Jaký je nejlepší digitální radiobudík?

Nejlepší radiobudíkV dnešní době, kdy má každý budík (a rádio taky) v mobilu, se může zdát budík, nebo i radiobudík, jako celkem přežitek a zbytečná investice. Ale spousta lidí stále nedá na takové zařízení dopustit. Už kvůli spolehlivosti. Zejména u síťových modelů nehrozí nečekané vybití baterie. Pro mnoho lidí je výhodou i velký displej s hodinami, obvykle podsvícený, ale nevyzařující rušivé modré světlo jako displeje mobilů.

Ať už vás však k pořízení radiobudíku vedou jakékoli důvody, rozhodně se vyplatí, umět se zorientovat v sortimentu a dokázat si vybrat nejlepší digitální radiobudík podle svých potřeb, požadavků a podle toho, jakou částku jste ochotni investovat. A právě s tím vám v dnešním článku pomůžeme.

Nejlepší digitální radiobudíky na trhu

NázevHodnoceníCenaRecenze
1.Sencor SRC 1100
100 % ⭐do 350 KčRadiobudík - FM tuner s 10 předvolbami, digitální ukazatel času, síťové a zálohová baterie napájení. Nejprodávanější radiobudík na trhu.Číst recenze
2.Sencor SRC 330 GN
100 % ⭐do 700 KčRadiobudík - FM tuner s 10 předvolbami, digitální ukazatel času, automatické ladění, s projekcí času na zeď, síťové a zálohová baterie napájení. Skvělé recenze zákazníků.Číst recenze
3.auna Dreamee DAB+ rádiobudík
100 % ⭐do 1300 Kč- Digitální zvuk rádia: DAB + a FM tuner pro křišťálově čistou hudbu a nejnovější zprávy
- Multimediální: horní plnění CD přehrávače pro CD / CD-R / CD-RW / MP3-CD s programovatelným přehráváním titulů
- AUX vstup: audio vstup pro připojení stereo systému nebo MP3 přehrávačů

Číst recenze
4.CARNEO C100, wood
99 % ⭐do 1400 KčRádio - radiobudík, přenosné, DAB+ a FM tuner s 40 předvolbami, podpora MP3, výkon 2,5 W, automatické ladění a automatické vypnutí, Bluetooth, budík, displej a hodiny, napájecí zdroj součástí, síťové napájení, na CR2032 baterii, klasický design, rozměry 80 × 200 × 70 mm (V׊×H), hmotnost 0,3 kg, hnědá barva. Pokročilý radiobudík.Číst recenze
5.Hyundai RAC 481 PLLBR
94 % ⭐do 500 KčRadiobudík - AM a FM tuner, digitální ukazatel času, automatické ladění, s projekcí času na zeď, síťové napájení.Číst recenze
6.Sony ICF-C1PJ
94 % ⭐do 2000 KčRadiobudík - AM a FM tuner s 10 předvolbami, digitální ukazatel času, USB, s projekcí času na zeď, bateriové, síťové a zálohová baterie napájení. Číst recenze

Co je to radiobudík?

Jak již samotný název evokuje, radiobudík je zařízení, které nabízí výhodu v podobě víceúčelovosti. V jednom kompaktním těle se skrývají hodiny s budíkem a k tomu navíc zařízení slouží jako radiopřijímač umožňující poslech rádiových stanic. Tím výčet funkcí končit nemusí, ačkoli ty další už bývají spíše doplňkové.

Setkat se však můžete s modely, které nabízejí i USB port či slot na SD karty, takže je možný i poslech hudby z vlastních zdrojů (flash disky, SD karty). Jiné mohou podporovat i bezdrátové rozhraní Bluetooth a lze je spárovat s mobilním telefonem. Naopak modely obsahující například CD mechaniku už jsou spíše ozvěnou minulosti.

Výhodou je, že radiobudíky umožňují například i relativně příjemné a nenásilné buzení rádiem, místo nervy drásajících alarmů.

Radiobudík vs. budík řízený rádiovým signálem

Radiobudík lze zaměnit se zařízeními, které se prodávají třeba taky pod označeními jako digitální hodiny či budík s rádiem nebo radiopřijímače s budíkem apod. Pojem radiobudík naopak obvykle neodkazuje k zařízení, jehož hodiny jsou řízené radiovým signálem (k tomu se ještě vrátíme níže).

Pokud tedy hledáte přesný budík, který se vám nebude předbíhat či zpožďovat, radiobudík není zárukou, jelikož se zpravidla nastavuje jen manuálně. Je třeba hledat specifické funkce řízení radiovým signálem, případně ale třeba i internetem.

Radiobudík vs. analogový budík

Pokud jde o budíky, existují dvě základní varianty. Analogové a digitální budíky.

Analogové budíky jsou stále běžně používané a prodávané, výběr je velký a rozmanitý. Typicky mají klasický analogový (ručičkový) ciferník, nastavují se mechanicky a zastavení alarmu se provádí zamáčknutím výrazného tlačítka na vrchní straně budíku.

Současný sortiment zahrnuje modely různého tvaru a designu. Poměrně velký je výběr dětských modelů. Pro ty může být analogový budíček pěkným doplňkem, prostřednictvím kterého se děti učí poznávat hodiny. Navíc je pro ně srozumitelnější díky jednoduchosti a lepší haptické (hmatové) odezvě při zaklapávání.

Na opačném konci spektra jsou vyloženě retro modely, které mají kovové tělo se dvěma výraznými „zvony“. Ty rozeznívá drobná mechanická kovadlinka mezi nimi. Zvuk je doslova brutální, ale pokud jste tvrdí spáči a milovníci klasiky, může vám takové řešení vyhovovat.

Analogové budíky obvykle fungují na baterie, které zde vydrží velmi dlouho – ty zcela tradiční jsou mechanické, natahovací (nutnost i každodenního natahování, jinak se zpožďují). Nevýhodou je, že budík (většinou) nenabízí žádné další funkce a nelze volit typ či hlasitost alarmu. Mimořádně otravné pak může být noční tikání analogového ciferníku. Mnozí výrobci slibují tichý chod, ale doporučujeme si tento fakt ověřit v recenzích.

Další kategorií jsou digitální budíky, kam spadají i radiobudíky. Mnoho nevýhod zde není. Radiobudíky bývají napájené ze sítě, bateriové i dobíjecí, takže si můžete zvolit variantu napájení, která vám nejvíce vyhovuje. Čas je přesný (zpožďuje se spíš při výpadcích proudu apod.) a může se i aktualizovat rádiovým signálem či přes internet. V neposlední řadě zde může být množství funkci navíc, včetně např. právě radiopřijímače.

Nastavení a přesnost času

Zatímco tradiční mechanické budíky bylo nutné každý den natahovat, kvůli zajištění aspoň elementární přesnosti, digitální radiobudíky se nastavují spíše sporadicky. Používají se digitální ovládací prvky a nastavení má vysokou stabilitu. K předbíhání či zpožďování nicméně může časem v důsledku různých jevů docházet. Pokud chcete budík, u kterého nastavování a upravování času nikdy nebudete muset řešit – a to ani po změně času či výpadku proudu (u síťových modelů) – pak se můžete poohlédnout po budíku, který se seřizuje a aktualizuje automaticky.

Řízení radiovým signálem a přes internet

Pokud chcete mít hodiny vždy na sekundu přesně seřízené bez ohledu na zimní či letní čas, ideální je pořídit si radiobudík, který se pravidelně seřizuje dle radiového signálu. Respektive jde o signál DCF řízený speciálním vysílačem v pásmu dlouhých vln 77,5 kHz. Proto bývá signál označován taky jako DCF-77.

Dosah vysílače je až 2000 km a nachází se v německém Frankfurtu. Proto výrobci u některých radiobudíků uvádějí např. „řízený signálem z Německa“. Vysílač šíří signál dle cesiových atomových hodin v Braunschweigu a odchylka těchto hodin činí 1 sekundu za 1 milion let. V Británii se zas nachází vysílač MSF-60.

Nevýhodou řízení budíku přes tyto rádiové vysílače patří fakt, že signál mohou rušit různé negativní vlivy. Vzdáleností od vysílače počínaje (ale v ČR to není významný problém), přes různé stavební prvky a překážky (kov ve stavbách, sklepy,…) až po vlivy počasí nebo rušivých elektrických zařízení. I tak je pro běžného uživatele čas velmi přesný, byť odchylka je přece jen poněkud vyšší jen sekunda za milion let.

Další možností je radiobudík, který disponuje Wi-Fi rozhraním a umí se aktualizovat přes internet. Hodiny tedy budou vždy aktuální podobně jako na

Funkce a vybavení

Výhodou digitálního radiobudíku je to, že může disponovat různým dalším vybavením a funkcemi. Které to mohou být?

Typy ladění a vln

Jste naladění na „efem“? Ale s některými přístroji můžete zvolit i jiný typ vysílání. FM je klasický standard vysílání s velkým dosahem, který stále využívají všechny radiové stanice u nás i na světě. Již spíše zastaralou a opouštěnou variantou je AM vysílání, které je lokální – s kratším dosahem. Řada (ne-li většina) stanic už ho ani nepodporuje.

Naopak moderním standardem je vysílání DAB a DAB+. Rozdíl je především v tom, že DAB je již digitální formát, nikoli analogový jako FM.

DAB vysílání nabízí řadu výhod. Především je to čistý a kvalitní příjem bez ruchů (šum, prolínání stanic…) a lepší příjem i v odlehlých oblastech, kde může být stále problém naladit FM rádia v solidní kvalitě. Týká se to zejména horských oblastí. DAB signál nabízí lepší ovládání, není nutné únavné ladění. Velkou výhodou je i výrazně širší nabídka stanic.

DAB a zejména DAB+ formát však nabízí i řadu dalších výhod a možností práce s rádiem a stanicemi, včetně přenosu informací a dat (nejen o přehrávané hudbě).

Nevýhodou je, že u cenově dostupných radiobudíků se s podporou DAB vysílání stále běžně nesetkáte. Podporují ho spíše dražší (cca 800 či 1000 Kč a více) a již komplexněji vybavené přístroje pro náročnější. Investice má jistě smysl, pokud chcete jít s dobou nebo bydlíte v odlehlejší oblasti, kde máte s příjmem FM signálu problém.

Podsvícení

Podsvícení displeje je u digitálních budíků samozřejmostí. Obvykle disponují funkcí automatického zhasnutí po nějaké chvíli, aby zbytečně nerušily světlem a šetřily baterii. Některé modely nabízejí například šikovnou a efektní funkci rozsvícení displeje na tlesknutí (nebo lusknutí či jiný podobný zvuk).

Teploměr či meteostanice

Některé digitální budíky a radiobudíky nabízejí i velmi praktickou funkci měření okolní teploty, tu a tam se můžete setkat i se zabudovaným vlhkoměrem. Existují i modely, které nabízejí pokročilé meteorologické funkce. V takovém případě už však jde spíše o meteostanice s budíkem a rádiem navíc.

Laserový projektor

Velmi efektní funkce, kdy budík umí promítnout obsah displeje např. na stěnu pomocí laserového projektoru.

Ceny radiobudíků

Kolik stojí nový radiobudík? Do zhruba 500 Kč lze vybírat z poměrně velmi rozsáhlého sortimentu základních přístrojů. Nejlevnější mohou začínat těsně pod hranicí 200 Kč. Pokud chcete zajímavější výbavu a kvalitnější či designové zpracování, do 1000 Kč jistě najdete slušný výběr. Nad 1000 Kč už jde o velmi dobře vybavené modely, často s DAB rádiem a dalšími funkcemi.

Nejprodávanější radiobudíky

Kteří výrobci nabízejí zajímavé a kvalitní radiobudíky? Mezi oblíbené a dostupné značky patří Sencor či Silvercrest, ale taky Hyundai, JVC, Grundig či slovenská Orava. Pokročilejší modely nabízejí například značky Sony, Beurer, Panasonic a další.