Nejlepší webkamery a jak ji vybrat?

Nejlepší webkamera na trhu Webkamery jsou dnes zcela běžnou záležitostí. Kamerou je opatřen prakticky každý moderní mobilní telefon či tablet, stejně tak patří ke standardnímu vybavení notebooků, netbooků a podobných přístrojů. V dnešním článku se nicméně zaměříme na samostatné, nebo chcete-li externí, varianty těchto zařízení a podíváme se na to, jak si nejlepší webkameru vybrat.

Zajímat nás budou všechny důležité parametry a chybět nebudou ani krátké recenze významných značek a výrobců. Rozsah sortimentu tohoto vybavení je opravdu obrovský a taky poměrně rozmanitý, ať už jde o ceny či možnosti a kvalitu. Proto se vyplatí před nákupem zauvažovat o tom, co od kamery vlastně chcete a očekáváte nebo k jakým účelům ji budete používat.

Webové kamery jsou nezbytným vybavením, pokud chcete pořádat například firemní videokonference online, osobní video hovory anebo třeba natáčet videa na Youtube.com. Podle toho, s jakým publikem a za jakým účelem budete prostřednictvím kamery komunikovat, je pak třeba zvolit odpovídající kvalitu a technické parametry. Webová kamera může vyjít jen na několik málo stovek, ale i na tisíce korun.

V našem článku se podíváme na faktory, které byste při výběru webové kamery rozhodně neměli nechávat bez povšimnutí. Kromě toho vám nabídneme i žebříček webkamer, v němž najdete oblíbené aktuální modely. Při výběru tohoto vybavení se pak můžete do jisté míry orientovat také podle uživatelských nebo odborných testů a recenzí webkamer na internetu.

Nejlepší webkamery podle nás

NázevRozlišení videaHodnoceníCena (od)
1.Logitech C980 StreamCam
FULL HD
1920×1080 px
5 out of 5 stars (5 / 5)4400 Kč Číst recenze
2.Genius ECam 8000
FULL HD
1920x1080 px
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)1100 Kč Číst recenze
3.Logitech Pro Stream Webcam C922 PRO
FULL HD
1920x1080 px
5 out of 5 stars (5 / 5)3000 Kč Číst recenze
4.Logitech BRIO 4K
4K
4096x2160 px
5 out of 5 stars (5 / 5)6700 Kč Číst recenze
5.Logitech HD Webcam C310
HD
1280x720 px
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)1500 Kč Číst recenze
6.Niceboy STREAM
HD
1280x720 px
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)1000 Kč Číst recenze

Recenze nejlepších webkamer

1. Logitech C980 StreamCam

„Webkamera video až 1920×1080, automatické zaostřování, integrované duální stereofonní mikrofony, stativ, upevnění k monitoru, software Xsplit na 3 měsíce, konektor USB-C“

Skvělá kamera na tvorbu obsahu třeba pro Youtube není levná, ale je velmi kvalitní a za mě vítěz testu.

2. Genius ECam 8000

“ Webkamera Full HD 1080P, USB2.0, mikrofon, kompatibilní s Windows 7/8/10 „

Za mě webkamera s nejlepším poměrem ceny a výkonu, kde potěší dosavadní skvělé recenze uživatelů.

3. Logitech Pro Stream Webcam C922 PRO

„Webkamera video až 1920×1080, H.264, integrované duální všesměrové mikrofony, univerzální stolní klip, USB“

Jedna z nejprodávanějších webkamer na Alze je více než skvělým pomocníkem třeba pro pracovní videohovory a videokonference. Zároveň je tohle model, který je nejvíce doporučovaný v zahraničních médiích. Za své mluví i skvělé recenze na Alze (4,9 z více jak 102 recenzí)

4. Logitech BRIO 4K

„Webkamera Ultra HD 4K video (4096×2160), Zorné pole 90°-82.1°-52.2°, USB 3.0, univerzální klip, krytka, pouzdro“

Pokud hledáte webkameru se 4k rozlišením, toto je nejvíce doporučovaný model jak u nás, tak v několika zahraničních magazínech. Za vysoké rozlišení si však připlatíte okolo 7 tisíc korun.

5. Logitech HD Webcam C310

„Webkamera video až 1280×720, fotografie až 5M, integrovaný mikrofon s potlačením šumu, univerzální úchyt, konektor USB“

Dobrá a kvalitní volba, která nezruinuje vaši peněženku. Pořídíte ji za necelých 1500 korun.

6. Niceboy STREAM

„Webkamera video až 1280×720, integrovaný mikrofon, univerzální úchyt, konektor USB“

Cenový tip. Dostačující webkamera pro rodinné videohovory, kde vám stačí HD rozlišení. Má integrovaný mikrofon a je to navíc český výrobek.

Jak vybrat webkameru?

Výběr webové kamery nemusí být žádná komplikovaná patálie, přesto je vhodné vzít v potaz některé vlastnosti a parametry. Patří mezi ně jistě rozlišení a kvalita záznamu, vybavení a funkce, ale i zcela praktické záležitosti, jako jsou rozměry nebo možnosti uchycení. V našem textů budeme věnovat pozornost také cenovým hladinám a některým osvědčeným výrobcům.

Kamera vs. webkamera

První webové kamery se začaly objevovat v 90. letech minulého století a předznamenaly další vývoj a rozsah možností online prostředí. Zatímco klasická kamera je obvykle sofistikovaný nástroj, který umožňuje pořízení a uložení záznamu na určité médium nebo do interní paměti, webové kamery jsou obvykle poměrně jednoduchá, kompaktní a drobná zařízení, která fungují ve spolupráci s počítačem.

Jejich hlavním účelem je přenášet video záznam v reálném čase přes internet. Slouží především k online video komunikaci, streamingu nebo pořizovaní jednoduchých a víceméně statických video záznamů. Možnosti a funkce jsou obvykle oproti klasické kameře omezeny. Webkamery spoléhají spíše na základní výbavu, která může zahrnovat například integrovaný mikrofon.

Integrovaná vs. externí webkamera

Kamery jsou samozřejmě zásadním prvkem mobilních zařízení. V těchto případech však jde o plnohodnotnější kamery, které často nabízejí vysokou kvalitu zobrazení. Integrované webkamery jsou taky běžnou součástí notebooků.

Zde však jde obvykle naopak o jednodušší, základní zařízení, která často nenabízejí zrovna vysokou kvalitu rozlišení. Mohou obstát při minimálních nárocích, ale pokud chcete natáčet např. videa na Youtube.com, účastnit se firemní videokonference nebo máte jiné (vyšší) požadavky, pak bude vhodné uvažovat o pořízení samostatné webkamery.

Využití webkamery

Na webkameru sice rozhodně nenatočíte film, ale můžete ji využít k řadě zajímavých účelů:

 • Videohovory – Můžete komunikovat s blízkými a přáteli v reálném čase např. prostřednictvím aplikací jako Skype nebo využít i tuto službu na Facebooku.
 • Videokonference – Obchodní a firemní schůze a jednání můžete rovněž pořádat online. V důsledku karanténních opatření zájem o tento způsob komunikace raketově vzrostl.
 • Youtube apod. – Bez webové kamery se neobejdou Youtubeři, kteří postují svá videa (zábavná, poučná nebo jiná) např. na Youtube.com. Tímto způsobem můžete oslovit fanoušky, zákazníky nebo jiné publikum.
 • Monitorování prostoru – Webkamery lze použít taky ke sledování určitého prostoru. Záznam můžete sledovat online v přímém přenosu a nic vám neunikne.

Kvalita videa

Podobně jako u digitálních fotoaparátů hraje i u webkamer zásadní roli rozlišení. Zajímat by vás mělo především maximální rozlišení videa, které může být u současných modelů od pouhých 640 x 480 px až po 4096 x 2160 px. Oba tyto případy jsou dnes poměrně extrémní.

Uvedená spodní hranice je už dá se říct přežitá a týká se hlavně starších nebo nejlevnějších modelů. Horní hranice (označovaná jako 4K) je pak doménou špičkových a taky drahých webkamer. Nejčastěji se dnes setkáte s jinými rozlišeními:

 • 1280 x 720 (HD) – Vhodné rozlišení pro běžné použití, video hovory nebo konference.
 • 1920 x 1024 (Full HD) – Rozlišení pro náročnější použití, videa na Youtube apod.
Pozn.: Je vhodné sledovat, zda jde o tzv. interpolované rozlišení. Interpolované rozlišení je uměle, dodatečně navýšeno pomocí softwarových nástrojů. Tento typ rozlišení nikdy nedosahuje takové kvality jako „přirozené“ (neinterpolované) rozlišení.

Rychlost snímání

Další parametry rovněž souvisí s kvalitou videa. Respektive s jeho plynulostí. Při výběru webkamery se vždy zajímejte o údaj značený zkratkou FPS. Jde o počet snímků za vteřinu. Běžným standardem je 30 FPS tedy rychlost 30 snímků za vteřinu. To je dostatečná rychlost pro běžné použití při video hovorech apod. Problematická může být rychlost nižší než 25 FPS, kdy už může lidské oko vnímat záznam jako trhaný, neplynulý.

Naopak lepší webkamery nabídnou i 60 FPS, což se hodí pro náročnější nebo profesionální použití.

Pozn.: Pozor. Webová kamera může mít různou rychlost snímkování pro různá rozlišení. Kamera tak může dosahovat např. rychlosti 60 FPS při HD rozlišení, ale už pouze 30 FPS při Full HD rozlišení. V popiscích zboží jsou přitom často uváděny jen maximální hodnoty.

Ostření a zoom

Webkamera musí nějakým způsobem zaostřit obraz. Obvykle se tak u těchto zařízení děje automaticky (autofocus), což je pohodlné a praktické. Kamera zaostří na vaši tvář a nemusíte se o nic starat. Některé webkamery však disponují manuálním ostřením.

Zoom je pak poměrně běžnou funkcí fotoaparátů a kamer a umožňuje přiblížení určitého bodu obrazu. Důležité je rozlišovat mezi optickým a digitálním zoomem. Při optickém zoomu nedochází přiblížením k degradaci obrazové kvality, kdežto u digitálního zoomu ano.

Mikrofon

Častou součástí webkamery bývá integrovaný mikrofon. Výhoda tohoto řešení je jasná. Zařízení je kompaktní a plně soběstačné. Můžete ho používat velmi operativně, je mobilní a flexibilní. Toto řešení je obvykle plně dostačující pro běžné použití webkamery pro soukromé, potažmo i firemní hovory.

Integrovaný mikrofon však obvykle nenabídne zvlášť vysokou kvalitu přenosu zvuku. Pro profesionálnější a náročnější použití je proto vhodné uvažovat o pořízení samostatného mikrofonu odpovídající kvality.

Funkce

Jaké možnosti a funkční vybavení může skrývat webová kamera? Už jsme si řekli, že mezi poměrně běžné prvky patří zoom a integrovaný mikrofon. Tím však možnosti jistě nekončí.

 • Přisvícení – Některé webové kamery jsou opatřeny LED diodami, které dokážou zajistit lepší světelné podmínky pro video záznam. Model s tímto vybavením se vám jistě bude hodit, pokud budete webkameru používat v prostředí se zhoršenými světelnými podmínkami.
 • Zaostření na obličej – Funkce, která zajistí, že váš kamera bude vždy zaostřena na váš obličej – a to i v případě, že se při pořizování videozáznamu budete pohybovat.
 • Dálkové ovládání – Pokud chcete webkameru používat jen pro běžné video hovory, pak se bez této pomůcky zřejmě obejdete. Při náročnějším použití se může hodit možnost, ovládat kameru bez nutnosti s ní přímo manipulovat nebo ji nastavovat přes počítač.
 • Infra přisvícení – Přisvícení, které umožní, aby kamera viděla nejen za zhoršených světelných podmínek, ale i za tmy. Noční vidění jistě oceníte například v případě, že budete kameru používat pro sledování prostoru.

Umístění a uchycení

Webové kamery jsou typické svými praktickými, minimalistickými rozměry. Některé kvalitní nebo profesionální modely mohou být poněkud větší, ale zase nabídnou vysokou kvalitu zobrazení a více možností. Kromě velikosti je však otázkou umístění či uchycení kamery.

 • Klip – Standardním řešením je uchycení webkamery pomocí klipu. Zejména na okraj monitoru. Toto řešení je obvykle dostačující pro běžné použití při video hovorech nebo konferencích.
 • Stativ – Při náročnějším použití možná oceníte stativ čili stojánek, který vám umožní položit webkameru na stůl nebo kamkoli je potřeba. U řady webkamer se setkáte s kombinací klipu a odnímatelného stativu.

Ceny webových kamer

Nabídka webových kamer zahrnuje opravdu velmi dostupné modely, ale i pokročilá a poměrně drahá zařízení. Zde se můžete podívat na malé shrnutí a udělat si představu, jakou kvalitu a možnosti v rámci základních cenových hladin očekávat.

💲 Webkamery do 500 Kč

Úplně nejlevnější modely webových kamer můžete pořídit od cca 200 Kč. Do 5 stovek pak najdete celkem solidní výběr modelů, z nichž většina nabídne zcela dostačující kvalitu pro nenáročné použití. I v této cenové sortě je dnes už celkem běžné HD rozlišení, tu a tam se setkáte i s vyšším rozlišením. Počítejte s rychlostí do 30 FPS a spíše základním vybavením.

💲 Webkamery do 2000 Kč

Vynikající výběr a taky velké množství nejprodávanějších webkamer. V této cenové relaci si pravděpodobně vyberete, i pokud máte poněkud vyšší než jen základní nároky. Najdete zde kvalitní kousky od známých a ověřených výrobců. Poměrně běžná je FHD kvalita a dobré funkční vybavení, které může zahrnovat například přisvícení, infra přisvícení, autofocus apod.

💲 Webkamery nad 2000 Kč

Máte-li poněkud vyšší nároky na kvalitu a možnosti webové kamery, porozhlédněte se zde. Najdete zde špičkové modely s kvalitou videa až 4K, nemluvě o vynikajícím funkčním vybavení a vysoké snímkovací frekvenci.

Nejlepší značky webkamer

Které značky představují sázku na jistotu a nabídnou slušnou kvalitu za rozumný peníz?

 • Genius – Oblíbená značka počítačového příslušenství a vybavení. Webové kamery Genius patří mezi nejžádanější u nás. Najdete mezi nimi velmi dostupné modely, ale i kvalitnější a lépe vybavené kousky.
 • Logitech – Další známá IT značka nabízí opravdu skvělý výběr webových kamer. Zaměřuje se však především na kvalitnější až špičkové modely, takže do tisíce korun zde moc velký sortiment nenajdete.
 • Canyon – Tato značka nabízí několik kvalitních modelů webkamer s HD až FHD rozlišením.
Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nové webkamery. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepší webkamery na trhu v dané cenové relaci na trhu.