10 důvodů proč si (ne)koupit Macbook?

logo - nakousnuté jablko Apple Apple vs. Windows. Mezi přívrženci obou těchto společností a jejich operačních systémů i dalších produktů zuří odvěká válka. Na kterou stranu se přiklonit? Vyplatí se pořízení Apple, anebo bude lepší sáhnout po u nás přece jen osvědčenějších a běžnějších „Oknech“? V dnešním článku se pokusíme přehledně vystihnout výhody i nevýhody obou pólů. Aby to bylo jednodušší a názornější, vezmeme si na paškál konkrétní produkt – či spíše sérii – a to ikonický notebook značky Apple s názvem MacBook.

Tyto laptopy se stávají stále oblíbenějšími i u nás a v posledních letech pravidelně obsazují přední místa žebříčků prodejnosti. Jsou vyzdvihovány především jako vynikající a spolehlivé pracovní notebooky, potažmo multimediální nástroje. Je tomu opravdu tak? Proč si koupit MacBook?

Oblíbené modely Macbooků

Název produktuObrázekHodnoceníCena (od)Recenze
1.MacBook Air M25 out of 5 stars (5 / 5)Nejnovější počin Applu s ještě výkonnějšími čipy M2 (až o 40% vůči M1). Lehká a tenká konstrukce, přepracovaný design bez ventilátoru, výdrž až 18 hodin. Zatím to nejlepší od Apple pro běžné uživatele.
📌 Cena: cca 37000 Kč
Zjistit cenu
2.MacBook Air M15 out of 5 stars (5 / 5)Dosud nejprodávanější MacBook Air s čipem M1. Rychlý, výkonný, kompaktní. Dobrá volba pro většinu lidí s ohledem na prodejní cenu.
📌 Cena: cca 26500 Kč
Zjistit cenu
3.MacBook Pro 13" M25 out of 5 stars (5 / 5)Nejvyšší výkon díky novému čipu Apple M2. Až o 50% rychlejší paměť vůči M1. Až o 18% rychlejší procesor a o 35% výkonnější grafický čip. Výdrž až 20 hodin.
📌 Cena: cca 51000 Kč
Zjistit cenu
4.MacBook Pro 16" M15 out of 5 stars (5 / 5)Nejvyšší řada notebooků MacBook s označením Pro 16" se starším čipem M1. I nyní patří k tomu nejvýkonnějšímu od Applu.
📌 Cena: cca 63000 Kč
Zjistit cenu

1. Design a značka

Značka Apple je pojem a není žádným tajemstvím, že velká část jejích „přívrženců“ ji má v oblibě právě kvůli jistému puncu exkluzivity. Mít Apple prostě znamená, že si ho můžete dovolit. V tomto směru jistě MacBook vyniká nad „běžnými“ značkami notebooků, jako je třeba Asus, Acer, HP a další využívající primárně OS Windows. Apple si dává taky vždy velmi záležet na designu, stylové čistotě a eleganci. V tomhle směru bude jistě obtížně hledat konkurenci.

Ale pro pragmatičtěji smýšlející uživatele nejsou tyhle argumenty ve prospěch Applu zajisté dostatečně přesvědčivé. Pojďme tedy přikládat další závaží na misky vah.

Macbook Air

2. Vyladěnost, optimalizace

Další velmi silný a pravidelně skloňovaný argument ve prospěch Apple MacBook laptopů. Podobně jako design je totiž vyladěný i jejich hardware a software. Vše je perfektně optimalizováno pro co nejefektivnější, hladký a bezproblémový chod. Uživateli je navíc vše servírováno s maximálním komfortem a s minimálními požadavky na jeho zapojení, svépomocnou údržbu, nastavování a podobně. Různé kolize, jimiž jsou daleko rozkolísanější OS Windows doslova pověstné, jsou zde spíše raritní záležitostí.

3. Uživatelské možnosti

Tento bod je sporný. Pro někoho může být výhodou, pro někoho spíše naopak. Operační systémy Mac OS jsou podstatně méně přístupné uživatelským zásahům. Uživatele v podstatě vedou přesně vyšlapanými uličkami a nedávají mu příliš prostoru odbíhat. Právě i to jim umožňuje tak hladký chod. Naproti tomu OS Windows mnohem více připomínají „open world,“ tedy svět, kde můžete vlastními silami leccos upravit, nastavit, pozměnit, přizpůsobit – anebo taky pořádně rozhasit.

K úplnosti je třeba přičíst, že i Windows se v poslední době vydává spíše směrem k omezování uživatelských pravomocí a poslední verze nenabízejí takovou (a tak snadno přístupnou) svobodu jako dřívější OS. Zkušený uživatel si zas naproti tomu může kdeco přizpůsobit i v Mac OS.

Je tedy na vás, zda se vydáte spíše jasně vyšlapanou a funkční cestou s OS Mac, anebo raději vstoupíte na poněkud volnější pole s Windows, které ale vyžaduje i větší osobní odpovědnost a nese vyšší riziko problematických zásahů.

4. Jednoduchost, uživatelské prostředí

Opět jde spíše o bod ke zvážení. Na Windows jsou našinci vesměs zvyklí – a tak ho mohou upřednostnit, protože se v něm zkrátka velmi dobře vyznají. Mac OS je nicméně uživatelsky přívětivý, jednodušší, intuitivní. Většina uživatelů si na něj snadno zvykne i bez předchozích zkušeností.

Mac OS taky skrývá méně balastu a všelijakých temných zákoutí (což souvisí s předchozím bodem o vyladění). Windows například zvyšuje množství (leckdy zbytečných) předinstalovaných programů, kterých je často obtížné se zbavit, některé mohou běžet na pozadí, omezovat výkon, dělat i jiné potíže. V tomto má Mac OS o dost čistší štít.

5. Bezpečnost

Ze statistik a vyjádření výrobců antivirů (např. Avast) vyplývá, že Mac OS jsou obecně méně zranitelné než Windows. Windows jsou na druhou stranu celosvětově nesrovnatelně rozšířenější. Rozhodně platí, že bez kvalitního antiviru se neobejde ani Windows ani Mac.

6. Aplikace

Uživatelé MacBooků si často pochvalují skvělé a praktické aplikace všeho druhu. Zvláště třeba designové, kreativní či grafické, ale i užitečné utility pro běžné, praktické potřeby. Na Mac OS pak spustíte i některé ikonické Windows programy. Např. MS Office.

Zde dá se říct, platí, že záleží na vašich potřebách a nárocích. Pokud používáte počítač převážně na surfování po netu a vystačíte se základními kancelářskými programy, nemusí se investice do Mac OS vyplatit. Pokud využijete různé fikané aplikace, ať už pro práci či zábavu, za zvážení už to stojí. Atraktivní softwarová výbava patří jistě mezi výhody MacBooků.

7. Životnost, spolehlivost

Apple MacBook je spolehlivý držák. Na tom se vesměs uživatelé shodují. Plynulý chod a funkčnost si obvykle udrží i výrazně déle než většina notebooků s Win OS. To platí dokonce i pro výdrž a životnost baterie.

8. Snadnější výběr

Notebooků s OS Windows je tolik, kolik je v moři kapek. Laptopů Apple je v porovnání s tím jen „pár“. Zastupují je momentálně především řady MacBook Air a MacBook Pro. Zda je to spíše výhoda a zjednodušení, nebo naopak nedostatek možností – to už uvažte sami.

9. Kvalitní komponenty a servis

Vynikající kvalita displeje, precizní trackpad (neboli touchpad) a snadnější servis, který nevyžaduje tak invazivní postupy jako u jiných notebooků. To jsou některé z častých a vydatných argumentů ve prospěch Apple MacBook.

10. Poměr cena a výkon

MacBooky jsou prostě perfektně vyladěné a stylové stroje – prakticky ve všech ohledech. Ale nabídnou i nedostižní výkon? Zvlášť s přihlédnutím k poměrně vysoké ceně? Zde musíme udělit bod notebookům s OS Win. Pokud jde o „surový“ výkon, můžete mít za cenu spíše kancelářského nebo multimediálního laptopu Apple prakticky i herní notebook běžné značky. Zejména herní fanoušci proto většinou sáhnou spíše po stroji s Win OS a od jiné značky než Apple.