Recenze elektrické koloběžky Concept SC4000 Crossader 4.0

Koloběžky brázdí silnice a cyklostezky skoro stejně často jako kola. Jejich obliba rok od roku narůstá. Důvody jsou jasné. Koloběžka je oproti kolu nesrovnatelně skladnější, lehčí, flexibilnější. Na krátké vzdálenosti v dobrém terénu je přitom srovnatelně „účinná“. Jízda na koloběžce však není bez dřiny. Na delší trase, do kopce nebo za určitých okolností možná pocítíte touhu si námahu trochu usnadnit – nebo se jí třeba úplně zříct. Jak na to? Odpovědí je samozřejmě elektrická koloběžka.

Pokud se pro pořízení tohohle velmi šikovného přesouvadla rozhodnete, čeká vás náročný výběr. Sortiment nabízí spoustu možností. V dnešním článku pro vás proto máme malou inspiraci. Připravili jsme pro vás recenzi Concept SC4000 Crossader – elektrické koloběžky, která má rozhodně potenciál svými kvalitami zaujmout. Podíváme se jí však pořádně na zoubek a zjistíme, zda a případně pro koho může být tou nejlepší volbou.

Testovali jsme cca 3 týdny.

Model Crossader 4.0 SC4000 již není v prodeji a byl nahrazen vylepšeným modelem Crossader 4.0 SC4010 —> V nabídce na www.my-concept.cz

Značka Concept – od šlehačů a konvic ke koloběžkám

Značka Concept není běžnému českému „spotřebiteli“ nijak neznámá. Jde o poměrně oblíbeného výrobce a prodejce především menších domácích spotřebičů. Značka vznikla v Chocni roku 1991. Jde tedy o českou společnost. Prvním spotřebičem této značky byl ruční šlehač, následovaly rychlovarné konvice – ty patří k nejoblíbenějším výrobkům Concept dodnes.

Firma vyrábí taky kuchyňské roboty a další kuchyňské pomůcky a spotřebiče, vysavače, pomůcky pro péči o tělo, topení i klimatizace, velké i vestavné spotřebiče (lednice, pračky, sporáky,…) a tak dále. Záběr značky je tedy poměrně široký. Přesto se vesměs drží v mezích domácnosti. A pak je tu najednou zcela odlišná a oddělená kategorie elektrokoloběžek.

Proč se značka pustila právě do tohoto projektu? To se můžeme jen domnívat. Jisté je, že vznikly dvě koloběžky Concept a nevedou si v souboji se silnou konkurencí vůbec špatně. Prvním modelem je koloběžka SC2500 Crossader 2.5. Vychází na necelých 12 tisíc Kč, pohání ji 350W motor a dojezd se pohybuje kolem 25 km.

Nás však bude zajímat především „vyšší“ model v podobě koloběžky Concept SC4000 Crossader 4.0. Tento elektrický dopravní prostředek pořídíte za 14 999 Kč. Nabízí však adekvátní, odpovídající parametry a kvalitu? Pojďme to zjistit.

Concept SC4000 Elektrická koloběžka Crossader 4.0 - 001

Abychom koloběžku pořádně otestovali, vyrazili jsme do Poděbrad.

Rozbalme to!

Když rozbalíte koloběžku SC4000, budete před sebou mít kromě samotného částečně demontovaného přesouvadla ještě nabíjecí adaptér, návod, šestihranný montážní klíč (na upevnění brzdové páky) a taky podlouhlý akumulátor. Ten se připevňuje na tyč řídítek. To je patrný rozdíl oproti modelu SC2500, kde se akumulátor schovává do dutiny tyče. Zvnějšku je trochu dostupnější, stačí ho zacvaknout, ale zásadní rozdíl a důvod pro tuto změnu nám není úplně jasný.

Jak to vypadá?

Samotná koloběžka vypadá na pohled docela robustně. Design má hezký, elegantní, to se musí nechat. Kombinuje matnou stříbrnou s černou plus několik barevných prvků (ty by snad mohli někomu introvertnějšímu vadit). Z estetického hlediska určitě obstojí.

Koloběžka i na horší cesty

Jak bylo řečeno, koloběžka rozhodně nepatří k příliš subtilním. I kola jsou dost velká, mají 10 palců (přes 25 cm) – jsou tedy větší než u většiny konkurence. Opatřena jsou komfortními nafukovacími pneumatikami (nikoli pevnými plastovými). Tady se dostáváme k problému většiny elektrokoloběžek. Defekty. Jsou totiž až neobvykle časté.

Vzorek naznačuje, že koloběžka si poradí nejen na nejúhlednější cyklostezce. A světlá výška 11 cm tento dojem doplňuje. Koloběžka je dobře uzpůsobená, aby vás svezla třeba po kočičích hlavách nebo škaredém chodníku, zvládne i trávník či přírodní cestu (polňačku) a ani nejrůznější patníky nejsou velký problém. Zase jsme však u případných defektů.

Concept SC4000 Elektrická koloběžka Crossader 4.0 - 004

Koloběžka disponuje 10 palcovými koly.

Zpracování je navíc bytelné, odolné. Ostatně i vcelku nadprůměrná hmotnost 15 kg svědčí o tom, že tato koloběžka není žádné chrastítko (nejvíce váží nepřekvapivě baterie). Na druhou stranu tato hmotnost trochu znesnadňuje přenášení a zacházení s koloběžkou. Ani rozměrově není nejmenší. S tím je třeba počítat. Ale nutno říct, že ne to nemusí být vážný problém. Vyšší nosnost, dojem větší životnosti a odolnosti a trochu terénní řešení představují podle nás víc než dostatečnou protiváhu na miskách vah.

Koloběžka má navíc krytí IP54. To znamená, že před deštěm se s ní schovávat nemusíte.

Skládání

U moderních koloběžek, včetně elektrických, se očekává, že půjdou snadno složit do úhledného „balení“ sklopením řídítek. SC4000 to samozřejmě umožňuje taky. Stačí uvolnit kroužek a povolit západku u paty tyče s řídítky. Poté tyč sklopíte a necháte zacvaknout do západky v zadním blatníku. Otázka pár vteřin.

Musím říct, že západku zvládnete uvolnit i s použitím menší síly. To se nedá říct u všech elektrokoloběžěk, které jsem dosud testoval.

Concept SC4000 Elektrická koloběžka Crossader 4.0 - 006

Skládání elektrokoloběžky Concept

Řídítka a ovládání

Řídítka s ovládacími prvky mají celkem šikovnou podobu. Je zde samozřejmě brzdová páka i se zvonkem, na plošce sloupku se nachází poměrně velký LED displej (oproti konkurenci). Na pravém řídítku je pak v podstatě hlavní ovládání. Funkční tlačítko, pod ním (směrem k řidiči) tlačítko vypnutí a zapnutí – stačí cca 2 sekundy podržet – a nakonec tlačítko akcelerátoru („plyn“). Ten slouží, celkem logicky, ke zrychlování.

Funkční tlačítko nabízí tři režimy. Režim pro začátečníky, pro pokročilé (rychlost cca 15 km/h) a sportovní režim (rychlost cca 25 km/h). Dvojstiskem zapnete či vypnete přední světla. Koloběžka má i zadní světlo, které se aktivuje při brždění.

Concept SC4000 Elektrická koloběžka Crossader 4.0 - 008

Elektrokoloběžka Concept SC4000 má poměrně velký displej se všemi potřebnými údaji.

Na displeji najdete informaci o rychlosti, dále teplotní čidlo, údaj o konkrétním režimu a indikátor stavu baterie. Vlevo se může rozsvítit i kontrolka poruchy v případě nějakého problému.

Zapomenout bych neměl ani na skvělou funkci tempomatu, který se aktivuje sám po 6 sekundách jízdy stejnou rychlostí. Ten umožní pohodlnější jízdu. Deaktivujete ho přibrzděním nebo akcelerací. Musím říct, že tohle je skvělá funkce, která by měla být součástí každé elektrokoloběžky.

Baterie a nabíjení

Podlouhlý Li-Ion akumulátor se jednoduchým pohybem přicvakne nebo vycvakne z tyče řídítek. Můžete si ho tak vzít domů na pohodlné nabití a koloběžku nechat třeba ve sklepě nebo garáži. Přece jen není úplně nejlehčí, pokud byste ji měli pořád tahat do několikátého patra.

Kapacita baterie je 10 Ah a napětí 36 V. Dá se říct, že patří k výkonnějším. Nabíjení trvá přes pět hodin. Papírový dojezd je potom cca 40 km. Dá se říct, že to je v rámci konkurence nadprůměr (ačkoli nikoli naprostá špička).

Samozřejmě dojezd ovlivní i další faktory. Stoupání, rychlost, terén. A taky vaše váha. To byl i náš případ. Baterie ubývala trochu rychleji než bychom asi čekali. Urostlejší muž vážící ke stovce kilogramů se sveze spíš kolem 30 km. Pořád je to však dobré. Zvlášť s přihlédnutím k faktu, že obdobně se „chovají“ všechny elektrokoloběžky. Pokud jde o výdrž, není si tedy u SC4000 na co stěžovat jen přihlédněte k faktu výše.

Co mi ale přijde skvělé, že na eshopu www.my-concept.cz máte k dispozici náhradní baterii. Stojí bez jedné koruny 5000 Kč, ale dokážete si tak vlastně zvýšit dojezd až na dvojnásobek, pokud si ji vložíte třeba do batohu. No nevýhodou je její až příliš vysoká váha.

Motor a výkony

Nezapomněli jsme na něco? No jistě, motor. I ten by asi zasloužil zmínku. Elektromotor poskytuje koloběžce výkon 350 W. Nominální výkon není sice nejvyšší, ale rozhodně ani nejnižší na trhu. Patří k lepšímu standardu.

Podstatnější ale je, jak se koloběžka chová v reálu. A je nutné říct, že jezdí opravdu svižně. Odpich je okamžitý a rychlý. Rozhodně nebudí dojem, že by motor „vařil vodu“.

Koloběžka si poradí i s nějakým tím svahem a stoupáním (na nejvyšší režim). Obecně jsou kopce pro elektrokoloběžky trochu kámen úrazu, ale SC4000 vychází z těchto výzev jednoznačně se ctí.

Jak je to s manévrovatelností? Musím říct, že mi více vyhovuje baterie v podlaze a tím nižší těžiště elektrokoloběžky. Je to však můj názor a i v mém okolí není volba místa baterie jednoznačná.

A jak je to s rychlostí? Koloběžka dosahuje maximální rychlosti 25 km/h. Asi by zvládla i více, ale většina koloběžek je omezena na tuto rychlost z legislativních důvodů. Díky tomu ji můžete používat na komunikacích bez dalších omezení stejně jako běžné jízdní kolo či koloběžku.

Rozjetou koloběžku pak zastavíte pomocí zadních kotoučových brzd. Fungují velmi dobře a jistě bychom je mohli označit jako kvalitní.

VIDEO

Oficiální video od My-concept.cz

Hlavní výhody:

 • Velká 10 palcová kola = pohodlnější jízda, částečně i lehký terén
 • Tempomat – funguje skvěle a je velmi praktický
 • Zpracování elektrokoloběžky
 • Výkonnost – 350 W motor má opravdu slušný odpich
 • Slušná výdrž – papírově 40 km, reálně cca 30 km (při 90 kg váhy, kopce i rovinky, plný výkon) – což je však pořád velmi slušné

Nevýhody:

 • Vyšší váha (15 kg) – většinu váhy zabere baterie
 • Baterie v řidítkách – podle mého o něco horší manévrovatelnost než u koloběžek s baterií ve stupátku
 • Vyšší cena

Závěrečné hodnocení

Recenze elektrické koloběžky Concept SC4000 Crossader 4.0

Hodnocení

Elektrická koloběžka Concept SC4000 CROSSADER Concept SC4000 vychází z testu jako velmi dobrá elektrokoloběžka s řadou nadprůměrných parametrů a výkonů. Vynikající jsou velká kola (větší pohodlnost), slušná výdrž, výkonnost, tempomat, odolnost a slušné jsou i „terénní“ vlastnosti. Tento model proto oceníte nejen ve městě, ale třeba i na výlety do přírody, ovšem po rozumných cestách a stezkách. Co bych naopak mohl vytknout je vyšší váha, baterie na řidítkách. Tento koncept se značce Concept ale rozhodně povedl. I když nejde o nejlevnější koloběžku, cena odpovídá kvalitám a výkonu a lze ji doporučit.

Overall
93%
93%
 • Design a zpracování: - 94%
  94%
 • Jízdní komfort: - 93%
  93%
 • Dojezd a max. rychlost: - 92%
  92%

Technické parametry

Hmotnost netto (kg)14,5
Příkon (W)350
Dojezd40 km
Velikost kol10 palců
Výkon motoru350 W
Typ baterieLi-Ion 36 V 10400 mAh
Doba nabíjení (h)5-6
Rozměry produktu (cm) (v x š x h)108 x 40 x 119