Nejlepší bluetooth reproduktor s rádiem

JBL Tuner 2

JBL Tuner 2, zdroj: JBL.cz

Přenosné reproduktory jsou v posledních letech velmi populární a trendy záležitostí. Ve spojení s mobilním telefonem představují „zásobárnu“ hudby, kterou můžete mít neustále při sobě pro jakoukoli příležitost. Ať už je to výlet, relax u bazénu, venkovní party či house party, grilovačka, opékačka u táboráku, trénink pod širým nebem nebo v tělocvičně… zkrátka cokoli. Velmi šikovnou funkcí však může být i klasický radio tuner. Ne každý reproduktor ale tuto možnost nabízí. Dnes se podíváme na to, jak vybrat právě nejlepší Bluetooth reproduktor s rádiem. Jak tato funkce funguje, na jaké parametry se zaměřit a tak dále.

Nejlepší bluetooth reproduktory s rádiem na trhu

NázevHodnoceníCenaRecenze
1.JBL Tuner 2
100 % ⭐do 2600 Kč✔️ Nejlepší poměr cena / výkon

Bluetooth reproduktor - aktivní, o výkonu 5W, frekvenční rozsah od 80 Hz do 20000 Hz, 3,5mm jack, Bluetooth 4.2, USB napájení, certifikace IPX7, displej, výdrž baterie 12 h, DAB / DAB+ / FM rádio.
Číst recenze
2.JBL Tuner XL
100 % ⭐do 4300 Kč✔️ Celkově nejlepší pro náročné uživatele

Bluetooth reproduktor - aktivní, o výkonu 10W, frekvenční rozsah od 70 Hz do 20000 Hz, Bluetooth 4.2, certifikace IPX7, ovládání přes zařízení s iOS nebo Android, výdrž baterie 15 h, DAB / DAB+ / FM rádio.
Číst recenze
3.Niceboy RAZE 3
98 % ⭐do 1500 Kč✔️ Nejprodávanější

Bluetooth reproduktor - aktivní, o výkonu 50W, frekvenční rozsah od 65 Hz do 20000 Hz, 3,5mm jack, AUX, Bluetooth 5.0, mikrofon, podpora SBC, FM rádio, zabudovaná anténa, ovládání přes zařízení s iOS nebo Android, výdrž baterie 15 h
Číst recenze
4.JVC RA-E981B
98 % ⭐do 4000 Kč✔️ Plnohodnotné přenosné rádio

Rádio - internetové a klasické, DAB+ a FM tuner s 80 předvolbami, přehrávaná média: USB flash disk, podpora MP3, výkon 10 W, USB a sluchátkový výstup 3,5 mm, Bluetooth a Wi-Fi, Spotify, aplikace UNDOK, automatické ladění, budík, hodiny, dálkové ovládání, síťové napájení.
Číst recenze
5.LAMAX Street2
92 % ⭐do 700 Kč✔️ Nejlepší levná volba

Bluetooth reproduktor - aktivní, o výkonu 15W, frekvenční rozsah od 150 Hz do 20000 Hz, 3,5mm jack, Bluetooth, FM rádio, ovládání přes zařízení s iOS nebo Android, výdrž baterie 22 h.
Číst recenze

Proč si pořídit Bluetooth reproduktor s rádiem?

Mít reproduktor s radio tunerem se rozhodně vyplatí, například pokud zrovna nemáte sestavený dobrý playlist, nechce se vám přemýšlet nad výběrem skladem, potřebujete zkrátka jen kulisu. Anebo máte oblíbenou stanici, kterou jednoduše chcete poslouchat. A co když se vám mobil vybije? V takovou chvíli reproduktor s rádiem přijde vhod. Ale pozor na jednu důležitou věc…

Jedině s integrovanou anténou!

Má-li přenosný reproduktor skutečně fungovat jako plnohodnotné a zcela bezdrátové rádio nezávislé na jiném zdroji nebo kabelu, pak musí mít vlastní integrovanou anténu. Díky tomu můžete rádio ladit a poslouchat jen a přímo na reproduktoru.

Rádio tuner

Jaké jsou možnosti, pokud jde o poslech rádia a druhy radiového vysílání v přenosných reproduktorech. Pojďme se na to podívat…

FM tuner

Stále nejběžnější možností je podpora klasického FM vysílání v podobě FM tuneru. Tímto způsobem lze přijímat lokální, ale i vzdálenější rádiové stanice. Jde o standard, který využívají všechny stanice na světě.

AM

AM je dnes již opouštěný formát vysílání na středních a dlouhých vlnách. Výhodou AM byl dlouhý dosah, ale nevýhodou horší kvalita a taky méně funkčních možností. Na moderních zařízeních, jako jsou právě Bluetooth reproduktory, už tento standard nenajdete. Řada českých rádií už ho přestala i podporovat.

DAB a DAB+

Zvukem budoucnosti jsou naopak moderní, digitální formáty DAB/DAB+. K příjmu nepotřebujete internet, přenáší se vzduchem jako FM, ale přitom nabízí četné výhody. Především je to vyšší kvalita zvuku.

Kvalita DAB přenosu je vynikající a nikdy nedochází k jevům, jako je šumění nebo prolínání stanic při horším signálu. Pakliže už dojde k tomu, že je signál slabší, rádio se pouze ztiší. Další výhodou je obrovské množství stanic, protože DAB vysílá v tzv. „multiplexu“, kdy je na jedné frekvenci hned několik stanic. Často lze přijímat i zahraniční stanice.

U některých Bluetooth reproduktorů už se lze setkat i s podporou tohoto formátu vysílání. Pokud chcete DAB rádia přijímat, ověřte si, že reproduktor skutečně disponuje nejen FM tunerem, ale i touto funkcí.

Jak se rádio na reproduktoru ovládá?

Samozřejmě záleží na konkrétním modelu. Typicky se rádiový mód přepíná pomocí funkčního tlačítka (např. dlouhým stiskem), posléze tuner vyhledá a uloží dostupné stanice, vy následně můžete už jen pomocí tlačítek přepínat mezi jednotlivými uloženými rádii.

S displejem a pořádnou anténou?

Některé reproduktory mohou mít i displej, na kterém uvidíte názvy stanic nebo i další informace (hraná skladba atd.). Často už jde spíše o modely, které jsou více koncipované právě jako přenosné rádio. Jinými slovy, funkce radio tuneru je zde zdůrazněna. Mohou mít i výraznější anténu pro lepší příjem.

Záleží tedy na vás, nakolik je pro vás radio funkce důležitá – a i podle toho se vyplatí orientovat při výběru.

Důležité parametry reproduktoru

Možnost samostatného příjmu, ladění, ukládání a přehrávání rádiových stanic je pouze jednou z funkcí reproduktoru. Při výběru však budou hrát roli i jiné faktory. Zajisté byste měli věnovat pozornost kvalitě zvuku, což je nejdůležitější aspekt.

Výkon

Výkon se udává ve wattech a důležité je sledovat především tzv. RMS výkon. Jde o stabilní výkon, při kterém je zařízení schopné hrát dlouhodobě bez poškození. Maximální výkon není pro reálné použití relevantní hodnota.

Většina malých či kapesních reproduktorů s rádiem se dnes pohybuje výkonem v rozmezí 5 až 30 nebo i 50 W. Více už mají spíše větší party reproduktory, které ovšem mohou mít samozřejmě rovněž radio tuner. I běžné a oblíbené modely kolem 20 W už však dokážou nabídnout až překvapivě vydatný zvuk dostatečný pro menší party.

Impedance

Impedance je další veličina, která se používá u sluchátek a reproduktorů. V praxi však není u přenosných malých reproduktorů důležitá, protože souvisí především s párováním se zesilovači.

Citlivost

Citlivost je na druhou stranu parametr, kterého se vyplatí si aspoň všimnout. De facto jde o hlasitost reproduktoru. U Bluetooth reproduktorů se většinou pohybuje mezi 80 až 100 dB, výjimečně o něco více. Kolem 85 dB a výše už lze mluvit o zcela adekvátních hodnotách.

Frekvenční rozsah

Význam tohoto parametru se často přeceňuje, a není proto nutné na něj klást zvláštní důraz. Za zcela optimální standard lze považovat cca 50 až 20 000 Hz. Ale ani o něco nižší rozsahy nemusejí mít žádný negativní vliv na kvalitu reprodukce.

Napájení a výdrž

Přenosné reproduktory jsou napájeny akumulátory – ideálně typu Li-Ion. Za velmi solidní výdrž lze považovat cokoli od cca 12 hodin hraní. Některé modely už běžně zvládnou i 15 nebo rovnou přes 20 hodin přehrávání. Naopak velmi malé modely se slabší baterií mohou vydržet jen kolem 8 hodin nebo méně. Většinou se reproduktory napájí klasicky přes USB kabel. Některé mají dokonce funkci powerbanky, takže přes ně můžete v případě potřeby dobíjet jiná zařízení – třeba mobil.

Odolnost a voděodolnost

Celková odolnost závisí především na kvalitě materiálového a řemeslného zpracování. Nicméně exaktně se vždy udává odolnost vůči vodě a taky vůči prachu a jiným částicím nebo předmětům.

Míra ochrany se značí zkratkou IP a dvojčíslím. Standardem je IP67, což dává na srozuměnou, že reproduktor lze plně používat i v nekrytých venkovních prostorách a snese prach i vodu (déšť, kapky stříkající z bazénu apod.). Dokonce by mělo zařízení ustát i krátké ponoření do vody, ale nedoporučujeme to testovat.

Jakékoli vyšší číslo už značí nadstandardní krytí a de facto vodotěsnost. Reproduktory s krytím IP45 nebo nižším už jsou spíše pro domácí použití.

Konektivita, možnosti připojení a rozhraní

Základním rozhraním bývá u přenosných reproduktorů bezdrátový formát Bluetooth, který zajišťuje propojení se zdrojovou jednotkou – typicky jde o mobilní telefon, ale může to být tablet, PC… běžný dosah Bluetooth je dnes 10 metrů, ale může to být i o něco více nebo méně, záleží i na prostředí a podmínkách. Některé reproduktory podporují i Wi-Fi, kde už příjem samozřejmě neomezuje žádná vzdálenost.

Zajímavou možností je přenos NFC. Jde o přenos dat na velmi krátkou vzdálenost (pár cm). Výhodou je, že není potřeba složitější identifikace nebo párování. Jde o velmi rychlé a pohodlné řešení. Technologie TWS (True Wireless Stereo) pak umožní vzájemné bezdrátové propojení a spárování dvou reproduktorů.

Mezi standardní porty a rozhraní patří USB (pro dobíjení, ale i připojení USB flash disků), ale taky klasický sluchátkový konektor jack 3,5mm. Běžné jsou i sloty na SD karty.

Kolik stojí kvalitní Bluetooth reproduktor s rádiem?

S jakou investicí počítat, pokud chcete slušný přenosný reproduktor s radiovým tunerem? Samotná přítomnost tuneru obvykle s cenou zásadně nezahýbe, aspoň pokud jde o FM tuner. Formát DAB však podporují už spíše dražší modely.

Do cca 700 Kč můžete pořídit úplně nejlevnější reproduktory. Půjde o kapesní a malé modely s nízkým výkonem většinou mezi 5 až 15 W. Do 1 300 Kč už můžete pořídit spoustu i výkonnějších modelů. RMS výkon se může pohybovat běžně kolem 20 W i více. Čekat lze lepší výbavu. Nad 1 300 Kč už můžete vybírat z reproduktorů pro náročnější použití.

Nejprodávanější výrobci Bluetooth reproduktorů s rádiem

Kteří výrobci a značky stojí ve světě přenosných reproduktorů s rádiem za pozornost? Naprosto osvědčenou záležitostí je značka Niceboy, která patří k vůbec nejprodávanějším a nejznámějším a nabízí skvělý výběr. Zdatnou konkurenci představují reproduktory JBL a za zmínku stojí i značka Lamax. Zejména v levnější „zóně“ si pak skvěle vedou značky jako Sencor nebo Gogen.

Zdroj úvodní fotografie: JBL.cz