Nejlepší solární nabíječky na mobil či notebook (test a recenze)

Nejlepší solární nabíječka Solární nabíječka je vynález vpravdě fascinující. Umožňuje totiž vzít si s sebou obnovitelnou zásobu elektrické energie prakticky kamkoli. A ne, nemusíte vozit padesátikilový generátor a ještě zásobu paliva do něj. Stačí vám jedno malé kapesní zařízení, které se dobíjí tím, čeho bývá zejména v jarních a letních měsících všude dostatek. Pochopitelně je řeč o slunečním svitu.

Solární nabíječka může být doslova převratnou záležitostí především pro milovníky outdoorových aktivit, turistiky a cestování. Umožní vám totiž udržet v provozu drobnou elektroniku, jako je třeba mobilní telefon, aniž byste se museli shánět po zásuvce. Zdá se to být v principu geniální, že ano? Ale má to i nějaké háčky? To – a mnohem víc – se dozvíte v dnešním článku, který plně věnujeme výběru nejlepší solární nabíječky. Kromě technických možností a parametrů nás budou zajímat i její obecné výhody a nevýhody. Taky nemineme otázky ceny a podělíme se i o drobné recenze známých výrobců.

Nejlepší solární nabíječky na trhu podle nás

Název produktuVlastnostiCena (od)Recenze
1.Viking S26W 26800mAh


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Tip č. 1 - s powerbankou 

Kapacita: 26800 mAh
1800 Kč Číst recenze
2.CROSSIO SolarPower 21W


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Tip č. 2 - nejoblíbenější 

Výkon: 21W
1500 Kč Číst recenze
3.Polaroid SP50 717-843032


4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)
 Tip č. 3 - pro náročné 

Výkon: 50 W
3800 Kč Číst recenze
4.Goal Zero Guide 10 plus


4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)
 Tip č. 4 - cena / výkon 1100 Kč Číst recenze
5.Allpowers AP- ES-004-BLA


4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)
 Tip č. 5 

Výkon: 21 W
1550 Kč Číst recenze
6.AlzaPower MAX-E 21W


4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)
 Tip č. 6 

Výkon: 21 W
1300 Kč Číst recenze

1. Viking S26W 26800mAh

Naše hodnocení: 5 out of 5 stars (5 / 5)

 Recenze Viking S26W 26800mAh  Powerbanka se solárním panelem, pro mobilní telefony a tablety, 26800 mAh, USB-C, QI bezdrátové nabíjení 5W, 3 výstupy až 5 V a 3,1 A, LED indikace stavu

Zjistit přesnou cenu od 1 800 Kč

2. CROSSIO SolarPower 21W – oblíbený model

Naše hodnocení: 5 out of 5 stars (5 / 5)

 Recenze CROSSIO SolarPower 21W  Solární panel Crossio SolarPower 21W zaujme svojí vysokou účinností, kompaktními rozměry a praktickými detaily určenými přímo pro potřeby cestovatelů.

Ukázat detaily od 1 500 Kč

3. Polaroid SP50 717-843032

Naše hodnocení: 4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)

 Recenze Polaroid SP50 717-843032  Stačí jen rozložit a nasměrovat a můžete začít vyrábět ekologickou solární energii! S kvalitním a efektivním solárním panelem od společnosti Polaroid můžete využívat sluneční energii na cestách i doma.

Ukázat detaily od 3 800 Kč

4. Goal Zero Guide 10 plus

Naše hodnocení: 4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)

 Recenze Goal Zero Guide 10 plus  S GUIDE 10 Plus získáváte přenosnou, robustní cestovní nabíječku a externí zdroj. Umožňuje nabíjet AA nebo AAA baterie ze slunce nebo z jakékoliv USB portu. Díky ní už budete mít vždy dostatek energie pro váš mobilní telefon, MP3, GPS a zvládnete i doplnit baterii vašeho tabletu. Navíc disponuje vestavěnou LED svítilnou.

Ukázat detaily od 1 100 Kč

5. Allpowers AP- ES-004-BLA

Naše hodnocení: 4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)

 Recenze Allpowers AP- ES-004-BLA  Kompaktní solární nabíječka s výstupem 5V, 2,4A, která je voděodolná. Nabízí výkon 21 W. Obsahuje monokrystalické laminované vrstvou ETFE.

Ukázat detaily od 1 600 Kč

Solární nabíječky jsou na vzestupu, ačkoli se zatím nedá říct, že by šlo o zařízení masově rozšířené. Každopádně vám však může poskytnout vynikající služby. Mít u sebe v přírodě nabitý mobilní telefon může být v případě nouze otázkou bezpečnosti. Nejde tedy jen o to, že byste se od elektroniky nedokázali odtrhnout ani v lůně lesa nebo hor. Nabíječka může logicky poskytnout energii i jiným zařízením – např. powerbance, digitálnímu fotoaparátu apod. Ceny těchto nabíječek se přitom stávají stále dostupnějšími. Pravda, stále jde o jistou investici, ale ta se vám při četnějším použití velice brzy vrátí. Sortiment je navíc už poměrně široký, takže je z čeho vybírat.

V dnešním článku vás provedeme výběrem od základů až k detailům a vysvětlíme všechny důležité parametry a faktory, které s těmito zařízeními souvisejí. Kromě toho se dočkáte i žebříčku nejpovedenějších a nejoblíbenějších současných modelů. Další inspiraci a poznání pak můžete sbírat v odborných testech anebo třeba uživatelských recenzích solárních nabíječek, kde se dozvíte leccos zajímavého.

Nejlepší solární nabíječka

Jak vybrat solární nabíječku

Výběr solární nabíječky se vyplatí dobře zvážit, abyste zbytečně neutratili peníze za něco, co nevyužijete, nebo nebyli zklamaní z nedostatečného výkonu. U nabíječek je zásadní volba správného typu. Dále se rozhodně zaměřte na výstupy, které ovlivní, jaké přístroje můžete se zařízením nabíjet. Významnou roli pochopitelně hraje výkon a případně kapacita akumulátoru. V neposlední řadě by vás měla zajímat skladnost nabíječky, tedy rozměry a hmotnost.

Výběr solární nabíječky podle typu

Základní rozlišení u těchto pomůcek spočívá obvykle v tom, zda jde o zařízení, které má k dispozici integrovaný akumulátor, anebo jde čistě o nabíječku s přímým nabíjením. Každé řešení skrývá vlastní výhody, nevýhody a možnosti a měli byste si ujasnit, která varianta bude výhodnější pro vaše potřeby.

Solární nabíječka s vlastním akumulátorem

V tomto případě jde o zařízení, které bychom mohli přesněji označit jako „solární powerbanku“, jelikož dokáže elektrickou energii uchovávat. Funguje jako standardní powerbanka, s tím rozdílem, že ji nemusíte dobíjet ze zásuvky, ale pouze expozicí slunečnímu svitu.

Toto zařízení bývá kompaktní, s velmi praktickými rozměry. Velikostí je srovnatelné s většími běžnými powerbankami, ale na těle je umístěn integrovaný solární panel. Solární nabíječky mají často poměrně vysokou kapacitu akumulátoru (o tom ještě později).

Mezi významné výrobce patří značky jako: Viking, Sandberg, Doca či Goal a Forever.

Solární nabíječka s přímým nabíjením

Tohle už je nabíječka v pravém smyslu. Nedokáže energii uchovávat, pouze přímo předávat. Není však zapojená do zásuvky, nýbrž disponuje solárními panely. Oproti solárním powerbankám má obvykle odlišnou konstrukci. Nejčastěji ji tvoří několik solárních panelů, které lze složit do úhledného – takřka kapesního pouzdra či formátu. Ve složeném stavu tedy nezabere v průměru o mnoho víc místa než solární powerbanka. Při rozvinutí má však násobně větší plochu solárních panelů.

Mezi významné značky patří: Allpowers, Crossio, případně Victron či Speed.

Pro a proti jednotlivých typů

Jaké jsou výhody a nevýhody obou typů a jak si vybrat ten správný? Cenově se od sebe tato zařízení až tak diametrálně neliší a pohybují se v podobných relacích.

Solární powerbanka dokáže energii uchovat. Její výhodou je, že můžete využít slunné hodiny, abyste nabrali energii na horší časy (anebo ji nabít ze zásuvky). Spíše ji tedy oceníte při delších cestách a výpravách. Naopak nabíječka bez akumulátoru dokáže bezprostředně dobíjet kdykoli jsou k tomu světelné podmínky, což oceníte při kratších výletech nebo stálých a dobrých světelných podmínkách.

Pozn.: Solární powerbanky většinou kombinují možnost solárního i síťového napájení a vyžadují velmi dobré světelné podmínky. Plné nabití pouze ze slunečního svitu může trvat i velmi dlouho.

Kapacita akumulátoru

V případě solární nabíječky s akumulátorem bude jedním z nejdůležitějších parametrů kapacita akumulátoru. Oblíbené příruční modely kompaktních rozměrů poskytují často kapacitu v rozmezí od cca 5000 do 15 000 mAh. Výjimkou však nejsou ani solární powerbanky s kapacitou i 20 000 mAh nebo víc.

Plná powerbanka o kapacitě kolem 10 000 mAh vystačí např. na nabití dvou až tří mobilních telefonů. Powerbanky s kapacitou od 15 000 mAh výš se uplatní zejména ve větší skupině lidí, při nabíjení většího počtu zařízení anebo na vícedenních výpravách.

Pozn.: Pozor, důležitou roli hraje efektivita akumulátoru neboli využitelná kapacita. Ta bývá v průměru o 10-30 % nižší než papírová – v závislosti na kvalitě modelu.

Výkon nabíječky a výstupní napětí a proud

Důležitý je údaj o výkonu solárního panelu. Ten ovlivňuje, jak rychle a jaké přístroje lze s nabíječkou účinně nabíjet. Solární nabíječky do výkonu 10 W lze považovat za slabší varianty pro méně náročné použití. U přímých solárních nabíječek je dnes běžný vyšší výkon, kolem 20 W i více.

Dalším parametrem je výstupní napětí. Opět ovlivní to, jakou elektroniku budete schopni s nabíječkou dobíjet. Výstupní napětí je u „kapesních“ nebo spíše kompaktních modelů nabíječek většinou 5 V. To je dostačující pro běžnou drobnou elektroniku, jako jsou mobilní telefony, digitální kamery, fotoaparáty, navigace a powerbanky.

Aby to nebylo tak jednoduché, s efektivitou a výkonem nabíječky souvisí ještě parametr výstupního proudu. Ten se značí v ampérech (A). Populární moderní modely solárních nabíječek nabízejí výstupní proud často okolo 2-3 A, což je dostačující pro efektivní nabíjení běžné elektroniky. Slabší modely s proudem pod 2 A jsou spíše nouzová, vhodná pro dobíjení starších telefonů s menší kapacitou baterie nebo jiných méně náročných zařízení.

Pozn.: Ne každá solární nabíječka nebo powerbanka je vhodná pro nabíjení větší elektroniky, jako jsou například notebooky. Pro nabíjení náročných zařízení, jako jsou např. autobaterie nebo výkonné aku nářadí se pak kompaktní solární nabíječky obvykle vůbec nehodí, resp. nedají použít. Zde záleží na výstupním napětí.

Odolnost

Vzhledem k tomu, že solární nabíječky jsou zařízení primárně určené do „terénu“, vyplatí se věnovat patřičnou pozornost taky odolnosti a voděodolnosti. Odolnost proti mechanickému poškození je dána celkovou kvalitou zpracování a použitými materiály. Těžko ji exaktně vyjádřit, orientovat se můžete především podle ceny a značky (renomované značky si dávají na kvalitě provedení víc záležet) a případně podle recenzí nebo testů solárních nabíječek.

U ochraně proti vodě a prachu je situace zjednodušená, jelikož míru krytí jasně vyjadřuje veličina udávaná písmeny IP. Pro outdoor použití je jistě vhodná určitá ochrana proti vodě, alespoň IPx4, což je ochrana proti stříkající vodě. Zařízení by tak mělo odolat dešti a podobným běžným střetnutím s vodou.

Konektivita

Jakými porty solární nabíječky disponují? Standardem je rozhraní USB. USB-A lze považovat za základ. USB-C je rychlejší, novější verze. Setkat se lze i s porty USB micro. Důležitý je taky počet portů, od čehož se odvíjí možnost nabíjet více zařízení současně.

Typ solárního panelu

Taky druh použitého solárního panelu by vás měl zajímat. V současnosti se vyskytují především dvě technologické varianty, které se liší životností a efektivitou. Nelze však jednoznačně říct, který typ je lepší. Mají totiž odlišné vlastnosti.

  • Krystalický článek má delší životnost a je účinnější, ale pouze za podmínky přímého slunečního svitu.
  • Amorfní článek má obecně kratší životnost a nižší efektivitu, na druhou stranu dokáže lépe vstřebávat i rozptýlené sluneční světlo.

Pokud můžete nabíječku vystavit optimálnímu přímému svitu, má krystalický článek lepší vlastnosti. Pokud ji budete používat i v méně ideálních podmínkách nebo třeba za sklem auta, amorfní článek dokáže posbírat více nepřímého záření.

Rozměry, hmotnost

Rozměry moderních solárních nabíječek i powerbank bývají kompaktní, tvar je obvykle obdélníkový s delší stranou nejčastěji kolem 14-18 cm. Hmotnost se pak pohybuje taky na snesitelné úrovni, od cca 200 g u menších modelů. Kolem 500 g mívají oblíbené, výkonné modely.

Ceny solárních nabíječek

Na kolik vyjde kvalitní solární nabíječka? Toto zařízení není nijak nedostupnou nebo předraženou záležitostí. Zde jsou hlavní cenové relace.

Solární nabíječky do 1000 Kč

Větší výběr powerbank než přímých nabíječek. Nejlevnější modely obou druhů mohou začínat už kolem 300 Kč, ale nepočítejte s velkou efektivitou nebo kapacitou. Spíše pro velmi nenáročné, základní použití.

Solární nabíječky do 2000 Kč

Dalo by se říct, že jde o stěžejní relaci s velkým výběrem nejprodávanějších solárních nabíječek i powerbank. V této kategorii si vybere většina zájemců.

Solární nabíječky nad 2000 Kč

Velmi výkonné a často rozměrnější solární nabíječky vhodné už pro náročnější použití.

Nejlepší značky solárních nabíječek

Které značky se vyplatí mít při výběru solární nabíječky v merku? Zde je několik nejvýznamnějších…

  • VikingLídr ve světe solárních powerbank. Velmi dobře hodnocená, oceňovaná a spolehlivá značka.
  • Crossio – Spolu s Allpowers nejprodávanější značka přímých solárních nabíječek. Crossio má menší výběr, ale opravdu výborné a velmi populární modely v ceně od cca 1500 Kč.
  • Allpowers – Velký výběr přímých nabíječek v ceně od cca 1000 Kč. Velmi populární značka.
  • Doca – Kvalitní solární powerbanky. Alternativa ke značce Viking.
Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nové solární nabíječky. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepší solární nabíječky na mobil, notebook či jinou elektroniku na trhu.