodlná a nehodí se do náročného terénu.
 • Elektrická brzda – elektromotor vytváří magnetické pole, které zastavuje kolo. Brzda má dobře regulovatelný účinek a nejrychlejší reakční dobu. Testy terénních elektrokoloběžek prokázaly nižší účinnost.

Maximální rychlost

Jak rychle pojede? Pro někoho je i ta nejlepší terénní elektrokoloběžka pomalá. Průměrné stroje jezdí 30 až 60 km/h. Na trhu ale najdete i slabší stroje s rychlostí do 25 km/h určené k jízdě na veřejné komunikaci. Nebo naopak velmi rychlé elektrokoloběžky, které téměř atakují hranici 100 km / h.

Hmotnost

Terénní elektrokoloběžka se pronese. Hmotnost elektrokoloběžek se běžně pohybuje mezi 20 až 30 kilogramy. Jelikož jízda v terénu vyžaduje kvalitnější materiály, stoupá i jejich hmotnost. Těžší terénní koloběžka je také náročnější na ovládání. Doporučujeme proto volit koloběžku kolem 25 kilogramů.

Nosnost

Ačkoliv jsou koloběžky vybaveny výztuhami a kvalitními materiály, ani ta nejlepší elektrokoloběžka do terénu neunese vše. Maximální hmotnost elektrokoloběžek je kolem 150 kg, běžná mezi 100 až 120 kg.

Na co si dát pozor při výběru elektrokoloběžky do terénu?

Když už víte, jak vybrat terénní koloběžku, zaměříme se na otázky, které se s nákupem elektrické koloběžky pojí.

Terén

Ještě než si pořídíte terénní elektrokoloběžku, zeptejte se sami sebe, kde budete jezdit? Na jízdu po polních cestách stačí levnější a méně robustnější elektrokoloběžka. Naopak pro jízdu v lese a výmolech potřebujete stroj pro náročné.

Ergonomie

Před nákupem si osahejte ovládání. Při rychlé jízdě není čas na hledání ovládání rychlosti a páčky brzd. Ergonomie předního panelu by vám měla perfektně sednout do ruky. Kvalitní prodejce vám umožní testovací jízdu, při které si ovládání vyzkoušíte.

Záruka

Dvouletá záruka je standard. Ale co záruka na vidlice nebo baterii? Někteří prodejci nabízejí různé záruky na různé komponenty terénní elektrokoloběžky. Pozor si jen dejte na tzv. pojištění záruky – v takovém případě si nekupujete záruku, ale připojištění podléhající likvidaci pojišťovnou.

Údržba

I ta nejlepší elektrokoloběžka do terénu vyžaduje pravidelnou údržbu. Ta začíná mytím, čištěním brzd a končí seřizováním motoru. V takovém případě platí, že dražší elektrokoloběžky vyžadují častější údržbu. V opačném případě mrháte penězi a drahý stroj podléhá zkáze.

Servis

Když jsme u zkázy, zjistěte si, kde se nacházejí nejbližší servisy elektrokoloběžek. Motor, baterie a další komponenty jsou složitá zařízení, které sami neopravíte. Roli hraje také cena a dostupnost náhradních dílů.

Značky terénních elektrokoloběžek

Jaké terénní koloběžky se prodávají v České republice? Oproti městským elektrokoloběžkám je v tomto odvětví menší výběr. My jsme pro vás vybrali nejlepší značky elektrických koloběžek na trhu.

 • Apollo – jejich symbolem jsou kvalitní elektromotory a robustní rámy. S těmito terénními elektrokoloběžkami se nemusíte bát jízdy v náročném terénu.
 • Dualtron – značka, která se specializuje na výkonné a rychlé motory pro náročné jezdce. Terénní koloběžka se řítí rychlostí až 100 km/h a této hodnoty dosahuje i jejich cena.
 • Kaabo – nadstandardní výkon, kvalitní motory a dlouhý dojezd. Cenově se navíc nacházejí v dostupné hladině.
 • Scrambler – ideální terénní koloběžka do nenáročného terénu. Baterie mají slabší dojezd, a proto na nich nenaplánujete dlouhý výlet.
 • Vsett – zlatá střední cesta? Recenze zákazníků to potvrzují. Cenu kolem 30 000 Kč kompenzují slabší motory a baterie. Výrobce do koloběžek montuje kvalitní bubnové brzdy.

Kolik stojí terénní elektrokoloběžky?

Těžko určit průměrnou cenu elektrické koloběžky do terénu. Pokud sháníte kvalitní elektrokoloběžku za rozumnou cenu, připravte si přibližně 30 000 Kč. Cenu elektrokoloběžek ale ovlivňuje řada parametrů.

Cenové srovnání elektrokoloběžek do terénu

ModelVýkonDojezdMax. rychlostCena
W-TEC Tendeal 700W700 W45 km40 km/h19 100 Kč
Kaabo Wolf Warrior 11+2400 W90 km25 km/h54 990 Kč
VeGA Xtrem Cross 1000 Plus1000 W35 km30 km/h16 990 Kč
Nitro Scooters Cruiser 1900 Plus1900 W18 km45 km/h20 990 Kč
AERIUM E350 Big Wheel350 W32 km25 km/h21 890 Kč

Vyplatí se nákup levné elektrokoloběžky do terénu?

Nejlepší terénní elektrokoloběžka vás podrží při náročné jízdě a zajistí bezpečný návrat domů. To vám bohužel ty nejlevnější stroje ale neslíbí. Jestliže plánujete náročnou adrenalinovou jízdu, vybírejte elektrokoloběžky v ceně alespoň 30 000 Kč. Na občasné rodinné výlety se ale hodí i levnější stroje.

FAQ

Můžu s elektrokoloběžkou na silnici?

České zákony řadí elektrokoloběžky mezi jízdní (potažmo elektrická) kola. Limity pro pohyb na silnici jsou následující:

 • maximální výkon 250 W nebo 1000 W u koloběžek s dodatečně montovaným pohonem,
 • maximální konstrukční rychlost 25 km/h.

Obecně tedy platí, že elektrické koloběžky do terénu nesmí na veřejnou komunikaci. Jedná se o stroje určené k jízdě v terénu a na soukromých cestách.

Musím mít na elektrokoloběžce helmu?

Jestliže vám je více než 18 let, helmu na elektrické koloběžce mít nemusíte. Z bezpečnostních důvodů ji ale doporučujeme a to zejména při jízdě v náročném terénu. Zranění hlavy způsobená pádem z kola nebo terénní elektrokoloběžky bývají vážná.

Lze elektrické koloběžky do terénu spárovat s mobilním telefonem?

Zatímco u městských elektrokoloběžek je propojení s mobilním telefonem běžné, u těch do terénu na něj narazíte jen zřídka. Důvodem je především citlivost vysílače a přijímače a riziko poškození. Někteří výrobci ale disponují systémy, které propojení se smartphonem umožňují.