Nejlepší monitory pro fotografy a grafiky | Poradíme, jak vybrat

Nejlepší monitory pro grafiky a fotografy Fotografování, úprava fotek, práce s grafickými programy. Tyto náročné činnosti si žádají specifické vybavení. Pokud se jim chcete začít věnovat, měli byste se ujistit, že na to váš „hardware“ stačí – a případně zauvažovat o pořízení adekvátních nástrojů. Jelikož jsou fotografie a grafika umělecké směry už ze své podstaty vizuální, velkou pozornost si zaslouží právě monitor. Právě ten tvoří rozhraní a spojnici mezi vámi a vaší tvorbou. Měl by vám proto umožnit získat na ni co nejreálnější a nejvěrnější náhled. Nekvalitní monitory mohou zkreslovat barvy, zakrývat chyby a způsobovat jiné problémy, které lze v daných oblastech považovat za velmi vážné. Jak ale vybrat nejlepší monitor pro fotografy a grafiky? V dnešním článku vám poradíme, na co se při výběru zaměřit.

Jaké jsou tedy nejlepší monitory pro fotografy a grafiky podle nás

  1. BenQ SW270C
  2. BenQ SW321C
  3. LG 32UN880
  4. LG 27UL500
  5. Dell UltraSharp U2419H
  6. HP 24m

Porovnání nejlepších monitorů na grafiku a fotky na trhu

Název produktuObrázekCena (od)Recenze
1.BenQ SW270C

5 out of 5 stars (5 / 5)
 Doporučovaná volba ze zahraničí 
Úhlopříčka displeje: 27"
Rozlišení obrazovky: 2560x1440 px
Typ panelu: IPS
Jas: 300 cd/m2
Typ povrchu displeje: matný
Barevná hloubka: 10 bit
Cena: cca 20700 Kč
Zjistit cenu
2.BenQ SW321C

5 out of 5 stars (5 / 5)
 Profesionální monitor pro fotografy 
Úhlopříčka displeje: 32"
Rozlišení obrazovky: 3840x2160 px
Typ panelu: IPS
Jas: 250 cd/m2
Typ povrchu displeje: matný
Barevná hloubka: 10 bit
Cena: cca 47000 Kč
Zjistit cenu
3.LG 32UN880

5 out of 5 stars (5 / 5)
 Ideální pro moderní workspace 
Úhlopříčka displeje: 31,5"
Rozlišení obrazovky: 3840x2160 px
Typ panelu: IPS
Jas: 350 cd/m2
Typ povrchu displeje: matný
Barevná hloubka: 10 bit
Cena: cca 17700 Kč
Zjistit cenu
4.LG 27UL500

4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)
 4K IPS monitor za dobrou cenu 
Úhlopříčka displeje: 27"
Rozlišení obrazovky: 3840x2160 px
Typ panelu: IPS
Jas: 300 cd/m2
Typ povrchu displeje: matný
Počet barev: 1.07 miliardy
Cena: cca 7500 Kč
Zjistit cenu
5.Dell UltraSharp U2419H

4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)
 Doporučuje: digitalcameraworld.com 
Úhlopříčka displeje: 24"
Rozlišení obrazovky: 1920x1080 px
Typ panelu: IPS
Jas: 250 cd/m2
Typ povrchu displeje: matný
Barevná hloubka: 6 bit
Cena: cca 6300 Kč
Zjistit cenu
6.HP 24m

4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)
 Levná volba, cenový tip 
Úhlopříčka displeje: 23.8"
Rozlišení obrazovky: 1920x1080 px
Typ panelu: IPS
Jas: 250 cd/m2
Typ povrchu displeje: matný
Barevná hloubka: 6 bit
Cena: cca 3400 Kč
Zjistit cenu

Jaká je ta správná velikost?

Začněme tím nejjednodušším. Jakou velikost monitoru zvolit? Je třeba pást po co největší úhlopříčce nebo se optimum nachází někde uprostřed? Faktem je, že velký monitor umožní přehlednější práci v některých programech a práci s více okny/fotografiemi naráz. Zkrátka se toho na něj víc vejde.

Na druhou stranu, velký monitor si žádá větší odstup. Když sedíte příliš blízko, namáháte si oči, a navíc se na velké ploše hůře orientujete. Z větší dálky už zas vaše oči ztrácejí detailní „rozlišení“. Příliš velký monitor tak není ideálním řešením. Přesto se pro grafiku a fotografii počítá s poměrně štědrými úhlopříčkami. K velmi žádaným patří v této oblasti úhlopříčky 27 a 28 palců.

S fyzickými proporcemi displeje souvisí i poměr stran. V současnosti jasně převládají monitory 16:9, které odpovídají současnému filmovému standardu. Taky většina grafických programů je optimalizovaná pro tento poměr, takže se vám na monitoru bude dobře pracovat.

Jakou technologii panelu zvolit?

V technologiích displejů a monitorů, kde se to hemží zkratkami a nejasnými termíny, se nejen laik snadno ztratí. Nebudeme zde rozpitvávat každou jednotlivou technologii a její podmnožiny. Je však důležité, aby měl monitor velmi dobré pozorovací úhly a zároveň co nejvěrnější a nejkvalitnější podání, barev, černé atd.

IPS panel je stále standard, který nabízí zmíněné široké úhly a velkou výhodou je cenová dostupnost. Volbou mohou být i dražší OLED či QLED monitory, které ovšem nemusí pro účely grafických prací vždy nabízet o tolik výrazně lepší vlastnosti, jak by se mohlo zdát podle ceny.

Je však třeba vědět, že každá z těchto technologií se vyvíjí a je zde obrovské kvalitativní rozpětí. Jakékoli absolutní porovnání je tedy velmi složité. Doporučujeme však vyhnout se technologiím jako TN či PVA, které už jsou poněkud za zenitem a pro náročné grafické použití se nehodí.

Jak je to s rozlišením?

Jistě, i na tento faktor musí přijít řada. Jaké rozlišení zvolit pro kvalitní monitor určený k úpravě fotek či grafice? Pokud bereme v potaz výše nastolené poměrně štědré úhlopříčky, pak doporučujeme zajímat se o rozlišení 4K (3 840 × 2 160 px), což už je dnes docela běžné, anebo alespoň QHD (2 560 × 1 440 px). Níž nemá u větších monitorů smysl jít. Připravíte se o detaily, nízké rozlišení zamaskuje chyby a nedostatky.

Potřebuju vysoký jas a kontrast?

Stručně: Ano. Pro grafickou práci jsou tyto hodnoty velmi důležité, potřebujete perfektně rozlišovat jednotlivé prvky a nic vám nesmí unikat.

Kontrast se udává poměrem mezi nejsvětlejším a nejtmavším bodem. Kolik je tak akorát? Když se podíváte na kvalitní současné monitory vhodné pro grafické práce, pod 1000:1 většinou nejdou. Častý je naopak poměr 1200, 1300, ale třeba i 2000, nebo dokonce 3000:1.

Každopádně 1000:1 je slušný standard, zda zvolíte víc, záleží na vaší náročnosti. Méně příliš nedoporučujeme.

Jas se obvykle udává v jednotkách cd/m2 (nebo nits). Hodnoty 250 cd/m2 lze považovat za základ pro grafickou práci. Setkat se můžete i s jasem 300, 400 i 600 cd/m2, někdy i více.

Jak je to s barvami?

Velmi důležitá věc. Od grafického monitoru především potřebujeme věrné a živé podání barev. Jedním z faktorů je barevná hloubka, která v reálu poukazuje na to, jak věrně a plynule budou vypadat barevné přechody. Zde se omezíme na doporučení zvolit 10bitový monitor, což je většina kvalitních grafických monitorů.

Další podstatnou hodnotou je barevný gamut. Jde v podstatě o maximální rozsah, paletu barev, jaké je monitor schopen zobrazit. Pokud bude podhodnocená, budou vám některá místa splývat. Monitor prostě nedokáže určité odstíny vykreslit, postihnout.

Monitory se základním sRGB gamutem jsou dostačující pro běžné i multimediální či herní použití. Pro grafiku však doporučujeme široký AdobeRGB gamut. Zejména v zelených odstínech, na které je lidské oko zvlášť citlivé, pocítíte velký rozdíl. Široký gamut a obecně kvalitní a dobře nastavený monitor by měl poskytnout náhled obrázku či fotografie, který bude co nejvěrnější, prakticky totožný s následnou vytištěnou podobou (pro tyto účely se používá i kalibrační sonda).

Samozřejmě platí, že klient nebo publikum, budou mít jiné monitory. Často ne tak kvalitní jako vy coby fotograf nebo grafik. Potažmo jen mobilní displeje. Když si budou vaši tvorbu prohlížet na nich, leccos z dokonalosti jim unikne. To ale není důvod preciznost podceňovat.

Perfektní kvalita vaší tvorby by měla těšit především vás samotné. Zde taky nastupuje staré dobré „kouzlo tištěného“, které dokáže původní autorův záměr zprostředkovat publiku mnohem přesněji než nekonečná plejáda různě (ne)kvalitních a (ne)nastavených displejů a monitorů.

Mat, nebo lesk?

Na závěr se ještě vrátíme k fyzické podobě monitoru. Zajisté nelze opomenout, že displeje mohou mít různý povrch. Základní variantou je matný a lesklý, jako u povrchu staré dobré fotografie na fotopapíře. Lesklé monitory nabízejí živé a syté podání barev a působí atraktivněji, efektněji. Zdály by se tedy jako dobrá volba.

Ve skutečnosti většina fotografů a grafiků sáhne po nějaké variantě matné úpravy (minimálně antireflex, antiglare), která je zkrátka praktičtější, spolehlivější, zamezuje tvorbě rušivých odlesků, které mohou při práci dohánět k šílenství.

Nejprodávanější monitory na trhu

Nejprodávanější monitory dle portálu Heureka.cz

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového monitoru pro grafiky a fotografy. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepšího monitoru na fotky a videa na trhu.