Ty nejlepší ultrabooky, o kterých rozhodly testy a recenze + Poradíme, jak vybrat

Nejlepší ultrabooky Ultrabooky jsou velice tenké a lehké notebooky určené především na časté přenášení. Jejich předností je i nízká hmotnost a dlouhá výdrž baterie. Obvykle disponují menší úhlopříčkou displeje než klasické notebooky, výhodou však bývá poměrně slušný výpočetní výkon. Svými vlastnostmi jsou předurčeny zejména k práci. Jako ideální se ultrabooky jeví po studenty, kteří ocení možnost mít svého parťáka pořád u sebe a využívat ho jak na práci, studium, například zaznamenávání přednášek, ale i hraní jednodušších her a zábavu.

Na co se při výběru ultrabooku zaměřit?

Aby bylo možno notebook nazývat ultrabookem, měl by mít určité vlastnosti. Především by měl být ultratenký. Nepsané pravidlo říká, že tloušťka ultrabooku by neměla přesáhnout cca 2 cm.
Další dvojky tentokrát v kilogramech by měl dosahovat ultrabook i v parametru hmotnosti.

V pořadí třetí vlastností, která je pro ultrabooky specifická, je výdrž baterie. Optimum se dnes již pohybuje okolo 8 hodin, tedy pokud možno celý pracovní den. U uživatelů ultrabooků se předpokládá, že většinou pracují v terénu a potřebují spolehlivé zařízení, proto by mělo být kromě baterie odolné i šasí přístroje. Vysokou zatížitelnost zaručí hliníková konstrukce a panty s dostatečnou tuhostí.

Jak již bylo řečeno jsou ultrabooky svým zacílením určeny zejména pro náročné kancelářské práce, práci s textovým či grafickým editorem a občasné hraní méně náročných her na odreagování. Na výkon se u nich tedy zásadní požadavek neklade. Nicméně i zlatá střední cesta v podobě procesorů Intel Core i5, které jsou dnes již pro většinu ultrabooků standardem, slibuje nevídané zážitky. Většina ultrabooků má integrovanou grafickou kartu, čímž je dáno, že na hry se opravdu nehodí.

Nejlepší ultrabooky na trhu podle nás

Název produktuInfoHodnoceníCenaRecenze
1.Huawei MateBook 13

 CENA / VÝKON 
Procesor: Intel Core i5 8265U
Displej: 2160x1440 IPS (13")
RAM: 8 GB
Uložiště: SSD 256GB
Výdrž: až 10 hodin
Váha: 1,3 kg
5 out of 5 stars (5 / 5)22 999 Kč Číst recenze
2.ASUS ZenBook 13 UX333FA
Procesor: Intel Core i7 8565U
Displej: 1920x1080 IPS antireflexní
RAM: 8GB LPDDR3
Uložiště: M.2 SSD PCIe 512GB
Výdrž: až 14 hodin
Váha: 1,09 kg
5 out of 5 stars (5 / 5)29 990 Kč Číst recenze
3.Huawei MateBook X Pro

 EXTRA VÝKON 
Procesor: Intel Core i7 8550U
Displej: LED 3000x2000 IPS (dotykový)
RAM: 16GB LPDDR3
Uložiště: PCIe NVMe SSD 512GB
Výdrž: až 12 hodin
Váha: 1,33 kg
5 out of 5 stars (5 / 5)43 990 Kč Číst recenze
4.MacBook Air 13" CZ
Procesor: Intel Core i5 1.8GHz
Displej: 13.3" LED 1440x900
RAM: 8GB
Uložiště: SSD 128GB
Výdrž: až 12 hodin
Váha: 1,35 kg
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)24 990 Kč Číst recenze
5.Lenovo IdeaPad 720s
Procesor: Intel Core i7 8550U
Displej: 13.3" LED 3840x2160 IPS antireflexní
RAM: 8GB DDR4
Uložiště: M.2 SSD 512GB
Výdrž: až 8 hodin
Váha: 1,1 kg
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)29 990 Kč Číst recenze
6.Dell XPS 13
Procesor: Intel Core i5 7200U
Displej: 1920x1080 antireflexní
RAM: 8GB LPDDR3
Uložiště: SSD PCIe 256GB
Výdrž: až 9 hodin
Váha: 1,29 kg
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)41 031 Kč Číst recenze
7.Acer Swift 3
Procesor: Intel Core i3 8145U
Displej: 14" LED 1920x1080 IPS
RAM: 4GB DDR4
Uložiště: PCIe NVMe SSD 256GB
Výdrž: až 12 hodin
Váha: 1,35 kg
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)15 990 Kč Číst recenze
TOP ultrabooky podle testů

Nejlepší podle nás: Huawei MateBook 13V kategorii cena / výkon patří podle nás mezi ty nejlepší. Těší nás výkonný hardware a také doporučení od řady odborníků v oboru jako je například TechRadar.

Nejlehčí a s nejvyšší výdrží: ASUS ZenBook 13 UX333FASkvělý ultrabook za skvělou cenu. Líbí se nám váha (1,09 kg), líbí se nám výdrž (až 14 hodin), vysoký výkon, ale třeba také extrémní odolnost (ultrabook prošel armádním testem MIL-STD-810G). ZenBook můžete ovládat hlasem a do toho všeho vám hraje kvalitní reprosoustava Harman Kardon. Za nás TOP produkt.

Nejlepší pro náročné: Huawei MateBook X ProStarší model prvního místa našeho žebříčku z roku 2018 stále patří mezi to nejlepší. V lecčems připomíná Macbook od Applu. Výkonem se řadí do špičky.

Nejlepší MacBook: MacBook Air 13″ CZMacBook je celosvětově nejprodávanější ultrabook. Pro vlastníky jiných Apple produktů by to měla být jasná volba.

Nejlepší Lenovo: Lenovo IdeaPad 720sJe-li vaší oblíbenou značkou Lenovo, pak sáhněte po tomhle ultrabooku se skvělým poměrem ceny a výkonu. Skvělý displej, konektivita, JBL reproduktory a možnost vybrat si ze dvou nabízených variant. Za nás rozhodně doporučeníhodný model.

Nejvíce doporučovaný ultrabook: Dell XPS 13Dlouhou dobu nejdoporučovanější ultrabook řadou prestižních magazínů (TechRadar, LaptopMag atd.). Nás však mrzí vyšší cena v poměru výkonu. Proto jsme jej zařadily trochu níže.

Nejlepší do 20000 Kč: Acer Swift 3Pokud hledáte levnější ultrabook, může být kompromisem tento model, který je nabízen hned ve 33 variantách od 12490 do 29990 Kč. Zaujala nás skvělá výdrž až 12 hodin, kompromis budeme muset udělat u výkonu, na druhou stranu 256 GB SSD disk jistě potěší. Určitě však stojí za zvážení, zda si ještě nenašetřit 2 tisíce a nepořídit nějaký model od 20000 Kč výše.

Nejlepší ultrabooky

Jak vybrat ultrabook?

Nejste si stále jisti, zda dokážete vybrat kvalitní ultrabook, který by splnil vaše očekávání? Pojďme společně rozebrat parametry ultrabooků, které jsou v současné době na našem trhu k dostání.

  • Materiál a rozměry

Pokud jste se rozhodli pro koupi ultrabooku, preferujete pravděpodobně aktivnější způsob života a svůj laptop budete velmi často přenášet. Tomu by měla odpovídat i jeho mechanická odolnost. Při koupi se proto zajímejte o to, z jakého materiálu je ultrabook vyroben a zaměřte se na jeho vnější obal (šasí). Chcete-li odolný kousek, upřednostněte kovové šasí před plastovým a pozornost věnujte také také fyzickému zpracování pantů, jejichž odolnost oceníte při častém otevírání a zavírání.

Pro rozhodnutí o tom, zda přenosný počítač lze zařadit do kategorie ultrabooků, hraje významnou roli především jeho tloušťka, která by pro zařazení do kategorie neměla přesáhnout 2 cm. S tím je spojena i maximální hmotnost do 2 kg a další specifikum ultrabooků, kterým je obvyklá úhlopříčka displeje. Ta se pro většinu modelů pohybuje od 11,6“ do 15,6“. Většina ultrabooků je tedy vybavena především rozměrově menšími displeji.

Závěr: Do kategorie ultrabooků se řadí laptoty s tloušťkou maximálně 2 cm a nejvyšší hmotností cca 2 kg. Při výběru optimálního ultrabooku se zaměřte kromě funkcí a designu i na zpracování jeho těla a preferujte kovové šasí. Vyplatí se vyzkoušet i tuhost pantů.

  • Klávesnice a touchpad

Klávesnice je pro použití ultrabooku naprosto nezbytná. Nejen finančně a technicky zaměření majitelé laptopů ocení samostatnou numerickou klávesnici, díky níž nebude nutno pro každé zadání několika čísel přepínat typ klávesnice. Další vychytávka, na níž je možno na současném trhu s ultrabooky narazit, je podsvětlená klávesnice. Ocení ji zejména hráči a techničtí nadšenci, ale přijde vhod i běžnému uživateli, zejména při práci v noci, kdy nebude nutné rozsvěcet kvůli tomu, abyste viděli na klávesnici.

Touchpad je u ultrabooků stejně jako u klasických notebooků víceméně nouzovou záležitostí, kterou oceníte zejména v případech, kdy zapomenete myš, a přesto budete váš přístroj potřebovat použít. Koupě klasické bezdrátové myši, je ale i k ultrabookům stále nutností.

  • HDD nebo SSD disk

Dnešní doba klade vysoké nároky na úložný prostor notebooků i ultrabooků. Na své zařízení potřebujeme ukládat stále více dat, multimediálních souborů, filmů a podobných „zaplňovačů paměti“. Nejnižší hodnota, která vám minimálně po dobu používání laptopu vydrží, se pohybuje okolo 500 GB. Otázkou však je, zda sáhnout po ultrabooku s klasickým HDD diskem, který je sice pomalejší, jeho nespornou výhodou však je nízká cena a velký úložný prostor, nebo se zaměřit na rychlý SSD disk. Ten sice výrazně celý počítač zrychlí, mívá však obvykle z důvodu vyrobitelnosti menší kapacitu. Disky s větší kapacitou postavené na technologii SSD zase celý ultrabook výrazně prodraží.

Závěr: Rozhodnutí, zda upřednostnit pomalý a levný HDD před rychlým a drahým SSD či naopak, je vždy otázkou kompromisu, a především finančních možností. Ale přesto, dovolí-li to vaše peněženka, jděte do rychlejšího SSD disku, v budoucnu nebudete svého rozhodnutí litovat.

  • Výdrž baterie

Baterie ultrabooků jsou stavěny tak, aby jejich výdrž byla co nejvyšší. Doba běhu ultrabooku na baterii však závisí především na tom, jaké aplikace na něm spouštíte. Hrajete-li často hry náročné na výpočetní výkon, případně spouštíte-li na vašem zařízení grafické editory a podobné náročné aplikace, počítejte spíše s nižší hranicí výdrže baterie, okolo 5 hodin. Přesto lze však již při výběru ovlivnit výdrž vašeho budoucího ultrabooku.

Víte-li již dopředu, že budete svůj počítač používat především na kancelářskou práci, vyberte si model s menším výkonem. On totiž i velice výkonný procesor dokáže ubrat baterce hodně energie. Méně výkonné modely, které s přehledem zvládnou běžné kancelářské činnosti tak mohou na baterii běžet výrazně delší dobu než nadupaná děla. Běžná výdrž baterie nejlepších ultrabooků bývá okolo 8 hodin.

Závěr: I v tomto případě je výběr především o osobních preferencích. Pořizujete-li si ultrabook pro kancelářské práce, volte nižší výkon procesoru, který při běžném provozu bude k baterii šetrnější. U vysoce výkonných ultrabooků, na nichž si sice zahrajete spoustu her, musíte počítat s kratší dobou běhu na baterii.

Video: Představení ultrabooku HUAWEI MateBook X Pro

Kolik stojí kvalitní ultrabook?

Přesně na tuto otázku vám odpoví naše recenze ultrabooků, v níž se zaměříme na 3 cenové kategorie a pokusíme se vám nastínit, co je v rámci jednotlivých cenových rozpětí možné.

Jaký je výběr v kategorii ultrabooků do 20 000 Kč?

Nejnižší cenová kategorie, v níž se realizuje především značka Asus, nabízí překvapivě kvalitní ultraboooky se spoustou nečekaných funkcí, alespoň 4 GB operační paměti RAM a výkonným procesorem Intel Core i3. Na horní hranici této kategorie seženete i kvalitní ultrabooky s dotykovým displejem a celokovovým tělem. Samozřejmostí i v této cenové kategorii bývá podsvícená klávesnice, čtečka otisků prstů a integrovaná grafická karta. Běžně lze pořídit zařízení s rychlým SSD diskem s průměrnou kapacitou okolo 256 GB. Samozřejmostí je předinstalovaný operační systém Win 10 ovládající všechna běžná komunikační rozhraní od Wi-fi, přes Bluetooth po HDMI.

Pořiďte si kompromis v podobě ultrabooku do 30 000 Kč

V tomto cenovém rozpětí seženete nejprodávanější tenké ultrabooky s procesorem Intel Core i5 nebo dokonce i7. 8 GB operační paměti RAM už jsou zcela běžné, stejně jako samostatná grafická karta s vlastní pamětí. Výrobci této kategorie ultrabooků již pracují i na vysoké výdrži baterie, proto se běžně setkáte s několika článkovou baterií, která opravdu zvládne počítač udržet při životě celých 8 hodin. I v této kategorii září značka Asus, zdatně ji však doplňují především modely od Lenova, Dellu či HP.

Nenechte se omezovat s nejkvalitnějšími ultrabooky nad 30 000 Kč

Nejkvalitnější ultrabooky bez ohledu na cenu již ve svých útrobách standardně skrývají výkonný procesor Intel Core i7, jehož činnost je jištěna až 16 GB operační paměti RAM obvykle typu DDR4. Samozřejmostí je kvalitní grafická karta v samostatném slotu s vlastní pamětí a výkonný SSD disk s minimální kapacitou 512 GB.Chcete-li vyzkoušet, co všechno dokážete s multidotykovým displejem, právě u ultrabooku z této cenové kategorie máte možnost.

Nejkvalitnější ultrabooky s dotykovým displejem pořídíte právě v tomto cenovém rozpětí. Podsvícená klávesnice, čtečka otisků prstů, běžná komunikační a datová rozhraní jsou již v této kategorii samozřejmostí, kterou není potřeba detailněji rozebírat. Toto cenové rozpětí obsadila především značka Dell, zdatně jí ale sekundují i Lenovo a HP.

Nejčastěji kladené dotazy (FAQ)

  • Ultrabook vs. notebook? Jaký je rozdíl, výhody a nevýhody?

Hlavní výhodou ultrabooku ve srovnání s klasickým notebookem je především jeho minimální tloušťka a hmotnost. Ultrabook se hodí zejména pro práci v terénu a časté přenášení, naproti tomu notebook je spíše určen pro plnění úkolů v kanceláři s občasným přenesením. Notebooky si díky časté dostupnosti elektrické sítě mohou dovolit vyšší spotřebu, a tedy i výkon, díky němuž si na nich zahrajete i náročné hry. Na ultrabooku se sice občasně také hry hrát dají, nicméně kvůli požadavku na nízkou spotřebu, mívají ultrabooky méně výkonné vnitřnosti a tedy i požitek ze hry bude slabší.

  • Co je to ultrabook?

Ultrabook je velice tenký notebook s minimální možnou hmotností a extrémně dlouhou výdrží při chodu pouze na baterie. Je určen převážně pro práci mimo kancelář a nevadí mu časté přenášení. Pro to je ostatně svými parametry i přizpůsoben.

  • Kolik by měl průměrně vážit lehký ultrabook?

Maximální hmotnost ultrabooku by se měla pohybovat do horní hranice 2 kg. Zařízení s vyšší hmotností už nebudou tak příjemná při přenášení a budou způsobovat potíže se zády a zbytečně zatěžovat páteř. Proto čím nižší hmotnost ultrabook má, tím lépe. V nabídce některých společností jsou již ultrabooky s hmotností méně než 1 kg.

  • Jaké rozměry by měl mít tenký ultrabook?

Opravdu tenký ultrabook překvapuje tloušťkou něco málo nad 1 cm. Aby notebook spadal do kategorie ultrabooků, postačuje dodržet maximální tloušťku do cca 2 cm, která je kompromisem mezi minimálními rozměry vhodnými pro časté nošení a výkonem ultrabooku.

  • Jaká je typická výdrž ultrabooku při běhu pouze na baterii?

Většina ultrabooků je koncipována tak, aby vydržely být živeny pouze z baterie po co nejdelší dobu. Typicky 5 až 8 hodin. Na výsledné době se však podepíše jak výkonnost počítače, tak náročnost spuštěných aplikací. Samozřejmě platí, že čím výkonnější procesor, tím větší má spotřebu a čím náročnější aplikace, například hra, tím více ubere baterii ze zásob.

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového ultrabooku. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepšího tenkého ultrabooku na trhu.