Jaký je nejlepší subwoofer (do auta či k domácímu kinu)? A jak ho správně vybrat?

Bez pořádných basů bude muzika vždycky mdlá a bude jí něco scházet. O to, aby basy vyzněly tak, jak mají, se stará kvalitní subwoofer. Tento prvek může být již součástí audio systému, anebo si ho můžete pořídit zvlášť. V dnešním článku se podíváme právě na to, jak vybrat nejlepší subwoofer – ať už do auta, k domácímu kinu nebo kamkoli jinam.

Nejlepší subwoofery na trhu

PořadíSubwooferHodnoceníCenaRecenze
Nejlepší subwoofery k domácímu použití
1.Jamo SUB 210
97 % ⭐do 4500 Kč- Nejlepší volba pro většinu lidí
- Výkon: 200 W
- Dělící frekvence: 38 - 200 Hz
- Impedance: 22 Ohm
- Průměr reproduktoru: 203 mm
- Hmotnost: 7,5 kg
- Velmi slušné recenze
Číst recenze
2.Yamaha NS-SW200
93 % ⭐do 8500 Kč- Výkon: 130 W
- Dělící frekvence: 28 - 200 Hz
- Impedance: - Ohm
- Průměr reproduktoru: 200 mm
- Hmotnost: 11,2 kg
- Ideální subwoofer do paneláku
Číst recenze
3.Auna Linie-300-SW-BK
92 % ⭐do 3000 Kč- Dobrý poměr cena / výkon
- Výkon: 150 W
- Dělící frekvence: 40 - 180 Hz
- Impedance: 8 Ohm
- Průměr reproduktoru: 250 mm
- Hmotnost: cca 13 kg
- Jeden z nejprodávanějších subwooferů
Číst recenze
4.Sonos SUB Gen3
97 % ⭐do 20000 Kč- Pro nejnáročnější spotřebitele
- Výkon: - W
- Dělící frekvence: od 25 Hz
- Impedance: - Ohm
- Průměr reproduktoru: - mm
- Hmotnost: cca 16 kg
- 100% hodnocení v recenzích
- Obsahuje 2 reproduktory
Číst recenze
5.Magnat Alpha RS 8
95 % ⭐do 7000 Kč- Produkt roku
- Výkon: 160 W
- Dělící frekvence: 50 - 150 Hz
- Impedance: - Ohm
- Průměr reproduktoru: 200 mm
- Hmotnost: cca 8,5 kg
- Německá značka
- Pěkné zpracování
Číst recenze
Nejlepší subwoofery do auta
1.JBL BassPro SL2
98 % ⭐do 6500 Kč- Nejlepší volba pro většinu lidí
- Popis: aktivní woofer pod sedadlo
- Frekvenční odezva: 35 - 120 Hz
- Woofer: 8" (200 mm)
- Rozměry (D x Š x V): 344 mm x 250 mm x 71 mm
Číst recenze
2.Blaupunkt Gtb 8200A
95 % ⭐do 2500 Kč- Nejprodávanější subwoofer do auta
- Popis: aktivní subwoofer
- Frekvenční odezva: 30 - 200 Hz
- Výkon: 200 W
- Rozměry (D x Š x V): 270 mm x 250 mm x 260 mm
Číst recenze
3.Sencor SCS WA1203
94 % ⭐do 2300 Kč- Nejlepší v poměru cena / výkon
- Popis: aktivní subwoofer
- Frekvenční odezva: od 25 Hz
- Výkon: až 600 W
- Rozměry: 455x347x365 mm
Číst recenze
4.Crunch CBP500
94 % ⭐do 5500 Kč- Oblíbený akční set
- Popis: aktivní subwoofer
- Frekvenční odezva: - Hz
- Výkon: 250 W
- Rozměry: 254x46x225mm
Číst recenze
5.Alpine SWE-815
95 % ⭐do 5000 Kč- Skvělé recenze
- Popis: aktivní woofer
- Frekvenční rozsah: 34 - 1500 Hz
- Výkon: 300 W
- Rozměry: 288 x 291 x 253 / 363 mm
Číst recenze

Co je to subwoofer?

Subwoofer je tzv. sub-basová jednotka, která se v případě audio sestav stará o výkonnější reprodukci nižších, tedy basových, frekvencích. Stejně jako basa tvrdí živou muziku, subwoofer tvrdí tu reprodukovanou. Frekvenční rozsah subwooferů je tedy poměrně úzký, spodní.

Aby se mohly nižší frekvence dobře nést, potřebují dostatek místa. Stejně jako nástroje, které znějí především v hloubkách. I u akustických nástrojů totiž platí, že čím větší tělo, tím více vynikají právě nízké frekvence, ať už jde přímo o nízké tóny alikvótní tóny. Jinými slovy… jeden a tentýž tón bude na nástroji s větším tělem znít vydatněji a budit hlubší dojem než na malém nástroji.

Proto jsou subwoofery obvykle objemnější (nejobjemnější) součástí audio sestavy. Používají se v autě či u domácích kin. Subwooferová jednotka může být i součástí různých all-in-one audio jednotek či sestav reproduktorů. Zde si ovšem uživatel nemůže vybrat přesnou konfiguraci a parametry a je odkázán na to, co daný model nabídne.

Pořízení samostatného subwooferu je už záležitost a řešení spíše pro náročnější zájemce. Zejména pro uživatele a posluchače, kteří mají na kvalitu zvuku a reprodukce již vyšší požadavky. Kvalitní subwoofer a dobře zvýrazněné basy umožní hudbu doslova cítit. Zvukové vlny vám proniknou až ke kostem a příjemně je natřesou. Díky tomu ušetříte třeba za masážní křeslo.

Různé způsoby použití subwooferu

Subwoofery jsou nebo mohou být součástí mnoha audio zařízení. Používají se u hi-fi sestav či domácích kin. Velmi populární jsou taky jako součást audiosystému v autě. Jak bylo řečeno, subwoofery mohou být i součástí nějakého kompaktního audio systému či zařízení nebo reproduktoru.

Výhodou takové kompletní sady je především pohodlí pro méně zkušené a méně náročné uživatele. Například all-in-one soundbar nabídne obvykle i subwooferovou jednotku a jde o elegantní, stylově sladěné řešení, které se hodí i do designového interiéru. Přestože si už konkrétní subwoofer nemůžete vybrat, je vhodné znát důležité parametry, které se s těmito zařízeními pojí, a být schopni posoudit, zda subwoofer splní vaše nároky.

Typy dle konstrukce ozvučnice

Již jsme zmínili, že na kvalitě zvuku a reprodukce nízkých frekvencí se silnou měrou podílí prostor a konstrukce, ve které se zvuk utváří. Ať už je to nástroj, nebo reproduktor. Proto je i konstrukce tzv. ozvučnice – tedy boxu, v němž je uložen samotný reproduktor – důležitá. Zejména u subwooferů do auta se rozlišují tři základní typy konstrukce ozvučnice.

Volba je poměrně důležitá z hlediska toho, jaké žánry posloucháte a preferujete. Každá varianta má totiž vlastnosti ideální pro jiný hudební styl.

Uzavřený (sealed) box

Máte ve svém playlistu převážně rock či metal a jiné ostré, rychlé a tvrdé žánry, kde je žádoucí přesná a ostře vyřezaná a ohraničená reprodukce basů, které budou mít i potřebnou rychlost a dynamiku? Pro metalisty a rockery je uzavřený subwoofer skvělá a ideální volba. Basy jsou precizní a velmi hluboké, dokonalé a s perfektním časováním a vymezením. Na druhou stranu jde tato preciznost na úkor celkové síle, vydatnosti a výkonnosti. Pokud chcete spíše basové hromobití než chirurgickou přesnost, vhodnější může být jiná konstrukce…

Bass reflex (ported) box

Velmi populární řešení, kdy se subwooferový box vyznačuje otvorem (nátrubkem), jakousi šachtou, která posiluje odezvu. Basy znějí díky této konstrukci sytěji, silněji, výkonněji. Je to prostě pořádné basové dunění, které velká část posluchačů preferuje. Byť jsou basy méně přesné, zastřenější. Pro žánry, jako je RnB, DnB, rap, ale i obecně populární hudba, je však bass reflex optimální volbou. Většina méně náročných uživatelů si na něm dostatečně užije i zmíněný rock či metal. Jde o velmi univerzální konstrukci. Skvělá volba, i pokud rádi posloucháte nejrůznější žánry.

Bandpass box 

Bandpass je specifický typ ozvučnice, která využívá vícekomorového systému, přičemž samotný reproduktor (nebo i reproduktory) je ukrytý uvnitř. Součástí konstrukce je i nátrubek jako u ported boxů.

Tento typ konstrukce umožňuje dosažení maximální akustického tlaku a nejvyššího výkonu. Basy jsou opravdu tvrdé a vyznívají i nejnižší frekvence. Toto řešení se hodí se pro hardrock, ale třeba i reggae, rap apod. Jde ovšem zpravidla o dražší řešení.

Free-air

V tomto případě už subwoofery nemají vlastní krabici, ale montují se např. na desku do kufru. Jde o řešení instalačně jednoduché a prostorově úsporné, ale podání basů je výrazně horší a mdlejší než v případě výše uvedených variant s poctivou vlastní ozvučnicí.

Aktivní vs. pasivní napájení

Z hlediska fungování a napájení se subwoofery (stejně jako jiné reproduktory) dělí na aktivní a pasivní. Běžná současná populace zná především aktivní variantu. Ta je uživatelsky přívětivá, protože reproduktor již obsahuje vlastní, integrovaný zesilovač. Celý reproduktor pak vyžaduje napájení elektřinou.

Výhodou aktivní varianty je především pohodlí. Uživatel nemusí nic řešit. Pasivní reproduktory vyžadují připojení zesilovače zvlášť. Samy o sobě tyto reproduktory nevyžadují napájení. Je třeba je však správně „spárovat“ a sladit s vhodným zesilovačem. V opačném případě může dojít k poškození zařízení. Obecně vzato je pasivní řešení spíše volbou pro náročnější a pokročilejší zájemce a audiofily než pro běžné uživatele.

Průměr reproduktoru

Průměr reproduktoru je velmi důležitý z hlediska kvality a výkonu zvukové reprodukce. V reálu je však obvykle třeba volit kompromis, protože velký subwoofer zabere neúměrně moc místa – zvláště v autě je to problém. Zde se často používají menší subwoofery s průměrem reproduktoru kolem 150 až 200 mm.

U domácího kina či podobných audio sestav už je možné se více rozšoupnout. Opravdu velké subwoofery mohou mít i přes 400 mm. To už jsou ovšem opravdu rozměrné „krabice“ pro náročné nadšence.

Výkon

Výkon je pochopitelně poměrně zásadní parametr. Určuje především celkovou vydatnost, sílu a hlasitost, které bude subwoofer schopen dosáhnout. Podstatný pak není ani tak maximální výkon, jako především výkon RMS, který udává, při jakém výkonu je reproduktor schopný dlouhodobě pracovat bez poškození.

Rozpětí je u subwooferů značné. Od desítek po tisíce wattů – záleží i na typu a určení zařízení. U domácích soundbarů se nejčastěji setkáte s výkonem od cca 40 do 150 W – někdy až do 300 W. U subwooferů do auta je nejobvyklejší rozmezí cca 300 až 1300 W atd.

Citlivost

Citlivost se udává v decibelech a de facto definuje, jaké hlasitosti je subwoofer schopný dosáhnout. Citlivost se pohybuje od méně než 90 dB po 130 i více dB. Pro solidní poslech a výkon doporučujeme poohlížet se po citlivosti aspoň kolem 100 dB.

Frekvenční rozsah

Oproti např. sluchátkům či širokopásmovým reproduktorům mají subwoofery značně omezený frekvenční rozsah, protože reprodukují jen basové tóny. Obvyklá spodní hranice je 20 Hz. Tyto a nižší frekvence lidské ucho v podstatě nijak zvlášť nezaznamená. Díky nízkým frekvencím však zní hudba hezky „od podlahy“ a dokážete je spíše cítit než vyloženě slyšet. Horní hranice může končit u 150 Hz, ale taky u 500 Hz nebo někdy i u několika tisíc Hz.

Připojení

Subwoofery se ke zdroji připojují různými způsoby. Může to být klasický sluchátkový 3,5mm jack, profesionální RCA cinch či moderní USB port. Některé subwoofery nabízejí i bezdrátové připojení prostřednictvím Bluetooth nebo i Wi-Fi.

Kolik stojí subwoofer?

Subwoofery jsou široká kategorie a tomu odpovídá i cenové rozpětí. Kompaktní, malé subwoofery do auta pořídíte třeba už od 1500 Kč. Populárnější modely (i domácí) se však pohybují spíše kolem 3000 až 8000 Kč. Velmi výkonné a kvalitní subwoofery však běžně stojí více než 10 000 Kč.

Nejprodávanější subwoofery? TOP značky

Kteří výrobci nabízejí kvalitu za rozumnou cenu? Které značky jsou osvědčené a spolehlivé? Mezi špičkové výrobce lze bezesporu zařadit například značku RCF, která zaujme spíše profesionály a nejnáročnější zájemce. Velmi stylové a kvalitní domácí subwoofery nabízí značka Jamo. Ze značek subwooferů do auta lze zmínit Sencor, JBL nebo třeba Kenwood s velmi dobrým poměrem ceny a kvality.