Jaká je nejlepší herní televize k PS5 a Xboxu?

Nejlepší herní TV pro PS5 a Xbox Series X na trhu Konzole představují extrémně populární způsob hraní her. Na podzim loňského roku (2020) navíc na trh dorazily toužebně očekávané nové verze dominantních konzolí PlayStation a Xbox. Modely PS5 a Xbox X/S nabízejí špičkový výkon a možnost zahrát si řadu exkluzivních titulů. Pokud však za schopnostmi samotné konzole zaostává „zobrazovací zařízení“ může to být pěkně k vzteku. Většina hráčů přitom využívá televizi.

Moderní televize nabízejí široké úhlopříčky a často vynikající rozlišení, přesto mohou za monitory v některých ohledech zůstávat pozadu a do určité míry snižovat požitek ze hry. Existují však i výrobci a televize, kteří na hráče nezapomínají a tato zařízení uzpůsobují vysokým herním nárokům. Taková „herní“ televize je pro kombinaci s konzolí optimální řešení. Ale jak se vlastně pozná, že je televize takto vybavená a přizpůsobená, v čem se liší od běžné, co by měla umět a jak ji vybrat? To vše se dnes dozvíte. Věnovat se totiž budeme právě pořízení nejlepší herní televize k PS5 či Xboxu anebo i pro jiné konzole a herní potřeby.

Nejlepší herní televize (pro PS5, PS4 a Xbox) dle nás

Název produktuVlastnostiCena (od)Recenze
1.LG OLED55C11


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Tip č. 1 - to nejlepší 30000 Kč Zjistit cenu
2.Samsung QE55QN90A


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Tip č. 2 31000 Kč Zjistit cenu
3.LG OLED55G1


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Tip č. 3 35000 Kč Zjistit cenu
4.Samsung QE55Q80A


4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)
 Tip č. 4 - cena / výkon 19000 Kč Zjistit cenu
5.Sony Bravia KD-50X85J


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Tip č. 5 24000 Kč Zjistit cenu
6.55" Hisense 55A6G


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Tip č. 6 - lidová volba 

Typ: 2DIN
Výkon: 4×45 W
navigace, dotykový displej
14000 Kč Zjistit cenu

1. LG OLED55C11 – nejlepší herní TV na trhu

Naše hodnocení: 5 out of 5 stars (5 / 5)

 Recenze LG OLED55C11  Televize SMART OLED, 139cm, 4K Ultra HD, 100Hz, HDR10, HLG, Dolby Vision, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 4× HDMI, 3× USB, USB nahrávání, LAN, WiFi, Bluetooth, DLNA, HbbTV 2.0, herní režim, hlasové ovládání, Apple TV, O2 TV, Netflix, HBO GO, Voyo, Google Assistent, Přehrávání 360° videa, Amazon Alexa, WebOS, VESA 300×200, repro 40W, Dolby Atmos, Dolby Digital Plus, G

Ve variantách 48″, 55″, 65″, 77″ a 83″

Zjistit přesnou cenu

2. Samsung QE55QN90A – nejlepší herní TV od Samsungu

Naše hodnocení: 5 out of 5 stars (5 / 5)

 Recenze Samsung QE55QN90A  Televize SMART Neo QLED, 139cm, 4K Ultra HD, PQI 4500 (100Hz), Mini LED, HDR10, HDR10+, HLG, lokální stmívání, duální tuner DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 4× HDMI, 2× USB, USB nahrávání, LAN, WiFi, Bluetooth, DLNA, HbbTV 2.0, herní režim, hlasové ovládání, Apple TV, O2 TV, Netflix, HBO GO, Steam Link, Voyo, Přehrávání 360° videa, Apple Airplay 2, Tizen, VESA 200×200, repro 60W, Dolby Digital Plus, F

Ve variantách 50″, 55″, 65″, 75″

Zjistit přesnou cenu

3. LG OLED55G1 – nejlepší TV nejvyšší úrovně od LG

Naše hodnocení: 5 out of 5 stars (5 / 5)

 Recenze LG OLED55G1  Televize SMART OLED, 139cm, 4K Ultra HD, 100Hz, HDR10, HLG, Dolby Vision, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 4× HDMI, 3× USB, USB nahrávání, LAN, WiFi, Bluetooth, DLNA, HbbTV 2.0, herní režim, hlasové ovládání, Apple TV, O2 TV, Netflix, HBO GO, Voyo, Google Assistent, Přehrávání 360° videa, Amazon Alexa, WebOS, VESA 300×300, repro 60W, Dolby Atmos, Dolby Digital Plus, G

Ve variantách 55″, 65″, 77″

Zjistit přesnou cenu

4. Samsung QE55Q80A – nejlepší cena / výkon

Naše hodnocení: 4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)

 Recenze Samsung QE55Q80A  Televize SMART QLED, 139cm, 4K Ultra HD, PQI 3800 (100Hz), Direct LED, HDR10, HDR10+, HLG, lokální stmívání, duální tuner DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 4× HDMI, 2× USB, USB nahrávání, LAN, WiFi, Bluetooth, DLNA, HbbTV 2.0, herní režim, hlasové ovládání, Apple TV, O2 TV, Netflix, HBO GO, Steam Link, Voyo, Přehrávání 360° videa, Apple Airplay 2, Tizen, VESA 200×200, repro 60W, Dolby Digital Plus, G

Ve variantách 55″, 65″, 75″

Zjistit přesnou cenu

5. Sony Bravia KD-50X85J

Naše hodnocení: 4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)

 Recenze Samsung QE55Q80A  Televize SMART ANDROID LED, 125cm, 4K Ultra HD, 100Hz, Direct LED, HDR10, HLG, Dolby Vision, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 4× HDMI, 2× USB, USB nahrávání, LAN, WiFi, Bluetooth, Miracast, herní režim, hlasové ovládání, Apple TV, Netflix, HBO GO, Steam Link, Voyo, Apple Airplay 2, párování s mobilním zařízením, VESA 200×200, repro 20W, Dolby Atmos, DTS Digital Surround

Ve variantách 43″, 50″, 55″, 65″, 75″, 85″

Zjistit přesnou cenu

Jak vybrat televizi k herní konzoli?

Herní televize je sice relativně mladý, ale dnes už běžně zavedený a známý pojem. Co ji však definuje a jak vybrat takovou, která bude vyhovovat vašim herním nárokům. Právě na to budeme hledat odpovědi.

Jisté je, že existuje několik stěžejních faktorů, na které je třeba klást v tomto případě zřetel. V první řadě se často skloňuje tzv. „input lag“. O co jde, si samozřejmě vysvětlíme. Mezi další důležité aspekty patří jednoznačně rozlišení, úhlopříčka, ale i možnosti konektivity, vlastnosti a technologie obrazu a zvuku, obnovovací frekvence obrazovky či funkce, jako je herní režim.

V hlavní roli input lag

Herní televize je pojem docela výmluvný. Odkazuje na TV zařízení, které je optimalizováno pro herní použití, zejména s konzolemi. Moderní televize to sice běžně zvládají – ať už jsou herní, nebo ne – ale mají své nedostatky. Jedním z nejvýznamnějších je ve srovnání s PC monitory vysoký input lag.

Input lag znamená „vstupní zpoždění“. Označuje časovou prodlevu, ke které dochází mezi akcí hráče na konzolovém ovladači (tedy např. zmáčknutí tlačítka) a jejím zobrazením na monitoru/obrazovce. Žádnému hráči asi není třeba vysvětlovat, proč je důležité, aby tento čas byl co nejnižší. Příliš vysoký input lag vede k nevýhodě vůči především multiplayerovým protihráčům. Celkový požitek ze hry rovněž trpí.

Běžně se input lag počítá pouze na milisekundy. I u nejrychlejších zařízení přitom k nějakému dochází. Je ale žádoucí tuto prodlevu minimalizovat. Běžné televize nejsou v tomto ohledu vždy zrovna ideálně vybaveny. Input lag může být citelnější. Jedním z hlavních úkolů herní TV (či resp. herního režimu) je pak právě docílit co nejrychlejší odezvy (tedy nejnižšího input lagu). A jaký je ideální stav? Opravdu špičková zařízení už mohou nabídnout rychlost odezvy do 1 milisekundy. To je současný strop. I jednotky či nízké desítky ms lze však stále považovat za obstojný výkon.

Často se pak pro zdokonalení obrazu využívá i kombinace s některými specifickými technologiemi obrazu, jako je například FreeSync, která zajišťuje jeho plynulejší chod bez trhání.

Co je herní režim a proč ho chtít?

Herní televize jsou obvykle ty televize, které mají vlastnosti optimalizované pro herní použití a disponují tzv. herním módem či režimem. Ten může být nazván různě podle konkrétní značky TV, ale obvykle obsahuje slovo „game“ či „gaming“.

Tento režim by měl umožnit rychlé spuštění hry s optimalizovaným nastavením obrazu, odezvy, zvuku apod. Právě nízký input lag a plynulý tok obrazu i při vysokém rozlišení patří mezi hlavní úkoly každého herního režimu. V tomto módu však mohou být aplikovány i další technologie, nastavení a vylepšení pro dosažení maximálního herního požitku.

Rozlišení a technologie obrazu

Rozlišení… to je taková současná mantra, pokud jde o zobrazovací zařízení obecně. Ať už jsou to TV, monitory nebo displeje mobilů. Tomuto faktoru se tudíž nelze vyhnout ani v tomto případě. Jaké rozlišení je tedy pro co nejlepší herní zážitek to pravé?

Full HD coby naprostý základ už při dnešních nárocích a větších úhlopříčkách příliš neobstojí. Novou modlou je rozlišení 4K. U TV to obvykle značí konkrétně 3840 × 2160 px. Skoro čtyřikrát více než u zmíněného Full HD. Obě zásadní konzole (PS5 a Xbox X/S) přitom toto rozlišení podporují. Co to znamená?

Dá se říct, že 4K je dnes pro herní televizi optimum. Existují i TV s vyšším rozlišením, dokonce 8K – tedy osminásobek FHD. V současnosti však ještě není vždy možné plně využít potenciál tohoto rozlišení, přestože by jej uvedené konzole měly zvládnout. Zatím však jde spíše o jakousi rezervu do budoucna než nutnost. Rozlišení 4K bychom však označili za vhodný standard pro herní účely.

Zobrazovací technologie

LED, OLED, QLED nebo jiná obrazovka? Boj mezi jednotlivými technologiemi je velmi bouřlivý – a to v oblasti TV, monitorů, displejů mobilních telefonů i jinde. Jednoznačného vítěze není vždy snadné najít, protože různé technologie mají různé výhody.

Dá se aspoň říct, která technologie je ideální pro hraní her? Ani zde to není zcela jednoznačné. Můžeme však říct, že většina nejpopulárnějších herních televizi využívá pokročilé zobrazení OLED. Jeho devizou je dokonalá černá a vynikající kontrasty.

QLED od značky Samsung má zase vyšší jas a někdy se mluví o lepších barvách. Ani v jednom případě však jistě vedle nešlápnete. Herní TV – zvláště z výhodnějších cenových kategorií – stále často používají i LED technologii.

Obnovovací frekvence

S precizním herním prožitkem a plynulostí obrazu souvisí i parametr obnovovací frekvence. Jde o počet snímků za sekundu, který TV zobrazí. Jaké hodnoty jsou vhodné pro herní použití? Za optimální variantu, zvlášť pokud si libujete v rychlých akčních hrách a střílečkách, lze považovat obnovovací frekvenci 120 (resp. 100) Hz. I na 60Hz (resp. 50Hz) televizi si však samozřejmě můžete zahrát.

Další technologie a vylepšení

Výrobci televizí rádi bombardují zákazníky výčtem nejrůznějších dobře znějících technologií. Které z nich patří k nejčastěji skloňovaným v souvislosti s hraním her?

Za základ lze jistě považovat HDR. Tato technologie pracuje se světlem, barvami a kontrastem a zajišťuje kvalitnější, zřetelnější – zkrátka lepší obraz, který nebude jen zalitý tmou či stínem nebo naopak ostrým světlem, ale vyniknou v něm všechny důležité kontury a barvy.

Technologií je však mnohem více a liší se i mezi značkami. Mezi velmi známé patří již zmíněný FreeSync nebo G-Sync pro plynulejší obraz. Podobné cíle má i technologie variabilní obnovovací frekvence neboli VRR. Samsung má zajímavou technologii Black Equalizer, který umí analyzovat a zobrazit objekty (např. nepřátele) ukryté ve tmě a stínech. A tak bychom mohli pokračovat ještě velmi dlouho.

Konektivita a přístup ke hrám

Perfektní komunikace s konzolí, okamžitá dostupnost her, speciální herní cloudové služby. Herní TV mohou nabízet nejrůznější vylepšení a možnosti. Základem je však odpovídající port. Doporučujeme TV s HDMI verze 2.1, abyste ze spojení TV a konzole vytěžili maximální potenciál.

Herní TV vs. monitor: Má herní TV smysl?

Pakliže chcete hrát z gauče na velké úhlopříčce a na konzoli, pak se má jistě smysl poohlížet po TV, která vám poskytne adekvátní zážitek. Možnost spojení s konzoli, ba i nějaký ten herní režim, má většina současných smart TV. Konkrétní parametry a výkon, vlastnosti a technologie se však liší.

Pak už záleží jen na vaší náročnosti. A taky na možnostech vašeho rozpočtu. Solidní herní TV dnes můžete pořídit od cca 10 tisíc, špičkovou za 20 a více tisíc Kč.

Jakou značku vybrat?

Mezi televizemi, které mají obzvláště zaostřeno na herní fandy, se nejčastěji objevují modely značky LG.  Ty z vyšších tříd nabízejí OLED displej a 4K zobrazení i bezpočet dalších funkcí a technologií pro perfektní herní prožitky. Herní TV LG obsazují špičky žebříčků.

Druhé místo by zřejmě obsadily televize Samsung s technologií QLED. Poměrně velmi populární herní TV nabízí i značka Hisense, zvláště pokud hledáte dostupnější řešení. Vynikající kvalitu pak mohou poskytnout i TV Sony, zejména speciální herní řada Bravia.

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nové televize pro PS5. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepší herní televize na trhu.