Nejlepší výškově nastavitelné kancelářské stoly pro práci ve stoje

nejlepší výškově nastavitelný pracovní stůl Při práci je potřeba pohodlí a ergonomie. V dnešní době se stále více dbá na anatomické a zdravotní potřeby při sedavém zaměstnání, a proto většina lidí klade na výběr pracovního stolu větší důraz než dříve. Také nabídka je mnohem zajímavější a rozmanitější a výrobci se snaží přicházet s produkty, které respektují potřeby uživatelů a omezují negativní dopady na jejich zdraví.

V dnešním článku se podíváme na výběr nejlepšího nastavitelného stolu či rostoucího pracovního stolu – a to nejen pro PC či notebooky. Kvalitní a nastavitelný stůl jistě oceníte nejen v práci, ale i v domácím prostředí. Zvláštní pozornost budeme věnovat i stolům určeným pro děti, protože u nich je důraz na zdravý vývoj samozřejmě zcela zásadní. V našem článku se podíváme na různé typy stolů, důležité parametry a faktory výběru a taky nabídneme krátké recenze značek a výrobců, kteří si zaslouží pozornost.

Při pořizování pracovního stolu, psacího stolu nebo stolu pro PC byste měli vycházet nejen z designu a ceny, v potaz je vhodné vzít i další aspekty. Když si dáte s výběrem trochu práce, může se vám později pracovat mnohem líp. Kvalitní a dobře zvolený stůl může omezit rizika bolestí zad, krční páteře, očí i jiné problémy související s nedostatkem pohybu či dlouhým sezením.

V našem článku najdete kromě průvodce i žebříček rostoucích pracovních stolů, které se v současnosti těší největší oblibě. Možná mezi nimi najdete vyhovující variantu. Další inspiraci a pomoc vám mohou nabídnout i uživatelské recenze rostoucích stolů anebo třeba i odborné testy, které můžete najít na internetu.

Nejlepší elektrické výškově nastavitelné stoly podle naší redakce

Název produktuVlastnostiCenaRecenze
1.AJprodukty Nomad


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Náš vítěz 
Maximální výška: 117 cm
Délka a šířka: 120 x 75 cm
Materiál konstrukce: Ocel
Nosnost: 100 kg
Hmotnost: 33,5 kg
do 7500 Kč Číst recenze
2.AJprodukty Flexus


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Vykrojený 
Maximální výška: 117 cm
Délka a šířka: 160 x 80 cm
Materiál konstrukce: Ocel
Nosnost: 100 kg
Hmotnost: 46,9 kg
do 9500 Kč Číst recenze
3.AJprodukty Modulus


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Rohový 
Maximální výška: 129 cm
Délka a šířka: 200 x 100 cm
Materiál konstrukce: Ocel
Nosnost: 120 kg
Hmotnost: 61,5 kg
do 15000 Kč Číst recenze
4.IKEA BEKANT


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Dostupnost: IKEA 
Maximální výška: až 125 cm
Délka a šířka: 160 x 80 cm
Nosnost: 70 kg
do 13500 Kč Číst recenze
5.HOBIS Motion MS 2


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Nejvíce možností konfigurace 
Maximální výška: 120,5 cm
Délka: 120 až 180 cm
do 22000 Kč Číst recenze
6.AlzaErgo Table ET1 NewGen


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Oblíbená volba 
Bez pracovní desky
Maximální výška: 128 cm
Délka a šířka: 170 x 70 cm
Materiál konstrukce: Ocel
Nosnost: 125 kg
do 10000 Kč Číst recenze
Tipy na 3 dětské rostoucí stoly
1.OneConcept Tommi


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Tip č. 1 pro děti 
Děti s výškou 115 až 170 cm
do 3500 Kč Číst recenze
2.Psací stůl 2 COLORIDO


4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)
 Tip č. 2 pro děti 
Nastaviteľná výška (69-84 cm)
do 4000 Kč Číst recenze
3.MAYER miniUniq 32U2


4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)
 Tip č. 3 pro děti 
Nastaviteľná výška od 55 - 80 cm
do 11000 Kč Číst recenze

Recenze nejlepších výškově nastavitelných stolů

1. Výškově nastavitelný stůl Nomad

 • Prostorově nenáročný
 • Nastavitelná výška
 • Odolný laminát

Prostorově nenáročný ergonomický stůl s nastavením výšky. Bílý povrch stolové desky tvoří zajímavý kontrast s černou elektricky polohovatelnou podnoží.

Minimalistický stůl s maximální možnou výškou 1170 mm, elektrickým nastavením výšky a slušnou šířkou 750 mm. Za mě velmi dobrá volba do menších kanceláří či moderních domů.

2. Výškově nastavitelný stůl Flexus, vykrojený

 • Elektricky nastavitelná výška
 • Ergonomicky tvarovaná deska
 • Výška: 700-1170 mm

Vysoce kvalitní kancelářský stůl s polohováním pomocí jednoho výkonného motoru. Má ergonomicky vykrojenou desku, kabelové průchodky, podnože tvaru T se čtvercovým průřezem a rektifikační nožičky.

Vykrojená varianta u které si můžete vybrat ze tří nabízených barev stolové desky – buk, bílá a šedá. Je trochu širší než Nomad, ale dosahuje stejné maximální výšky 1170 mm. V nabídce je také stejný model s délkou 1200 mm, tento vybraný stůl je o něco delší a má 1800 mm.

3. Výškově stavitelný stůl Modulus

 • Elektricky nastavitelná výška
 • Antikolizní ochrana
 • Velká pracovní plocha

Elektricky polohovatelný stůl Modulus s vykrojenou deskou, podnožemi ve tvaru T a antikolizní ochranou. Extra flexibilní, dlouhá délka zdvihu (650 mm).

4. IKEA BEKANT

“ Popis na Ikea.cz: Garantujeme, že tento robustní stůl vydrží mnoho let tvrdé práce i pokládaní kávových šálků. Získejte velkorysý pracovní prostor a chytré řešení, jak skrýt kabely. „

Také v IKEA můžete pořídit poměrně chválený výškově nastavitelný stůl. Stojí necelých 13,5 tisíc korun.

5. HOBIS elektricky výškově stavitelný stůl Motion MS 2

“ Elektricky výškově stavitelný stůl Motion MS 2 1600 je cenově rozumné řešení pro všechny, kteří chtějí při práci nejen sedět, ale i stát. Stoly Motion zvýší produktivitu práce a eliminují rizikové faktory dlouhodobého sezení. Rozsah zdvihu 70,5 – 120,5 cm. „

6. AlzaErgo Table ET1 NewGen

“ Stůl – bez pracovní desky, elektricky nastavitelný, výška 62 – 128 cm, šířka 100 – 170 cm, 2 motory, LED dotykové ovládání, paměť až na 3 polohy, inovovaný 2senzorový antikolizní systém, časovač připomenutí změny pracovní pozice, doporučená velikost desky (1 100 – 2 200) × (750 – 1 000) mm, max. zatížení 125 kg, 100 – 240 V, barva černá „

Jak vybrat výškově nastavitelný stůl?

Nastavitelné a rostoucí stoly představují moderní a stále oblíbenější formu pracovní plochy. Nemusí jít nutně jen o stoly pod PC, řada těchto stolů nabízí poměrně univerzální prostor pro jakoukoli práci. Samozřejmě však existují i specializovanější varianty.

Výběr polohovatelných stolů je dneska velmi dobrý a rozmanitý. V první řadě se proto pokusíme představit, co to rostoucí stoly jsou a shrnout různé varianty. Zajímat nás budou výhody i nevýhody tohoto řešení a důležité parametry. Kromě toho se podíváme i na ceny a významné výrobce.

Typy nastavitelných pracovních stolů

V první řadě se pojďme podívat na základní varianty nastavitelných či polohovatelných pracovních stolů. Je nutné dodat, že tyto kategorie rozhodně nejsou nijak vyhraněné. Přesto se pokusíme o jistou zjednodušenou „kategorizaci“, abyste o aktuální nabídce získali lepší přehled.

workspace

Výškově nastavitelné pracovní stoly

Pod tímto pojmem se obvykle rozumí moderní a ergonomické pracovní stoly, které jsou opatřeny mechanismem pro změnu výšky. Tyto stoly mohou vyrůst tak, že je u nich možné pracovat i ve stoje. Výškový rozsah je v desítkách cm, maximum bývá i 110 a víc cm.

Stoly jsou obvykle designově velmi jednoduché. Jde o rovnou, obdélníkovou pracovní plochu, většinou bez jakýchkoli poliček, výčnělků apod. Díky tomu jsou tyto stoly velmi univerzální, poskytují prostor pro práci různého druhu i pro spoustu věcí (bývají poměrně prostorné). Řídčeji se lze setkat i s rohovými modely (tvar písmene L) nebo různými speciálními provedeními (dvojstoly).

Zcela zásadní roli hraje u těchto stolů mechanismus polohování. Vždy je podstatné, aby umožňoval co nejrychlejší a nejjednodušší použití. Díky tomu budete moct výšku stolu měnit v průběhu práce dle potřeby. Existují dvě základní možnosti.

 • Mechanický systém – Mechanické polohovací systémy představují základ. Najdete je u dostupnějších modelů. Většinou fungují na principu ližin, pružinového mechanismu, často se ovládají kličkou. U kvalitnějších modelů půjde nastavení snadno, přesto nejsou tyto stoly vhodné pro velmi časté změny poloh.
 • Motorový systém – Pokročilejší modely disponují elektromotorky, které polohovací systém ovládají. Stůl tedy můžete ovládat a nastavovat naprosto komfortně, jen pomocí dálkového ovládání. Pohyb je plynulý, bezpečný a tichý. Takové stoly jsou však samozřejmě dražší, ale umožňují častou změnu výšky během práce, podle aktuální potřeby. Nevýhodou je i nutnost dostupnosti el. sítě.

Rostoucí stoly

Rostoucími stoly jsou obvykle míněny „pracovní“ stoly určené do dětského pokoje. Tyto stoly nabízejí možnost výškového nastavení a taky náklonu pracovní plochy. Díky tomu podporují ergonomii a pohodlí a mohou navíc s dítětem do určitého věku „růst“. Dítě se tudíž nemusí hrbit nebo jinak přizpůsobovat, naopak si plochu přizpůsobí vlastním potřebám.

Tyto stoly jsou dnes velmi populární. Mívají obdélníkový tvar, délka pracovní plochy se nejčastěji pohybuje okolo 90 až 120 cm. Výška bývá nastavitelná v rozsahu pár desítek cm. Zpravidla od cca 60 do 90-95 cm.

Proč si pořídit nastavitelný stůl?

Proč vlastně uvažovat o výškově nastavitelném stolu a nepořídit klasický „pevný“ model? Důvodů je celá řada. Polohovatelné stoly přinášejí řadu výhod pro různé osoby a situace.

 • Výškově nastavitelný pracovní stůl umožňuje měnit polohu vsedě a ve stoje (za předpokladu jednoduchého a rychlého mechanismu). Dlouhodobá práce vsedě, ve strnulé poloze má velmi negativní zdravotní důsledky. Pokud budete část pracovní doby trávit ve stoje, můžete tím značně ulevit svému pohybovému aparátu, předejít problémům se zády, krční páteří i dalším problémům (obezita, oběhová onemocnění apod.).
 • Pro děti má výškově nastavitelný stůl výhodu především v tom smyslu, že jim vydrží déle a poskytne lepší ergonomii pro hru i práci třeba na domácích úkolech.
 • Obecně vzato je flexibilita nastavitelného stolu výhodná, protože různá práce může vyžadovat různou ideální výšku stolu. Nastavitelné stoly jsou univerzálnější a komfortnější.

Správná výška

Jak vybrat správnou výšku, resp. rozpětí výšek nastavitelného stolu? Pochopitelně je třeba vycházet z vlastní výšky a optimálních pozic pro práci vsedě i ve stoje. Pomoci vám mohou tabulky, které většina výrobců nebo prodejců nabízí.

 • Např. při výšce 165-167 cm je doporučená výška stolu vsedě 69 cm (výška židle 40 cm) a výška ve stoje 101 cm. Při cca 180-182 cm je doporučená výška stolu vsedě 77 cm (výška židle 44 cm) a ve stoje 111 cm.

U dětských rostoucích stolů je nastavitelné rozpětí vesměs podobné. Nejčastěji od cca 63 do 90 cm, plus mínus pár cm nahoru nebo dolů. Toto rozpětí je univerzální a stůl může dítěti sloužit poměrně dlouho.

Na co se ještě zaměřit?

U nastavitelného stolu je podstatná i stabilita a samozřejmě nosnost, která by měla odpovídat způsobu použití. Velmi důležitá je kvalita mechanismu polohování, ať už je mechanický nebo elektrický, měl by být tichý, rychlý, jednoduše použitelný a bezpečný.

Dále je třeba věnovat pozornost materiálovému zpracování. Jsou nohy a mechanismus z kvalitního kovu či lehkých slitin (hliníkových) nebo jde spíše o levný plech? U levnějších stolů není neobvyklé ani použití plastových součástí, které mohou být kamenem úrazu. Zpracování desky stolu už je spíše o osobních preferencích a dalších požadavcích na způsob použití, hmotnost apod.

U stolu možná oceníte i drobné „vychytávky“, jako jsou otvory pro kabely, organizační přihrádky a podobně.

Ceny rostoucích stolů

Dostáváme se k dalšímu velmi důležitému a neopomenutelnému faktoru – a tím je pochopitelně cena. Za kolik lze pořídit kvalitní výškově nastavitelný stůl? Ceny jsou stejně rozmanité jako samotná nabídka, přesto vám může pomoci stručný přehled tří základních cenových relací.

💲 Nastavitelné stoly do 5000 Kč

V této cenové relaci můžete najít spíše jednodušší a dostupnější nastavitelné stoly, většinou půjde o modely s manuálním mechanismem – to však neznamená, že nemohou být kvalitní a dobře posloužit. Taky v této ceně najdete slušný výběr dětských rostoucích stolů.

💲 Nastavitelné stoly do 10 000 Kč

Kvalitní výškově nastavitelné i dětské rostoucí stoly. U pracovních stolů stále převažuje manuální mechanismus, ale lze počítat s preciznějším provedením. U dětských stolů je důraz více kladen na design, úroveň zpracování a detaily.

💲 Nastavitelné stoly nad 10 000 Kč

V této relaci najdete většinu elektrických (motorových) polohovatelných pracovních stolů. Můžete vybírat i z designových, speciálních nebo velmi sofistikovaných modelů pro náročné uživatele.

Nejlepší značky výškově nastavitelných stolů

Kteří výrobci nastavitelných nebo rostoucích stolů si zaslouží pozornost?

 • DeskTherapy – Oblíbený výrobce výškově nastavitelných pracovních stolů do kanceláří i pro jiné účely. Značka nabízí manuální i elektrické modely v čistých designových provedeních.
 • Halmar – Oblíbená značka rostoucích stolů určených pro děti a dětské pokoje. Halmar nabízí pěkné modely, které jsou přitom obvykle cenově dostupné (nejčastěji okolo 2 až 3 tisíc korun).

Nejprodávanější výškově nastavitelné pracovní stoly

Nejprodávanější elektricky výškově nastavitelné a rostoucí kancelářské stoly pro práci ve stoje podle portálu Heureka.cz

Kam dál?

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového výškově nastavitelného stolu. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepšího rostoucího stolu na PC v dané cenové relaci na trhu.