Jaké jsou nejlepší značky notebooků? Můj žebříček

Nejlepší značky notebooků Notebook představuje pro řadu lidí naprosto zásadní a nepostradatelný pracovní nástroj. Dokáže vše, co stolní PC a přitom nabízí kompaktní a prostorově úsporné provedení vhodné i pro časté přenášení mezi místnostmi nebo i cestování. Z těchto důvodů dá kdekdo notebooku přednost, i pokud ho používá spíše pro zábavu. Proto existuje široká a oblíbená kategorie multimediálních i herních notebooků.

Výběr přenosných počítačů je obrovský a není vůbec snadné se v něm vyznat. Důvodů je celá řada. U tak komplexního zařízení je bezpočet parametrů, které je možné porovnávat. Notebooky navíc vyrábí celá řada značek. V dnešním článku se zaměříme právě na druhou část hádanky. Podíváme se totiž na nejlepší značky notebooků, ve stručnosti je představíme a pokusíme se krátce shrnout, co mohou nabídnout a co od nich lze očekávat.

Vybírat notebook pouze a jen podle značky zdaleka není nejlepší řešení. Takový přístroj by měl především splňovat potřebné technické nároky, disponovat HW a vybavením podle způsobu použití. Značka ale může být jedním z orientačních faktorů, které vám pomohou se od něčeho „odpíchnout“.

Udělat si představu o aktuální nabídce. Do našeho žebříčku jsme zařadili nejvýznamnější výrobce. O většině z nich jste už pravděpodobně alespoň někdy slyšeli. Pamatujte taky, že ani renomovaná značka nemusí být vždy zárukou perfektní a bezchybné kvality. Mezi jednotlivými sériemi i modely mohou být značné rozdíly a není výjimkou, že jeden typ notebooků téhož výrobce je oslavován a jiný zatracován. Pomoci vám mohou i recenze notebooků, ať už uživatelské nebo odborné, ve kterých se dozvíte, jak si vede konkrétní model – zda nemá některé nedostatky, které by pro vás představovaly zásadní překážku.

1. Apple

logo - nakousnuté jablko Apple

Značka Apple je světová ikona, kterou zná alespoň z doslechu zřejmě každý v civilizovaném světě. Nemine den, abychom se o ní nedozvídali z reklam nebo od zatvrzelých fanoušků, kteří na ni nedají dopustit. Značka s nakousnutým jablkem pochází z USA a za jejím vznikem stojí slavná jména jako Steve Jobs nebo Stephen Wozniak. Firma vznikla už v roce 1976 a na svět vynesla několik velmi úspěšných inovací a specialit. U nás obecně nemá tato značka až takovou základnu jako např. na domácí půdě v USA, zřejmě největší oblibě se zde těší její chytré telefony iPhony. Pořídit si však můžete samozřejmě i počítač (tzv. all in one počítač iMac) nebo notebooky.

Základní řady jsou: MacBook Air a MacBook Pro.

Série Air je u nás nejprodávanější a velmi oblíbená. Představuje variantu vhodnou pro práci i cestování se solidním výkonem. Čistě v rámci Apple notebooků jde tedy o variantu s výhodným poměrem ceny a výkonu (rozhodně to však neplatí v porovnání s notebooky jiných značek).

Série Pro, jak název napovídá, představuje vyšší variantu pro náročnější použití. Obě série využívají samozřejmě operační systém MacOS. Pokud jde o procesor, v současnosti notebooky disponují známými procesory Intel Core (i3, i5 nebo i7), případně i novým procesorem Apple M1, který nabízí vysoký výkon (ale taky – jak je u Apple zvykem – za ještě vyšší cenu).

Například Apple MacBook Air 2020 s procesorem M1, monitorem s úhlopříčkou 13,3 palců, rozlišením 2560 x 1600 a 8 GB RAM koupíte od cca 30 000 Kč. Jde přitom o aktuálně jeden z neprodávanějších notebooků Apple u nás.

Jak vidno, Apple není pro každého, je drahý. Zastánci obdivují především stylovou čistotu a solidní výkon. Ale ani za danou cenu nelze notebooky Apple označit za žádné herní mašiny. Spíše elegantní pracovní nástroje.

Doporučujeme (02/2021): Aktuálním hitem je MacBook Air s čipem M1, který pořídíte od 30 000 Kč. Pro náročné zájemce je to potom MacBook Pro 13″ M1 s cenou začínající na 38 000 Kč. Tyto dva modely postupně nahrazují starší MacBook Air 13″.

2. Dell

DELL notebook

Značka Dell patří mezi další světové výrobce elektroniky a notebooky se řadí k jejímu nejznámějšímu zboží. U nás rovněž patří dlouhodobě mezi velmi vyhledávané značky. Notebooky Dell jsou oblíbené zejména ve firemní a business sféře, kde představují zásadní konkurenci pro notebooky HP. Důvodem jsou dobré zkušenosti. Notebooky Dell nabízejí zpravidla spolehlivost, dlouhou životnost a solidní poměr ceny a výkonu. Značka Dell nabízí momentálně větší výběr modelových řad.

Série Dell Latitude patří k vůbec nejoblíbenějším. Jde o velmi spolehlivá, odolná a osvědčená, především pracovní, zařízení s dobrým výkonem za odpovídající cenu. Ta se u Latitude pohybuje obvykle od cca 18 do 26 tisíc Kč. Nejčastějším procesorem je Intel Core i5, obvyklé je FHD rozlišení, 8 GB RAM a štědrá úhlopříčka 15,6 palce. Ovšem většinou se setkáte s integrovanou grafikou, takže tyto notebooky nezaujmou vášnivější hráče nebo uživatele s vysokými grafickými nároky.

Podobné parametry mívají univerzální a často konvertibilní modely série Inspiron. U těch se častěji setkáte i s dedikovanou grafikou. I modely Vostro se pohybují na pomezí mezi pracovními a multimediálními notebooky – výkonnější nabídnou procesor i7 i dedikované karty. Špičkový výkon a možnosti pak nabízejí notebooky označované jako „profesionální mobilní pracovní stanice“ – Dell Precision. Jejich herním ekvivalentem jsou modely Alienware. V obou případech jde o dražší až drahé notebooky pro náročné uživatele.

Aktuálně nabízené řady: Dell Alienware, Inspirion, Gaming, Latitude, Precision, Vostro, XPS..

Doporučujeme (02/2021): Ze série pro běžné použití doporučujeme Dell Latitude 5510 s cenou od 19 do 40 tisíc korun dle specifikace. Pro domácnost a multimediální využití sáhněte po Dell Inspiron 14z (18500 Kč až 32500 Kč). Z herní série pak doporučujeme sáhnout po Dell G5 15 Gaming, cena začínají na 29500 Kč.

3. Lenovo

logo lenovo

Značka Lenovo je velmi populární a nabízí obrovský a rozmanitý výběr notebooků, z nichž některé patří mezi vůbec nejprodávanější notebooky v České republice. Každá série přináší pestrý sortiment a člení se na vlastní modelové řady.

Řada ThinkPad představuje spolehlivou volbu především pro pracovní použití. Jde o velmi odolné a výkonné modely. Notebooky řad V nebo E a IdeaPad mohou být skvělou volbou, pokud hledáte cenově dostupnější řešení. Tyto notebooky se skvěle hodí pro studenty, méně náročné pracovní použití anebo i univerzální domácí použití. Nejsou to stroje na hraní náročných her, ale modely IdeaPad obstojí jako multimediální zařízení. Některé vyšší modely (IdeaPad Gaming) potěší i méně náruživé hráče. Poměr ceny a výkonu je zde na velmi pěkné úrovni. Přitom nikoli na úkor kvality zpracování.

Ze zcela jiného soudku jsou modely Legion, které jsou naopak směřovány na náročné herní využití. Samozřejmostí jsou vysoce výkonné dedikované grafické karty a další odpovídající HW vybavení, ale i stylový herní design. Za zmínku stojí i variabilní a velmi flexibilní modely Yoga. Což jsou především vysoce mobilní řešení.

Aktuálně nabízené řady: Lenovo IdeaPad, Legion, ThinkPad, ThinkBook, řada V, Yoga..

Doporučujeme (02/2021): Ze série pro běžné použití doporučujeme Lenovo IdeaPad 5, cena začínají už na 15000 Kč. Prémiový segment a naše doporučení zní: Lenovo Yoga Slim 9, připravte si však více než 40000 Kč. Cena / výkon mezi herními notebooky zastupuje model Lenovo Legion 5, který pořídíte v šesti specifikacích již od 21000 Kč. Pro pracovní záležitosti je tu modelová řada ThinkPad a naše doporučení v podobě Lenovo ThinkPad T14s, který je lehký, odolný a výkonný. Navíc si můžete zcela libovolně nastavit specifikace, které požadujete.

4. Asus

logo Asus

Notebooky Asus se řadí rovněž do kategorie výjimečně žádaných. Jde o značku, která má poměrně rovnoměrně rozložený sortiment, pokud jde o zastoupení různých cenových relací. Skvělý je zde výběr kvalitních notebooků do 20 000 Kč. Ale to neznamená, že je Asus pouze „lidová“ nebo ekonomická značka. Má i svou věhlasnou herní sérii s důrazem na maximální výkon, stejně tak nabízí i špičkové pracovní notebooky. Výsledkem je, že si vybere každý.

Mezi nejoblíbenější série patří ZenBook, což jsou výkonné notebooky zaměřené především na pracovní využití. Modely VivoBook jsou skvělou volbou pro univerzální domácí použití a za rozumné ceny nabízí velmi pěknou kvalitu. Pak jsou tu i herní volby. ROG představuje nejvyšší ligu, konkurenci např. Lenovo Legion. Pod 30 tisíc se zde obvykle nedostanete. Jakousi „lite“ verzi pro méně náročné hráče představují modely TUG Gaming (opět lze přirovnat k Lenovo IdeaPad Gaming) s přístupnější cenou, ale vysokým výkonem.

Aktuálně nabízené řady: Asus ROG, TUF Gaming, StudioBook, VivoBook, ZenBook, ExpertBook..

Doporučujeme (02/2021): Na práci či častější přenášení doporučujeme model Asus Zenbook 14, na výběr máte 4 varianty od 22000 Kč. Pro domácí použití je tu tablet-notebook Asus Vivobook Flip 14. Dostáváme se k herním kouskům, kde vládne Asus ROG Strix SCAR15, připravte si však minimálně 50 tisíc korun.

5. HP

Logo HP

Značka HP je stálicí především v business sféře. Výběr je obrovský, zahrnuje skvělé a výjimečně spolehlivé pracovní notebooky v různých cenových i výkonnostních relacích. Mezi nejznámější řady patří modely HP 250 či 255, které jsou obě zaměřené právě na podnikatelské a pracovní využití. Jde o spolehlivá zařízení za přijatelné ceny.

Multimediální modely zastupuje série Pavilion oblíbená pro univerzální domácí použití. Za zmínku stojí i řada Pavilion Gaming s vyššími výkonnostními parametry, které dostačují i pro nepříliš náročné herní využití. Pak jsou tu samozřejmě modely řady ProBook s vyváženou výbavou, odolné, spolehlivé i solidně zabezpečené. Oceníte je v práci i doma. HP je obecně značka, jejíž notebooky se obvykle těší dobrému až skvělému hodnocení, zejména pokud jde o životnost a spolehlivost.

Aktuálně nabízené řady: HP EliteBook, Envy, Omen, Pavilion, Pavilion Power, ProBook, Spectre, Zbook..

Doporučujeme (02/2021): Tím nejžádanějším je aktuálně modelová řada HP EliteBook 850. Na výběr je 5 variant s cenou od 22000 Kč. Pro domácí použití můžete zvolit tablet-notebook HP Pavilion x360, stojí 20 tisíc korun. Herní variantu u nás zastupuje model HP Pavilion Gaming 16, na výběr máte 5 variant a pořídíte jej už od 26000 Kč.

6. MSI

Logo MSi

Značka MSI už nepatří mezi úplně nejznámější nebo nejprodávanější. Znát ji budou především herní nadšenci. Jde obecně o značku, která se zaměřuje na výkon – především pak herní výkon. Z toho vyplývá i fakt, že její cenové relace jsou nastaveny poněkud výše. Na rozdíl od většiny značek, které jsme tu zatím měli, notebooky MSI koupíte pod hranicí 20 tisíc Kč jen stěží nebo zřídka.

Notebooky MSI jsou typicky opatřeny dedikovanou grafikou, procesory i5 nebo i7, případně alternativou Ryzen 5 či 7. Pokud hledáte výkonný nebo herní stroj v relaci od cca 20 tisíc Kč výš, nabídku této značky určitě prozkoumejte.

Aktuálně nabízené řady: MSI GT, GS, GE, GL, GF či řada Prestige.

Doporučujeme (02/2021): V rámci kategorie cena / výkon doporučujeme model MSI GF75 Thin

7. Acer

Logo Acer

Acer je velmi populární výrobce notebooků, často navíc oceňovaný za velmi dobrý poměr ceny a výkonu. A vskutku, v nabídce právě této značky často najdete modely s vysokým výkonem za bezkonkurenční ceny. Vynikající je výběr modelů pod hranicí 20 tisíc korun. Mezi nejoblíbenější série patří notebooky řady Aspire. Ta je zaměřená na běžné použití v domácnosti, multimediální použití nebo i méně náročné hraní. Jde tedy o notebooky univerzálního střihu.

Vyšší sérii představují modely Nitro, které už jsou laděny do herního výkonu. Opět platí, že za zajímavé ceny můžete získat překvapivý výkon. Ten může být ale vyvážen některými nedostatky ve zpracování. Obecně se nedá říct, že by notebooky Acer platily za vzor odolnosti. Při šetrném zacházení však mohou nabídnout velmi dobré služby.

Aktuálně nabízené řady: Acer Aspire, Extensa, Nitro, Predator, Spin, Swift, TravelMate..

Doporučujeme (02/2021): Již do 15000 Kč seženete notebook nejoblíbenější řady Acer Aspire 5. Nabízí se hned v 26 variantách.

8. Microsoft

logo Microsoft Surface

Microsoft nabízí vlastní laptopy a tablety řady Surface. U nás se tato zařízení netěší zrovna kdovíjaké oblibě, ale jde vesměs o velmi mobilní zařízení se značnou variabilitou a menší úhlopříčkou – ceny přitom nejsou přemrštěné. Je tedy možné, že mohou zájemce o cestovní laptop zaujmout. Výkon je přitom obvykle na dobré úrovni.

Aktuálně nabízené řady: Microsoft Surface PRO, Surface PRO X, Surface Book, Surface Laptop, Surface GO..

Doporučujeme (02/2021): Aktuálně se největšímu zájmu těší model Microsoft Surface Pro 7.

9. Huawei

logo Huawei

Značka Huawei je známá především jako výrobce mobilních telefonů. A to je taky odvětví, ve kterém slaví zásadní úspěch. Naopak na poli notebooků jde o značku poněkud opomíjenou a přehlíženou. Není se ani moc čemu divit. Její sortiment notebooků, které jsou u nás dostupné, zahrnuje doslova jen pár kousků. Za zřejmě nejzajímavější lze přitom považovat model MateBook D15. S úhlopříčkou 15,6 palců, FHD rozlišením, procesorem AMD Ryzen 5 a 8 GB RAM za cenu kolem 15 500 Kč nejde o úplně marnou záležitost.

Aktuálně nabízené řady: Huawei MateBook D15.

Doporučujeme (02/2021): Aktuálně se největšímu zájmu těší model Huawei MateBook D15.