Nejlepší notebook Apple MacBook | Testy a recenze

Nejlepší Apple MacBook Kultovní značka Apple válcuje v poslední dekádě svět především mobilními telefony, iPhony. Ještě dávno před érou dotykáčů však šlo o úhlavního konkurenta Microsoftu ve světě počítačů. Počínaje legendárními počítači Macintosh až k pozdějším a současným iMacům a MacBookům – Apple je zkrátka stále dominantní značkou světa klávesnic a monitorů. V dnešním článku se podíváme na přenosné počítače této značky, laptopy MacBook. Představíme vám zásadní řady, zamyslíme se nad výhodami a nevýhodami nebo zajímavými funkcemi a možnostmi a pomůžeme vám vybrat nejlepší Apple MacBook.

Jaké jsou tedy nejlepší Apple MacBooky na trhu

  1. MacBook Air M2
  2. MacBook Air M1
  3. MacBook Pro 13″ M2
  4. MacBook Pro 16″ M1

Nejlépe hodnocené notebooky Apple MacBook

Název produktuObrázekHodnoceníCena (od)Recenze
1.MacBook Air M25 out of 5 stars (5 / 5)Nejnovější počin Applu s ještě výkonnějšími čipy M2 (až o 40% vůči M1). Lehká a tenká konstrukce, přepracovaný design bez ventilátoru, výdrž až 18 hodin. Zatím to nejlepší od Apple pro běžné uživatele.
📌 Cena: cca 37000 Kč
Zjistit cenu
2.MacBook Air M15 out of 5 stars (5 / 5)Dosud nejprodávanější MacBook Air s čipem M1. Rychlý, výkonný, kompaktní. Dobrá volba pro většinu lidí s ohledem na prodejní cenu.
📌 Cena: cca 26500 Kč
Zjistit cenu
3.MacBook Pro 13" M25 out of 5 stars (5 / 5)Nejvyšší výkon díky novému čipu Apple M2. Až o 50% rychlejší paměť vůči M1. Až o 18% rychlejší procesor a o 35% výkonnější grafický čip. Výdrž až 20 hodin.
📌 Cena: cca 51000 Kč
Zjistit cenu
4.MacBook Pro 16" M15 out of 5 stars (5 / 5)Nejvyšší řada notebooků MacBook s označením Pro 16" se starším čipem M1. I nyní patří k tomu nejvýkonnějšímu od Applu.
📌 Cena: cca 63000 Kč
Zjistit cenu

Série Apple MacBooků

Apple MacBook zahrnuje obrovské množství modelů ve dvou zásadních sériích. Jde o Apple MacBook Pro a Apple MacBook Air. Pokud si hned na začátku ujasníte, která série pro vás bude vhodnější volbou, značně zúžíte výběr a usnadníte si rozhodování. Jak se od sebe tyto série liší? Pro koho jsou určeny? A na co byste se měli sami sebe zeptat, než si jednu z nich zvolíte?

Apple MacBook Air

Dá se říct, že jde o jakousi „entry-level“ sérii laptopů od značky Apple. MacBook Air je 13palcový notebook. Typická je pro něj nejen tato menší úhlopříčka, ale i ultratenké provedení. Jinými slovy jde o velmi kompaktní a praktický notebook.

Tato série má za sebou už několik vývojových generací počínaje rokem 2008. Druhá generace ukončená v roce 2017 ještě nabízela i modely s 11,6palcovým monitorem. Dodnes je lze pořídit. V roce 2018 přebrala štafetu třetí generace. Původně ještě s Intel procesory. Objevil se Retina displej s rozlišením 2560 × 1600 px. Displej nabízel oproti předchozí generaci o polovinu více barev, vyšší hustotu pixelů a užší rámečky.

V roce 2020 došlo k zásadnímu zlomu. MacBook Air vyměnil někdejší procesory od Intelu za nové čipy z produkce samotné značky Apple. Konkrétně šlo o čipy Apple Silicon z označením M1 – k tomuto tématu se ještě vrátíme. S těmito čipy nechal Apple doběhnout třetí generaci s dalšími upgrady v podobě např. podpory Wi-Fi 6, a především s novým designem již bez ventilátoru!

V roce 2022 přišla nová, tedy čtvrtá, série. Již plně pod taktovkou Apple Silicon čipů (M2). Nový Air se designem přiblížil sérii Pro, displej je ještě tenčí, stejně jako celé šasi. Displej Retina dosahuje jasu 500 nitů (tedy o čtvrtinu víc než u předchozí generace). A je toho mnohem víc. Nový Air je zkrátka lepší, výkonnější… a taky dražší.

Nicméně, pojďme se podívat na potřeby uživatelů a cílové skupiny. Air je od počátku koncipován jako série vhodná pro začínající a běžné uživatele. Ideální vždy byla pro méně náročné pracovní účely – psaní, běžná administrativa, surfování na netu. Air samozřejmě zvládne i multimédia.

Pokud hledáte spolehlivý a skvěle odladěný laptop pro podobné použití, můžete plně vystačit s modely třetí generace nebo možná i druhé, pakliže máte omezený rozpočet a opravdu základní nároky. Air je lehký, komfortní, dlouho vydrží, prostředí je intuitivní. Zkrátka má co nabídnout.

Třetí a čtvrtá generace s čipy Apple Silicon už představuje stroje pro náročnější zájemce. Stále nejde o herní laptopy, ale výkon je přece jen někde jinde, stejně jako mnohé jiné vlastnosti – včetně například výdrže baterie. Ta může dosahovat až 18 hodin! Nový MacBook Air je extrémně stylová a řízná záležitost, nicméně za něj dnes zaplatíte kolem 40 000 Kč. Na druhou stranu nic od Applu nebyla nikdy levná záležitost.

Apple MacBook Pro

Série Pro představuje vyšší level laptopů od značky Apple. Popularity série Air zřejmě nedosahuje, ale důvod je pochopitelný – jde o stroje pro náročnější fajnšmekry. MacBook Pro se prodává už od roku 2006 a má za sebou už pět generací s komplikovaným a rozmanitým vývojem.

V současnosti je MacBook Pro k dispozici v 13, 14 a 16palcovém provedení. V minulosti existovaly i 17palcové nebo 15palcové varianty, které ovšem neprošly filtrem dějin. MacBook Pro je nicméně nejoblíbenější v 13palcovém nebo ještě 14palcovém provedení, 16palcové modely jsou velmi drahé a vhodné spíše pro mimořádně náročné zájemce.

V čem Pro vyniká nad Airem? Ve výkonu, konektivitě čili možnostech připojení nebo i v kvalitě displeje. Moderní Retina XDR displeje mají dvojnásobný jas oproti Air verzi a technologii ProMotion s vynikající obnovovací frekvencí. Laptop má více Thunderbolt portů, nechybí SD slot či HDMI. Nabíjení probíhá přes pokročilé rozhraní MagSafe 3 s vyšším výkonem a rychlostí. Pro m i skvělý zvuk díky 6 integrovaným reproduktorům. A je toho mnohem víc.

Současné modely Pro v páté generaci jsou totálně nadupané a představují ideální volbu např. pro grafickou práci a jiné náročné aplikace. Pokud potřebujete špičkový výkon, ale taky dost možností připojení a perfektní zobrazení i zvuk, Pro je správná volba. A je MacBook Pro vhodný i jako herní notebook?

V tomto specifickém případě bychom se asi přikláněli k pořízení jiného herního notebooků. Ty jsou pro dané účely lépe vybavené, nabídnou lepší herní výkon i kompatibilitu. Rozhodně to neznamená, že si na MacBooku nezahrajete… to samozřejmě můžete. Vášniví hráči však budou asi hledat něco trochu jiného.

MacBook vs. jiné notebooky: Výhody a nevýhody Macbooků

Seznámení se dvěma základními řadami MacBooků máme za sebou a pravděpodobně už tušíte, která z nich pro vás bude tou správnou volbou. Ale neměli bychom opomenout ani obecné srovnání laptopů Apple s konkurencí. V čem MacBooky vynikají, a v čem naopak pokulhávají?

Jednoznačně lze říct, že Apple MacBook nabízí perfektní optimalizace – tedy vyladění a součinnost HW a SW. Zažijete skutečně dokonale plynulou a spolehlivou práci. Vše je totiž dělané na míru. Vše vzniklo a žije v symbióze. Právě dokonale hladký chod je jednou z největších výhod Apple výrobků obecně. Dále je to styl a specifický design.

V případě MacBooků ultratenké a lehké provedení, kvalitní zpracování anebo i vynikající výdrž baterie. Díky novým Apple Silicon čipům jsou navíc MacBooky již bez ventilátoru, takže jsou mimořádně tiché. I celková životnost je vyšší než u průměrných notebooků. Taky zobrazovací technologie patří k těm nejlepším.

MacBooky tedy mají co nabídnout. Na druhou stranu zaostávají v jakési všeobecné kompatibilitě. Částečně žijí ve vlastním „Apple světě“ a někdy ne až tak rády a ochotně komunikují s těmi zvenčí. Pokud jste obklopeni výrobky od Apple, vše pošlape skvěle. Pokud však využíváte různé platformy, rozhraní, značky, operační systémy atd., můžete narazit na více úskalí.

Taky všeobecný poměr ceny a výkonu bychom u MacBooku neoznačili za nejlepší. MacBooky jsou drahé. Laptopy Air v nové generaci stojí kolem 35 000 Kč. A jde o pracovní a multimediální notebooky. Za ty peníze můžete mít od jiné značky našlapané herní žihadlo (ne úplný TOP, ale hodně solidní) s mnohanásobně vyšším výkonem.

Tip: 10 důvodů proč si koupit MacBook Air

Procesor: Intel vs. Apple Silicon

Jak bylo řečeno, dříve Apple pro své MacBooky využíval procesory od Intelu z řady Core. Jde bezesporu o vynikající čipy, nicméně v roce 2020 přešel Apple na vlastní procesory, Apple Silicon. První na řadě byl model M1 a od července 2022 jsou již k dostání MacBooky se zbrusu novými čipy ze série M2.

V čem je rozdíl? Čipy Apple Silicon jsou vyvinuté přesně pro potřeby MacBooků, což je sám o sobě velmi pádný argument. V reálu se projevují výrazně nižší spotřebou oproti „pažravým“ čipům Intel. Díky tomu se méně přehřívají a MacBooky mohly přejít na design bez ventilátorů. MacBooky s Apple Silicon čipy jsou tiché, úsporné, baterie vydrží i 12-18 hodin a vše šlape v dokonalé harmonii.

Pokud uvažujete o MacBooku a máte určité nároky, rozhodně bychom doporučili sáhnout již po modelech s Apple Silicon čipy. I kvůli očekávatelné lepší a delší podpoře do budoucna. Pro Apple jsou čipy Intel již mimo hru a uživatelé to budou pociťovat stále silněji. Pro účely MacBooky jsou navíc procesory Apple Silicon zkrátka perfektní.

Operační paměť

Operační paměť je dalším zásadním parametrem výběru. U MacBook Air toho moc nevymyslíte. Všechny současné modely mají operační paměť 8 GB RAM. Adekvátní pro dané použití. Ostatně Apple neadekvátní konfigurace nepoužívá. U MacBook Pro už však máte víc možností.

Začíná se opět na 8 GB RAM, ale u takového notebooku už má přece jen smysl sáhnout po rezervě. V současnosti je varianta s 16 GB RAM jakýmsi zlatým standardem. Nicméně mimořádně nároční zájemci si mohou připlatit i za verze s 28 nebo dokonce 32 GB RAM.

Úložiště

Apple používá u MacBooků výhradně rychlé a spolehlivé SSD disky. Klasické HDD tedy nečekejte. Výběr kapacity úložiště je ovšem různorodý. Apple MacBook Air můžete pořídit i jen s 128 GB. To je v dnešní době opravdu docela málo. Vystačí to, pokud prakticky nehromadíte žádná větší data (videa, filmy, hry,…).

256GB úložiště představuje u modelů Air standardní a populární variantu. Moc se nerozšoupnete, ale pro pracovní nebo studijní účely to může stačit. 1 TB SSD už nabízí poctivou porci prostoru, ta je však vyhrazena modelům Pro. U těch můžete výjimečně najít i kapacitu až 1,5 TB.

Nejprodávanější Apple MacBook na trhu

Nejprodávanější Apple MacBook na trhu podle portálu Heureka.cz

Jste jablíčkář? Možná vás zaujmou i tyto články: