Jak správně vybrat nejlepší elektrokoloběžku se sedátkem?

Elektrokoloběžky se sedátkem Elektrokoloběžky stále častěji nahrazují běžná jízdní kola. Snadné nabíjení a levný provoz umožňuje ekologické a levné dojíždění do práce a na nákupy. Nejlepší elektrokoloběžka se sedátkem je užitečný stroj, který si užije celá rodina.

Elektrokoloběžka se sedátkem představuje speciální typ konstrukce těchto jízdních zařízení. Sedátko umožňuje nejen pohodlnější jízdu – díky speciální konstrukci je na elektrické koloběžce více úložného prostoru. Tím ale specifika elektrokoloběžek se sedátkem nekončí.

Nejlepší elektrokoloběžky se sedátkem na trhu podle nás

Název produktuHodnoceníCenaRecenze
1.AERIUM H800
5 out of 5 stars (5 / 5)od 20000 Kčterénní elektrická koloběžka se sedátkem, 800 W, dojezd až 60 km, maximální rychlost 40 km/h, nosnost 150 kgČíst recenze
2.W-TEC Billar II
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)od 19000 Kčvýkonné vozítko ideální na nákupy, ale i výlety, pohodlné sedlo s nastavením výšky, zadní odpružení, sklopná řídítka, košík, blatníky, zámek na klíč. Dojezd 30 km, maximální rychlost 25 km/h.Číst recenze
3.W-TEC Tenmark II
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)od 16000 KčSnadno složitelná konstrukce, tempomat, široký nášlap, přední i zadní světlo, blinkry, obě kola odpružená, blatníky, vysoká rychlost, dlouhý dojezd, dálkové zamykání a alarm. Dojezd 35 km, maximální rychlost 38 km/h.Číst recenze
4.VeGA Xtrem Cross 1000 plus
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)od 17000 KčVýkon: 1000 W
Nosnost: 120 kg
Max. rychlost: 30 km/h
Dojezd: 35 km
Hmotnost: 38 kg
Číst recenze
5.X-scooters XR05 EEC Li
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)od 35000 KčVýkon: 1200 W
Nosnost: 200 kg
Max. rychlost: 45 km/h
Dojezd: 50 km
Hmotnost: 75 kg
Typ: chopper
Číst recenze
6.Smoot M9
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)od 23000 KčVýkon: 800 W
Nosnost: 150 kg
Max. rychlost: 50 km/h
Dojezd: 60 km
Hmotnost: 23 kg
Číst recenze

Test elektrokoloběžek

Tyto modely prošli naší redakcí:

K čemu slouží elektrokoloběžka se sedátkem?

Nejvýraznějším znakem elektrokoloběžek se sedátkem je opora k sezení. Ta může mít různé podoby – v praxi ale vždy slouží k sezení, které udělá cestování na delších trasách komfortnější.

Elektrické koloběžky se sedátkem mají větší nosnost a slouží k delším přejezdům. Nečekejte od nich ale vlastnosti elektrických koloběžek do terénu. Svým zaměřením se hodí především do města k dojíždění do práce, nákupům a usnadnění pohybu seniorům.

To ale neznamená, že se na koloběžkách se sedátkem neprojedete mimo město. Díky větším kolům elektrokoloběžky se sedátkem zvládnou i méně náročné cyklostezky a rodinné výlety po památkách.

Jak funguje elektrická koloběžka se sedátkem?

O zjevné a nejdůležitější funkci elektrokoloběžek se není třeba bavit – díky sedátku je jízda na elektrické koloběžce pohodlnější. Toho často využívají senioři, kteří využívají elektrickou koloběžku se sedátkem ke snadným a rychlým nákupům.

Ve své podstatě funguje jízdní zařízení stejně jako jiné elektrokoloběžky. Baterie pohání elektrický motor, který přenáší energii do zadní nápravy. Nejlepší elektrokoloběžka se sedátkem je navíc doplněna bezpečnostními prvky pro pohodlnou jízdu a úložným prostorem.

Hlavní doménou stroje je pohodlná jízda. To se hodí při rodinných výletech, na cestách do práce nebo nákupech. Recenze elektrických koloběžek se sedátkem si tuto přídavnou funkci pochvalují – zejména pak v kombinaci s většími koly a snadnou ovladatelností.

Výhody a nevýhody elektrokoloběžek se sedátkem

Existuje nejlepší elektrokoloběžka se sedátkem? Tento oříšek rozlouskneme jen stěží. Každému řidiči vyhovuje něco jiného a na stroj má svoje vlastní nároky. Mezi hlavní výhody elektrických koloběžek se sedátkem patří tyto benefity:

  • Sedátko – v článku ho zmíníme ještě několikrát. Drobná změna konstrukce elektroběžky totiž výrazným způsobem ovlivňuje požitek z jízdy. Zatímco při jízdě v terénu se opora zadní části těla plete, při klidnější jízdě po městě ho uživatelské testy oceňují.
  • Vyšší nosnost – robustnější konstrukce elektrokoloběžek umožňuje jízdu i těžším uživatelům. Běžně městské koloběžky mají nosnost do 100 kg. Terénní uvezou až 150 kg. Ty nejlepší elektrokoloběžky se sedátkem si poradí dokonce s 200 kg. Vyšší nosnost se hodí těžším uživatelům, ale také při převážení nákupu.
  • Zavazadlový prostor – na elektrických koloběžkách se sedátkem často najdete zavazadlový prostor na tašku nebo kufřík. Menší úložný prostor se obvykle nachází i pod sedátkem. Díky tomu na koloběžku naložíte nákup a pod sedátkem bezpečně převezete třeba klíče s mobilním telefonem.
  • Ergonomický design – výrobci městských elektrokoloběžek často přemýšlí nad efektivním a ergonomickým designem. Na koloběžkách najdete nejen zavazadlový prostor. Obvykle je doplňují blatníky, zámek na klíč, sklopná řidítka nebo zpětná zrcátka. Stroje jsou zkrátka dobře vybavené do městského provozu.
  • Široký výběr – městské elektrokoloběžky se sedátkem tvoří obrovský segment dopravy na baterky. Díky tomu seženete elektrické koloběžky se sedátkem v mnoha různých variacích.

Ani ta nejlepší elektrokoloběžka se sedátkem není zcela bez chyby. Obecně vzato mezi nevýhody elektrických koloběžek se sedátkem patří kratší dojezd, vyšší hmotnost a delší doba nabíjení. Koloběžky jsou navíc pomalejší a v některých případech těžkopádnější.

Typy elektrokoloběžek se sedátkem

Pojďme ale k výběru stroje. Elektrokoloběžky se sedátkem nejčastěji potkáte v těchto konstrukčních variantách:

  • Elektrokoloběžka se sedátkem a nastavitelnými řídítky – univerzální stroj pro celou rodinu. Díky nastavitelným řidítkům se hodí pro různě vysoké členy rodiny, kteří ji využívají k cestám na nákup a dojíždění do práce.
  • Skládací elektrokoloběžky se sedátkem – odnímatelné sedlo umožňuje snadné složení konstrukce, díky čemuž uskladníte elektrickou koloběžky do garáže, kufru auto nebo ji převezete v hromadné dopravě.
  • Terénní elektrokoloběžka se sedátkem – ideální kombinace elektrické koloběžky do města s vlastnostmi terénní elektrokoloběžky.
  • Dětská elektrokoloběžka se sedátkem – speciální konstrukce má nižší nosnost a menší sedadlo. Dětské postavě jsou přizpůsobena také níže položená a nastavitelná řidítka.

Jak vybrat elektrokoloběžku se sedátkem?

Výběr elektrokoloběžky se sedátkem se skládá z několika rozhodnutí. Jednotlivé aspekty nákupu a vlastnosti elektrických koloběžek si probereme postupně podle toho, jak se s nimi setkáte v nákupním procesu.

Motor

Bez něj to zkrátka nejde. Ani nejlepší elektrokoloběžka se sedátkem se neobejde bez elektrického motoru. Elektrické koloběžky využívají kartáčové nebo bezkartáčové motory – první z nich je levnější, ale vyžaduje častější údržbu. Za druhý zaplatíte více, odvděčí se vám ale bezporuchovým provozem.

U motoru srovnávejte výkon. Městské elektrické koloběžky mají celkově slabší výkon. Běžně se pohybuje mezi 500 až 1000 W. To ale neznamená, že v obchodech nenarazíte na elektrické koloběžky s vyšším výkonem.

Baterie

Bez baterie elektrická koloběžka se sedátkem nepojede. Baterie koloběžek se sedátkem zvládnou i delší trasy a jejich dojezd se pohybuje mezi 30 až 50 kilometry. Celkový dojezd ale ovlivňuje celá řada parametrů jako hmotnost řidiče nebo aktuální počasí.

O dojezdu baterie vám leccos prozradí její kapacita. V obchodech běžně potkáte baterie s kapacitou kolem 12 a 16 Ah. Takové elektrokoloběžky jsou vhodné pro městský provoz a občasné výlety.

Brzdy

Při výběru brzd si dejte záležet. Přeci jenom se jedná o nejdůležitější bezpečnostní prvek. Na elektrické koloběžky se sedátkem se obvykle instalují přední a zadní kotoučové brzdy. Ty mají sice delší reakční rychlost, elektrické koloběžky se sedátkem ale nedosahují takové rychlosti jako sportovní a terénní elektrokoloběžky.

Pneumatiky

Elektrické koloběžky se sedátkem jezdí na jemnějších pneumatikách do města i lehkých off-road pneumatikách. Každý typ se hodí do jiného terénu. Průměr pneumatik na koloběžky se sedátkem se pohybuje mezi 10 až 12 palci. Na menších pneumatikách se hůře manévruje a nižší průměr ovlivňuje také stabilitu.

Odpružení

Ačkoliv je jízda ve městě nenáročná, dlažební kostky, kanály nebo přejezdy obrubníku vás občas vykolejí. Na koloběžkách jsou obvykle odpružené obě dvě nápravy. Na předním kole je klasická vidlice, na zadním pak pérové odpružení.

Sedlo

Je sedlo nejdůležitějším prvkem na elektrokoloběžce? Pokud na něm trváte, tak určitě ano. Důležité je především pohodlí. Při výběru si ověřte, zda je sedlo odnímatelné a má vlastní úložný prostor.

Nosnost

Běžná nosnost elektrokoloběžek se sedátkem se pohybuje mezi 150 až 200 kg. Jedná se o stroje určené k převážení drobného nákladu. Díky sedátku je navíc hmotnost řidiče lépe rozložená a umožňuje uvést více.

Další funkce

Tempomat nebo propojení s chytrým telefonem vám citelně zpříjemní cestování na elektrokoloběžce. Šikovné jsou také přední a zadní blikačky nebo světla pro signalizaci směru jízdy. Každá další funkce nad rámec běžné výbavy se zkrátka hodí.

Na co si dát pozor při výběru elektrokoloběžky se sedátkem?

Ani ta nejlepší elektrokoloběžka se sedátkem na trhu se nevyplatí v momentě, kdy podceníte další aspekty nákupu. Ceny elektrokoloběžek se pohybují v desítkách tisíc. Před jejich nákupem se proto zaměřte i na podmínky prodeje.

Záruka

Většina elektrokoloběžek se prodává s dvouletou zárukou. To se ale nutně nemusí týkat všech jejích částí. Záruka na vidlici může být kratší než záruční doba baterie. Právě záruka baterií je častým benefitem, který prodejci nabízejí.

Servis

Co když se elektrická koloběžka se sedátkem porouchá? Do dvou let vám stačí záruční servis. Servis po záruce se vám ale často prodraží. Před prodejem si proto ověřte, kolik stojí náhradní díly a pozáruční servis konkrétních značek ve vašem okolí.

Ovládání

Během jízdy ve městě kontrolujete okolní provoz, chodce a zároveň dodržujete pravidla silničního provozu. Ergonomické ovládání vám jízdu ve městě ovlivní. Na ovládání neexistuje přesný recept – elektrickou koloběžku si vyzkoušejte a sami uvidíte, zda vám rozmístění ovládacích prvků vyhovuje.

Nejlepší značky elektrokoloběžek se sedátkem na trhu

Jak už jsme si řekli, na trhu existuje hodně výrobců elektrokoloběžek. Zejména elektrické koloběžky se sedátkem patří mezi oblíbené městské dopravní prostředky. V obchodech běžně potkáte tyto značky:

  • X-Scooters – levný výrobce elektrokoloběžek nabízí jízdní prostředky s nižším výkonem a kratším dojezdem. Značka X-Scooters nabízí široké portfolio strojů pro seniory i dojíždění do práce.
  • EcoWheel – jednoduché off-road koloběžky se širokými koly jsou vhodné na cestování ve městě i výlety na cyklostezkách. Mezi typické znaky patří široká kola a chopper řidítka, která tvoří dojem robustní koloběžky.
  • Engwe – cenově dostupná značka elektrokoloběžek se sedátkem a širšími koly je určená pro cestování v náročnějším terénu. Nejedná se o čistě městské stroje a hodí se i na rodinné výlety.
  • Obarter – off-road elektrické koloběžky s vysokým dojezdem a kvalitní baterií. Na první stranu zaujme robustní šasi strojů. Zároveň se ale jedná o nejdražší elektrické koloběžky se sedátkem v našem výběru.
  • ELBS – výrobce městských elektrokoloběžek se zaměřuje především na cestování v ulicích. Motory a baterie jsou vhodné na kratší trasy. Kola s velkým průměrem umožňují jistou jízdu i v městském provozu.

Kolik stojí nejlepší elektrokoloběžky se sedátkem?

Cena elektrických koloběžek se sedátkem se pohybuje mezi 10 až 30 tisíci korun. Na trhu samozřejmě objevíte i dražší stroje – TOP elektrické koloběžky se sedátkem za rozumnou cenu ale seženete levněji.

ModelVýkonDojezdMax. rychlostCena
Elektrokoloběžka L15500 W45 km45 km/h18 990 Kč
ELBS C1250 W25 km25 km/h19 990 Kč
Perut City 12 Ah750 W45 km25 km/h29 900 Kč
Nitro Scooters MONSTER 1000 UP2000 W24 km45 km/h30 990 Kč
Aero 1000 W 12 V1000 W30 km35 km/h12 990 Kč

FAQ

Jak rychle můžu jet na elektrické koloběžce?

I ta nejlepší elektrokoloběžka se sedátkem podléhá dopravním předpisům. V případě jízdě na elektrických koloběžkách se jejich řidiči považují za cyklisty a vztahují se na ně stejná pravidla jako pro jízdu na elektrokole.

Maximální rychlost elektrokoloběžky ve městě je 25 kilometrů v hodině. Povolená je pouze jízda po silnici – na chodníku smíte jet maximálně rychlostí 6 kilometrů v hodině. U koloběžek, která mají vyšší výkon, je nutná jejich registrace do kategorie malých motocyklů.

Musejí mít elektrické koloběžky povinnou výbavu?

Také v tomto případě se elektrické koloběžky řídí pravidly pro cyklisty. Konkrétně se jich týká vyhláška o dopravním provozu a povinné výbavě cyklistů. Jaké požadavky musí splňovat i TOP elektrická koloběžka se sedátkem?

  • Koloběžka musí mít zaslepené konce řidítek.
  • Povinnost na sobě nezávislé přední a zadní brzdy.
  • Ochrana brzdové páčky proti poranění.
  • Přední a zadní odrazky.
  • Osvětlení koloběžky za tmy a snížené viditelnosti.

Kolik kilometrů ujede nejlepší elektrická koloběžka se sedátkem?

Výrobci sice uvádí relativní dojezdovou vzdálenost. Tu ale ovlivňují i další parametry kromě kapacity baterie. Patří mezi ně například hmotnost řidiče, okolní teplota, stáří baterie a terénní podmínky.

Obecně platí, že průměrný dojezd elektrických koloběžek se sedátkem do města je mezi 30 až 50 kilometry na jedno nabití. Díky tomu můžete tento dopravní prostředek vzít i na vyjížďku mimo město.