Nejlepší PC skříně (case) podle testů a recenzí

Nejlepší PC skříně (case) PC skříň neboli case je v podstatě jakýmsi tělem počítače, uvnitř kterého se ukrývají všechny důležité „orgány“ – tedy komponenty. Tento vnější obal je stejně důležitý jako jednotlivé vnitřní komponenty, bez něj byste měli jen hromadu součástek. Skříň poskytuje zdroj energie, zajišťuje chlazení, ale i konektivitu, propojení. Pokud kupujete stolní počítač jako hotový celek, pravděpodobně nebudete ani při výběru věnovat skříni velkou pozornost. Většina lidí, především laiků, se soustředí na „atraktivnější“ komponenty, jako je grafická karta, procesor, pevný disk a tak podobně.

Skříň sice tvoří design počítače, ale zároveň má poněkud nevděčnou pozici. Pokročilejší zájemci by však měli věnovat pozornost i parametrům (tedy ne jen vzhledu) této součásti. Zvláště pak, pokud si počítač sestavují sami. Na co se při výběru skříně zaměřit, co vše tato část obstarává, čemu se vyhnout… zkrátka, jak vybrat nejlepší PC skříň? Tomu se budeme věnovat v dnešním článku.

Jaké jsou tedy nejlepší PC skříně na trhu

  1. Asus ROG Strix Helios – PC skříň pro herní počítač
  2. SXT IRONMAN-2084
  3. Zalman Z1 NEO – nejprodávanější PC skříň
  4. Evolveo T3 CAET3
  5. be quiet! Pure Base 500DX BGW37
  6. SilentiumPC Signum SG1 SPC229

Nejlépe hodnocené PC skříně (case)

Název produktuObrázek a hodnoceníProč zvolit tento model?Recenze
1.Asus ROG Strix Helios

5 out of 5 stars (5 / 5)
 Pro náročné 

✔️ herní skříň s 3 panely z tvrzeného skla a hliníkovým rámem
✔️ integrované RGB osvětlení
✔️ prostor pro hardcore kapalinové chlazení
✔️ Typ: Midi / MiddleTower
✔️ Počty pozic: Interní 2,5” (4-6x), Interní 3,5” (2x)

Cena: cca 7400 Kč
Zjistit cenu
2.SXT IRONMAN-2084

5 out of 5 stars (5 / 5)
 Počítačová skříň ATX 

✔️ formát PC skříně Midi Tower
✔️ Konstrukce z oceli + průhledný bok
✔️ 6 pozic pro ventilátory
✔️ podpora vodního chlazení
✔️ Počty pozic: Interní 2,5” (2x), Interní 3,5” (2x)

Cena: cca 2230 Kč
Zjistit cenu
3.Zalman Z1 NEO

4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)
 Nejprodávanější PC skříň 

✔️ Dobré recenze a hodnocení zákazníků
✔️ Poměr cena / výkon
✔️ Spousta prostoru
✔️ Dobré chlazení
❌ Tenké plechy

Cena: cca 1080 Kč
Zjistit cenu
4.Evolveo T3 CAET3

4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)
 Dobře hodnoceno 

✔️ Typ: Midi / MiddleTower
✔️ Pro základní desky podporující Intel i AMD
✔️ Napájecí zdroj se umísťuje do dolní části skříně
✔️ 3 tiché svítící ventilátotory v ceně
❌ Tenké plechy

Cena: cca 1040 Kč
Zjistit cenu
5.be quiet! Pure Base 500DX BGW37

4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)
 Oblíbená PC skříň 

✔️ Formát počítačové skříně Midi Tower
✔️ 6 slotů pro ventilátory
✔️ Přední panel je usazen seshora
✔️ 2 interní sloty na 3,5" HDD a 5 slotů na SSD s rozměrem 2,5"
❌ Horší odvod vzduchu z dolní části skříně

Cena: cca 2600 Kč
Zjistit cenu
6.SilentiumPC Signum SG1 SPC229

4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)
✔️ Formát počítačové skříně Middle Tower
✔️ dvě 2,5" pozice pro SSD disky
✔️ dvě 3,5" pozice pro pevné disky
✔️ Skříň je vybavena jedním 120 mm ventilátorem
✔️ Dobrý cable management

Cena: cca 1200 Kč
Zjistit cenu

Proč je kvalitní PC skříň důležitá?

V případě PC skříně platí, že tento komponent by měl být minimálně tak kvalitní jako dílčí komponenty, které bude pojímat. Musí zdroj odpovídajícího výkonu, adekvátní rozměry, chlazení, tlumení vibrací atd.

Pokud veškeré úsilí a možnosti rozpočtu dychtivě zaměříte na komponenty utvářející dejme tomu herní či obecně „výpočetní“ výkon počítače a rozhodnete se na skříni ušetřit, bude to chyba. Ohrožujete tím životnost samotných drahých komponent. Navíc jim neumožníte využít plně vlastní potenciál.

Skříň je součást PC, na níž se nevyplatí šetřit. Zejména ne u dražších, výkonnějších sestav. Naopak, pokud pořídíte kvalitní skříň, může vám sloužit ještě dlouho potom, co ostatní komponenty už vyměníte (třeba i několikrát).

Na druhou stranu, nemá pochopitelně valný význam investovat do „nadupané“ skříně, pokud pořizujete počítač z kategorie kancelářských či multimediálních – zkrátka levnější PC pro nenáročnou, běžnou potřebu. Předimenzovaná skříň vám v takové situaci žádné zvláštní benefity neposkytne.

Hotová vs. vlastní sestava?

Pokud budete kupovat hotovou sestavu (jako asi většina běžných uživatelů), samotnému výběru PC skříně se vyhnete. Lze očekávat, že sestava bude mít skříň s alespoň v základních ohledech adekvátními parametry. Přesto můžete této součásti věnovat pozornost a mrknout např. na recenze dané sestavy, ujistit se, že chlazení nebo tlumení hluku a vibrací je dostatečné apod.

Pokud si počítač sestavujete sami, čeká vás úkol v podobě vlastnoručního výběru PC skříně. Musíte se rozhodnout, jaký zvolíte typ/velikost, jaký zdroj, chlazení, zamyslet se musíte i nad dalšími vlastnostmi a designem. Je to náročnější, ale stále platí, že sestava, kterou si uvážlivě vytvoříte sami, může vytvořit lepší poměr ceny a výkonu než zakoupená hotová sestava.

Je ale potřeba mít know-how nebo po ruce někoho, kdo se vyzná a pomůže vám. Zabere to více času a úsilí. Vyplatí se vám to? To už si musíte rozhodnout sami.

Základní typy skříní aneb co se vejde dovnitř?

Již z „dřevních dob“ stolních počítačů pochází rozdělení na big-tower, midi-tower a podobně. Rozlišení se týká rozměrů, toho, co je skříň schopna pojmout a s jakými základními deskami je kompatibilní. Dříve byl stěžejní počet pozic pro diskové mechaniky (CD, DVD,…). To už je dnes poněkud pasé, ale volné pozice pro disky (pevné, SSD) jsou stále zásadní. Pro SSD disky jsou určeny pozice 2,5“. Pro klasické HDD pak 3,5“. Typicky se dále uvádí maximální délka grafické karty a taky maximální výška chladiče CPU. K tomu je nutné brát v potaz osazené ventilátory a případně volné pozice pro ventilátory.

Big Tower

Velká skříň představuje nejvyšší ligu a sáhnou po ní velmi nároční zájemci, především herní fajnšmekři. Do opravdu velmi špičkové skříně se vejde grafická karta o délce i 450 mm nebo více – a dokonce třeba i více grafických karet. Samozřejmostí je maximální podpora chlazení formou osazených ventilátorů, volných pozic, prostoru pro výměník vodního chlazení apod.

Standardně jsou kompatibilní s formami základních desekE-ATX. Je tedy maximálně kompatibilní a můžete do ní klidně dát i menší formát desky a ponechat si rezervu do budoucna.

Midi (middle) Tower

Zdaleka nejprodávanější varianta s největším výběrem. I většina herních fanoušků dnes sáhne po tomto provedení a spousta známých značek jako Asus, Silentium, Corsair a další nabízejí skvělé herní skříně midi formátu v parádním designu.

Opět je zde důraz na špičkové možnosti chlazení a je možné vložit velké grafické karty o délce i přes 400 mm. Formát základní desky je obvykle ATX a nižší. Opět jde tedy o skvělou kompatibilitu. Mezi midi skříněmi si vyberou i nároční zájemci a tuto kategorii lze doporučit všem, kteří mají v úmyslu poskládat si velmi výkonné PC.

Mini/micro Tower

Již poněkud prostorově úspornější skříně, které se hodí pro všechny běžné účely. Sáhnout po nich mohou i hráči, pokud nejsou extrémně nároční. Kompatibilní jsou typicky s mATX a mITX základními deskami. Skříně jsou vhodné i pro běžné pracovní a kancelářské nebo multimediální počítače. Chlazení bývá spíše průměrné.

Desktop Tower

Jde o typ skříně, která se staví na ležato, typicky pod monitor. Zabere minimum místa a hostit může obvykle mATX nebo mITX desky. Malými rozměry a výbavou jde o skříně pro, dá se říct, nejméně náročné použití. Můžete je často vidět u kancelářských počítačů, na které nejsou kladeny výkonnostní nároky. U domácích PC se používá spíš méně, ale vlažnějším uživatelům může vyhovovat.

Materiálové a konstrukční zpracování a důležité prvky

Kvalitní skříň je vyrobena nejčastěji z ocelového nebo hliníkového plechu. Ten musí mít dostatečnou tloušťku, aby byla skříň odolná, nedeformovala se apod. Boční strany by měly zamezit přenášení vibrací. Omezení vibrací, ale i hluku je důležitým úkolem skříně. Vyplatí se omrknout recenze PC skříní, abyste zjistili, zda daný model plní svou úlohu dobře.

Počet pozic na ventilátory, na disky, maximální rozměry komponent, další možnosti chlazení, konektivita (tedy porty a konektory) – to vše jsou další zásadní parametry, které musíte sledovat. Ale vše se bude odvíjet od vaší náročnosti.

Zdroj a výkon

Pokud jde o zdroj – ten může být buď integrovanou součástí skříně. Ale častěji se přece jen setkáte se skříněmi bez zdroje. Při jeho výběru pak musíte dbát na dostatečný výkon, aby vaši sestavu „utáhl“. Kolik je tak akorát?

Pro kancelářské a nepříliš výkonné PC může stačit zdroj do cca 300 W až 350 W. Pro herní žihadla sáhněte po zdroji od cca 450 W výše.

Konektivita

Jaké „zástrčky“ by měla skříň mít? Samozřejmě opět záleží na vašich požadavcích a nárocích, ale obecně se dá říct, že dostatek USB portů je vždycky žádoucí. Běžně se setkáte se 2 až 4 USB porty, ale může jich být i více.

Typicky je pak součástí i 3,5mm jack neboli standardní zdířka na sluchátka, vstup na mikrofon. Spíše méně často se setkáte i s jinými porty.

Chlazení

Zejména pokročilé skříně mohou nabízet nejrůznější systémy pro aktivní i pasivní chlazení, včetně možnosti montáže vodního chlazení. Základem jsou však stále ventilátory. Těch může být i velké množství a navíc míří na komponenty z různých stran. Vždy se zajímejte o počet pozic pro ventilátory a taky o maximální velikost (průměr) ventilátorů.

Design

RGB LED podsvícení, futuristické linie, prosklená bočnice. Design je dnes u počítačů velmi důležitý. U těch pracovních či kancelářských na něm možná nesejde až tolik, ale u herních strojů – tam hraje mimořádně velkou roli. Ovšem volba designu je pochopitelně spíše subjektivní záležitostí.

Kolik stojí kvalitní PC skříň? CENA

Výběr PC skříní je obrovský a zahrnuje nejrůznější cenové relace. Levné skříně seženete i do 1000 Kč, půjde zejména o micro/mini skříně nebo desktop skříně pro zcela nenáročné použití. Do 3000 Kč už si však pohodlně vyberete i velmi šikovnou skříň vhodnou pro herní počítač. Nad 3000 Kč můžete vybírat z velmi nadupaných modelů zejména typu midi a big tower

Nejlepší značky PC skříní

Které značky PC skříní nabízejí dobrou kvalitu? V nižších relacích dokážou oslovit značky jako Evolveo, Zalman apod. V o něco vyšších sférách se pak přidávají výborné značky jako SilentiumPC, Thermaltake či Fractal Design. Některé z nich vedou i ve vysokých relacích, kde se hodně prosazuje například i Asus.

Nejprodávanější PC skříně

Nejprodávanější PC skříně (case) na trhu podle portálu Heureka.cz

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nové PC skříně. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepší PC skříně na trhu.