Nejlepší handsfree do auta či ucha | Poradíme, jak vybrat

Nejlepší handsfree do ucha Mít při vyřizování telefonních hovorů volné ruce se vyplatí. Někdy – například při řízení – může jít dokonce o doslova životně důležitou záležitost. Handsfree je tudíž populární a běžnou pomůckou, kterou však využívají nejen řidiči. Může se hodit každému vytíženému člověku, který musí v osobním nebo profesním životě často vyřizovat telefonáty. Handsfree rozhodně není žádná novinka. Tyto systémy navíc od doby svého vzniku notně pokročily.

Dnes si můžete vybrat z mnoha variant řešení. Tou nejjednodušší a nejdostupnější je zapnutí mobilu na hlasitý odposlech. Takové řešení však není příliš elegantní a nemusí být dostačující. V dnešním článku se proto budeme věnovat výběru nejlepšího handsfree do auta či ucha. Seznámíme vás se základními variantami a jejich vlastnostmi. Zaměříme se na důležité technické parametry, funkce a další faktory výběru. Krátce se zmíníme i o cenách a známých výrobcích.

Aby byl náš průvodce kompletní, nemůže chybět ani žebříček nejlepších a nejprodávanějších handsfree současnosti. Věříme, že náš výběr je dostatečně pestrý a především kvalitní, aby vás některý z modelů oslovil. Při výběru vám dobře poslouží taky uživatelské nebo odborné testy a recenze handsfree. Zejména uživatelské recenze je však rozumné vnímat s určitou rezervou a spíše jako doprovodnou pomůcku než bernou minci.

Jaké jsou tedy nejlepší handsfree podle nás

 1. SuperTooth BUDDY – nejlepší handsfree do auta, skvělé hodnocení i recenze
 2. Plantronics Voyager Legend – nejlepší handsfree do ucha
 3. Jabra Drive – skvělá alternativa do auta od renomovaného výrobce
 4. Jabra Talk 25 – nejlepší poměr cena / výkon za handsfree do ucha
 5. Jabra Talk 5 – cenový tip, handsfree do ucha za méně než 500 Kč
 6. CELLULARLINE EASY DRIVE

Porovnání nejlepších handsfree (do ucha či auta) na trhu

Název produktuObrázekCena (od)Recenze
HANDSFREE DO AUTA
1.SuperTooth BUDDY

5 out of 5 stars (5 / 5)
Jedno z nejoblíbenějších handsfree do auta s kvalitním přenosem hovorů, výdrží i cenou. Zjistit cenu
2.Jabra Drive

4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)
Alternativa do 1000 Kč od renomované značky. Handsfree do auta na stínítko. Zjistit cenu
3.CELLULARLINE EASY DRIVE

4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)
Funkční produkt, který může směle konkurovat i dražším produktům ve své kategorii. Zjistit cenu
HANDSFREE DO UCHA
1.Plantronics Voyager Legend

5 out of 5 stars (5 / 5)
Skvěle hodnocené handsfree do ucha. Jednoduše se ovládá, dobře sedí na uchu a má slušnou výdrž. Zjistit cenu
2.Jabra Talk 25

5 out of 5 stars (5 / 5)
Bezkonkurenčně nejlepší v poměru ceny a výkonu. Renomovaný výrobce, cena pod 750 Kč. Zjistit cenu
3.Jabra Talk 5

4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)
Cenový tip. Handsfree do ucha za méně než 500 Kč. Funkční produkt s dobrým zvukem. Zjistit cenu
HANDSFREE NA MOTORKU
1.Interkom SENA 30K

5 out of 5 stars (5 / 5)
Tip pro moto: Jeden z nejkvalitnějších interkomů na motorku. Zjistit cenu

Jak vybrat handsfree do auta či do ucha

Před pořízením handsfree byste se měli zamyslet především nad tím, jaký typ vám bude nejvíce vyhovovat. Zde záleží zejména na způsobu použití a nárocích. Velmi důležitý je způsob přenosu signálu a připojení, kompatibilita, ale třeba i kvalita zvuku, zpracování – tedy velikost, hmotnost, tvar – a do hry mohou vstupovat i další faktory. V dnešním článku se dozvíte, jak se dívat na nejdůležitější parametry a lépe porovnávat jednotlivé výrobky mezi sebou.

Typy handsfree

V zásadě lze tyto pomůcky rozdělit na dva typy. Osobní handsfree a automobilové. Jak se od sebe liší, jaké mají možnosti využití a vlastnosti?

Osobní handsfree

Osobní handsfree jsou určeny pro nejrůznější každodenní použití. Můžete je využít v pracovním prostředí, ale možná si je oblíbíte i pro přijímání osobních hovorů. Klasické modely mají většinou podobu jednosluchátkového zařízení. Jeho součástí je kromě samotného sluchátka (obvykle typu pecky nebo špuntu) i ovládací část s baterií a mikrofonem. Ta bývá velmi malá a lehká, aby nezavazela. Součástí ovládacího panelu mohou být některé funkce. Nejčastěji je to regulace hlasitosti.

Díky tomu, že handsfree headset nemá velkou spotřebu energie, může i s malou baterií vydržet na mnoho hodin hovoru. Průměrná hmotnost setu je jen několik gramů, takže ho v uchu skoro necítíte. Handsfree typicky komunikuje s telefonem pomocí bezdrátového připojení Bluetooth. Běžný dosah bývá kolem 10 metrů.

Výběr osobních handsfree setů je poměrně značný. Překvapivě velké je i cenové rozpětí. Modely mohou stát od pár stovek do několika tisíc Kč. Mezi nejpopulárnější výrobce patří například značka Jabra.

Handsfree do automobilu

Automobilové handsfree sady se objevily před lety jako kompenzace problémů s přijímáním hovorů při řízení. V současné době je telefonování (resp. držení mobilu v ruce) za jízdy zakázáno. Handsfree je však stále povolenou variantou. Oproti běžnému telefonování je bezpečnější, neboť umožní věnovat se řízení s vyšší pozorností a oběma rukama.

Pozor! Řada studií upozorňuje, že jakékoli používání telefonu, i se sadou handsfree, zvyšuje riziko nehody. Zákon u nás zatím nezakazuje jakékoli použití mobilu, přesto myslete na bezpečí své i ostatních, a hovory či jinou manipulaci s telefonem raději odložte na dobu mimo řízení.

Přídavné handfree do auta mohou mít více podob. Dnes jde nejčastěji o kompaktní malé panely, které disponují mikrofonem, reproduktorem a potřebnými ovládacími tlačítky. Napájeny jsou obvykle akumulátorově a nabíjeny přes USB. Baterie běžně vydrží na mnoho hodin hovoru a pohotovostní doba činí i desítky dní.

Tyto sady díky mikrofonu a reproduktoru umožňují obvykle např. i ovládání hlasem, poslech navigace nebo hudby. Kvalita zvuku však pro účely běžného poslechu hudby bývá nevalná. Pro účely telefonních hovorů však dostačující.

Integrované handsfree v autě jsou záležitostí spíše novějších vozů a vyšší výbavy. Nepotřebujete žádné externí zařízení, vše potřebné je již zabudováno v palubní desce, včetně mikrofonu. Hovor pak posloucháte z reproduktorů samotného vozu, tedy ve vysoké kvalitě. Telefon se automaticky spáruje s vozem při jeho nastartování. Míra komfortu je vysoká, ale ne každý vůz vlastní handsfree má.

Samozřejmě lze v autě použít i osobní sluchátkové handsfree. Nevýhodou je menší pohodlí, výhodou, že volajícího slyšíte pouze vy, nikoli celá posádka vozu. To se může v určitých případech hodit (např. řidiči taxi služby, autobusů apod.).

Specifickou kategorii představují handsfree pro motocykly. Montují se do přileb. Ovládání je obvykle možné pomocí hlasových povelů. Přes sadu můžete poslouchat i navigaci, hudbu nebo komunikovat s dalšími jezdci ve skupině na způsob „interkomu“. Ceny kvalitních motorkářských handsfree však bývají vyšší. V současnosti většinou v řádu jednotek tisíců korun. Některé stojí i 10 tisíc a více. Pod cca 2 tisíce Kč naopak najdete jen minimum kousků.

Alternativa: sluchátka s handsfree, autorádia

Možná pro vás není vyřizování hovorů s volnýma rukama tak podstatné, abyste uvažovali o pořízení samostatné, speciální sady handsfree. V dnešní době existuje velmi rozšířená alternativa – a to v podobě sluchátek. Řada současných sluchátek, ať už drátových či bezdrátových, totiž nabízí funkci „přijímání hovorů“ – a de facto tak fungují jako alternativní handsfree sady.

Sluchátka nemusejí být pro toto použití tak perfektně optimalizovány jako samotné handsfree sety. Pro nenáročné či občasné použití (spíše v rámci volnočasových aktivit) však mohou dostačovat.

Pro automobily, které nemají zabudované handsfree, pak může být řešením pořízení autorádia, které tuto funkci nabízí. Hovor se pak přenáší do reproduktorů jako u integrované sady.

Připojení: drátové vs. bezdrátové

V současnosti už takřka všechny handsfree sady využívají bezdrátové rozhraní. Standardní technologií je Bluetooth. Před nákupem však zkontrolujte kompatibilitu, tedy verzi Bluetooth u sady i vašeho telefonu. Nemusí být stejná, verze jsou zpětně kompatibilní, většinou je kompatibilita do značné míry univerzální. Přesto je vhodné se o tento parametr zajímat kvůli bezproblémovému a neochuzenému provozu.

Bezdrátové spojení přes Bluetooth mívá dosah běžně kolem 10 m, u některých modelů může dosahovat až 30 m. Mobil tedy můžete nechat třeba i ve vedlejší místnosti. U motorkářských handsfree však můžete využívat „interkom“ s násobně větším dosahem (i stovky metrů).

Bluetooth sada se s telefonem automaticky páruje po zapnutí handsfree, takže není třeba nic složitě řešit nebo připojovat. Drátové handsfree jsou dnes velmi okrajovou záležitostí. V zásadě se tato možnost týká především běžných drátových sluchátek, u nichž může být handsfree funkce přítomna. Drátové propojení dává výhodu spolehlivějšího a kvalitnějšího přenosu zvuku, ale je méně komfortní.

Napájení

Napájení bývá akumulátorové. Nabíjení probíhá typicky přes USB (nebo microUSB) rozhraní. Ve specifikacích výrobku se rozlišují tři zásadní, praktické hodnoty, které souvisejí s baterií:

 • Doba hovoru – Celková délka hovoru či poslechu na jedno nabití. Nejčastější rozmezí je cca 5 až 20 hodin. Tedy poměrně značná doba. Poslech např. rádia či navigace přes handfree pochopitelně výrazně zkracuje životnost baterie.
 • Pohotovostní doba – Jak dlouho vydrží přístroj na jedno nabití připraven k použití. Tato doba bývá dlouhá, pohybuje se obvykle mezi 7 až 40 dny.
 • Doba nabíjení – Záleží na typu baterie, její kapacitě, způsobu nabíjení apod. Obvykle jde řádově o nižší jednotky hodin.

Funkce

Co může hadsfree sada umět? Zde je několik důležitých funkcí, na které často narazíte:

 • Regulace hlasitosti – Standardní funkce, která bývá přítomna na těle zařízení.
 • Hlasové ovládání – Zejména u sad do automobilů (a tím více motocyklů), ale i osobních sad je častou a velmi užitečnou funkcí možnost hlasového vytáčení a dalšího ovládání sady.
 • Příjem FM ­– Některé sady dokážou přijímat (a reprodukovat) FM radiové vysílání.
 • Poslech hudby, navigace – U většiny sad do auta (i osobních) je možný poslech hudby či pokynů z navigace. U externích sad je však kvalita poslechu obvykle slabá kvůli malému reproduktoru.
 • Interkom – Zejména u motocyklových sad. Můžete komunikovat se spolujezdci ve skupině na způsob vysílačky.
 • Funkce kvality zvuku – Potlačení šumu, omezení okolních ruchů apod. Systémy pro zlepšení kvality hovoru.

Ceny handsfree do ucha či auta

Kolik stojí handsfree sada? Nejlevnější osobní modely lze koupit kolem cca 100 Kč. Výběr je však omezený a nelze čekat velkou kvalitu. Kolem 500 až 1000 Kč už najdete mnohem více modelů, včetně velké části nejprodávanějších handsfree. Pokročilejší modely mohou stát i 1000 Kč a více. Sady do auta bývají dražší, většinou v rozmezí cca 800 až 4000 Kč. Nejdražší jsou motorkářské sady – nejčastěji od 2000 Kč.

Nejlepší značky handsfree

Které značky handsfree stojí za pozornost? V rámci osobních i automobilových modelů lze vyzdvihnout velmi populární značku Jabra. Nabízí skvělý výběr i kvalitu, patří k vůbec nejprodávanějším. Kvalitní motorkářské sady nabízí značka CellularLine. Dále lze zmínit značky jako Sena, Interphone či Plantronics.

Nejprodávanější handsfree na trhu

Nejprodávanější handsfree dle portálu Heureka.cz

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového handsfree. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepšího handsfree do auta či ucha na trhu.