Nejlepší repasované notebooky a kde je koupit?

Nejlepší repasované notebookyPřed deseti či patnácti lety zažívali zájemci o koupi IT elekroniky zlaté časy. Vývoj měl překotné tempo a počítače i notebooky včetně příslušenství se neuvěřitelným způsobem rok od roku zlevňovaly. Respektive, s trochou nadsázky, za stejné peníze jste o rok později mohli pořídit řádově lepší zařízení. Tento trend zpomalil a postupně se skoro zastavil. Různé krize a nedostatky komponentů ceny zakonzervovaly. Dnes už vyčkávání příliš nepomůže, výkonný notebook bude drahý dnes, za rok a asi i za pět let. Lze očekávat, že bude o něco lepší, ale asi už se nemůžeme těšit na takové skoky jako před lety.

Pokud tedy chceme notebook, který jde trochu s dobou – se solidním hardwarem třeba i na hry, a ne jen nějaké starší Intel Pentium nebo Celeron na čtení mailů a hrátky s textovým zápisníkem – musíme se smířit s určitou investicí. Tu však můžeme přece jen citelně omezit. Tak jako si nemusíme pořizovat fungl nové auto, nemusíme nutně sáhnout ani po zbrusu novém notebooku. Takříkajíc „ojeté“ notebooky se obvykle honosí titulem „repasované“. Co to vlastně obnáší? Jaké výhody či nevýhody očekávat? A jak a kde pořídit nejlepší repasovaný notebook? To jsou otázky, na které budeme hledat odpovědi v našem dnešním článku.

Nejlepší prodejci repasovaných notebooků a počítačů

Název produktuObrázekCena (od)Recenze
1.Počítače24.cz

5 out of 5 stars (5 / 5)
➕ Záruka 24 měsíců
➕ Doprava zdarma
➕ Značky: Lenovo, Dell nebo HP atd.
➕ 98% spokojenost na Heureka.cz
Do eshopu
2.Tera.cz

5 out of 5 stars (5 / 5)
➕ Záruka 12 měsíců (lze rozšířit)
➕ Doprava od 105 Kč
➕ Značky: Lenovo, Dell, HP či Apple
➕ 98% spokojenost na Heureka.cz
Do eshopu
3.Alza.cz

4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)
➕ Záruka 12 měsíců
➕ Nabídka pouze Macbooků
Do eshopu
4.Gigacomputer.cz

4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)
➕ Notebooky už od 3000 Kč
➕ Značky: Dell, Lenovo, HP, Fujitsu či Apple
➕ 99% spokojenost na Heureka.cz
Do eshopu

Co je to repasovaný notebook?

Přiznáme se dobrovolně, že úvodní přirovnání repasu k ojetému vozu napadá přinejmenším na jednu nohu. Pořízení ojetiny je trochu hazard. Může být v jakémkoli stavu, včetně toho nejhoršího myslitelného. Pod pojmem repasovaný notebook se skrývá něco poněkud jiného. Vlastně dost jiného. Mělo by jít de facto o jakousi formu garance – tedy cosi zcela jiného než běžné pořízení zánovního notebooku z druhé ruky.

Repasované zboží rozhodně nelze považovat za druhořadé. Přesto je levnější. Jak tomu rozumět? Repasovaný notebook je takový, kterému se dostalo komplexní péče. Jakési rozšířené garanční prohlídky. Tu notebook podstupuje buď přímo u výrobce anebo třeba u specializované servisní společnosti. Zde projde zevrubnými prohlídkami a testy, případně potřebnými opravami. Konkrétní kroky a rozsah toho, co se pod pojmem repasované zboží skrývá, se bude lišit podle konkrétní firmy, značky atd.

Při repasování může dojít i k výměně – upgradu – hardwarových komponentů nebo softwaru. Aktuálnější operační systém, SSD místo staršího HDD, výkonnější grafická karta či procesor, navýšení operační paměti. To vše může notebook potkat.

Podstatné však je, že repasované zboží by mělo být vždy plně funkční a kvalitní. Prakticky srovnatelné s novým kusem, jen o něco levnější.

Co je to repas notebooku

Proč jsou repasované notebooky levnější?

Pořád hledáte háček? Možná trochu marně. Repasované zboží je levnější zkrátka proto, že už není perfektně nové. Nebudete první, kdo ho držel v ruce (kromě pana továrníka). Když se vrátíme k přirovnání o autech – nový vůz ztratí na hodnotě dokonce třeba až 20 % ceny v okamžiku, kdy ho zakoupíte. I kdybyste neujeli ani kilometr. S každým dalším rokem je to alespoň další desetina ceny. Ať už auto jen leštíte v garáži nebo jezdíte jak diví.

Záleží na zdroji

Výše uvedený koncept platí i u repasovaných notebooků. Ty pocházejí často z různých operativních leasingů, jde o předváděcí kusy apod. Samozřejmě zde ale vstupuje do hry faktor úrovně a důvěryhodnosti toho, kdo repas provádí. Pokud pořídíte na Aukru notebook od pochybného prodejce, který ho označuje jako repasovaný, nemůžete se divit, když zjistíte, že jde o obyčejnou „ojetinu“. V lepším případě aspoň funkční. U repasovaných notebooků je důležité nakupovat z dobrého osvědčeného zdroje. Proto bude důležitou součástí našeho článku žebříček nejlepších prodejců repasovaných notebooků.

A pozor. S cenou to taky nebývá zase tak horké. Kvalitní repasované notebooky jsou typicky levnější než srovnatelně výkonné nové, ale rozdíl nebývá úplně dramatický. Herní repasovaný notebook nepořídíte za deset ani patnáct tisíc. Cenová propast bude užší. Výjimkou jsou spíše repasované notebooky „druhé jakosti“. Ty mohou mít už nějakou vadu – obvykle spíše kosmetickou – stále by měly být plně funkční. Cena už však může klesnout výrazněji.

Použité notebooky

Které značky se hodí pro repasování?

V minulosti plály tvrdé boje mezi příznivci a odpůrci určitých značek. Některé značky měly renomé mírně řečeno hodně spotřebního zboží. V první dekádě tisíciletí to byly třeba i značky jako Acer či Asus. Dnes by je sotva někdo soudný šmahem takto škatulkoval.

Většina značek nabízí modely nejrůznějších úrovní – některé se povedou skvěle, některé méně. Některé značky (třeba HP nebo Dell) cílí spíš na firemní zákazníky, jiné více na soukromý a zábavní sektor (třeba zmíněný Acer a Asus). Jakékoli zobecnění kvality by ale bylo bruslením na hodně tenkém ledě.

Proto už nelze ani říct, že by se některé značky na repas hodily a jiné ne. Repasují se skoro všechny značky, záleží i na zaměření konkrétního prodejce či servisu. Pravdou však je, že nejvíce se setkáte s repasovanými notebooky značek jako Dell, HP, Lenovo. Důvodem však nemusí být nutně vyšší kvalita a potenciál větší životnosti než u jiných značek – možná spíše opravdu velký výběr a větší zacílení na firemní sektor, studentské notebooky a podobně.

Jaká je životnost repasovaného notebooku a je k němu záruka?

Repasovaný notebook by měl být opatřen zárukou. Dříve byla standardem snížená záruka na 6 nebo 12 měsíců. Dnes už je u spolehlivých prodejců běžná i plná 24měsíční záruka. I to o lecčems svědčí. Pokud jde o životnost, kvalitní repasovaný notebook nemusí být o nic ochuzen oproti novému kusu.

A jaká je obecně životnost notebooku, včetně nových? Solidní model bez nějaké skryté vady by měl vydržet mezi 3 až 6 nebo 7 lety (někdy i déle). Samozřejmě záleží na uživatelském zacházení. V každém případě, řada především náročnějších uživatelů nepoužívá notebook až do úplného konce maximální životnosti, protože tou dobou už je obvykle stejně příliš zastaralý.

V každém případě, pokud jde o životnost a odolnost, kvalitních repasovaných notebooků se rozhodně není třeba obávat.

Proč si (ne)pořídit repasovaný notebook?

Pojďme si tedy shrnout, jaké jsou výhody a nevýhody repasovaných notebooků.

Výhody:

  • Repasované noteboky jsou plně funkční s garantovanou kvalitou.
  • Často jsou upgradovány pro lepší výkonnost a pečlivě testovány.
  • Kvalitou i životností jsou repasované notebooky od spolehlivých prodejců na úrovni nových.
  • Běžně jsou k dostání s plnou zárukou.
  • Můžete mít vysoce výkonný notebook za výhodnější cenu.

Nevýhody:

  • Výběr je sice relativně široký, ale přece jen omezenější než u nových notebooků.
  • Je důležité pečlivě zvolit spolehlivého prodejce.
  • Cenový rozdíl oproti novému modelu není často až tak markantní. Výrazně menší než při koupi obyčejného zánovního notebooku z druhé ruky.
  • Notebook už někdo před vámi používal.

Kde koupit repasované notebooky – nejlepší prodejci podle naší redakce

U kterých prodejců a zdrojů si můžete být jisti kvalitou? Připravili jsme si pro vás pár tipů na společnosti, které nabízejí repasované notebooky osvědčené kvality.

1. Počítače24.cz

Pocitace24.cz logo E-shop Pocitace24.cz patří mezi nejoblíbenější tuzemské prodejce repasovaných notebooků i stolních počítačů. Kromě toho zde můžete pořídit monitory, ale i servery, software a další příslušenství. Repasované notebooky jsou v e-shopu šikovně rozděleny do kategorií podle požadavků. Jsou zde levné notebooky, na běžné použití domů, do práce, do školy, profesionální modely, herní, odolné, velké, malé

Obchod nabízí k repasům plnou záruku 24 měsíců, a dokonce možnost prodloužení až na 48 měsíců. Firma je vysoce hodnocená pro rychlost, ale i výbornou a individuální komunikaci. Nabízí i servisní služby. Na Heureka.cz má obchod hodnocení špičkových 98 %. Jde o opravdu spolehlivé místo pro zakoupení repasovaného notebooku.

2. Tera.cz

Tera.cz logo Další významný český obchod a servis (Tera.cz), prodejce repasovaných, ale i předváděcích a nových notebooků. Výhodou je opravdu velký výběr repasovaného zboží. Obchod nabízí i značky jako Apple, ale většinu sortimentu tvoří repasy značek Dell, HP nebo Fujitsu či Lenovo. Orientace v nabídce není tak komfortní jako u Pocitace24.cz, ale trochu zkušenější zájemce může zase využít širokou škálu filtrů vyhledávače a najít notebook přesně s přesně takovými komponenty a vlastnostmi, jaké potřebuje.

Opravdu velký je zde výběr levnějších repasovaných notebooků do 15 000 Kč, ale i výkonnějších multimediálních zařízení anebo herních notebooků. Tera.cz působí na našem trhu už přes 11 let. Má výborné hodnocení a je považována za vysoce spolehlivou společnost. Na Heureka.cz drží famózních 98 %. Lidé oceňují komunikaci a ochotu, ale i rychlost dodání či výhodné ceny.

3. Alza.cz

Alza.cz logo Alza je největší český prodejce elektroniky a jeden z největších prodejců a e-shopů vůbec. Důvodem, proč se Alza dostala na nynější úroveň je právě důraz na kvalitu a spolehlivost, vysokou úroveň komunikace a okamžité řešení problémů. Alza není nejlevnější, ale představuje určitou záruku serióznosti. A to platí i při koupi repasovaných notebooků.

Alza nabízí často i velmi drahé a výkonné repasované a zánovní notebooky třeba od značky Apple. Nevýhodou je, že většina tohoto zboží nemá plnou záruku. Délka záruky se různí. Přesto jde o spolehlivou destinaci.

4. Gigacomputer.cz

Gigacomputer logo Společnost GigaComputer patří stabilní, osvědčené a velmi dlouho působící hráče v oblasti repasovaných notebooků. Nabízí skvělý výběr v různých cenových relacích. E-shop potěší i velmi širokými vyhledávacími možnostmi a filtry. Opravdu si můžete najít notebook přesně na míru. Repasované notebooky jsou vysoce kvalitní a skvěle hodnocené. Firma však nabízí i servis a prodej i nových notebooků, počítačů, ale i mobilů a tabletů, příslušenství a dalšího zboží.

V současnosti v nabídce repasovaných modelů převažují značky Dell, HP nebo Lenovo a Fujitsu, ale najdete zde i Acer, Apple, Toshiba a další. Na Heureka.cz drží tento ověřený obchod téměř plné hodnocení – tedy celých 99 %. Zákazníci oceňují kvalitu zboží, výběr, vstřícnost při jednání i rychlost doručení zboží.