4+ nejlepší notebooky do 15 000 Kč v recenzi (verze 2023)

Botebook Lenovo IdeaPad 510s Pojem notebook v dnešní době není třeba představovat. Přenosný počítač využijete téměř všude. Studiem a prací počínaje, zábavou v pohodlí domova konče. Na trhu naleznete velké množství modelů z různých cenových kategorií. Tentokrát jsme se zaměřili na skupinu nejlepších notebooků do 15 000 Kč.

Pokud si stanovíte tuto cenovou hranici, dostane se vám do rukou poměrně kvalitní přístroj vhodný primárně pro kancelářské účely, prohlížení webových stránek nebo sledování videa z YouTube. Běžné funkce tyto modely zvládají, ale náročnější úkony (například náročnější hry) pro ně budou oříšek.

Přemýšlíte jaký koupit notebook do 15 000 Kč? Sestavili jsme pro vás recenzi podle nás nejlepších modelů z této cenové kategorie.

Nejlepší notebooky do 15000 Kč podle nás

Název produktuHodnoceníCenaRecenze
1.ASUS Vivobook 15
5 out of 5 stars (5 / 5)14000 KčČíst recenze
2. DOPORUČUJEME 
HP ProBook 455 G8
5 out of 5 stars (5 / 5)14490 KčČíst recenze
3.Lenovo V15 G2 ALC
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)13800 KčČíst recenze
4.Lenovo ThinkBook 15 G3 ACL
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)14790 KčČíst recenze

Recenze nejlepších notebooků do 15000 Kč (+/-)

1. ASUS Vivobook 15

„Notebook – AMD Ryzen 7 4800H, 15.6″ IPS antireflexní 1920 × 1080, RAM 8GB DDR4, AMD Radeon Graphics, SSD 512GB, numerická klávesnice, podsvícená klávesnice, webkamera, USB 3.2 Gen 1, USB-C, WiFi 6, Hmotnost 1,7 kg, Windows 11 Home M1502IA-EJ195W“

Skvěle vybavený elegantní a lehký notebook, jeden z nejmenší 15 palcových notebooků na trhu. Má slabé rámečky, SSD disk, slušnou operační paměť i grafickou kartu. Tohle je náš vítěz.

2. HP ProBook 455 G8

„Notebook – AMD Ryzen 3 5400U, 15.6“ IPS matný 1920 × 1080, RAM 16GB DDR4, AMD Radeon Graphics, SSD 512GB, numerická klávesnice, podsvícená klávesnice, webkamera, USB 3.2 Gen 1, USB-C, čtečka otisků prstů, WiFi 5, Hmotnost 1,74 kg, Windows 10 Home (4P335ES) „

Za nás velmi dobrý poměr ceny a výkonu. Především nás zaujala jeho všestrannost, díky níž jej využijete jak v kanceláří, ve škole tak třeba při domácí zábavě.

3. Lenovo V15 G2 ALC

„Notebook – AMD Ryzen 5 5500U, 15.6“ TN antireflexní 1920 × 1080, RAM 8GB DDR4, AMD Radeon Graphics, SSD 256GB, numerická klávesnice, webkamera, USB 3.2 Gen 1, USB-C, WiFi 5, Hmotnost 1,7 kg, Windows 11 Pro „

Ideální notebook pro pracovní záležitosti za přívětivou cenu. Má slušný výkon i dobrou výdrž baterie, jemný displej i dobré reproduktory.

4. Lenovo ThinkBook 15 G3 ACL

„Notebook – AMD Ryzen 5 5500U, 15.6″ IPS antireflexní 1920 × 1080, RAM 8GB DDR4, AMD Radeon Graphics, SSD 512GB, numerická klávesnice, podsvícená klávesnice, webkamera, USB 3.2 Gen 1, USB-C, čtečka otisků prstů, WiFi 6, Hmotnost 1,7 kg, Windows 10 Home“

Lehká a tenká kovová konstrukce, kvalitní zabezpečení, Full HD IPS displej, grafická karta AMD Radeon Graphics a šestijádrový procesor.

Chystáte se pořizovat notebook a máte rozpočet do 15 000 Kč? Za tuto cenu lze pořídit velmi solidní stroj. Za předpokladu, že budete mít rozumné nároky. Přece jen rozhodně nejde o nejvyšší cenovou kategorii, spíše o nižší až nižší střední. Výběr je však přesto veliký. Natolik veliký, že se v něm méně zkušený zákazník snadno ztratí a vybere si nakonec model, který nebude odpovídat jeho potřebám.

V tomto článku se budeme cenově dostupným notebookům do 15 000 Kč věnovat. Podíváme se na všechny důležité parametry – od procesoru přes operační paměť až po pevný disk, grafickou kartu a další. Zajímat nás bude i kvalita zpracování, monitoru a další důležité faktory, které byste před nákupem měli zvážit.

Tento článek vám může pomoci s orientací v aktuální nabídce. Snad se vám díky informacím zde obsaženým podaří vybrat si notebook s optimálním poměrem ceny a kvality.

Co čekat od notebooku do 15 000 Kč?

Doba překotného růstu výkonu a snižování cen notebooků a počítačů už je mnoho let za námi. Ceny spíše stagnují a notebooky morálně zastarávají pomaleji. Nelze tedy příliš očekávat, že dnes koupíte za cenu okolo 15 000 Kč řádově výkonnější stroj než před rokem, dvěma nebo i třemi. Můžete se ale těšit, že za tuto cenu pořídíte notebook s kvalitním hardwarem pro práci i zábavu.

Notebook v této cenové hladině může být velmi svižným pomocníkem, pohodlně zvládne jakoukoli činnost na internetu, práci s více programy najednou, můžete sledovat multimédia a hrát i méně náročné hry. Vaše očekávání ale musí být realistická. Od notebooku této třídy nelze požadovat rozběhnutí a hraní náročných, nových her, plynulou práci s pokročilými grafickými programy a podobně. Taky se budete muset spokojit s obyčejnějším plastovým zpracování, designem i průměrnou kvalitou monitoru.

Lze získat velký výkon za nízkou cenu?

Pokud chcete v této ceně za každou cenu pořídit neúměrně výkonný model, můžete vyčkávat na ojedinělé akce anebo, což má větší pravděpodobnost úspěchu, sáhnout po zánovním výrobku. Oblíbenou volbou jsou repasované stroje ze spolehlivých zdrojů.

Podstatně riskantnější je koupě např. z bazaru nebo prostřednictvím různých aukčních portálů, jako je Aukro.cz. Při takových nákupech se můžete velmi nepříjemně spálit, protože záruky kvality a dobrého stavu přístroje jsou minimální, pakliže vůbec nějaké.

Další možností je pořízení notebooku ze zahraničí. Například na Amazon.com a jiných portálech lze skutečně pořídit za obdobnou cenu výkonnější stroj než v ČR. Má to ale svá úskalí. Zejména si musíte spočítat, na kolik vás vyjde případný doplatek na DPH nebo clu. Velmi problematická pak může být reklamace. Kvalita notebooku nemusí odpovídat deklarovaným parametrům (zde velmi záleží na zdroji a jeho spolehlivosti) a mohou se objevit i další úskalí.

V tomto článku se proto budeme dále věnovat jen notebookům novým, zakoupeným u českých distributorů a prodejců.

Podle čeho vybírat?

Notebook je velmi sofistikované zařízení a při výběru lze zohledňovat nepřeberné množství faktorů a parametrů. Bylo by nad rámec možností tohoto článku postihnout je všechny a komplexně o nich pojednat. Stejně tak by bylo obtížné vše zohledňovat při výběru. Většina uživatelů se proto spokojí s tím, že se zaměří na nejdůležitější aspekty a parametry. Vychází přitom z vlastních preferencí, požadavků a potřeb. Z toho důvodu je třeba zodpovědět si hned na začátku alespoň dvě zásadní otázky:

 • Jak a k jakým účelům budu notebook používat?Hraní her, brouzdání na internetu, práce, přehrávání multimédií atd. Podle způsobu a intenzity použití notebooku je pak třeba sledovat konkrétní parametry.
 • Budu mít notebook doma, nebo s ním budu často cestovat? – Zde pak hraje roli především kvalita materiálového zpracování, odolnost a kapacita baterie. U statického notebooku, který bude vesměs napájen ze zásuvky, nemusejí tyto faktory hrát tak důležitou roli.

Notebooky podle způsobu použití

Protože je způsob použití (resp. převažující činnost) zásadním faktorem výběru, máme pro vás alespoň pár tipů, na co se zaměřit…

 • Základní činnosti – Kontrola e-mailů, běžné brouzdání na internetu nebo sociálních sítích, práce se základními programy, jako jsou textové editory apod. Tyto činnosti zvládá s přehledem jakýkoli současný notebook a nároky na výkon jsou minimální. Lze sáhnout i po levném modelu.
 • Pracovní notebook – Zde velmi záleží na tom, o jakou práci půjde. Například práce s kancelářskými programy jako Office vyžaduje minimální nároky. Naopak třeba práce s profesionálními grafickými programy může být velmi hardwarově náročná. Je třeba vysoký výkon dedikované grafické karty, vysoká paměť RAM a silný procesor. Důležitá je taky vysoká kvalita zobrazení (monitoru). Pracovní notebook by měl být taky dostatečně odolný s kvalitní klávesnicí, která bude mít vysokou životnost (což je důležité zejména při psaní).
 • Multimédia – Přehrávání filmů, fotek, hudby apod. Stačí i méně výkonné stroje. Obvykle je důležité dostatečně velké uložiště, pokud chcete data jako fotky a filmy i skladovat. Vyplatí se taky kvalitní monitor s dobrým rozlišením.
 • Herní notebook – Předem je třeba říct, že v dané cenové relaci nelze pořídit herní notebook v pravém slova smyslu. Můžete však pořídit notebook s dedikovanou grafickou kartou, dobrým procesorem a solidní pamětí RAM, na kterém rozjedete méně náročné a starší hry (obvykle na nižší detaily). Důležitá je opět odolnější konstrukce a taky velké úložiště. Notebooky do 15 000 Kč však rozhodně nezvládnou intenzivní hraní náročnějších a nových her.
 • Cestovní notebook – Oblíbené jsou notebooky s menší úhlopříčkou. Pokud budete zařízení používat i v terénních podmínkách, vyplatí se klást důraz na odolnost konstrukce.

Základní parametry u notebooků do 15 000 Kč

A teď se konečně podíváme na to, jaké základní parametry lze očekávat u notebooků v ceně do 15 000 Kč.

 • Procesor – U velmi levných notebooků najdete starší procesory Intel z řad Celeron nebo Pentium. Okolo 15 000 Kč už jsou ale zcela běžné výkonné procesory řady Intel Core nebo takřka srovnatelně výkonné procesory AMD.
 • RAM – Operační paměť se může vyšplhat až na 8 GB RAM.
 • Grafická karta – V drtivé většině případů půjde o integrovanou kartu řady Intel HD Graphics nebo i výkonnější Intel Iris Graphics. Výjimečně se lze setkat i s méně výkonnými dedikovanými kartami NVIDIA nebo RADEON. Půjde však o slabší a starší modely karet.
 • Úložiště – Obvyklý je SSD disk s kapacitou až 512 GB. U modelů těsně pod 15 tisíc korun lze někdy najít i kombinaci 1 TB HDD plus např. 128 GB mnohem rychlejšího a modernějšího SSD, což už je v dané relaci solidní výbava.
 • Monitor – Dnes už v této ceně běžně najdete Full HD monitory, u levnějších nebo starších ještě najdete rozlišení 1 366 × 768 pixelů. Pokud jde o úhlopříčku, většina notebooku do 15 tisíc korun končí u úhlopříčky 15,6 palců, najdete zde ale slušný výběr menších, cestovních notebooků.

Jakou značku zvolit?

Nelze rozhodně tvrdit, že některá značka je obecně nejlepší nebo lepší než jiná. Spolehlivé a známé značky jako HP, Lenovo, Asus, Dell, Umax nebo Acer jsou v cenové relaci do 15 000 Kč zastoupeny v hojném počtu a patří k nejoblíbenějším. Dále je třeba se řídit konkrétními parametry a v ideálním případě si vzít na pomoc i uživatelské a odborné recenze a testy konkrétních modelů.

V současnosti patří v nižších cenových relacích mezi nejprodávanější notebooky značky HP. Například HP 250 G7 6BP25EA, který lze pořídit okolo 13-14 tisíc korun a disponuje výkonným procesorem Core i5, 256GB SSD diskem, 8GB pamětí RAM, FHD monitorem s úhlopříčkou 15,6 palců a těší se velmi dobrému hodnocení, pokud jde o poměr ceny a výkonu.

Sháníte kvalitní produkt, který je vhodný do běžné domácnosti a zvládne klasické pracovní úkony? V kategorii notebooky za 15000 Kč můžete narazit kvalitní modely se skvělým poměrem ceny a výkonu, ale budete muset udělat kompromis u náročnějších aplikací a her. Pokud vám cenová hranice 15 000 přijde nízká, nahlédněte do recenze nejlepších notebooků do 20000 Kč, kde naleznete lépe vybavené modely.

Tip: Nejlepší značky notebooků

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového notebooku do 15000 Kč. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepšího notebooku v dané cenové relaci na trhu.