Nejlepší držáky na TV a jak ho vybrat?

držák na tv Stell SHO 3610 slim Moderní ploché televize nejsou, na rozdíl od svých robustních předků, jen elegantní, ale i praktické a velmi variabilní – zejména pokud jde o prostor a způsob jejich umístění. Pokud jim však chcete najít speciální místo, tedy jinde než na TV stolku, budete potřebovat nějakou tu pomůcku. V dnešním článku se proto podíváme na to, jak vybrat nejlepší držák na TV a zajímat nás budou i recenze výrobců a značek.

Přestože jde o zdánlivě banální příslušenství, věc je poněkud složitější, než se jeví na první pohled. Televizních držáků existuje množství druhů a typů a je třeba brát v potaz i několik důležitých technických parametrů. Výhodou je, že se správně zvoleným modelem můžete svou televizi umístit třeba i opravdu velmi neobvyklými způsoby, na různá místa a v různých úhlech. Kvalitní držáky na TV navíc nejsou právě korunovou záležitostí, a proto je pečlivý výběr jednoznačně na místě.

V tomto průvodci vám poskytneme soubor praktických rad a tipů pro orientaci v daném sortimentu a pomůžeme vám s výběrem optimálního produktu. Posloužit vám může i náš žebříček oblíbených aktuálních modelů, ale určitě byste neměli pohrdnout ani uživatelskými recenzemi držáků na TV anebo třeba i různými testy.

Nejlepší držáky na TV podle naší redakce

NázevKonstrukceHodnoceníCena (od)
1.Vogel's W53080
Sklopný
Kloubový
5 out of 5 stars (5 / 5)4000 Kč Číst recenze
2.STELL SHO 7620 SLIM
Kloubový5 out of 5 stars (5 / 5)2200 Kč Číst recenze
3.STELL SHO 1004B
Sklopný4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)890 Kč Číst recenze
4.AlzaErgo Convey
Kloubový
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)990 Kč Číst recenze
5.AlzaErgo Plate
Sklopný4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)400 Kč Číst recenze
6.Thomson WAB156
Sklopný4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)320 Kč Číst recenze

Recenze nejlepších držáků na TV

1. Vogel’s W53080

“ Držák na TV 40″ až 65″ nástěnný, VESA 600×400, nosnost 30 kg, náklon 20°, natočení 180°, systém pro uspořádání kabelů a montážní sada „

Pokud vlastníte prémiovou verzi TV za několik desíte tisíc korun, pak sáhněte po tomto spolehlivém držáku.

2. STELL SHO 7620 SLIM

„Držák na TV 40″ až 70″ nástěnný, VESA 200×200, 300×200, 300×300, 400×200, 400×300, 400×400, 600×200, 600×300 a 600×400, nosnost 40 kg, natočení 60°, systém pro uspořádání kabelů, vodováha a montážní sada“

Jeden z vůbec nejoblíbenějších držáků na TV na trhu. Má skvělé recenze jak na Alze, tak na Heurece. Pokud chcete televizi trochu více vytáčet třeba směrem k jídelnímu stolu, tohle bude pro vás dobrá volba.

3. STELL SHO 1004B

“ Držák na TV 40″ až 70″ nástěnný, VESA 75 × 75, 100 × 100, 200 × 200, 300 × 200, 300 × 300, 400 × 200, 400 × 300, 600 × 200, 600 × 300 a 600 × 400, nosnost 75 kg, náklon +/- 15°“

Pro mě jeden z nejlepších sklopných držáků na TV s obrovskou variabilitou. Uchytíte na něj TV 40″ až 70″ palců. Řada lidí pak chválí velmi snadnou montáž, takže možná ideální volba pro kutily začátečníky.

4. AlzaErgo Convey

„Držák na TV 37″ až 70″ nástěnný, VESA 200×200, 300×300, 400×200, 400×400 a 600×400, nosnost 50 kg, náklon -20° až 10°, natočení 180°, rotace 6°, šířka instalačního plátu 480 mm, systém pro uspořádání kabelů, montážní sada, hmoždinky fischer a vhodný pro prohnutou televizi“

Tohle je držák Alzy s obrovskou variabilitou, avšak pro televize s úhlopříčkou 65 palců a více bych přeci jen zvolil něco bytelnějšího a kvalitnějšího. Dobrá volba pro středně velké televize, navíc za slušnou cenu.

5. AlzaErgo Plate

“ Držák na TV 32″ až 55″ nástěnný, VESA 200×200, 300×200, 300×300, 400×200, 400×300 a 400×400, nosnost 35 kg, náklon -10° až 5°, šířka instalačního plátu 465 mm, montážní sada a hmoždinky fischer „

Sklopný držák pro menší a středně velké televize. Pokud hledáte maximálně jednoduché upevnění TV na zeď, pak tohle je nejlepší volba v poměru ceny a výkonu.

6. Thomson WAB156

„Naklápěcí držák Thomson WAB156 pro LCD/LED televizory s úhlopříčkou 23″ – 56“ (58 – 142 cm). Nastavitelný náklon v úhlu +15/-15 stupňů, nosnost 50 kg, kompatibilita s VESA 50×50 až 400×400 mm, vzdálenost od zdi 6,85 cm, snadné zavěšení TV pomocí dvou ramen, integrovaná vodováha. „

Cenový tip. Držák na menší a středné velké televize má velmi slušnou nosnost (50 kg) a také skvělé recenze na Heurece. Zde chválí jednoduchou montáž a příslušenství (velké šrouby pro různé TV, u některých eshopů je přibalena i vodováha).

Jak vybrat držák na TV

Držák na TV musí být v první řadě kompatibilní s vaší televizí a je třeba ho vybírat podle toho, jak nebo kam budete chtít televizi umístit. Variant a typů je opravdu dostatek a my vás seznámíme alespoň s těmi základními.

Dále je třeba vzít v potaz některé parametry, jako je hmotnost či nosnost, případně se orientovat i podle konkrétních standardů (VESA). Ke konci shrneme sortiment tří základních cenových skupin tohoto zboží a krátce představíme několik výrobců a značek, které stojí za to registrovat.

K čemu je dobrý TV držák?

Není to tak trochu marnotratnost, když můžu televizi jednoduše postavit na stůl? Samozřejmě, že takové řešení je zřejmě nejjednodušší a nejlevnější – a navíc poměrně obvyklé. Držák může ale skýtat řadu výhod a dává prostor fantazii.

  • Variabilita – Držák vám dává možnost umístit TV na zeď nebo třeba i na strop. Můžete zvolit různé náklony a úhly, některé držáky jsou fixní, ale u jiných lze polohu TV někdy i ve značné míře upravovat podle potřeby. Můžete ji tak pohodlně sledovat třeba od jídelního stolu, z kteréhokoli místa gauče apod.
  • Efektivní využití prostoru – Držák umožní využít místa, která by jinak zůstávala „na ocet“ a uspořit exponovanější prostory. To se může hodit zvlášť u větších obrazovek. Taky je možné polohu lépe sladit například s audio systémy, dalším vybavením a nábytkem apod.
  • Styl – Držák vám dává prostor k manévrování a individuálnímu pojetí prostoru, pokud nechcete jen následovat zaběhlou formu.

Typy TV držáků

TV držáky představují různorodou sortu. Pojďme se podívat na základní nebo zajímavé možnosti, které vám toto vybavení poskytne.

Fixní držáky

Základní varianta, která obvykle vyjde nejlevněji, a navíc potěší vysokou nosností a zcela minimálními nároky na prostor. Provedení je velmi jednoduché a slouží k pevnému přichycení TV na zeď. Protože držák prakticky neumožňuje zásadnější polohování, je vzdálenost od zdi velmi malá.

Tuto možnost oceníte v menších obývacích, a pokud hledáte konstrukčně i instalačně jednoduché a cenově dostupné řešení.

Kloubové držáky

Značně variabilní varianta, která umožňuje různé polohování TV především do stran. Existuje více alternativ těchto držáků. Některé disponují pouze kloubem, ale ten má fixní vzdálenost od zdi. Rozsah polohování se bude odvíjet od typu držáku, velikosti úhlopříčky, vzdálenosti ode zdi apod.

Další možností jsou držáky s výsuvným kloubovým ramenem. Zde je variabilita pochopitelně ještě výrazně vyšší, TV je možné vysunou, otáčet a třeba i naklápět – a to vše často ve značném rozsahu. Jde tedy o velmi sofistikované řešení, které je ovšem taky konstrukčně (i instalačně) mnohem komplikovanější, je třeba pečlivě vybírat a smířit se i s vyšší cenou. Jde o vhodnou volbu pro náročné zákazníky.

Sklopné držáky

Tyto držáky jsou poměrně blízce příbuzné fixním. Nedisponují kloubem, ale pouze systémem, který umožní vyklopení TV v určitém úhlu (do cca 20°). Opět jde spíše o jednodušší a cenově dostupnější variantu, navíc s poměrně velmi vysokou nosností.

Stropní držáky

Jde o zajímavé řešení. Může se hodit například do ložnic anebo v rámci stylového konceptu obývacího pokoje a samozřejmě i v případě, kdy jednoduše zdi neposkytují dostatek prostoru. Držáky na strop obvykle umožňují i různou míru polohování v různých směrech – některé modely mohou být i opravdu velmi variabilní.

VESA standard

Jak zjistit, že bude držák kompatibilní s vaší TV? Pomůckou je především VESA standard (unifikovaný systém montáže) a udaná vzdálenost mezi otvory na šrouby na zadní straně TV, které slouží právě pro namontování držáku.

Při výběru držáku vždy vycházejte ze vzdálenosti těchto otvorů (můžete ji změřit nebo najít v návodu k TV) a z informací o vzdálenostech (rozteči vzdáleností) uvedených ve specifikacích držáku.

Nosnost a hmotnost

Vcelku pochopitelně jde o velmi důležitý, neřku-li primární, faktor. Hmotnost televize musí být nižší než udávaná nosnost držáku. A velmi doporučujeme nepořizovat držák, jehož maximální nosnost přesně souhlasí s váhou TV. Dostatečná rezerva může představovat rozdíl mezi televizí pevně uchycenou na držáku a rozbitou televizí na zemi.

Pamatujte, že materiál (zvlášť u držáků levnějších nebo z podezřelých zdrojů) postupně slábne. Náchylné jsou zejména kloubové modely, se kterými se často manipuluje, kdežto fixní bývají poměrně nosné a spolehlivé.

Úhlopříčka

Výrobci u držáků uvádějí doporučený rozsah úhlopříček, takže se můžete snadno zorientovat. Rozsah je ale často poměrně značný a je třeba zvážit ještě fakt, že od úhlopříčky se budou odvíjet i maximální úhly otáčení či naklápění.

Cena držáků na televizi

V jakých cenových hladinách lze zakoupit kvalitní TV držáky? Nahlédněte do naší nápovědy.

💲 Držáky TV do 500 Kč

V této relaci můžete objevit překvapivý výběr modelů, i řadu nejprodávanějších držáků na TV vůbec. Půjde ovšem především o fixní či málo variabilní modely. Kvalita provedení i nosnost však mohou být výborné.

💲 Držáky TV do 2000 Kč

Obrovský výběr držáků, které už často nabízejí vysokou míru variability, například kloubové modely s ramenem i bez. Najdete zde většinu nejoblíbenějších modelů a jistě si vyberete i při vyšších nárocích.

💲 Držáky TV nad 2000 Kč

Zde už najdete především velmi sofistikované nebo speciální držáky, případně i různé komplexní stojany (třeba i pojízdné) s variabilními držáky.

Nejlepší značky držáků TV

Jak jsme slíbili, je tu ještě výběr několika známých a osvědčených výrobců a značek.

  • Stell – Špičkový výběr držáků především do cca 1000 Kč, jde o zřejmě nejoblíbenějšího výrobce tohoto vybavení u nás. Různé druhy a varianty, vysoká kvalita a spolehlivost.
  • Auna – Auna nabízí kvalitní držáky a stojany pro TV i monitory v různých cenových relacích.
  • Thompson – Velmi oblíbené držáky, fixní i variabilní. Výběr není extra velký, ale potěší dostupná cena v kombinaci se solidní kvalitou.
  • Strict Brand – Skvělý výběr a vynikající poměr ceny a kvality. Modely mají výborná hodnocení v testech držáků TV. Sortiment přitom zahrnuje všechny možné druhy, navíc často cenově velmi dostupné.
Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového držáku na TV. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepšího držáku televize v dané cenové relaci na trhu.