Nejlepší pracovní notebook – testy a recenze. Co by měl splňovat?

Nejlepší pracovní notebook Práce z domova neboli home-office už zdaleka není žádné sci-fi nebo záležitost pro vyvolené, ale každodenní realita. Značně k tomu přispěla i aktuální pandemická situace. Notebook se stává zásadním pracovním nástrojem. Díky své flexibilitě a mobilitě vytlačuje v tomto směru neohrabané stolní počítače. Jedním z velmi častých zaměstnaneckých benefitů bývá pracovní notebook. Pokud tuto výhodu nemáte a pracovní nástroj si musíte obstarat sami, určitě vám přijde k duhu tento článek. Podíváme se v něm na to, jak vybrat nejlepší pracovní notebook. Vysvětlíme, co by měl umět a zvládat a jaké parametry jsou při jeho výběru stěžejní.

Nejlepší pracovní notebooky na trhu podle nás

Název produktuObrázekHodnoceníCena (od)Recenze
1.Macbook Air 13" M1 CZ5 out of 5 stars (5 / 5)Rychlost, výdž baterie, tichý chod, kvalita zpracování a vysoký výkon. Macbook Air je náš vítěz ve všech ohledech.
📌 Cena: do 28000 Kč
Zjistit cenu
2.HP ProBook 455 G84.9 out of 5 stars (4,9 / 5)Lehký notebook s odolnou konstrukcí, Full HD WVA displejem, podsvícenou klávesnicí, čtyřjádrovým procesorem je vhodným společníkem na práci. Prodloužená záruka na 3 roky.
📌 Cena: do 23000 Kč
Zjistit cenu
3.Asus Vivobook 14 M413DA4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)Notebook pro každodenní pracovní úkoly. Má tenké rámečky i relativně slušný výkon s ohledem na jeho nižší cenu. Vybaven zvukem Harman Kardon.
📌 Cena: do 15000 Kč
Zjistit cenu
4.Dell Vostro 35004.9 out of 5 stars (4,9 / 5)Výkonově nadupaný pracovní nástroj s Intel Core i5 je kvalitně zpracován. Navíc se nám velmi líbí šedivý design. Značka Dell se navíč pyšní vysokou spolehlivostí.
📌 Cena: do 18500 Kč
Zjistit cenu
5.Lenovo ThinkBook 15 G2 ITL4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)Náš cenový tip. Nabídne Intel Core i3 a rychlý SSD disk. Zároveň vypadá skvěle, takže nebude ostudou na žádném jednání, ani v kavárně.
📌 Cena: +/- 13000 Kč
Zjistit cenu

Jak vybrat pracovní notebook?

Požadavky na pracovní notebook se budou zcela logicky odvíjet od konkrétního povolání, nároků a potřebných nástrojů pro jeho výkon. Notebooky jsou složitá, komplexní zařízení a je dobré vědět, na co se při výběru zvlášť zaměřit.

Velikost, typ, hmotnost

Jedním z prvních faktoru je velikost a konstrukce notebooku. Ve firemním prostředí momentálně stále převažují klasické konstrukce notebooků, ale prosazují se i tzv. konvertibilní notebooky nebo dotykové notebooky. V obou případech jde o jistou kombinaci notebooku a tabletu. U konvertibilních notebooků lze navíc překlopit klávesnici a používat notebook ve více polohách než jen v klasické.

Záleží samozřejmě jen na vás, zda možnosti dotykového displeje nebo flexibilitu konstrukce ve svém povolání využijete. Nevýhodou tohoto řešení může být vyšší cena oproti klasickým notebookům s obdobným výkonem – u konvertibilních modelů je pak třeba raději počítat s nižší odolností a životností mechanismu, spojů.

Notebook na blogování

Hmotnost a úhlopříčka

Budete mít notebook stále doma na pracovním stole? Nebo ho budete často přenášet, převážet, pracovat např. ve vlaku, kavárnách apod.? Od toho by se měla odvíjet velikost a hmotnost notebooku.

  • Z malých notebooků a netbooků jsou oblíbené modely s úhlopříčkou 13,3 palců anebo úplně kompaktní 11,6palcové modely. Jsou však i další varianty. Výhodou může být nejen mobilita, ale i často velmi dostupná cena menších notebooků.

Větší notebooky se hodí pro statičtější umístění. Velký displej může být důležitý taky u specifických profesí. Například při práci se složitými tabulkami, množstvím dat, grafů, při složitějších grafických pracích a řadě dalších činností by vám malá úhlopříčka mohla způsobovat nebezpečné zvýšení tlaku, a naopak snížení pracovní výkonnosti.

Hardwarový výkon

Běžně lze pořídit kvalitní pracovní notebooky do 15 000 Kč. Jde o poměrně oblíbenou sortu běžných pracovních a firemních notebooků, u kterých se setkáte spíše s nižšími HW konfiguracemi. Typické jsou starší modely a řady procesorů, dostupnější integrovaná grafická karta, průměrná nebo nižší operační paměť apod. Přesto takové notebooky zvládají běžné kancelářské práce, surfování na netu a další základní činnosti, pro které jsou koncipované.

Na druhou stranu, pokud pracujete například v náročnějších grafických programech nebo s jinými specifickými aplikacemi a programy, může být takový notebook těžce nedostačující. Pak je třeba sáhnout po vyšší konfiguraci, zvolit notebook s výkonnějším procesorem (např. Intel Core i3, i5, i7 nebo i9, AMD Ryzen,…) a dedikovanou grafickou kartou (např. z řady NVIDIA GeForce, AMD Radeon,…). Samozřejmostí je i dostatečná paměť RAM, která zajistí plynulost při více spuštěných procesech. Za současný velmi dobrý standard platí 8 GB RAM, což stále stačí i pro poměrně náročnější práce. Nedoporučujeme však v dnešní době jít do notebooku s méně než 4 GB RAM, což je základ pro nenáročné použití.

Pozn.: Dříve se při výběru procesoru hodně řešil počet jader a taktovací frekvence. Dnes na tom příliš nezáleží, důležitější je konkrétní řada a architektura procesoru.

Zabezpečení

U notebooků pro pracovní použití může být důležité výraznější zabezpečení. Prosté vstupní heslo do OS nemusí rozhodně stačit, dá se překonat opravdu velmi snadno. Řešením mohou být různé pokročilé šifrovací nástroje (softwarové) a výhodou může být např. i zabezpečení pomocí snímače otisků prstů apod.

Pracovní notebook na konference

Webkamera

Konferenční hovory a video hovory jsou dnes nedílnou součástí pracovního prostředí na většině pracovišť. Valná většina notebooků s potřebou webkamery ovšem počítá a nabízí integrované řešení (samozřejmě v kombinaci s integrovaným mikrofonem). Zařízení je tedy ihned připraveno k použití. Přesto se raději ujistěte, že je webkamera součástí zařízení, pokud ji potřebujete.

Kvůli lepšímu zabezpečení je u některých notebooků i mechanická záklopka, kterou je možné webkameru zakrýt. V posledních letech se hrozba „hacknutí“ webkamery stala totiž z paranoidní představy velmi reálnou hrozbou.

Aplikace, software,…

Zde už pochopitelně panuje značná variabilita. Většinu speciálního softwaru si budete muset obstarat a dokoupit sami podle konkrétních potřeb. Někdy však může být v ceně notebooku licence na některé velmi používané programy, například Office. Samozřejmě bývá běžně v ceně i operační systém, v současnosti a v našich končinách je to obvykle Windows 10.

Odolnost

V jakém prostředí pracujete? Používáte notebook i v „terénu“ nebo ho velmi často přenášíte, přepravujete apod.? Pak byste se měli zajímat i o odolnost zpracování. U běžných modelů vám mohou leccos prozradit recenze pracovních notebooků. Pro náročnější použití se prodávají i speciální modely se zvýšenou odolností a ochranou proti prachu, nárazům, vodě apod.

Baterie

Jak moc je pro vás důležitá vysoká kapacita a výdrž baterie? Opět záleží na způsobu používání. Pokud notebook vesměs leží na pracovním stole připojený do sítě, zřejmě nebude silná baterie vůbec prioritou. Při časté práci na různých místech bez zdroje elektřiny může naopak představovat jeden ze stěžejních parametrů.

Rozhraní, mechanika, dokovací stanice

Má mít notebook diskovou mechaniku? Většina novějších modelů už ji nemá, ale lze pořídit například externí mechaniku připojenou přes USB. S tím souvisí potřeba dostatku správných portů. Zjistěte si, jakými notebook disponuje a jaké potřebujete. Nedostatek portů lze případně kompenzovat použitím dokovací stanice. Speciální periferie, která disponuje nejrůznějšími porty a rozhraními navíc. Samozřejmě musí být možné takovou stanici k notebooku vůbec připojit. Některé mají specifické připojení kompatibilní jen s určitými notebooky. Většina dokovacích stanic nicméně využívá standardní rozhraní USB.

Servis

V případě pracovních notebooků by vás měl zajímat kvalitní a dobře dostupný servis, který šlape jako hodinky a nenechá vás na holičkách. Není nic horšího, než když vám notebook s prací zkolabuje – a většinou se to stává v nejnevhodnější dobu. U některých notebooků může být jako bonus např. servisní pohotovost.

Oblíbené pracovní notebooky

Jaké jsou nejprodávanější pracovní notebooky? Které značky a série se těší dobrému hodnocení a oblibě a nabídnou spolehlivost i dostatečný výkon?

  • Lenovo ThinkPad – oblíbená série pracovních a firemních notebooků. Jsou odolné, spolehlivé, v různých cenách a výkonech dle nároků.
  • Apple MacBook – Stylové a velmi populární pracovní notebooky s plynulým výkonem i pro multimédia.
  • Dell – Značka Dell patří mezi specialisty na pracovní notebooky a nabízí pestrou paletu řad pro různé profese, nároky, způsoby použití,… např. Dell Vostro, Latitude, Precision a další.
  • HP – Další osvědčená a oblíbená značka, která klade na pracovní notebooky velký důraz. Skvělý výběr modelů v různých cenách.

Nejprodávanější pracovní notebooky dle portálu Heureka.cz

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového pracovního notebooku. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepšího pracovního notebooku na trhu.

Kam dále? Mrkni třeba na náš výběr: