Recenze 6+ nejlepších tiskáren do domácnosti

Canon Pixma iP7250 Sháníte tiskárnu, ale nemůžete si vybrat? Nevyznáte se v tom obrovském množství? Nevadí, dnes jsme se zaměřili hned na několik typů tiskáren a všechny vám blíže představíme. Vybrali jsme pro vás ty nejlepší černobílé, barevné, laserové a multifunkční tiskárny. Od každé jsme se pokusili vybrat tu nejlepší ve své kategorii na základě testů na internetu a usnadnit vám tak konečný výběr.

Dali jsme si opravdu záležet a z výsledného výběru si tu svou najde opravdu každý.

Nejlepší tiskárny na trhu podle nás

Název produktuInfoHodnoceníCenaRecenze
1.HP LaserJet Pro M15w W2G51A
Technologie: laserová
Barevný tisk: NE
USB: ANO
Wi-fi: ANO
5 out of 5 stars (5 / 5)3000 Kč Číst recenze
2.HP Laser 107w 4ZB78A
Technologie: laserová
Barevný tisk: NE
USB: ANO
Wi-fi: ANO
5 out of 5 stars (5 / 5)2400 Kč Číst recenze
3.Xerox Phaser 3020BI
Technologie: laserová
Barevný tisk: NE
USB: ANO
Wi-fi: ANO
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)1500 Kč Číst recenze
4.Canon i-Sensys LBP623Cdw
Technologie: laserová
Barevný tisk: ANO
USB: ANO
Wi-fi: ANO
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)5300 Kč Číst recenze
5.Epson EcoTank L1110
Technologie: inkoustová
Barevný tisk: ANO
USB: ANO
Wi-fi: NE
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)3600 Kč Číst recenze
6.Brother HL-L2352DW
Technologie: inkoustová
Barevný tisk: NE
USB: ANO
Wi-fi: ANO
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)2700 Kč Číst recenze

1. HP LaserJet Pro M15w W2G51A – Nejlepší laserová tiskárna s černobílým tiskem

Naše hodnocení: 5 out of 5 stars (5 / 5)

 Recenze HP LaserJet Pro M15w W2G51A  Černobílá laserová tiskárna s kompaktními rozměry, rychlostí tisku 18 stran za minutu, funkcemi HP Smart Print a AirPrint. Rozlišení tisku 600 x 600 dpi, připojení přes USB 2.0 či Wi-Fi, paměť 16 MB, výtěžnost náhradních tonerů 1000 stran, vstupní kapacita zásobníku 150 stran a výstupní 100 stran.

Porovnat ceny od 3 000 Kč

2. HP Laser 107w 4ZB78A

Naše hodnocení: 5 out of 5 stars (5 / 5)

 Recenze HP Laser 107w 4ZB78A  Cenově dostupná černobílá laserová tiskárna s jednoduchým a přesto efektním designem se bude skvěle vyjímat ve vašem obýváku i kanceláři. Díky svým malým rozměrům nikde nebude překážet. Ovládat ji můžete ze svého chytrého telefonu kdekoli, kde budete mít připojení k internetu. Přizpůsobitelné nastavení si můžete upravit podle svých preferencí tak, aby pro vás bylo používání tiskárny co nejpohodlnější.

Porovnat ceny od 2 400 Kč

3. Xerox Phaser 3020BI

Naše hodnocení: 4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)

 Recenze Xerox Phaser 3020BI  Laserová tiskárna černobílá, A4, rychlost černobílého tisku 20 str./min., tiskové rozlišení 600 x 600 DPI, AirPrint, Google Print, WiFi a USB

Porovnat ceny od 1 500 Kč

4. Canon i-Sensys LBP623Cdw – Nejlepší barevná laserová tiskárna

Naše hodnocení: 4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)

 Recenze Canon i-Sensys LBP623Cdw  Barevná laserová tiskárna, rychlost tisku až 21 stránek A4 za minutu, 38 stránek A5 za minutu, první výtisk už za 10,4 s (čb), rozlišení 1200 x 1200 dpi (600 x 600 dpi), doporučený tisk 250 – 2500 stránek za měsíc, 1 GB paměti, 250 listů na vstupu a 150 listů na výstupu, rozhraní USB 2.0, WiFi, bezdrátové přímé připojení, oboustranný tisk, zabezpečený tisk.

Porovnat ceny od 5 300 Kč

5. Epson EcoTank L1110 – Nejlepší barevná inkoustová tiskárna

Naše hodnocení: 4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)

 Recenze Epson EcoTank L1110  Barevná tiskárna s rozlišením tisku 5 760 x 1.440 DPI a inovativním řešením doplňování inkoustu; rychlost tisku 10 stran za minutu, tisk bez okrajů, výtěžnost dodávaného inkoust až 8 100 stran černobíle. Připojení přes USB.

Porovnat ceny od 3 600 Kč

6. Brother HL-L2352DW

Naše hodnocení: 4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)

 Recenze Brother HL-L2352DW  Sháníte-li spolehlivou a kompaktní tiskárnu pro domácí či kancelářské využití, tento model by neměl uniknout vaší pozornosti. Za příjemnou cenu totiž nabízí vše, co od moderní tiskárny očekáváte. Jednou z velkých výhod této laserové tiskárny je velmi rychlý, a zároveň ekonomický tisk. Díky nízké hlučnosti vás tiskárna nebude rušit při práci a extra velký zásobník na papír vás zbaví neustálého doplňování papírů. Tiskárna zvládne automaticky tisknout na obě strany papíru a používat ji můžete i bezdrátově. Stačí ji jen spárovat s notebookem, tabletem či telefonem a vychutnat si pohodlný tisk bez nutnosti propojování kabelů.

Porovnat ceny od 2 700 Kč

Jak vybrat tiskárnu do domácnosti ve 4 krocích?

I bez speciálních potřeb, které si žádá život v koronavirové realitě, je počítač (nebo spíše počítače) dnes již nutností pro každou domácnost. Ne vždy ale obrazovka stačí a je třeba informace přenést na papír. Tiskárna je proto velmi užitečným zařízením a své místo si najde v nejedné domácnosti. Na trhu je ale tiskáren celá řada a není snadné se v nabídce vyznat. Jinak si bude vybírat student, jinak někdo, kdo má doma např. firmu na tvorbu účetnictví. Podle jakých parametrů tedy tiskárnu vybírat?

Typy tiskáren do domácnosti

První a nejzásadnější rozhodnutí, které musí zájemce o koupi tiskárny učinit, je volba typu tiskárny. Ten nejvhodnější vždy plyne z požadavků, které na tiskárnu zákazník má. V tomto textu pomineme specifické – byť stále populárnější – 3D tiskárny. Stejně tak se nebudeme zabývat plotry a dalšími řešeními vhodnými spíše do firemního prostředí. Věnovat se budeme tiskárnám klasickým.

Ty se dělí na jehličkové, inkoustové a laserové. Poslední dva jmenované typy tvoří také základ tzv. multifunkčních tiskáren. Jak se navzájem liší a pro jaké účely jsou vhodné?

Jehličkové tiskárny

Začneme s nejstarším typem tiskárny. Jehličkové tiskárny, jejichž chod je doprovázen nezaměnitelným zvukem, jsou sice zdánlivě dávno překonané, své místo si ale mohou i v domácnosti za určitých okolností nalézt. Velkou nevýhodou jehličkových tiskáren je nemožnost tisknout grafiku. Stejně tak je třeba pro tisk používat speciální papír a nevystačíte si s tím běžným.

Jehličkové tiskárny ale mají samozřejmě i své výhody, díky nimž se stále neodebraly do propadliště dějin. Tisk na nich je totiž rychlý a také ekonomický. Pokud tedy zákazník potřebuje tisknout pouze velké množství textu, dlouhé seznamy apod., jehličková tiskárna může být dobrou volbou. Ovšem pouze za předpokladu, že jste si jistí, že nebudete potřebovat žádné pokročilejší funkce.

Inkoustové tiskárny

Inkoustová tiskárna je souhrnný pojmem pro celkem tři technologické principy. Pro uživatele nicméně není příliš důležité, zda si pořizuje zařízení využívající termický, piezoelektrický, či voskový tisk. Všechny tři podtypy tiskáren jsou schopné produkovat velmi kvalitní tisk. To je koneckonců ta největší výhoda inkoustových tiskáren: schopnost produkovat i obrázky ve fotografické kvalitě.

Co do maximálního rozlišení tištěných materiálů jsou inkoustové tiskárny nejlepší možnou volbou (rozlišení může být až 9600 dpi). Jejich popularitu zvyšuje též nízká pořizovací cena. Není nicméně vhodné nechat se bez dalšího přemýšlení zlákat právě nízkou vstupní investicí. Vždy je třeba si uvědomit, že inkoustové tiskárny mají nejvyšší provozní náklady, je třeba dokupovat inkoustové kazety, které mohou být poměrně drahé. Pokud ale plánujete tisknout ve větší míře např. fotografie z dovolené, je inkoustová tiskárna tou správnou volbou.

Laserové tiskárny

Laserové tiskárny (a také tzv. LED tiskárny) existují jak ve verzích schopných pouze černobílého tisku, tak tisku barevného. V porovnání s inkoustovými tiskárnami ale ty laserové nenabízí tak vysoké rozlišení. Výhodou je naopak rychlý tisk a nižší provozní náklady. Laserové tiskárny jsou také často kritizovány za poměrně vysokou poruchovost, moderní typy ale na tom již jsou z tohoto pohledu dobře. Pokud chce zákazník riziko poruchy ještě snížit, může volit LED tiskárnu, která má v porovnání s klasickou laserovou tiskárnou nižší počet pohyblivých částí a tím pádem i nižší poruchovost.

Laserová tiskárna je tak dobrou volbou pro domácnosti, kde se tiskne velké množství stránek textu, který sice také občas obsahuje obrázky, nejsou ale tím hlavním, proč si daný zákazník tiskárnu pořizuje.

V tuto chvíli by tak již zákazník měl mít jasno, který ze standardních typů tiskáren je pro něj ten nejvhodnější. Nastává tedy čas, aby se v rámci dané kategorie seznámil s nejdůležitějšími parametry, podle nichž by měl konkrétní model vybírat.

Tiskárny

Rozlišení tiskárny

U tiskáren se rozlišení udává v jednotkách DPI. Číselná hodnota pak udává, kolik tiskových bodů bude na jednom palci. Čím je rozlišení vyšší, tím jemnější a kvalitnější bude tištěná grafika. Jak již bylo řečeno, nejvyšší maximální rozlišení nabízí inkoustové tiskárny. Jejich rozlišení začíná na hodnotách 4800×600 dpi a končí na hodnotách 5760×1440 dpi u high-end modelů. Pro běžné domácí využití je zcela dostatečná zlatá střední cesta, tj. rozlišení na úrovni 4800×1200 dpi.

Pro laserové tiskárny je základní rozlišení těch inkoustových spíše současným maximem. Základní modely laserových tiskáren začínají již s rozlišeními okolo 600×600 dpi. U tiskáren jehličkových potom nemá velký smysl rozlišení řešit, jejich síla tkví v něčem úplně jiném.

Rychlost tisku

Rychlost tisku je podstatná ve chvíli, kdy člověk hodlá tisknout velké množství materiálu. Pokud si budete pouze občas tisknout třístránkový domácí úkol nebo jednu či dvě fotografie pro příbuzné, pak není rychlost naopak příliš důležitá.

Z pohledu rychlosti tisku poráží laserové ty inkoustové. Prvně jmenované mají standardní rychlost tisku od 20 do cca 40 stránek za minutu. Některé špičkové laserové tiskárny potom zvládají až 60 stran za minutu. Inkoustové tiskárny jsou pomalejší a tisknou rychlostí od 5 do cca 20 stran za minutu, byť i v této kategorii se lze setkat s rychlejšími modely.

Srovnání obou výše zmíněných typů s jehličkovými tiskárnami není příliš vhodné, opět díky jejich specifickým vlastnostem. I rychlost tisku běžných jehličkových tiskáren se ale počítá na několik desítek stran za minutu.

Multifunkční zařízení a doplňkové funkce

Velmi oblíbené jsou dnes tzv. multifunkční tiskárny, tj. zařízení kombinující schopnost tisku s funkcí skeneru a kopírky. Při jejich výběru platí stejné zásady jako pro volbu klasické tiskárny, tj. fotografie a vysoce kvalitní tisk bude znamenat volbu zařízení s inkoustovou tiskárnou, preference textu bude zase indikovat spíše výběr zařízení založeného na laserové či LED technologii.

Není příliš velkým překvapením, že v multifunkčních zařízeních jsou jednotlivé části většinou méně kvalitní, než pokud si je člověk pořídí samostatně. V případě, že tedy preferujete špičkovou kvalitu, zvažte spíše koupi jednotlivých přístrojů. Jen si pro ně budete muset vyčlenit doma více místa, než pro kompaktní řešení v podobě multifunkční tiskárny.

Při výběru tiskárny je vhodné věnovat pozornost i dalším jejím užitečným funkcím. Jedná se např. o schopnost přístroje tisknout oboustranně. Některé modely umí tzv. bezokrajový tisk, tj. potisknou 100 % plochy papíru.

V době, kdy velkou část své práce přesunujeme z klasických počítačů do mobilních telefonů a tabletů se rozhodně vyplatí mít tiskárnu schopnou připojení k dalším zařízení prostřednictvím Wi-Fi či Bluetooth technologie. Takové tiskárny běžně spolupracují s operačními systémy Android či iOS a je tak možné tisknout přímo z mobilních zařízení, bez nutnosti složitého kabelového propojování.

Podobně užitečná může být schopnost tisknout přímo z flash disků, anebo paměťových karet, i přes to, že jsou na ústupu a velká část našich činností se pomalu přesouvá spíše do cloudu. Tiskárny, které jsou vybavené příslušnými čtečkami toho schopné jsou a využití si tato funkce pořád ještě rozhodně najde.

Jako u výběru každého jiného zařízení platí, že jeho výběru je třeba věnovat dostatek času a ujasnit si priority. Na konci potom bude stat zařízení, které přesně splní očekávání svého nového majitele.

Další zdroje:

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nové domácí tiskárny. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepší tiskárny na trhu.