Recenze chytrého topení AENO Premium Eco Heater

Přemýšlíte, jak si udělat trochu větší teplo doma, v kanceláři, na chatě či chalupě nebo kdekoli jinde, kde není ústřední topení nebo jiné zdroje tepla? Možností se samozřejmě nabízí víc než dost. Avšak většina běžných topidel selhává v jednom zásadním ohledu. Spotřeba je zkrátka příliš vysoká. Existuje i nějaká úsporná a zároveň funkční ekologická alternativa? Možná, že ano.

V dnešním článku se podíváme na zoubek zajímavé a inovativní novince, kterou jsme v redakci vyzkoušely. Jde o topení AENO, moderní systém vytápění, který se prý pyšní všemi kýženými, výše zmíněnými výhodami. Na jakém principu funguje, jak efektivní je a opravdu vám pomůže ušetřit za energie? Na tyto otázky budeme hledat odpovědi. Připravte se – recenze chytrého elektrického topení AENO Premium Eco je zde…

EDIT 04/2023: AENO Premium Eco Smart Heater získalo cenu Red Dot za design ve dvou kategoriích: Heating & Air Conditioning Technology and Smart Product.

Topidlo Aeno Premium Smart ECO Heater

Co je to AENO?

Slyšeli jste už o této značce? Je mladá, akční, inovativní a snaží se vytěžit maximum z moderních technologií a uplatnit je pro zvýšení komfortu a kvality našich životů. Značka vyvíjí a prodává různé chytré spotřebiče. Dokonce i běžné pomůcky jako rychlovarná konvice nebo mop mohou být v podání AENO chytřejší, praktičtější a taky zábavnější a hezčí. Platí to i pro „přímotop“ AENO Premium ECO Heater.

Jak vypadá Aeno Premium ECO Heater?

Nelze popřít, že mezi zásadní výhody topidla AENO patří vzhled. Zatímco značná část přímotopů vypadá opravdu nepěkně a nechcete je mít v reprezentativnějších nebo útulnějších prostorách, AENO je naprosto na jiné úrovni. Hned po rozbalení vás uchvátí stylovým a přitom minimalistickým designem.

Topidlo Aeno Premium Smart ECO Heater

Jednoduše řečeno je to velká (100 × 365 mm), černá či v našem případě bílá tabule z tvrzeného smaltovaného skla v lesklém provedení o tloušťce pouhých 11 mm. Nosné prvky jsou pak z pískovaného eloxovaného hliníku. Na první pohled jde o perfektně čistou, precizní práci s použitím kvalitních materiálů. Topidlo AENO neudělá ostudu ani v luxusním apartmá, noblesní kanceláři, na stylově zařízené chalupě – zkrátka nikde.

Umístění

Základní možností umístění je položení na zem na dvojici hliníkových nožiček. V zadní části topidla jsou však čtyři montážní otvory a konzole můžete použít i pro instalaci topidla na stěnu – a to v horizontální i vertikální poloze. Zatímco umístění na zem je jednoduché a praktické, mobilní. Instalace na stěnu je mnohem stylovější, čistší, esteticky perfektní.

Topidlo Aeno Premium Smart ECO Heater

Faktem je, že AENO vypadá opravdu dobře, ale taky nejde zrovna o nejmenší topidlo na trhu. Ať už ho dáte na stěnu či zem, kus místa si ukrojí. A logicky ho nelze skrýt za gauč nebo skříň. Jednak by to byla celkem škoda a za druhé by to zásadně omezilo funkčnost.

Jak topidlo Aeno funguje – a je to vážně úsporné?

AENO postavilo své inovativní topidlo na několika pilířích. Vedle skvělého designu či „chytrosti“, o které ještě bude řeč, je to úspornost a efektivita.

Topidlo využívá fikanou kombinaci infračerveného a konvekčního ohřevu. Výhodou je rychlý nástup tepla a jeho rovnoměrná distribuce v kombinaci s faktem, že topidlo „nefouká“ horký vzduch a je zcela bezhlučné. Nedochází k vysoušení vzduchu v místnosti či pálení prachu. Toto topidlo díky specifickému principu ohřevu lépe snášet i citlivější jedinci, alergici a astmatici.

Topidlo Aeno Premium Smart ECO Heater

Infračervené teplo funguje jako „horské slunce“. Ohřívá objekty a těla spíše než samotný vzduch. Takové teplo je vnímáno jako příjemnější. Podobá se tomu, když se ohříváte u otevřeného ohně.

Příkon – tedy spotřeba – činí 160 až 700 W. Výkonnost je plně nastavitelná a díky chytrému softwaru můžete dosáhnout vysoké efektivity provozu. Rozhodně to není jen topidlo, které se zkrátka rozhicuje a to je vše. Naopak, vše máte pod perfektní kontrolou, ale o tom ještě za chvíli…

Výrobce deklaruje, že vhodná velikost místnosti pro jedno topidlo AENO je do 30 m2 (podle našich zkušeností ale počítejte spíše s 20 m2). Při průměrné výšce stropu 2,5 m to dělá nějakých 75 m3. Jistě, celý byt s jedním AENO přímotopem nevytopíte. Ale naprostá většina jiných topidel, které jsou určeny pro obsluhu srovnatelného prostoru, má podstatně vyšší spotřebu. Nezřídka i více než dvojnásobnou. Tvrzení výrobce, že je AENO v průměru o 50 % úspornější než ostatní běžná topidla, tudíž nemusí být jen reklamní trik.

Naopak topidlo dokáže překvapivě zabrat i při velmi nízké spotřebě hluboko pod maximem. Reálná úspora při chytrém používání tak může být oproti běžným přímotopům a topidlům ještě výrazně vyšší.

Chytré, šikovné, efektivní a plně pod kontrolou

Jak už padlo výše, topidlo AENO je „chytré“ zařízení. Znamená to, že ho můžete (vlastně musíte) spárovat se speciální mobilní aplikací a ovládat ho přes telefon či tablet (jinak nepochodíte).

Topidlo Aeno Premium Smart ECO Heater

Aplikace Eco Smart Heater je však velmi přehledná a docela intuitivní. Počáteční nastavení však může dát trochu zabrat. Můžete v ní nastavit spoustu věcí a samo zařízení automaticky leccos ohlídá. Navíc získáte přístup k velmi podrobným statistikám spotřeby a dalším informacím, které vám pomohou dosáhnout maximální efektivity a úspory.

Samozřejmostí je nastavení cílové teploty vzduchu, ale i teploty samotného panelu. To druhé se hodí jednak kvůli snížení spotřeby a omezení přehřívání, ale třeba i z bezpečnostních důvodů. Kvůli dětem či domácím zvířatům.

Je zde taky dětský zámek, aby zařízení nespouštěly děti. Z bezpečnostních prvků stojí za zmínku senzor náklonu, pádu či převržení. Zařízení se v takovém případě samo vypne a upozorní na sebe zvukovým signálem nebo i notifikací v mobilu. Aplikace dále nabízí plánovač, hlasové ovládání a další užitečné funkce. Díky Wi-Fi můžete pochopitelně zařízení ovládat i dálkově. Zapnout ho třeba před příchodem z práce, abyste doma měli hezky teploučko.

Má to samozřejmě i odvrácenou stranu. Pokud si s chytrými technologiemi ovládanými před telefon vůbec netykáte, AENO pro vás zřejmě nebude zrovna ideální volbou.

VIDEO

Kam a pro koho se topidlo AENO hodí?

AENO Premium Eco Heater je ekologické, tiché, designové, zdravotně nezávadné a vysoce efektivní a úsporné topidlo. Hodí se pro vytápění či přitápění v místnostech rodinného domu či bytu, pokud základní systém vytápění nedostačuje nebo třeba není ve všech místnostech k dispozici, potažmo je zastaralý a neúsporný.

Skvělé možnosti nabízí AENO pro použití v různých rekreačních zařízeních, ať už jsou to hotelové pokoje, apartmány, bungalovy, chaty, chalupy, vilky nebo cokoli jiného. Může zde skvěle posloužit pro zvýšení komfortu ubytovaných. Přitom můžete snadno kontrolovat spotřebu a výdaje.

Zařízení se může rovněž výborně uplatnit v kancelářích či na pracovištích, v obchodech, kavárnách či restauracích. Zkrátka kdekoli je potřeba zajistit tepelný komfort. Z podstaty věci se však hodí spíše do reprezentativních prostor než např. do dílny, garáže nebo sklepa. Nejenže zde zřejmě nevynikne špičkový design, ale AENO nelze ani označit za vysloveně nezničitelnou záležitost. Přestože je z tvrzeného a velmi bezpečného skla.

Shrnutí hlavních parametrů

 • Základní princip – Infračervené a konvekční topení
 • Materiálové zpracování – Tvrzené smaltované sklo a eloxovaný hliník
 • Barva – Bílá nebo černá
 • Napájení – 220-240 V, běžná zásuvka
 • Spotřeba (příkon) – 160 až 700 W
 • Zabezpečení – Senzory náklonu, pádu; dětský zámek; nastavení teploty panelu
 • Možnosti montáže – Na podlahu, na stěnu (svisle, či vodorovně)
 • Pokrytí a použití – Prostory do 30 m2, interiér
 • Funkce – Ovládání aplikací: nastavení teplot vzduchu, panelu; sledování spotřeby, statistiky,…
 • Hmotnost – 8,9 kg
 • Rozměry – 100 × 365 × 11 mm

Kde koupit Aeno Premium ECO Heater?

Topidlo prodává řada eshopů, například:

Celkové zhodnocení recenze topidla Aeno

Topidlo AENO Premium Eco Smart Heater je bezesporu povedený kousek a to v mnoha ohledech. Nabízí skvělý design, montážní variabilitu, chytré funkce a ovládání přes mobil, a především vynikající efektivitu a úsporný chod. Nejde přitom jen o pozlátko, tento přímotop skutečně funguje – a to velmi dobře. Umožní vám ušetřit a ovládat teplotu v místnosti komfortně a moderním způsobem.

Nevýhodou může pro někoho být absence fyzických ovládacích prvků (bez wifi a mobilu se neobejdete). Spárování s aplikací je nezbytnost. Topení je taky poměrně rozměrné (ale zase ploché), vhodnější pro instalaci na stěnu než umístění na zem. Další nevýhodou je poněkud vyšší pořizovací cena. Investice se na druhou stranu může vrátit v úsporách za energie. Celkově jde ovšem o velmi zdařilý výrobek.

Hlavní výhody:

 • Moderní a pěkný design
 • Montáž na stěnu (příslušenství, včetně hmoždiněk je součástí balení) nebo na podstavec na zem
 • Chytré funkce a možnost ovládat topidlo přes wifi na dálku
 • Úsporný systém vytápění
 • Vhodné pro alergiky a astmatiky = nepálí vzduch
 • Rychlý nástup tepla
 • Naprosto bezhlučný chod

Nevýhody:

 • Absence fyzických tlačítek (mimo zapnutí/vypnutí) = bez mobilu, wifi a aplikace si nezatopíte nebo ani nepřidáte teplotu
 • Vyšší pořizovací cena (v době psaní recenze 6000 až 6500 Kč)

Závěrečné hodnocení

Recenze chytrého topení AENO Premium Eco Heater
Overall
88%
88%
 • Celkové hodnocení: - 88%
  88%

Galerie