Nejlepší vertikální ergonomické myši (test a recenze TOP 6+)

Nejlepší vertikální myš Sedavé zaměstnání, dlouhodobá práce na počítači – to jsou jedny z často skloňovaných rizikových faktorů pro vznik civilizačních chorob. Objevují se tedy různé metody a pomůcky, které pomáhají jednostrannou zátěž kompenzovat. Velmi oblíbené jsou například ergonomické a zdravotní kancelářské židle či křesla nebo výškově nastavitelné stoly pro práci ve stoje.

V dnešním článku se však podíváme na pomůcku, která zatím není až tak masově rozšířená, přestože nabízí velmi zajímavé benefity. Řeč je o ergonomické nebo taky vertikální myši, která může ulevit vašemu zápěstí. Jak si však nejlepší vertikální ergonomickou myš vybrat, jaké jsou její výhody a nevýhody a jak se s ní pracuje? To vše nás bude dnes zajímat.

Pokusíme se srozumitelně zodpovědět všechny důležité otázky, které vás mohou ve spojitosti s tímto příslušenstvím napadnout. Kromě toho na vás čeká i žebříček, ve kterém představíme několik nejzajímavějších aktuálních modelů. Ačkoli vám nabídneme spoustu rad a informací, neopomeňte ani průzkum uživatelských recenzí ergonomických myší, pomoci s výběrem vám pak mohou i různé odbornější testy výrobků.

Nejlepší vertikální myši na trhu podle nás

Název produktuVlastnostiCena (od)Recenze
1.Logitech MX Vertical


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Tip č. 1 - vítěz 

Citlivost: 4000 DPI
◾ 4 tlačítka
◾ bezdrátová
2200 Kč Číst recenze
2.Trust Verto Wireless


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Tip č. 2 - vítěz cena / výkon 

Citlivost: 1600 DPI
◾ 6 tlačítek
◾ bezdrátová
500 Kč Číst recenze
3.CONNECT IT
Vertical Ergonomic Wireless4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)
 Tip č. 3 

Citlivost: 1600 DPI
◾ 6 tlačítek
◾ bezdrátová
500 Kč Číst recenze
4.Eternico MV300


4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)
 Tip č. 4 

Citlivost: 1600 DPI
◾ 6 tlačítek
◾ bezdrátová
300 Kč Číst recenze
5.C-Tech VEM-07


4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)
 Tip č. 5 

Citlivost: 1600 DPI
◾ 5 tlačítek
◾ bezdrátová
300 Kč Číst recenze
6.CONNECT IT Vertical Ergonomic


4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)
 Tip č. 6 

Citlivost: 1600 DPI
◾ 6 tlačítek
◾ bezdrátová
800 Kč Číst recenze

1. Logitech MX Vertical – nejlepší vertikální myš na trhu podle nás

Naše hodnocení: 5 out of 5 stars (5 / 5)

 Recenze Logitech MX Vertical  Myš bezdrátová, optická, 4000 DPI, 4 tlačítka, vertikální, velikost L, Bluetooth, USB a Radiofrekvenční (s USB přijímačem), černá, tlačítko pro změnu dpi a unifying přijímač v balení

Zjistit přesnou cenu od 2600 Kč

2. Trust Verto Wireless Ergonomic Mouse – nejlepší poměr cena / výkon

Naše hodnocení: 5 out of 5 stars (5 / 5)

 Recenze Trust Verto Wireless Ergonomic Mouse  Myš bezdrátová, optická, 1600 DPI, 6 tlačítek, vertikální, USB a Radiofrekvenční (s USB přijímačem), černá

Ukázat detaily od 500 Kč

3. CONNECT IT Vertical Ergonomic Wireless

Naše hodnocení: 4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)

 Recenze CONNECT IT Vertical Ergonomic Wireless  Myš vertikální, bezdrátová, optická, 1600DPI, 6 tlačítek, bezdrátový USB přijímač, vhodná pro praváky a vertikální, červená

Ukázat detaily od 500 Kč

4. Eternico Wireless 2.4 GHz Vertical Mouse MV300

Naše hodnocení: 4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)

 Recenze Eternico Wireless 2.4 GHz Vertical Mouse MV300  Myš bezdrátová, vertikální, optická, 800 – 1200 – 1600 DPI, odezva 8 ms, dosah až 10m, technologie power saving mode, bez podsvícení, 6 tlačítek, životnost až 3 000 000 kliknutí, pogumovaný soft touch povrch, pro praváky, velikost S, Plug & Play, 2x AAA baterie (v balení), 2.4 Ghz USB-A přijímač

Ukázat detaily od 400 Kč

5. C-Tech VEM-07

Naše hodnocení: 4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)

 Recenze C-Tech VEM-07  Myš bezdrátová, optická, 1600 DPI, 5 tlačítek, vertikální, velikost S, USB a Radiofrekvenční (s USB přijímačem), černá, miniaturní senzor

Ukázat detaily od 300 Kč

6. CONNECT IT Vertical Ergonomic wireless

Naše hodnocení: 4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)

 Recenze CONNECT IT Vertical Ergonomic wireless  Myš bezdrátová, optická, odezva 8ms, 1600 DPI, 6 tlačítek, vertikální, USB a Radiofrekvenční (s USB přijímačem), černá, tlačítko pro změnu dpi

Ukázat detaily od 800 Kč

Jak vybrat vertikální myš?

K čemu je dobrá a komu může pomoci? Jak vypadá? Co umí? Jak jsou její výhody a nevýhody proti klasické bezdrátové myši? A hlavně, podle čeho si ji vybrat? To jsou záležitosti, které nás budou v tomto průvodci zajímat. Kromě základních technických parametrů a vlastností se podíváme i na některé významné výrobce a taky se pokusíme o shrnutí cenových hladin ergometrických myší.

Co je to vertikální ergonomická myš?

Tento typ myši má velmi odlišný tvar od myši klasické – a je třeba hned na úvod říct, že existuje opravdu spousta variací, které se vzhledem značně liší. Některé připomínají tvarem joystick, jiné jakýsi miniaturní vodní skútr apod. Podstatou ale je, že tyto myši jsou obecně vyšší, masivnější a umožňují úchop, kdy je zápěstí více ve vertikální poloze než při pohybu běžnou myší, kdy „leží“ takřka zcela horizontálně.

U vertikálních myší panuje nejen velká tvarová variabilita, ale různoroději může být řešeno i ovládání. Zatímco rozložení u klasické myši je zažité a vždy prakticky stejné, u vertikální může být uspořádáno trochu jinak. Často je více zapojen palec, který může ovládat např. kolečko.

Proč si pořídit vertikální myš?

Proč vlastně dávat vale osvědčené klasice a sahat po relativně nové záležitosti? Důvodem je především zdraví a komfort. Vertikální myši jsou uzpůsobeny tak, aby umožňovaly ergonomickou práci a polohu ruky. Vertikální poloha zápěstí omezuje nežádoucí křížení kostí a šlach předloktí, které může mít řadu negativních dopadů.

Pravděpodobně jste už slyšeli o syndromu karpálního tunelu, což je bolestivé onemocnění, které postihuje zápěstí. Příčinou bývá velmi často právě dlouhodobá práce na počítači, kdy je ruka v nepřirozené poloze. Vertikální myš může tomuto problému předcházet nebo ulevovat od bolesti v případě, že už vás syndrom karpálního tunelu potkal.

Jde tedy profylaxní i rehabilitační pomůcku – a to nejen proti syndromu karpálního tunelu jako takovému, ale i zánětům šlach nebo prostému přetěžování zápěstí. S vertikální myší si jednoduše můžete dopřát trochu více pohodlí při práci a lépe chránit své zdraví v případě, že u počítače trávíte mnoho hodin denně.

Je těžké si na vertikální myš zvyknout?

Pokud jde o kvalitní výrobek, tak to trvá jen chvíli. Pojem „ergonomická“ dává znát, že práce s touto myší by měla být naopak snazší a pohodlnější. Samozřejmě, že pokud jste roky pracovali s klasickou myší, tak může být přechod na nový typ trochu nezvyk. Za pár hodin vám však kvalitní vertikální myš jistě přiroste k srdci i ruce.

Výhody a nevýhody vertikálních myší

Výhody vertikální myši jsou tedy jasné.

 • Ergonomický, přirozený úchop, který pomáhá předcházet bolestem zápěstí nebo od nich ulevovat.
 • Vertikální myš představuje ideální řešení pro osoby, které pracují na počítači mnoho hodin denně a jsou potenciálně ohroženy syndromem karpálního tunelu nebo podobnými obtížemi, případně jim už čelí.

A jsou i nějaké nevýhody?

 • Vertikální myš je značně odlišná od klasické, chvíli může trvat si na nový způsob práce zvyknout.
 • Kvalitní ergonomické myši bývají o něco dražší než běžné myši, ale rozdíly nejsou markantní.

Důležité parametry

Jaké vlastnosti, funkce a parametry byste měli sledovat při výběru ergonomické myši? Zde jsou alespoň ty hlavní.

Velikost

Ne každá myš padne do každé ruky. U ergonomických myší to platí obzvlášť, proto je vhodné při výběru registrovat i velikost. Podobně jako u oblečení se udávají velikosti pomocí písmen S, M, L a XL.

Pokud chcete přijít na to, jakou velikost myši potřebujete, změřte si ruku při natažené dlani a prstech od konce zápěstí (začátek dlaně) po konec nejdelšího prstu. Pak hodnotu porovnejte s touto orientační tabulkou nebo s tabulkou, kterou najdete u prodejce či výrobce myši.
 • S – do 17 cm
 • M – 17-19 cm
 • L – 19-21 cm
 • XL – 21 cm a víc

Připojení

Vertikální myši se vyrábějí v drátové i bezdrátové verzi.

Výhodou drátové myši je rychlejší odezva a vysoká spolehlivost, ale i fakt, že nemusíte řešit baterie. Nevýhodou je samozřejmě kabel, který může překážet nebo omezovat.

Bezdrátové myši vás nijak neomezují v pohybu, ale je třeba myslet na baterie či dobíjení akumulátoru.

Snímání

Vertikální myši jsou optické i laserové.

Optická nabízí dostačující kvalitu pro běžné použití a práci, jsou levnější a dobře reagují na většině povrchů, s výjimkou velmi hladkých leštěných a skleněných povrchů, kde mohou mít problém.

Laserové myši jsou dražší, ale nabízejí špičkovou přesnost a rozlišení (např. herní myši).

Optické rozlišení

Udává se v DPI (pixels per inch). Dnes už i dostupnější myši zvládají rozlišení kolem 1400-1600 DPI. Pro náročnější (např. herní) použití lze uvažovat o myši s ještě vyšším rozlišením. Obvykle už ale jde o dražší laserové modely.

Ceny vertikálních myší

Kolik stojí kvalitní ergonomická myš? Ty nejlevnější koupíte někdy už okolo 300 Kč, výjimečně levněji. Nemusejí být nekvalitní, některé z těchto dostupných modelů patří naopak k nejprodávanějším vertikálním myším. Pokud máte vyšší nároky, mezi 400 až 800 Kč najdete velmi kvalitní a značkové modely a velmi široký výběr. Ovšem špičkové, propracované modely exkluzivních značek stojí i 1000 nebo 2000 Kč a více.

Pokud si zatím nejste příliš jistí, zda vám bude práce s ergonomickou myší sedět a nepociťujete problémy se zápěstím, ale přesto chcete tuto „novinku“ vyzkoušet – zřejmě neuděláte chybu, pokud pro začátek sáhnete po dostupnějším modelu. Pokud vás trápí problémy se zápěstím a pracujete na počítači cca 6 nebo více hodin denně, vyplatí se uvažovat o lepším modelu.

Nejlepší značky vertikálních myší

Které značky ergonomických myší patří mezi nejoblíbenější?

 • C-Tech – Výběr dostupných a přitom dobře zpracovaných ergonomických myší, výborný poměr ceny a kvality, vysoká hodnocení, velmi oblíbené.
 • Trust – Středně drahé až dražší vertikální myši. Většinou vynikající hodnocení, kvalitní zpracování.
 • Connect IT – Převážně vertikální myši ve střední cenové relaci (300-800 Kč). Solidní kvalita.
 • DeLux – Převážně dražší, vysoce kvalitní vertikální myši, dobrý výběr.
 • Evoluent – Skvělý výběr špičkových myší nejvyšší kvality. Vysoká cena od 2 tisíc výše. Pro velmi náročné zájemce. Perfektní technické parametry.

Kam dál?

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nové vertikální myši. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepší vertikální ergonomické myši na trhu.