Nejlepší sloupové reproduktory pro poslech hudby do domácnosti

Nejlepší sloupové reproduktory

Nejlepší sloupové reproduktory

Užívat si kvalitní muziku v dokonalé reprodukci, to je sen a touha každého milovníka hudby. Neméně to platí pro kvalitu zvuku při sledování filmů nebo třeba hraní her. Ale docílit perfektního zvuku v domácím prostředí není jen tak, stojí to buď opravdu hodně peněz, anebo o něco méně peněz, ale o to více znalostí. Pokud tíhnete spíše k druhé cestě, může vám pomoci náš dnešní článek.

Zaměříme se v něm konkrétně na sloupové reproduktory. Tento typ reproduktorů může v domácím prostředí nabídnout velmi dobré služby a vysokou kvalitu zvuku při minimálních nárocích na prostor. Ale jako vždy platí, že je třeba pečlivě vybírat, abyste skutečně za své peníze získali maximální hodnotu. V dnešním článku se podíváme na to, jak vybrat nejlepší sloupové reproduktory pro poslech hudby v domácnosti nebo samozřejmě i kdekoli jinde, kde nejsou profesionální, studiové podmínky.

Nejlepší sloupové reproduktory na trhu podle nás

NázevHodnoceníCenaRecenze
1.Bang & Olufsen BeoPlay A9
100 % ⭐do 48000 KčBluetooth reproduktor - aktivní, o výkonu 480W, frekvenční rozsah od 33 Hz do 23000 Hz, 3,5mm jack, LAN, Bluetooth 4.2, Wi-Fi, Multiroom, AirPlay, Chromecast, ovládání přes zařízení s iOS nebo Android.Číst recenze
2.Sonos One SL
98 % ⭐do 5000 KčReproduktor - aktivní, LAN, Wi-Fi, Multiroom, AirPlay, Spotify, Tidal, Deezer, Apple Music, Google Play Music, YouTube Premium, ovládání přes zařízení s iOS nebo Android.Číst recenze
3.Dali Oberon 5
97 % ⭐do 20000 Kč- Tenké a elegantní sloupové reproduktory
- Flexibilní umístění
- Velmi široký rozptyl
- Efektivní reprodukce i při poslechu výrazně mimo úhel
- Kužel středobasového měniče vyroben z dřevěného vlákna
- SMC technologie wooferů - extrémní flexibilita měniče
Číst recenze
4.Yamaha NS-F51
97 % ⭐do 9500 KčVýkonné 2 sloupové reproduktory Yamaha NS-F51 - 2 pásma, 3 reproduktory, basové 2×16 cm, výškový 3 cm , 43 Hz - 26 kHz, 80 W trvalý příkon, 6 Ohm, 240 W špičkový výkon, citlivost 89 dB, 13,7 kg/ks. Barevné provedení: černá.Číst recenze
5. Klipsch R-600F
97 % ⭐do 11000 KčReproduktor - pasivní, o výkonu 400 W, frekvenční rozsah od 38 Hz do 21000 Hz, 2pásmové, impedance 8 Ohm.Číst recenze
6.Magnat Monitor Supreme 1002
94 % ⭐do 5050 KčReproduktor - pasivní, o výkonu 360 W, frekvenční rozsah od 19 Hz do 38000 Hz, 2,5pásmové, impedance 8 Ohm, reproduktorové svorky.Číst recenze
7.auna L766
90 % ⭐do 3350 Kč- velká síla: 3cestné reproduktory s přirozeným zvukem a RMS výkonem 180 W
- skvělý vzhled: dřevěná konstrukce s jasně viditelnou, přirozenou texturou
- sytý zvuk: basreflexní konstrukce

Číst recenze

Jak vybrat adekvátní typ reproduktorů?

Sloupové reproduktory jsou jen jednou z mnoha možností, jak ozvučit prostor. Pokud vynecháme studiové a profi vybavení a zaměříme se na běžné typy reproduktorů a reprosoustav, můžeme stále vybírat z mnoha typů a variant.

Velmi oblíbená jsou domácí kina a soundbary. Domácí kino je označení pro výkonné reprosoustavy tvořené celou řadou jednotek. Mezi nimi mohou být i sloupové reproduktory. Domácí kina vyžadují hodně prostoru a instalace je složitější, jsou nákladné a vhodné spíše pro fajnšmekry. V mnoha případech může jít o předimenzované řešení. Pokud bydlíte ve starém paneláku s „papírovými“ stěnami, pravděpodobně (pokud máte nějaké ohledy k sousedům) stejně nebudete schopni využít jeho plnou kapacitu.

Soundbar je jakési „kompaktní“ domácí kino. Typicky vyjde výrazně levněji, zabere podstatně méně místa a instalace je snadná. Výkon a kvalita zvuku solidní až velmi dobrá. Soundbar typicky tvoří horizontální, podlouhlá jednotka obvykle doplněná o samostatný subwoofer pro lepší basy. Soundbary i domácí kina jsou řešením primárně pro zlepšení kvality zvuku z TV, přestože samozřejmě slouží i pro poslech hudby.

Další možností pro ozvučení místnosti jsou například regálové reproduktory. Sestavy těchto reproduktorů mohou velmi dobře ozvučit místnost s relativně nízkými náklady a minimálními prostorovými nároky. Sloupové reproduktory pak naopak představují řešení pro náročnější zájemce, kteří si rádi připlatí za kvalitu. Sice zaberou celkově trochu více místa, ale mohou ve výsledku působit velice stylově a elegantně, takže interiér spíše zdobí, než že by v něm překážely.

reproduktor Marshall

reproduktor Marshall

Kam se hodí sloupové reproduktory?

Sloupové reproduktory jsou pro nejrůznější domácí prostory skvělou volbou. Díky své vertikální konstrukci a kuželovým měničům dokážou vytvořit dobré až špičkové ozvučení i v místnostech, kde je horší akustika, např. v důsledku tvrdých povrchů, a delší dozvuk.

Jak zlepšit akustiku v místnosti?

Pokud je dozvuk v místnosti delší než 20 až 25 ms, pak je na místě uvažovat o tom, že se pokusíte akustiku v místnosti vylepšit. Ačkoli jsou sloupové reproduktory vhodné do místnosti i s ne zrovna ideální akustikou a dokážou ji solidně kompenzovat, rozhodně lze výslednou kvalitu zvuku pozitivně ovlivnit právě úpravou akustiky.

Jak na to? Stačí obohatit interiér o některé akustiku podporující prvky. Uvažujte o pořízení záclon či závěsů, položte koberce, pořiďte si knihovnu plnou knih, pověste obrazy či textilní dekorace. Všechny tyto prvky pomáhají absorbovat zvuk a zlepšovat akustiku. Pokud chcete profesionálnější řešení, sáhněte po akustických pěnových panelech.

Jak je to s pásmy reproduktorů?

Reproduktory se dle konstrukce dělí na 2, 2,5 nebo 3pásmové. Toto rozdělení označuje, nakolik části je signál zesilovače rozdělen pomocí „výhybky“ v reproduktoru. Konstrukce 2pásmová je konstrukčně jednodušší a umožňuje dosažení vysoké kvality zvuku ve výškách a středních polohách. Třípásmové reproduktory však mohou podávat lepší, kvalitnější basové výkony.

Zvolte správnou sestavu

Reproduktory se často zapojují do sestav o různých konfiguracích. Pokud vybíráte reprosestavu třeba v podobě domácího kina, konfigurace je naznačena číslem s jedním desetinným místem.

Například sestava 2.0 je základní stereo set o dvou jednotkách. Tuto sestavu jde povýšit o level výš na 2.1, kdy reproduktory doplňuje subwoofer. Velmi oblíbené a komplexní jsou sestavy 5.0, které obvykle zahrnují i právě sloupové reproduktory, většinou po dvou kusech. Varianta 5.1 přidává subwoofer pro dokonalý, prostorový, komplexní a plný zvuk. Sestava 7.1 přidává ještě dva zadní reproduktory pro 3D zvukový efekt.

Aktivní a pasivní reproduktory

Jde o další základní dělení reproduktorů. Pasivní modely vyžadují připojení k externímu zesilovači. Mohou nabídnout vyšší kvalitu zvuku za nižší cenu, ale jde spíše o záležitost pro profesionály, audiofily apod.

Běžní uživatelé obvykle sáhnou pro domácí použití po aktivním typu reproduktoru s již integrovaným zesilovačem. Takový reproduktor je mnohem komfortnější a funguje jako kompaktní celek bez nutnosti složitého zapojování. Sloupové reproduktory jsou obvykle k dostání v aktivním provedení, takže nemusíte řešit technické záležitosti. Existují ale samozřejmě i v pasivní konstrukci.

Výkon RMS

Jde o jeden z nejdůležitějších parametrů při výběru jakéhokoli reproduktoru či zařízení reprodukujícího hudbu. RMS výkon označuje, při jakém nejvyšším výkonu je zařízení schopno dlouhodobě hrát, aniž by došlo k jeho poškození. Tato hodnota je tedy mnohem více vypovídající než maximální hodnota výkonu. Tedy výkon, který je zařízení schopné krátkodobě vyvinout bez ohledu na „vlastní zdraví“.

Oblíbené současné modely sloupových reproduktorů obvykle nabídnou výkon od 100 do 300 W. Výkon reproduktorů kolem 200 W je už plně dostačující i pro náročnější domácí použití.

Frekvenční rozsah

Frekvenční rozsah označuje jednoduše, jak nízké a vysoké frekvence je zařízení schopné reprodukovat. Typický rozsah se pohybuje kolem 20 Hz až 20 kHz. S tímto parametrem se setkáte například i při výběru sluchátek a jiné audio techniky, ale nemá význam ho přeceňovat. Vyšší rozsah neznamená (automaticky) vyšší kvalitu zvuku.

Citlivost

Zjednodušeně řečeno citlivost udává „hlasitost“, jakou je schopný reproduktor hrát. Uvádí se v decibelech při 1 W výkonu na vzdálenost 1 m od měniče. Obvyklý rozsah je cca 85 až 115 dB. Pro domácí použití doporučujeme citlivost nad cca 88 dB. Nad 92 dB jde již o skvělou hodnotu a zařízení bude vhodné i pro náročnější zájemce. Citlivost pod 85 dB už je na pováženou, takový reproduktor bude stačit spíše méně náročným uživatelům.

Impedance

Impedance se udává v ohmech a určuje, kolik el. proudu protéká zařízením. Čím nižší impedance, tím více proudu a potenciálně větší výkon (hlasitost), ale typicky i s vyšším zkreslením zvuku. Vyšší impedance značí nižší proud a výkon, ale vyšší čistotu. V reálu je však u reprosoustav tento údaj důležitý zejména kvůli připojení k zesilovači.

Velikost a hmotnost

Sloupové reproduktory mají ve srovnání s regálovými větší tělo a podobně jako u hudebních nástrojů platí, že velké tělo dělá velký a kvalitní zvuk. Samozřejmě do hry vstupují i materiály, kvalita zpracování apod., takže toto pravidlo rozhodně nelze brát bezezbytku. Nicméně zvukový potenciál sloupových reproduktorů je obecně přece jen vyšší.

Poměrně důležitá je i hmotnost, protože příliš nízká hmotnost reproduktoru zvuku na kvalitě nepřidá a lze čekat, že se bude zvuk postupem času i zhoršovat, jak se bude subtilní konstrukce vlivem vibrací „rozkližovat“. I v případě sloupových reproduktorů tedy platí, že hmotnost do jisté míry svědčí o kvalitě.

Jaké jsou ceny kvalitních sloupových reproduktorů?

Sloupové reproduktory a sestavy z nich jsou v průměru dražší, než pokud sáhnete po regálových reproduktorech. Na druhou stranu nabízejí vyšší kvalitu zvuku. Pokud si dobře vyberete, můžete ze sloupového reproduktoru či sestavy vymáčknout vynikající zvuk za smysluplnou cenu.

Do 10 000 Kč koupíte spíše jednotlivé či 2.0/2.1 sestavy pro základnější použití. Kolem 15 až 20 tisíc Kč můžeme mluvit o příznivé relaci, ve které má smysl pátrat. S tímto rozpočtem lze již zařídit kvalitní ozvučení domácího prostředí. Špičkové modely a sestavy však mohou stát běžně mnoho desítek tisíc.

Nejprodávanější značky sloupových reproduktorů

Pokud jde o výrobce, mezi nejoblíbenější, nejprodávanější a nejvíce osvědčené patří značky jako Magnat, Marschall, Sonos, Monitor, Klipsch a další. Dostupnější cenové relace nabídnou např. značky jako Polk, C-Tech atd. Při výběru vám mohou značně pomoci recenze sloupových reproduktorů od uživatelů či odborné testy.

Náš tip: Nejlepší přenosné bluetooth reproduktory