Jak vybrat nejlepší USB huby a rozbočovače?

USB hub / rozbočovač Už se vám stalo, že vám v notebooku pochyběl USB port pro připojení kupříkladu externího HDD, diskové mechaniky, flashky nebo jiného zařízení? Jde o celkem běžnou situaci a s nedostatkem USB portů u počítače bojuje kdekdo. Toto rozhraní je dnes ostatně všudypřítomné a člověk využívající moderní technologii jej potřebuje každodenně.

Prostřednictvím USB se připojuje počítačová periferie, mobilní zařízení (pokud si chcete například stáhnout fotky nebo dobít telefon), fotoaparáty a kamery, externí úložiště a další a další přístroje, nástroje a příslušenství. Většina notebooků přitom disponuje nejčastěji jen dvěma až třemi USB porty. A když dojdou? Tato situace naštěstí není neřešitelná. Stačí si pořídit tzv. USB hub. A právě výběrem nejlepšího USB hubu se budeme v dnešním článku zabývat.

V dnešním průvodci se zaměříme na všechny důležité parametry a faktory, o které byste se měli zajímat při výběru této šikovné pomůcky. Nabídneme vám i žebříček aktuálně nejzajímavějších a nejlépe prodávaných modelů. Samozřejmě můžete hledat inspiraci a informace například i v uživatelských recenzích USB hubů anebo nejrůznějších testech. I když toto příslušenství nemusí být drahé, vyplatí se věnovat jeho výběru pozornost, abyste skutečně dostali to, co potřebujete.

Nejlepší USB huby a rozbočovače na trhu podle nás

Název produktuObrázekHodnoceníCena (od)Recenze
1.AXAGON HUE-S2B5 out of 5 stars (5 / 5)Jeden z nejprodávanějších USB hubů na trhu má 4 USB porty 3.2 Gen 1, pěkné přenosové rychlosti, je malý a praktický. Za nás vítěz i za relativně dobré peníze.
📌 Cena: do 330 Kč
Zjistit cenu
2.AXAGON HUE-G1A USB-A SLIM Hub5 out of 5 stars (5 / 5)Produkt stejné značky jako vítěz se liší především tenkým designem. Má 4 USB porty 3.2 Gen 1, funguje bez problémů a má skvělé recenze od zákazníků.
📌 Cena: do 280 Kč
Zjistit cenu
3.i-Tec U3HUB4044.9 out of 5 stars (4,9 / 5)Další 4 portový HUB, který je skvěle hodnocen zákazníky. Malý, skladný a plnící funkci. Jen pozor na neustále svítící modrou diodu, který by mohla někomu vadit.
📌 Cena: do 300 Kč
Zjistit cenu
4.VERBATIM USB-C Multiport HUB4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)Replikátor portů USB-C HUB má 3 klasické USB porty a navíc 1x HDMI (4K/30Hz, 1080p/60Hz) a gigabitový ethernet (LAN). Občas se však zahřívá.
📌 Cena: 1200 Kč
Zjistit cenu
5.Hama 121774.6 out of 5 stars (4,6 / 5)Jako cenový tip jsme vybrali USB hub značky Hama. Má 4 USB porty typu USB 2.0, hodí se tudíž pro připojení počítačového příslušenství než práci s daty, videi a fotografiemi.
📌 Cena: do 170 Kč
Zjistit cenu

Jak vybrat USB hub / rozbočovač

Podle čeho v obchodě hledat ten správný USB rozbočovač čili hub? V první řadě musíte vědět, k čemu ho budete potřebovat. Jaká zařízení budete připojovat, kolik jich bude, jakými rozhraními disponují a co od nich chcete? Rozhodovat tedy bude počet a typ i standard portů, ale třeba i způsob napájení a připojení a samozřejmě taky cena.

Co je to USB hub?

USB huby představují v zásadě nástroj blízce příbuzný dokovací stanici pro notebooky. V e-shopech je obvykle najdete ve stejné kategorii a funkce se do značné míry překrývají. Dokovací stanice jsou však specifičtější a zároveň komplexnější – z vašeho notebooku jsou schopny vytvořit výkonnou pracovní jednotku s širokými možnostmi využití.

USB huby jsou poněkud jednodušší a většinou taky opravdu výrazně levnější řešení. Jde zkrátka o jakousi USB „prodlužku“. Funguje na stejném principu jako ta klasická se zásuvkami. Výhodou je vysoká flexibilita…

Plug and Play

V případě USB hubů není třeba složitě řešit žádnou instalaci a de facto ani kompatibilitu. Jde o zařízení vytvořená tak, abyste je zkrátka zastrčili do portu v počítači a mohli okamžitě používat. Běžné modely navíc potěší velmi dostupnou cenou.

Výběr podle počtu a druhu USB portů

Je nabíledni, že u zařízení, které má replikovat USB vstupy, bude zásadním faktorem výběru právě jejich počet a typ. Nabídka je v tomto směru poměrně rozmanitá. Především je však třeba vědět, co vlastně chcete. Začněme tím jednodušším, tedy počtem portů.

Počet USB portů

Jeden port slouží pro samotné připojení k počítači – tomu se ještě budeme věnovat – a nepočítá se do počtu portů. Podstatné jsou jen volné, použitelné porty pro připojení dalších zařízení. Jednoznačně nejoblíbenější jsou momentálně modely se 4 USB porty. Nabízejí dostatečné rozšíření a notebook je většinou „utáhne“ i bez nutnosti externího napájení. Taky jejich rozměr zůstává skladný.

Existují však i modely, které mají portů méně, ale taky podstatně více – např. i více než sedm. Taková zařízení už poslouží náročnějším uživatelům, ale obvykle zároveň potřebují vlastní napájení, jsou rozměrnější a většinou taky dražší.

Typ USB portů

V záležitosti značení USB konektorů a rozhraní má leckdo zmatek a není divu. V první řadě je třeba rozlišovat mezi standardem přenosu a typem samotného konektoru. I tak je celkových verzí, standardů a variant až přehnaně mnoho. My se omezíme na přehled těch nejčastějších, s nimiž se lze u USB hubů setkat.

Na hubu budou USB porty se standardem 1.0 nebo 2.0, potažmo 3.0 nebo i 3.1 či 3.2. Jednoduše řečeno, čím vyšší číslo, tím novější a rychlejší standard.

  • USB 1.0 umožňuje přenos rychlostí pouze 1,5 Mbit/s (187 kB/s), což je zkrátka málo. Dnes už jde o zastaralý standard.
  • Mnohem běžnější je USB 2.0 s rychlostí až 480 Mbit/s čili 60 MB/s
  • USB 3.0 a 3.1 (až 10 Gbit/s čili 1,25 GB/s).

Mezi standardy 2.0 a 3.0 je obrovský skok. Trojkové USB je však zpětně kompatibilní se staršími standardy, takže se nemusíte obávat nekompatibility. A pak je tu i verze USB 3.2, která v poslední generaci dosahuje ještě dvojnásobné rychlosti proti 3.1. S tou se však běžně u USB hubů ještě moc nesetkáte, o USB 4 (zatím) nemluvě.

A pak je tu otázka typu konektoru. V drtivé většině huby využívají formát USB type-A. USB A je to klasické a dobře známé „placaté“ USB, kterým se připojují klávesnice, myši, externí disky, flash disky a další a další zařízení. Je nejpoužívanější, tudíž je nasnadě, že většina USB rozbočovačů hostí právě tyto porty.

Setkat se však můžete i s novějším typem USB-C. Ten nejenže využívá nové a rychlé standardy a podporuje vyšší proud (což oceníte při nabíjení různých zařízení), ale díky symetrickému oválnému provedení už nemusíte každé zařízení připojovat nadvakrát, abyste trefili správnou polohu.

Jakou rychlost potřebuji?

Pokud jde o rychlost, USB 2.0 je i dnes dostačující standard pro připojení základní periferie, jako jsou různé klávesnice, myši, mechaniky apod. Zkrátka tam, kde nejsou vysoké nároky na datový tok, lze tuto verzi zcela bezproblémově používat. V případě externích disků nebo třeba fotoaparátů či videokamer (stahování fotek a videí) už nejspíš oceníte rychlejší přenos dat v podobě USB 3.0 a výše. V tom případě je však potřeba, aby bylo i připojení hubu do počítače uskutečněno přes USB daného (vyššího) standardů.

V každém případě je dnes už výhodnější pořídit si hub s vyšším standardem. Cenový rozdíl proti modelu s 2.0 a 3.0 porty nemusí být prakticky ani znát – ale rozdíl ve „výkonu“ bude velice citelný. Doporučujeme tedy kupovat huby s USB alespoň 3.0 nebo vyššími.

Jiné konektory

Většina základních hubů disponuje pouze USB porty (typ A, případně i C). U pokročilejších, které už hraničí s dokovacími stanicemi, se můžete setkat i s jinými rozhraními. Může zde být například HDMI port nebo slot pro SD kartu, rozhraní DisplayPort a řada dalších. Zde záleží na potřebách konkrétního uživatele.

Připojení k počítači

Jak bude hub připojen k počítači? Existují dvě možnosti. Buď je tělo hubu vybaveno vyčnívajícím konektorem a do zdrojového zařízení ho prostě zacvaknete, anebo – což je častější – je hub vybaven kabelem s USB A koncovkou. První řešení je poněkud elegantnější a kompaktnější. Druhé nabízí větší flexibilitu a jde přece jen o osvědčenější a běžnější formu.

Napájení

Běžné USB rozbočovače lze napájet přímo z počítače. Ale řada těchto zařízení má i možnost připojení externího napájení, ideálně s microUSB konektorem, kdy můžete použít běžnou mobilní nabíječku. Díky tomu lze hub napájet vyšším proudem než při prostém čerpání energie přes zdrojové zařízení. To znamená, že můžete přes USB hub následně provozovat náročnější zařízení nebo i jiná zařízení (např. mobilní telefony atd.) účinně nabíjet.

Ceny USB hubů

Za kolik lze pořídit kvalitní USB rozbočovač, který vám zajistí porty pro potřebná zařízení a příslušenství? Cena může začínat na velmi přijatelných částkách. Například základní modely hubů koupíte už do 200 Kč. Najdete zde přitom známé značky jako Trust, Yankee, Hama či Axagon. U těchto modelů čekejte spíše 2.0 USB rozhraní a ne víc než 4 porty.

Oblíbenou relaci představuje kategorie od 2 do 5 stovek Kč. Ta skýtá největší výběr a najdete zde naprostou většinu nejprodávanějších modelů. Běžné je rozhraní USB 3.0 a čtyři nebo i více portů. Nad 500 Kč už začínají rozbočovače pro náročnější zájemce. Větší množství portů, nejnovější standardy nebo více druhů portů.

Nejlepší značky USB hubů

Kteří výrobci USB hubů patří k osvědčeným? Jedny z nejprodávanějších USB hubů nabízí značka Axagon, navíc i za velmi dostupné ceny. Následují ji další známé značky jako například Trust či Hama, obě nabízí velmi široký výběr. Stejně tak značka i-Tec, u níž najdete i drahé a pokročilé modely. Dobrou volbou je i značka Yankee.

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového USB hubu. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepších rozbočovačů a USB hubůna trhu.

Kam dál?