Pracujete na počítači? Pak se pravděpodobně každý den docela dost nasedíte. A jak známo, dlouhodobé sezení nejde našemu zdraví zrovna ku prospěchu. Co všechno hrozí? Bolesti zad v oblasti krční i bederní páteře, cervikokraniální syndrom, otoky nohou, riziko vyššího krevního tlaku, nadváhy až obezity a mnoho dalších problémů? Co s tím dělat? Pro zmírnění dopadů sedavého povolání se dá udělat poměrně dost. Ve volném čase byste měli sezení kompenzovat fyzickou aktivitou. Během práce si dělat protahovací (nebo i procvičovací) přestávky. A důležitá je taky volba pracovního vybavení. Třeba volba vhodné židle. Ale počkat… musí to být opravdu židle? Co třeba vyzkoušet takzvanou klekačku? Co to je, jak to funguje a čemu to prospívá? A zejména, jak vybrat nejlepší klekačku k počítači? Tak právě tomu se budeme věnovat v dnešním článku.
Nejlépe hodnocené ergonomické klekačky k PC
Název | Hodnocení | Proč koupit tento model? | |
---|---|---|---|
1. | MOSH WUD D1 | (5 / 5) | Náš vítěz, nejkvalitnější produkt + vyrobena z masivního dřeva + sedák je vyplněný PUR pěnou + vhodná pro lidi s výškou od 155 do 185 cm + maximální nosnost: 100 kg 💡 Cena: od 3 100 Kč Zjistit přesnou cenu |
2. | Medimas Orion | (4,9 / 5) | Oblíbená volba + podpoří správnou pozici sedu + třístupňová regulace výšky (55 - 65 cm) + certifikát: CE dle směrnice rady 93/42/EHS + čalounění: umělá kůže 💡 Cena: od 2 000 Kč Zjistit přesnou cenu |
3. | KONDELA RUFUS | (4,8 / 5) | S opěráky a bederní opěrkou + kovová konstrukce + čalounění do látky + nosnost 110 kg + výšková stavitelnost 💡 Cena: od 2 850 Kč Zjistit přesnou cenu |
4. | Kondela Groco | (4,8 / 5) | S kolečkama + materiál konstrukce: dřevo (buk) + materiál čalounění: látka + výška sedu: 56-72 cm + na kolečkách 💡 Cena: od 2 700 Kč Zjistit přesnou cenu |
5. | Mayer Rokko | (4,8 / 5) | Balanční klekačka + balanční klekačka + vhodné pro osoby s výškou 155 - 185 cm + ochrana spodní lišty zabrání poničení tvrdých podlah 💡 Cena: od 10 700 Kč Zjistit přesnou cenu |
6. | Kondela FLONET | (4,8 / 5) | Nízká cena + látkové čalounění + dřevěná konstrukce z bukového dřeva + pogumovaná kolečka + nastavitelná výška 52 - 72 cm 💡 Cena: od 2 350 Kč Zjistit přesnou cenu |
Obsah článku
Stát, sedět či chodit? To je oč tu běží…
Moderní doba přinesla mnoho různorodých zaměstnání, povolání a oborů, u kterých se převážně sedí. Práce s počítačem bývají obvykle první na ráně, ačkoli se to zdaleka netýká jen jich. Častému sezení jsou vystaveni i pracovníci v celé pestré škále dalších odvětví, včetně technických.
Dnes už přitom dobře víme, jak zhoubné časté a dlouhodobé sezení je. Spolu s tím však lidstvo postupně vyvíjí řadu postupů, opatření, technik a pomůcek, jak daná rizika aspoň trochu kompenzovat. Velmi důležitým faktorem je správné sezení.
Ano, existují i trochu „extrémní“ přístupy, jako je třeba standing office – tedy práce ve stoje. Jde ovšem o mírně kontroverzní záležitost. Dlouhodobé stání koneckonců nemusí být o moc zdravější než právě sezení. Nemluvě o lidech, kteří trpí třeba na bolesti nohou či kloubů, otoky apod.
Zůstaňme tedy více v „konzervativní“ sféře. Většina lidí pracující např. s počítačem či obecně v kanceláři si sezení nakonec stejně zvolí jako primární pracovní pozici. Nyní si mohou vybrat a usednout třeba na obyčejnou židli nebo křesílko. Mohou si taky pořídit propracovanější ergonomickou pracovní židli. A jsou tu trochu odvážnější varianty – například právě v podobě klekačky či, chcete-li, klekátka. Jaké výhody a nevýhody nabízí?
Co je to klekačka?
Klekačka je zajímavá varianta židle, kterou tvoří dvě základní opěrné plošiny umístěné v mírném sklonu proti sobě na obvykle dřevěné (ale nikoli nezbytně) a rozkládací konstrukci. Horní plošina zajišťuje oporu pro hýždě a umožňuje jakýsi svažitý sed jako na nakloněné zídce.
Abyste však nesklouzávali a získali v sedu stabilitu a jistotu, je zde spodní plošina, o kterou si zapřete kolena, resp. holeně. Tímto „šprajcnutím“ mezi plošinami vytvoříte překvapivě pevný sed, který je navíc poměrně dost komfortní.
Vybavení klekačky
Toto je základní podoba klekačky. Mezi další vybavení může patřit opěrka zad nebo třeba kolečka, které zajistí větší mobilitu jinak poměrně těžké a neflexibilní klekačky, z níž se navíc složitěji vstává než z obyčejné židle. Kolečka mohou být i odnímatelná.
Většina klekaček má jednoduchou křížovou konstrukci se vzpěrou. Tu je možné zaklesnout obvykle alespoň ve dvou nebo třech polohách a nastavit tak výšku sedu v rozmezí běžně kolem 10 cm.
Některé klekačky jdou ještě dále a nabízejí kupříkladu možnost nastavení výšky posedu plynule a pomocí pístu. Disponují pak mechanikou podobnou jako třeba u klasických kancelářských otočných židlí.
Klasickou klekačku lze taky složit, což je šikovná výhoda, pokud ji potřebujete uklidit do kouta. Stačí odpojit vzpěru a obě plošiny se dostanou do vodorovné pozice, vytvoří kompaktnější celek, který lze snadno někde opřít o zeď a zabere minimum místa.
Materiálové zpracování, hmotnost, nosnost
Jak jsme naznačili, většina nejprodávanějších klekaček má dřevěnou konstrukci. Tento materiál je ekologický, krásný a při určité péči a ohledech i trvanlivý a odolný. Lze ho jedině doporučit. Běžné dřevěné klekačky se hmotností pohybují kolem 5-6 kg a nosnost přitom dosahuje cca 100 kg.
Poněkud menší je výběr klekaček s kovovou konstrukcí. Ty jsou často opatřeny pístovým mechanismem pro nastavení. Jsou obvykle těžší (kolem 10 kg), ale mohou mít i vyšší nosnost, třeba 110 i 120 kg.
Specifickou variací klekaček jsou modely s balanční základnou. Ty trochu vzhledem připomínají jakési sáňky. Výhodou je, že se můžete při práci mírně pohupovat a tlumit tak napětí v páteří – a je to jistě i příjemné z hlediska psychiky. Nevýhodou je, že tyto klekačky jsou rozměrnější a nejdou složit, zároveň jsou většinou dražší. U nás je nabízí značka Mosh a cena se pohybuje kolem 3 tisíc Kč.
Sedací a klekací plochy klekaček bývají vždycky poměrně tlusté a vydatně polstrované. Výplně mohou být různé, často je to kvalitní PUR pěna s vysokou hustotou. Potah pak může být textilní, z umělé kůže nebo i jiných materiálů.
V čem klekačka prospívá?
Klekačka by měla díky specifické konstrukci a poloze sedu snižovat napětí v krčních svalech a páteři a zároveň nabádat k přirozenějšímu, vzpřímenějšímu posedu se zdravějším zakřivením bederní páteře. Rovněž by měla ulevovat od tlaku nohám a omezovat vznik bolestí a otoků, díky podsazení pánve nastavovat výhodnější úhel mezi horní a dolní polovinou těla, uvolňovat dýchání, více stimulovat břišní svaly atd. Zkrátka, klekačka by měla být zdravější variantou sezení.
Opravdu to funguje?
Klekačka není zázrak na způsob nějakého „Cosmodisku“. Neudělá ze sezení zdraví prospěšnou činnost, ba ani nezařídí, že vaše páteř bude už navždy zdravá a pružná jako dubový kmínek. I když se často mluví o tom, že klekačka „zajistí“ vzpřímený sed, faktem je, že se na ní můžete hrbit úplně stejně jako na nejlevnější židli. Podobně jako sezení na židli má totiž polo-sezení na klekačce svá pravidla.
Klekačka je však osvědčená sedací pomůcka, a pokud využijete její potenciál, může vám ulevit, poskytnout komfortnější polohu a celkově se vám může sezení na klekačce velice zalíbit. Rozhodně to má něco do sebe.
Ceny klekaček
Kolik stojí kvalitní klekačka k počítači? Klasické klekačky se dnes pohybují na ceně těsně pod 2000 Kč. Jde o osvědčené skládací modely s dřevěnou konstrukcí. Klekačky s kovovou konstrukcí a nastavitelnou mechanikou jsou obvykle k dostání za cenu kolem 2 až 3 tisíc Kč. Kolem 3 tisíc Kč pak pořídíte stylové klekačky s balanční konstrukcí.
Nejlepší značky klekaček
Výběr klekaček u nás není nijak zvlášť oslnivý. Velké oblibě se těší tradiční klekačky značky Medimas, které jsou dostupné a přitom velmi kvalitní. O něco dražší jsou sedačky značky Kondela s poněkud upravenou konstrukcí. Tato značka však nabízí i sedačky s pístovým mechanismem a kovovou konstrukcí. Podobný typ, ale v průměru levněji, pořídíte např. od značky Timeless. Značka Mosh je pak známá specifickými balančními klekačkami.
Nejprodávanější klekačky k PC na trhu
Nejprodávanější klekačky k PC na trhu podle portálu Heureka.cz