Nejlepší gramofony na trhu | Recenze a testy

gramofon Pro-ject Elemental Gramofony zažívají comeback. Už řadu let neplatí, že na gramofon narazíte pouze u prarodičů v obývacím pokoji. Přestože na trhu má řadu modernějších konkurentů, stará dobrá klasika stále neomrzí. Mezi nejlepšími gramofony si vybere milovník klasiky, i moderní technologie.

Na trhu je řada výrobků. Neschází zástupci, kteří imitují své předchůdce, samozřejmostí jsou ale také gramofony v moderním kabátě.

Jaký koupit gramofon, který bude splňovat všechny vaše požadavky? Věříme, že vám následující recenze pomůže s výběrem.

Nejlepší gramofony na trhu

Název produktuHodnoceníCenaRecenze
1.AUDIO-TECHNICA AT-LP120X BK
5 out of 5 stars (5 / 5)8 350 Kč Číst recenze
2.Lenco LS-500OK
5 out of 5 stars (5 / 5)8000 Kč Číst recenze
3.Sony PS-LX310BT
5 out of 5 stars (5 / 5)6500 Kč Číst recenze
4.Pro-Ject T1 Phono SB piano
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)11700 Kč Číst recenze
5.Rega Planar 1
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)7990 Kč Číst recenze
6.Sony Hi-Res PS-HX500
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)14200 Kč Číst recenze
7.Denver VPL-210 WOOD
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)2250 Kč Číst recenze

1. AUDIO-TECHNICA AT-LP120X BK – nejlepší v poměru cena / kvalita

Naše hodnocení: 5 out of 5 stars (5 / 5)

 Recenze AUDIO-TECHNICA AT-LP120X BK  „AT-LP120X je pokračovatelem předchozí úspěšné série profesionálních DJ gramofonů s přímým náhonem a vysokým točivým momentem. Vhodný pro všechny DJ, kteří potřebují na své živé produkce spolehlivý a kvalitní nástroj. Konstrukce je vyrobena z odolného hliníku a vydrží i náročnější transport, raménko ve tvaru S s výškovým nastavením a nastavitelným závažím vám umožní mít plnou kontrolu nad dynamikou vaší hry. Gramofon disponuje USB portem pro připojení do PC, do kterého budete moct díky softwaru digitalizovat vaše oblíbené LP desky.“

Zjistit přesnou cenu od 8 350 Kč

2. Lenco LS-500OK – nejlepší gramofon do 10000 Kč

Naše hodnocení: 5 out of 5 stars (5 / 5)

 Recenze Lenco LS-500OK  Gramofon – moderní design, dřevěný, s reproduktory, s krytem, nastavení anti-skating, regulace hlasitosti, vestavěný předzesilovač s možností vypnutí, rychlost 33,3 a 45 otáček za minutu, průměr talíře 280 mm, materiál talíře kov, náhon řemínkem, poloautomatické ovládání, rovné raménko, Bluetooth, RCA výstup, elektromagnetická (mm/mc) přenoska, hmotnost 9,3 kg, rozměry 123 × 418 × 346 mm (V׊×H), hnědá barva

Zjistit přesnou cenu od 8 000 Kč

3. Sony PS-LX310BT

Naše hodnocení: 5 out of 5 stars (5 / 5)

 Recenze Sony PS-LX310BT  Gramofon – moderní design, s krytem, vestavěný předzesilovač, rychlost 33,3 a 45 otáček za minutu, náhon řemínkem, automatické ovládání, jednoduše zahnuté raménko, Bluetooth, RCA výstup, hmotnost 3,5 kg, rozměry 108 × 430 × 367 mm (V׊×H), černá barva

Zjistit přesnou cenu od 6 500 Kč

4. Pro-Ject T1 Phono SB piano

Naše hodnocení: 4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)

 Recenze Pro-Ject T1 Phono SB piano  Gramofon – moderní design, s krytem, odolný proti vibracím, vestavěný předzesilovač, rychlost 33,3 a 45 otáček za minutu, Hi-Fi, materiál talíře sklo, náhon řemínkem, rovné raménko, RCA výstup, elektromagnetická (mm/mc) přenoska, v balení kabel RCA, hmotnost 3,8 kg, rozměry 100 × 415 × 335 mm (V׊×H), černá barva

Zjistit přesnou cenu od 11 700 Kč

5. Rega Planar 1 – skvělý poměr cena / výkon

Naše hodnocení: 4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)

 Recenze Rega Planar 1  Rega Planar je dalším reprezentantem levnějších gramofonů. Pokud vyberete právě tento výrobek, do rukou se vám dostane kvalitní přístroj, kterému vzhledem k ceně nelze nic vytknout, jedině snad o něco větší vibrace.

Předností číslo jedna je snadné ovládání i instalace. Po vybalení z krabice gramofon za pár minut můžete bez problémů uvést do provozu. Další ovládání probíhá podobně jednoduše. Provedení je velmi elegantní.

Mimo již zmiňované vibrace je kvalita zvuku perfektní. Neschází ani výraznější basy. Celkově řečeno, v této cenové kategorii na kvalitnější přístroj jen tak nenarazíte. Podle mnoha zahraničních testů je tento gramofon jedním z nejlepších.

Co potěší

  • poměr ceny a výkonu
  • jednoduché ovládání

Co zamrzí

  • výraznější vibrace
Zjistit přesnou cenu od 7 990 Kč

6. Sony Hi-Res PS-HX500 – pro technické nadšence

Naše hodnocení: 4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)

 Recenze Sony Hi-Res PS-HX500  Také zástupce společnosti SONY neschází v naší recenzi nejlepších gramofonů. Tento přístroj ovšem neslouží jen pro přehrávání desek. Zhruba před dvěma lety (tedy v době svého představení) byl tento gramofon prvním, který zvládal převod hudby z desky přímo na digitální zvuk o vysoké kvalitě. Nicméně, v této oblasti je stále co zlepšovat. Zvuk je sice kvalitní, ale ne vždy bude posluchač spokojen.

Uživatelé si mohou vybírat ze dvou rychlostí otáčení motoru. Samozřejmostí jsou i účinná proti vibrační opatření. Gramofon lze rovněž přímo propojit s externími reproduktory pomocí klasických výstupů. Nechybí ani USB.

Tento přístroj tedy zaujme v první řadě technické nadšence, kteří touží po zvuku z gramofonu uloženém v počítači. Účelu odpovídá také vzhled. Na první pohled působí jednoduše, ale zároveň elegantně.

Co potěší

  • převod zvuku do vysoké kvality
  • povedený design

Co zamrzí

  • zvuk ve vysoké kvalitě by zasloužil více pozornosti
Zjistit přesnou cenu od 14 200 Kč

7. Denver VPL-210 WOOD – nejlepší gramofon do 3000 Kč

Naše hodnocení: 4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)

 Recenze Pro-Ject Elemental  Gramofon – moderní design, s reproduktory, s krytem, regulace rychlosti, vestavěný předzesilovač, rychlost 33,3, 45 a 78 otáček za minutu, klasický, náhon řemínkem, poloautomatické ovládání, rovné raménko, Bluetooth, USB, funkce digitalizace vinylů, MP3 přehrávač, automatické vypnutí, digitalizace vinylů, piezoelektrická (keramická, krystalová) přenoska, hmotnost 4,59 kg, rozměry 115 × 420 × 375 mm (V׊×H), hnědá barva

Zjistit přesnou cenu od 2 250 Kč

Jak vybrat gramofon?

Uklidňující praskavý zvuk a charismatický tón, hypnoticky se točící deska. Výjev, který už mnozí příslušníci mladších generací znají jen z filmů. Ale navzdory tomu, že gramofony už rozhodně nevládnou světu jako před desítkami let, nejsou jen ozvěnou dávných dob. Naopak se gramofony a vinylové desky po pár dekádách stagnace, kdy svět vášnivě planul pro VHS, CD, DVD, Blu-ray a další moderní nosiče, vracejí do módy. Nelze jim totiž upřít jisté kouzlo a velmi specifický a nenapodobitelný charakter a barvu zvuku. Pokud uvažujete, že byste se taky vrátili k této klasice, budete samozřejmě potřebovat patřičné vybavení. V dnešním článku se tudíž podíváme na to, jak vybrat nejlepší gramofon.

Jaké jsou výhody a nevýhody gramofonů a vinylových desek?

V první řadě bychom si měli asi zodpovědět onu fundamentální otázku. Proč či zda vůbec má smysl o gramofonu a „návratu“ k vinylovým deskám uvažovat? Nejsou přece jen lepší modernější nosiče nebo jiné platformy, jako je poslech přes mobilní telefony a aplikace typu Spotify apod.

Asi bude férové rovnou říct, že bez gramofonu se dnes dá žít. Platí to i pro vášnivé milovníky hudby. Gramofon je tak trochu hipsterská záležitost pro fanoušky starých zlatých časů. Představuje symbol doby, kdy poslech hudby nebyl jen konzumní a všudypřítomnou záležitostí, ale určitým rituálem.

Vinylové desky jsou křehké a musí se s nimi velmi opatrně manipulovat a dbát na vhodné skladování. I práce s gramofonem trochu připomíná (řečeno s nadsázkou) japonský čajový obřad. Pokud vám srdce bije pro praktičnost, komfort, rychlost, skladnost a podobné hodnoty, gramofon vás nijak neosloví.

Pokud kolem sebe však rádi vytváříte komplexní atmosféru a chcete si vychutnávat hudbu tímto okouzlujícím způsobem, neváhejte. Šumění a lesk vinylu jsou zajisté oduševnělejší než Bluetooth pecky v uších a mobil v kapse.

Typy gramofonů

Gramofony dnes mohou mít velmi různorodé podoby. Může jít o autentickou starožitnost či repliku nějakého historického modelu, taky je zde široká sféra „retro/vintage“ modelů, tedy takových, které jsou moderní, ale v menší či větší míře se odkazují k minulosti.

Velmi oblíbené jsou gramofony typu vše v jednom. Nabízejí vysokou míru pohodlí, obsahují i zabudovaný reproduktor, někdy jsou i v různých „kufříkových“ provedeních, takže je jednoduše zavřete a můžete přenášet či převážet. Jsou tedy v podstatě cestovní. Bývají i cenově dostupné. Jsou však spíše pro vlažnější zájemce než skalní nadšence a audiofily.

Další možností jsou hi-fi a ryze moderní gramofony. Cena začíná na cca 4 tisících Kč a tato zařízení už nabídnou vynikající řemeslné zpracování i špičkový výkon a kvalitu zvuku. Samozřejmě záleží i na aparatuře, kterou ke gramofonu připojíte. Reproduktory totiž nejsou (standardně) součástí gramofonu.

Typickým zástupcem moderního gramofonu vše v jednom může být například populární model Sencor STT 212U. Díky příznivé ceně a solidnímu vybavení představuje dobrou volbu pro nepříliš náročné zájemce o poslech vinylových desek. Z retro modelů lze vyzdvihnout například řadu gramofonů Voyager značky Crosley. Parádní hi-fi gramofon pak nabízí například značky Sony (třeba PS-LX310) či Audio-Technica.

Ovládání gramofonu

Gramofony lze dělit i podle toho, jakým způsobem se ovládají a uvádějí do chodu. Čistě manuální gramofon nechává veškerou práci na vás, musíte zvednout raménko, umístit ho. Po skončení poslechu ho zase zvednout a vrátit do výchozí pozice. Částečně automatizované gramofony za vás udělají aspoň tuto druhou fázi. A pak jsou automatické modely, které převezmou i první úkol, tedy spuštění.

Paradoxně však neplatí, že čím lepší model, tím vyšší automatizace. Spíše naopak, špičkové modely jsou většinou manuální, protože audiofilní fajnšmekři chtějí mít vše pevně v ruce.

Přímý a řemínkový pohon

Poměrně důležitým parametrem je pohon talíře. Jasně dominují gramofony s řemínkovým pohonem, aspoň v běžných kategoriích. Mají velmi spolehlivý a hladký (tedy jde-li o kvalitní model) chod. Řemínek se ale časem opotřebí. Výměna je však možná. Přímý pohon mívají spíše speciální DJ gramofony, ale i drahé hi-fi modely. Nehrozí kolísání zvuku či přenášení vibrací.

Raménko

Raménko je „ráhno“, které drží jehlu. Může mít různou kvalitu provedení, ale v zásadě lze rozlišit dvě kvalitativní i typové třídy. Rovná raménka představují levnější variantu se spolehlivým chodem, ale slabší kvalitou zvuku. Lepší modely mívají ramínko zahnuté s možností nastavení snímacího úhlu pro maximálně čistý zvuk.

Typ přenosky

Přenoska zakončuje raménko a zajišťuje přenos zvuku – a to buď na bázi piezoelektrické anebo elektromagnetické. První varianta se týká především cenově dostupných modelů, přenoska má menší životnost a kvalita přenosu je rovněž nižší. U kvalitního hi-fi gramofonu už lze očekávat elektromagnetickou přenosku, která je stálejší a spolehlivější – a především nabízí vysokou kvalitu přenosu. Druhý typ lze ještě dále dělit na MC a MM přenosky. MC typ nabízí nejdokonalejší zvuk, ale je taky dražší.

Jehla

Jehla je drobnou, ale důležitou součástí gramofonu. Nachází se na konci raménka a jde de facto o „čtecí zařízení“. Jehly mohou být z různého materiálu a mít různý tvar. Nejvyšší kvalitu zvuku zajistí diamantové jehly, které mají i nejdelší životnost. Pokud jde o tvar, kónické jehly mají v oblibě DJové, protože způsobují minimální poškození. Eliptické jehly nabízejí skvělé vlastnosti pro kvalitní poslech a existují například i „hybridní“ Shibata jehly, které kombinují obě výhody.

Talíř

Jde o plochu, na které leží deska. Důležitý je zejména materiál. Nejlepší volbou jsou kvalitní lité hliníkové talíře. Běžně se však setkáte s akrylovými, dřevovláknitými či skleněnými i jinými variantami.

Rychlost otáček

Rychlost otáček se u gramofonů typicky značí 33/45 nebo 33/45/78. 33 je standardní rychlost pro LP desky, 45 pro menší SP desky a 78 využijete u starých desek. Na deskách by měla být optimální rychlost přehrávání vždy uvedena.

Další funkce

Některé moderní gramofony mohou nabízet i řadu funkcí navíc. Například i USB port pro digitalizaci desek při přehrávání z flash disků a jiných médií, podporu MP3 a dalších moderních a módních formátů, Bluetooth, FM rádio či digitální rádio atd. Velmi kvalitní a hi-fi přístroje však obvykle nabízejí jen jedinou funkci – tedy gramofon – zato dotaženou k dokonalosti.

Ceny a nejlepší značky gramofonů

Nejlevnější gramofony lze pořídit už kolem 1500 Kč nebo i o něco levněji. Půjde o modely typu vše v jednom s nijak brilantními vlastnostmi. Spíše mohou sloužit jako funkční dekorace a pro nenáročný poslech. Kolem 2000 až 3000 Kč lze najít už kvalitní modely a o něco výše začíná sorta hi-fi gramofonů. Kolem 5000 Kč a výše už pořídíte velmi slušný model i pro náročnější poslech.

A které značky stojí za pozornost? Z těch levnějších a multifunkčních například Sencor, GPO, Auna či Denver. Z „vyšší ligy“ pak Denon, Audio-Technica, Sony, Pioneer, Lenco apod.

Nejprodávanější gramofony na trhu

Nejprodávanější gramofony na trhu podle portálu Heureka.cz

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového gramofonu. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepšího gramofonu.