Nejlepší gamepady a herní ovladače

Nejlepší gamepady Jak si dokonale vychutnat herní akci? S pořádně nadupaným strojem – ať už počítačem, nebo herní konzolí – a taky se správným vybavením. Především s ovladačem, který vám umožní využít všechny herní možnosti. Jasně, myš a klávesnice jsou univerzální záležitost. Pro občasné, rekreační hraní bezesporu víc než dostačující. Na druhou stranu toto základní příslušenství neposkytne takový rozsah, ergonomii, komfort a herní zážitek, jako gamepad. Speciální herní ovladač. Náruživí hráči se bez této pomůcky neobejdou. Ostatně proč taky. Nejrůznější ovladače a joysticky jsou s námi od prvních herních konzolí a pevně náleží k hráčské kultuře. Dnes se proto podíváme na to, jak vybrat nejlepší ovladač pro PS4, PS5, PC a Xbox nebo i další platformy a konzole.

Jaké jsou tedy nejlepší gamepady podle nás

  1. Sony PlayStation 5 DualSense – nejlepší ovladač na PS5
  2. Microsoft Xbox Wireless Controller – nejlepší gamepad pro PC a Xbox
  3. Sony DualShock 4 V2 – nejlepší ovladač pro PS4
  4. Nintendo Joy-Con Pair NSP080 – nejlepší volba pro Nintendo Switch
  5. Microsoft Xbox One Wireless Elite 2 Controller – pro Xbox One/Series
  6. Logitech Wireless F710 – alternativa pro PC

Porovnání nejlepších gamepadů / herních ovladačů na trhu

Název produktuObrázekCena (od)Recenze
1.Sony PlayStation 5 DualSense

5 out of 5 stars (5 / 5)
 Nejlepší ovladač na PS5 

Pro herní konzoli PS5 doporučuji sáhnout vždy po originálním ovladači v nejnovější verzi. Může nabídnout maximální kvalitu a třeba i haptické odezvy.

Cena: cca 1700 Kč
Zjistit cenu
2.Microsoft Xbox Wireless Controller

5 out of 5 stars (5 / 5)
 Nejlepší gamepad pro PC a Xbox 

Nejvíce doporučovaný gamepad u zahraničních redakcí pro PC je zároveň tím nejlepším pro Xbox Series X|S, Xbox One.

Cena: cca 1600 Kč
Zjistit cenu
3.Sony DualShock 4 V2

5 out of 5 stars (5 / 5)
 Nejlepší ovladač pro PS4 

Druhá vylepšená verze originálního ovladače pro PS4. Prodává se v několika barevných variantách a je produktem roku 2021.

Cena: cca 1700 Kč
Zjistit cenu
4.Nintendo Joy-Con Pair NSP080

4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)
 Nejlepší volba pro Nintendo Switch 

Všestranné ovladače pro majitele herní konzole Nintendo Switch.

Cena: cca 1800 Kč
Zjistit cenu
5.Microsoft Xbox One Wireless Elite 2 Controller

4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)
 Pro Xbox One/Series 

Nejnovější verze ovladače pro Xbox One/Series. Nabízí 30 způsobů hraní i dobíjecí baterii. Vhodný také pro PC s Windows 10. Jen ta astronomická cena celý požitek dost kazí.

Cena: cca 3500 Kč
Zjistit cenu
6.Logitech Wireless F710

4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)
 Alternativa pro PC 

Kvalitní gamepad pro PC pro ty, co nemají rádi rozložení gamepadů Microsoft Xbox Wireless Controller. Skvělá alternativa.

Cena: cca 950 Kč
Zjistit cenu

Jak vybrat nejlepší herní ovladač?

Podle čeho si ale vlastně pořádný gamepad vybrat? Samozřejmě bude směrodatné, jakou používáte platformu. Máte počítač či konzoli? Jaký využíváte operační systém? Otázku kompatibility je třeba řešit primárně. K čemu vám totiž bude namakaný gamepad, pokud nebude komunikovat s herní mašinou?

Pak už přicházejí na řadu zábavnější věci. Druh gamepadu a ovládacích prvků, počet tlačítek a jejich možnosti, vybavení a funkce či efekty, způsob připojení a napájení, hmotnost, design, cena, značka. A tak dále.

Gamepad pro Xbox

Gamepad pro Xbox

Druhy herních ovladačů

Herní ovladače mohou mít více podob. Rozdíl je především v tom, pro jaký druh her jsou určeny. Pokud máte žánrově pestrý herní repertoár, není od věci uvažovat i o pořízení vícero různých ovladačů.

Joysticky

Je pravděpodobně nejstarším typem herních ovladačů. Tvoří ho základna a páka, kterou lze pohybovat ve všech horizontálních směrech, v širokém rozsahu. Součástí páky bývají i tlačítka pro akci. S joystickem lze docela pohodlně hrát lecjaké hry. Naprosto nejlepší zážitek však poskytují například u leteckých simulátorů (ale třeba i sci-fi titulů a dalších her).

Dnes už joysticky nejsou zdaleka tak rozšířené jako u starých a legendárních herních konzolí – od ikonické Atari 2600 dále. V univerzálním použití už je jednoznačně „převrstvily“ gamepady. Pro specifické účely jsou však stále nedostižné. Špičkové moderní joysticky nabízejí například značky Thrustmaster nebo Logitech.

K joysticku se dají často připojit další příslušenství. Například pedály, řadicí páka atd. Ceny joysticků začínají na cca 800 Kč a šplhají až k 5 nebo více tisícům Kč. Nejprodávanější ovladače se pohybují cca mezi 1000 až 3000 Kč. Výběr joysticků však není takový jako např. u gamepadů.

Volanty

Smysl volantu asi není třeba vysvětlovat. Tento typ ovladače rozhodně nelze považovat za příliš univerzální – na rozdíl od výše popsaného joysticku a samozřejmě gamepadu. Sáhnou po něm spíše skalní nadšenci do závodních her. Nezřídka je rovnou kombinovaný s dalším příslušenstvím v podobě pedálů a řadicí páky. Fajnšmekři si pak třeba zařídí rovnou komplet se závodním herním křeslem. Protože, když už tak ať to stojí za to!

Oblíbené a kvalitní volanty nabízí opět zejména značka Logitech a taky Thrustmaster. Zajímavé modely může nabídnout třeba i Genesis, Esperanza nebo Tracer. Cena nejlevnějších volantů začíná pod tisíci Kč, ale za kvalitní a dobře vybavené modely zaplatíte běžně i 4, 6 nebo více tisíc Kč. Nejde tedy o zrovna levnou záležitost.

Závodní simulátor - volant

Pohybové ovladače

Speciální ovladače sloužící k rozpoznávání pohybu, které vás fyzicky zapojí do hry. U Sony PS jsou to především ovladače Move. U známé „pohybové“ konzole Nintendo Wii to jsou ovladače Wii Remote. U Microsoft Xbox je specifickou alternativou pohybový snímač Kinect. Ten nedržíte v ruce, ale je staticky uložen před vámi a snímá pohyby těla.

Tyto ovladače umožňují užít si hru a zapotit se, protáhnout tělo. Samozřejmě však fungují jen u titulů, které jsou pro ně určené. Bohužel, GTA nebo Zaklínače si s pohybovým ovladačem zatím nezahrajeme.

Gamepady

A konečně gamepady, které jsou v současnosti jasně dominantní formou herního ovladače a kterým taky budeme i dále věnovat nejvíce pozornosti. Gamepady jsou vývojově o něco mladší než joysticky, ale postupem času na ně de facto všechny důležité konzole přecházely jako na primární ovladače.

Z historie gamepadů

První (alespoň historicky významnější) gamepad začala používat japonská značka Nintendo v roce 1983 a o tři roky později ji následovala SEGA – tehdy úhlavní konkurence a výrobce velmi populárních konzolí. Konzole SEGA jsou dnes už jen vzpomínkou. Gamepady žijí velmi bujným životem. A taky prošly poměrně bouřlivým vývojem.

Jak vypadá gamepad?

Původní gamepady využívaly typicky křížové tlačítko, které umožňovalo směrové ovládání pohybu. Nikoli nepodobně jako šipky či klávesy WASD na počítačové klávesnici. Kromě toho měl gamepad i další tlačítka pro různé akce. Tento koncept zůstává vlastně dosud zachován, ale v průběhu vývoje – a ne až tak dávno – došlo k důležité změně.

Gamepady si vzaly na pomoc všesměrové páčky podobné páčce joysticku. V průběhu tohoto vývoje vznikl i hybrid známý jako „joypad“ – ten se ovšem příliš neujal. Všesměrové páčky se však staly standardem. Všechny důležité gamepady současnosti disponují těmito páčkami (typicky dvěma) – ať už jde o Sony DualShock pro PS nebo ovladače pro Xbox.

Gamepad pro PS4

Gamepad pro PS4

Gamepady podle herní platformy

Jak si vybrat správný gamepad? Samozřejmě je v první řadě nutné přihlédnout k tomu, na jakém zařízení hrajete. Z konzolí jsou v současnosti dominantní především stroje Xbox od Microsoftu a PlayStation od Sony. Sekundují jim některé konzole značky Nintendo, například Switch. Další možností je samozřejmě hraní na počítači nebo notebooku.

Asi nijak nepřekvapí, že ideální volbou pro konzoli je originální ovladač. Ten zajistí dokonalou kompatibilitu a nejlepší využití všech možností. Ideálně pak v poslední verzi. Záměna originálních ovladačů mezi Sony PS a Xbox ostatně stejně není možná.

Lze použít gamepady pro Xbox a PS na počítač?

Pokud nedáte dopustit na počítačové hraní, ale chcete si užít herní komfort konzole, není nic snazšího než k počítači připojit gamepad. Ty nejlepší gamepady však nabízejí Sony a Microsoft ke svým konzolím. Je možné použít tyto ovladače na počítači?

Dobrá zpráva zní… ano, je to možné. Že bude gamepad pro Xbox od společnosti Microsoft fungovat na počítači s operačním systémem Windows, to asi není až tak překvapivé. Ale i gamepady Sony pro PS můžete spárovat s počítačem! Velmi dobře je kompatibilní se systémy iOS a třeba i Android, ale spustit ho můžete i na de facto „konkurenčním“ systému Windows. To je úleva, protože – co si budeme namlouvat – většina našinců používá právě „Okna“.

Kompatibilitu vždy zkontrolujte

Ať už chcete jakýkoli ovladač a jakýkoli systém či platformu, kompatibilitu obou systémů si vždy dobře zkontrolujte. Novější ovladače třeba nemusejí dobře komunikovat se staršími systémy a podobně. Ovladače pro Bluetooth taky vyžadují, aby počítač disponoval tímto rozhraním nebo Bluetooth adaptérem.

Který gamepad je lepší? Sony PS vs. Microsoft Xbox

Gamepady DualShock či DualSense pro PS, anebo Xbox Controller? Se kterými si hru vychutnáte lépe? Tato otázka je velmi těžká a jistě by v hráčských kruzích vyvolala bouřlivou diskuzi. Z hlediska popularity a prodejů jsou na tom u nás přece jen zřejmě lépe ovladače pro Sony PS. Jsou opravdu skvělé a komfortní, ergonomické.

Přesto, pokud jde o připojení k PC, spousta (ne-li většina) hráčů vám řekne, že ovladače pro Xbox jsou lepší. Dává to docela smysl, zejména pokud máte Windows. Kompatibilita a komunikace je zkrátka na lepší úrovni. Je možné z ovladače vytěžit více.

Ostatní (a neoriginální) ovladače

Sony ani Microsoft nemají na gamepady monopol. Gamepady nabízejí i další značky. Známé jsou například modely značek jako Logitech, Natec, Esperanza, Gembird a další. Společným jmenovatelem je především nižší cena.

Zatímco originální ovladače pro PS nebo Xbox nekoupíte typicky pod cca 1300 Kč, gamepady méně exkluzivních výrobců pořídíte někdy už od 100 Kč. Rozdíl je tedy poměrně markantní. Ale nejspíš se projeví i v herním prožitku. I u těchto gamepadů je pak vždy nutné dobře kontrolovat kompatibilitu, ať už je chcete připojit k čemukoli.

Jaké funkce může mít gamepad?

Ovladače mohou nabízet kromě základních prvků i zajímavou výbavu. Běžná jsou programovatelná tlačítka, možnost volby herních režimů pro efektivní přizpůsobení žánru, zpětná vazba v podobě zejména vibrací, pohybové senzory snímající polohu gamepadu a podobně.

Ceny a značky gamepadů

O cenách i značkách už jsme se výše zmiňovali, tak jen stručně pro přehlednost. Gamepady značek jako Logitech, Esperanza, Natec a dalších méně renomovaných výrobců pořídíte běžně kolem cca 200 až 500 Kč, nezřídka dokonce i levněji. Jsou volbou pro méně náročné hráče.

Špičku v této oblasti tvoří gamepady značek Sony a Microsoft určené primárně pro konzole PS a Xbox. Použít je lze i na počítači. Tyto originální gamepady stojí výrazně více. Nové modely běžně kolem 1300 až 2000 Kč.

Nejprodávanější gamepady na trhu

Nejprodávanější gamepady dle portálu Heureka.cz

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového gamepadu. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepšího herního ovladače na trhu.