Nejlepší reproduktory k PC (test a recenze)

Nejlepší reproduktory k PC Nutnou součástí každého počítače – pokud ho chcete využívat nejen k vyplňování faktur, ale jako multimediální nebo herní zařízení – pochopitelně patří reproduktory. U notebooků (podobně i u počítačů typu All-in-One) jsou základní reproduktory integrované (ale pokud jste náročnější, nejspíš s nimi nevystačíte), u stolních PC je reprodukci zvuku zpravidla potřeba řešit externími bednami.

V dnešním článku se proto zaměříme právě na výběr nejlepších reproduktorů k PC. Toto téma je obsáhlé a lze v něm pracovat s řadou technických parametrů. Pokusíme se vysvětlit ty nejdůležitější a navést vás na cestu ke koupi kvalitních reproduktorů, které budou odpovídat vaším potřebám a požadavkům. Kromě technických záležitostí nás bude zajímat i cena a taky vám představíme některé výrazné značky v kratičkých recenzích.

Při výběru reprosoustavy k počítači je vždy třeba vycházet především z konkrétních potřeb a způsobu použití. Slušné bedýnky vás mohou vyjít jen na pár stovek korun a práci odvedou. I v takto nízkých relacích však mohou existovat značné rozdíly v kvalitě a rozdíl mezi unáhleným nákupem a pečlivějším výběrem může být znát na kvalitě zvuku, ale i životnosti a dalších vlastnostech. Rozhodně doporučujeme zamířit i do uživatelských recenzí reproduktorů k PC anebo využít odbornější testy.

Nejlepší reproduktory k PC na trhu podle nás

Název produktuVlastnostiCena (od)Recenze
1.Mackie CR4-XBT


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Tip č. 1 - vítěz The WireCutter 

Počet kanálů: 2.0
Výkon sestavy: 50 W
Typ soustavy: aktivní
4700 Kč Číst recenze
2.KEF LSX


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Tip č. 2 - profi využití 

Počet kanálů: 2.0
Výkon sestavy: 70+30 W
Typ soustavy: aktivní
24000 Kč Číst recenze
3.Presonus Eris E3.5 BT


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Tip č. 3 

Počet kanálů: 2.0
Výkon sestavy: 50 W
Typ soustavy: aktivní
3500 Kč Číst recenze
4.Creative Pebble Plus


4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)
 Tip č. 4 - cena / výkon 

Počet kanálů: 2.1
Výkon sestavy: 8 W
Typ soustavy: aktivní
850 Kč Číst recenze
5.Creative Pebble Black


4.4 out of 5 stars (4,4 / 5)
 Tip č. 5 - cenový tip 

Počet kanálů: 2.0
Výkon sestavy: 4,4 W
Typ soustavy: aktivní
650 Kč Číst recenze
6.Logitech Multimedia Speakers Z200


4.4 out of 5 stars (4,4 / 5)
 Tip č. 6 - nejprodávanější 

Počet kanálů: 2.0
Výkon sestavy: 10 W
Typ soustavy: aktivní
1000 Kč Číst recenze
7.Logitech Speaker System Z333


4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)
 Tip č. 7 - další na zvážení 

Počet kanálů: 2.1
Výkon sestavy: 40 W
Typ soustavy: aktivní
1500 Kč Číst recenze

1. Mackie CR4-XBT – nejlepší podle mnoha zahraničních zdrojů

Naše hodnocení: 5 out of 5 stars (5 / 5)

 Recenze Mackie CR4-XBT  Reproduktory aktivní, 2.0 o výkonu 50W, frekvenční rozsah od 60 Hz do 20000 Hz, 3,5mm jack, 6,3mm jack, RCA (cinch), Bluetooth

Zjistit přesnou cenu od 4 700 Kč

2. KEF LSX

Naše hodnocení: 5 out of 5 stars (5 / 5)

 Recenze KEF LSX  Přehrajte cokoliv, z jakéhokoliv zdroje. Od streamování po hraní, od TV po multiroom, reproduktory LSX jsou navrženy pro veškerou domácí zábavu. Přehrávejte vše, co máte rádi, jak máte rádi a kde máte rádi. Zažijte zvuk ve vysokém rozlišení!

Ukázat detaily od 24 000 Kč

3. Presonus Eris E3.5 BT

Naše hodnocení: 5 out of 5 stars (5 / 5)

 Recenze Presonus Eris E3.5 BT  Reproduktory aktivní, 2.0 o výkonu 50W, frekvenční rozsah od 80 Hz do 20000 Hz, počet pásem: 2-pásmové, citlivost 100 dB/mW, analog audio, 3,5mm jack, 6,3mm jack, AUX, RCA (cinch), Bluetooth

Ukázat detaily od 3 500 Kč

4. Creative Pebble Plus

Naše hodnocení: 4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)

 Recenze Creative Pebble Plus  Reproduktory aktivní, 2.1 o výkonu 8W, frekvenční rozsah od 50 Hz do 20000 Hz, 3,5mm jack

Ukázat detaily od 850 Kč

5. Creative Pebble Black

Naše hodnocení: 4.4 out of 5 stars (4,4 / 5)

 Recenze Creative Pebble Black  Reproduktory aktivní, 2.0 o výkonu 4,4W, frekvenční rozsah od 100 Hz do 17000 Hz, analog audio, 3,5mm jack, AUX

Ukázat detaily od 650 Kč

6. Logitech Multimedia Speakers Z200

Naše hodnocení: 4.4 out of 5 stars (4,4 / 5)

 Recenze Logitech Multimedia Speakers Z200  Reproduktory aktivní, 2.0, 3,5mm jack

Ukázat detaily od 1 000 Kč

Jak vybrat reproduktory k PC

Podle čeho vybírat kvalitní reproduktory k PC anebo ostatně i jakékoli jiné? Velmi důležitým údajem je počet reproduktorů, celkový výkon, citlivost, frekvenční rozsah, ale taky způsob provedení, design, možnosti připojení a další vlastnosti a funkce. Pojďme se tedy s těmito i jinými faktory seznámit blíže.

Počet reproduktorů (kanálů), typ sestavy

Jedním z velmi důležitých údajů je počet reproduktorů v sestavě. Tato hodnota je udávána v následující formě X.X, kdy X před tečkou označuje počet reproduktorů pro vysoké a střední linky, druhé X značí, zda je přítomen tzv. subwoofer pro hloubky. Možnosti jsou zejména tyto:

  • 2.0 – Jde o zcela základní reproduktory. V rámci kategorie příslušenství k PC však stále patří k nejoblíbenějším. Důvody jsou poměrně prozaické. Jednak je to nízká cena, za druhé nenáročnost – prostorová, i pokud jde o spotřebu. Tyto reproduktory jsou vhodné, jednoduché a levné řešení pro nepříliš náročné použití.
  • 2.1 – Velmi oblíbené jsou dnes i tyto sestavy. Dva reproduktory a jeden subwoofer, který se umísťuje na zem (např. pod stůl). Tyto sady už jsou dražší, ale produkce je mnohem kvalitnější. Pokud rádi posloucháte hudbu nebo třeba hrajete hry a chcete lepší akustický zážitek, pak jde o dobrou volbu.
  • 5.0 a 5.1 – Pokud jde o PC příslušenství, jsou reproduktory v této sestavě mnohem méně běžné. Důvodem je nejenom pořizovací cena, ale taky vysoký příkon/spotřeba a nároky na místo, ale i kvalitu zvukové karty počítače. Jde o volbu pro náročné zájemce.
  • 7.0 a 7.1 – Tento typ sestavy už coby PC příslušenství není vůbec obvyklý a příliš na něj nenarazíte kvůli náročnosti v mnoha směrech. Jde o záležitost pro velké fajnšmekry nebo pro profesionální použití.

PC reproduktory volume

Typ reprosoustavy

Podle zpracování, nebo chcete-li konstrukce, lze rozlišit různé typy reprosoustav. Dnes známe různá domácí kina, soundbary apod. Tyto typy ale nejsou obvykle určeny jako PC příslušenství. Zde jsou možnosti běžně omezenější a jde spíše o volbu mezi jednoduchými přenosnými (třeba bezdrátovými) variantami a většími (regálovými) sestavami.

Při výběru záleží na vašich potřebách. Většinou je to trochu souboj mezi mobilitou a výkonem, pokud tedy chcete dosáhnout rozumného cenového kompromisu.

Výkon

Dalším velmi důležitým údajem je výkon. Ten je udáván ve wattech a pohybuje se v rozmezí od několika jednotek po mnoho stovek W. Je poměrně vhodné řídit se spíše podle hodnoty tzv. RMS výkonu než maximálního výkonu. RMS výkon lépe odráží realitu a udává výkon, kterého je možné trvale dosahovat, aniž by docházelo k poškozování reproduktorů.

Počítejte taky s tím, že čím levnější a méně kvalitní reproduktory, tím větší je rozdíl mezi maximálním výkonem a výkonem, kdy ještě bedny zní dobře. U velmi levných modelů se dostanete třeba ani ne na polovinu výkonu a už je to na kvalitě produkce výrazně znát.

A jaký výkon RMS hledat? Do 10 W se pohybuji velmi levné základní bedýnky. Od takových „chrastítek“ nelze očekávat nic extra, ale rozhodně postačí pro základní použití. Okolo 20 W už najdete solidní reprosoustavy, které už poskytnou relativně slušnou úroveň poslechu. V rozpětí 20-100 W najdete spoustu kvalitních reprosoustav, které ocení i náročnější uživatelé, kteří kladou důraz na skutečný požitek při poslechu. Nad 100 W už se jedná o relativně velmi výkonná zařízení, která v rámci této kategorie (PC reproduktory) tvoří spíše okrajový podíl.

Citlivost

Další podstatný technický údaj. Udává akustický tlak ve vzdálenosti 1 m od reproduktoru při buzení výkonem 1 W. Co to ale znamená? V reálu citlivost vyjadřuje, jak hlasitě a kvalitně reproduktor hraje. Reproduktory do 90 dB citlivosti se řadí mezi levnější – vhodné pro méně náročné použití. Od cca 91 dB už začínají silnější a kvalitnější reproduktory.

Frekvenční rozsah

Tato specifikace teoreticky udává, jaký frekvenční rozsah zvuků je reproduktor schopný věrně a reálně přehrát. V reálu ale často nemá žádnou zvláštní vypovídací hodnotu, protože frekvenční rozsah je třeba zvažovat v souvislosti s parametrem útlumu (v mínusových dB) – ten ale často není udáván. Frekvenčnímu rozsahu tedy není za normálních okolností nutné věnovat zvlášť velkou pozornost, jde o záležitost, kterou budou řešit spíše znalci a velmi nároční uživatelé.

Konektivita

Jak reprosoustavu připojit? Dneska je u počítačového příslušenství populární především připojení přes USB, klasický jack anebo standardně přes barevné RCA konektory (cinch). Další možností je bezdrátové připojení. To může probíhat přes oblíbené rozhraní Bluetooth anebo modernější NFC, další možností je samozřejmě Wi-Fi.

Tip: Mrkněte na nejlepší bezdráotvé reproduktory, které můžete k PC připojit skrze Bluetooth.

Pasivní vs. aktivní reproduktory

Jaký je mezi nimi rozdíl? Zcela jednoduše řečeno, aktivní reproduktory mají vlastní integrovaný zesilovač, kdežto pasivní reproduktory je potřeba na zesilovač připojit. Obecně vzato se dá říct, že u reproduktorů používaných jako příslušenství k PC se setkáte spíše s „aktivní“ variantou. Pasivní reprosoustavy jsou záležitostí spíše pro náročnější použití a kvalitní poslech, případně profesionální účely.

Co ještě může reproduktor k PC umět?

U základních reproduktorů obvykle nenajdete žádné zvláštní funkce a možnosti, například jen ovládání hlasitosti. U kvalitnějších, dražších anebo bezdrátových modelů může být situace poněkud jiná a vybavení zajímavější. Kromě podpory rozhraní/připojení, jako je Bluetooth, Wi-Fi nebo NFC může být k dispozici třeba i čtečka paměťových karet, USB porty, dálkové ovládání a různé ovládací prvky, které činí reproduktor více autonomním. V případě, že pořídíte přenosný, bezdrátový reproduktor, měli byste pozornost věnovat taky kapacitě baterie. Kvalitní modely vydrží i 20 a více hodin. Podobně důležitá je délka nabíjení.

Ceny reproduktorů k PC

Kolik může stát kvalitní reproduktor k PC anebo lepší sestava? Zde jsme pro vás připravili shrnutí nabídky tří základních cenových relací.

Reproduktory do 500 Kč

Dobrá zpráva pro nenáročné uživatele. Už od cca 200 Kč můžete koupit obyčejné, levné reproduktory k PC pro základní reprodukci zvuku. V nižších cenách se prosazují značky jako Genius, C-Tech, Logitech nebo třeba Trust. Tyto značky nabídnou solidní poměr ceny a kvality, je třeba však chápat, že za danou cenu nelze čekat žádné zázraky.

Reproduktory do 2000 Kč

Zde najdete opravdu pěkný výběr a na své by si měli přijít i poměrně nároční zájemci. Najdete zde i bedny 2.1, nebo dokonce 5.1 s výkony běžně v řádu desítek W. Taky zde můžete pořídit kvalitní bezdrátové, přenosné reproduktory. Ty mohou být skvělým řešením nejen k mobilním zařízením, ale třeba i notebooku anebo jako víceúčelové vybavení.

Reproduktory nad 2000 Kč

Sestavy pro náročné uživatele, kteří požadují perfektní zvukovou produkci. Výkon RMS přesahuje běžně i 100 W, časté jsou 5.1 soustavy.

Nejlepší značky reproduktorů k počítači

Které značky reproduktorů k PC lze považovat za osvědčené a kvalitní?

  • Genius – Známá značka, velký výběr – včetně mnoha dostupných modelů. Najdou se ale i dražší a drahé kousky.
  • Logitech – Opět velmi dobrý výběr, pár dostupnějších kousků, ale převážně středně drahé až dražší modely. Nechybí ani velmi výkonné sestavy.
  • Niceboy – Stylové přenosné, bezdrátové reproduktory. V této kategorii patří Niceboy mezi nejoblíbenější značky.
  • F&D – Sestavy ve střední relaci se zajímavým poměrem ceny a výkonu. Převážně 2.1 sestavy.
  • C-Tech – Výběr dostupnějších, ale kvalitních reproduktorů. Velmi dobrá hodnocení v testech a recenzích.
Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nových počítačových reproduktorů. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepších reproduktorů k PC na trhu.